Ministrstvo za izobraževanje

Brezplačni vrtec za drugega otroka naj bi zaživel septembra 2021
07. 10. 2020 16.54
Predlog sprememb proračuna za leto 2021 za izobraževanje, znanost in šport predvideva 2,5 milijarde evrov oziroma 152 milijonov več, kot je bilo sprva predvideno. Podoben znesek je predviden v proračunu 2022, je na seji odbora za izobraževanje povedal državni sekretar Damir Orehovec. Predvidenih je tudi 2,2 milijona evrov za sofinanciranje brezplačnega vrtca za drugega otroka.

Število okužb v šolah in vrtcih upada, pouk še naprej po modelu B
02. 10. 2020 16.34
Kot kažejo podatki ministrstva za izobraževanje, število okužb med vrtčevskimi otroki, šolarji in zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju v zadnjem tednu rahlo upada v primerjavi s sredino septembra. Zato so napovedali, da bo pouk še najprej potekal po zelenem B modelu. Največ, 176 okuženih, so našteli 17. septembra, na prvi dan oktobra pa jih je bilo 136.

'Učitelji so postali čistilke, redarji, psihologi': sledi utrujenosti že vidne
02. 10. 2020 13.33
Vzgojitelji, učitelji in profesorji opozarjajo, da so ukrepi NIJZ za poučevanje neživljenjski in da so učitelji in vzgojitelji vedno bolj obremenjeni. Ure so zaradi zapovedane nošnje mask manj učinkovite, dijaki pa šolo doživljajo kot zapor, poudarjajo. Učitelji so dodatno obremenjeni, saj morajo zdaj opravljati še številne druge naloge. So čistilke, redarji, psihologi. Komaj najdejo čas za obisk toaletnih prostorov, opozarjajo. Kot poudarjajo, bodo naredili vse za zdravje učencev, da bo pouk ostal v učilnicah, a ministrico pozivajo k takojšnjemu sodelovanju in dialogu.

Mariborski inštitut do 17 milijonov evrov 'težkega' superračunalnika
01. 10. 2020 16.05
Mariborski Inštitut informacijskih znanosti IZUM in Skupno podjetje EuroHPC sta podpisala 17 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu superračunalniškega sistema Vega z izbranim ponudnikom Atos. Novi superračunalnik Vega bo začel delovati marca 2021. Z zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo bi se danes uvrstil med 50 najzmogljivejših superračunalnikov na svetu.

Sviz: Vlada je iz PKP5 črtala dogovorjeno financiranje zaščitnih mask za učence
01. 10. 2020 15.09
Vlada je sprejela peti protikoronski paket zakonov, ki med drugim uvaja tridnevno bolniško odsotnost brez obiska zdravnika, obenem pa podaljšuje nekatere že veljavne ukrepe za ohranitev delovnih mest. V zakonu pa ni dogovorjenega financiranja zaščitnih mask za učence, pravijo pri Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.

Študentsko življenje v znamenju korone
01. 10. 2020 06.00
Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Slovenija presegla nov mejnik: ob 3391 testiranjih 203 nove okužbe
30. 09. 2020 10.16
V torek smo v Sloveniji ob 3391 testih potrdili rekordne 203 okužbe z novim koronavirusom, ena oseba je umrla. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 86 bolnikov s covid-19, od tega jih je 16 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so v domačo oskrbo odpustili osem oseb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 5,99 odstotka, v državi pa je bilo 1736 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Incidenca je po Kacinovih besedah presegla 80 okužb na 100.000 prebivalcev v dveh tednih.

Kacin: Odločitev o tem, da otroci v razredih ne potrebujejo mask, ni bila sprejeta
30. 09. 2020 13.29
Vladni govorec Jelko Kacin je o možnosti, da šolarji v razredih ne bi nosili več mask, povedal, da o tem niso sprejeli še nobene odločitve. Nekaj zmede je namreč nastalo, ko je državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant sporočila, da maske za otroke v razredih niso več potrebne, še vedno pa priporočajo varnostno razdaljo. O omilitvi tega ukrepa so se namreč samo pogovarjali, za zdaj torej vse ostaja tako, kot je.

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom
25. 09. 2020 07.26
Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.

Ministrstvo: Pouk se lahko nadaljuje v učilnicah
25. 09. 2020 14.36
Pouk v osnovnih in srednjih šolah se lahko še naprej nadaljuje tako, da so vsi učenci in dijaki pri pouku v šoli, so glede na razpoložljive podatke o okužbah v šolstvu objavili na ministrstvu za izobraževanje. Z novim koronavirusom je okuženih 66 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ter 69 otok v vrtcih in šolah.

'Debelost otrok povezana z nezdravimi navadami v družini'
25. 09. 2020 12.32
Potem ko je analiza pokazala, da je splošna gibalna učinkovitost pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov, so se odzvali na ministrstvu za izobraževanje. Pravijo, da nad podatki o slabši vzdržljivosti otrok niso presenečeni, jih pa skrbijo podatki o debelosti. Menijo, da je to lahko povezano z slabimi prehranjevalnimi navadami v družini.

Na UE Maribor preverjajo vse naslove, ki imajo prijavljenih več kot 20 oseb
24. 09. 2020 14.40
V Upravni enoti (UE) Maribor so po tem, ko je problematiko izpostavil predsednik vlade Janez Janša, na začetku tega tedna uvedli postopek notranjega nadzora na področju prijave prebivališč. Kot so povedali, preverjajo vse naslove, ki imajo prijavljenih več kot 20 oseb. Medresorska delovna skupina pod vodstvom MNZ medtem že preučuje predlog normativov števila možnih prijav na istem naslovu glede na kvadraturo prostora in ob upoštevanju življenjskih okoliščin.

Šolsko ministrstvo zavodom priskrbelo še pol milijona mask
22. 09. 2020 14.32
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je vzgojno-izobraževalnim zavodom pred začetkom šolskega leta zagotovilo, da jim bo pri oskrbi z zaščitno opremo pomagalo. V ta namen jim je priskrbelo dodatnih 500.000 zaščitnih mask, ki so jih lahko prevzeli na regijskih izpostavah uprave za zaščito in reševanje.

Maske v primeru bližnjega stika obvezne tudi na prostem
19. 09. 2020 08.20
Uporaba mask ali drugih oblik zaščite ustnega in nosnega predela obraza je z današnjim dnem obvezna tudi na prostem, če ni mogoče zagotavljati medosebne razdalje najmanj dveh metrov. V zaprtih javnih prostorih so maske z nekaj izjemami obvezne ne glede na to, ali lahko vzdržujemo medosebno razdaljo, prav tako je ob vstopu obvezno razkuževanje rok.

Maske ves čas pouka: ravnatelji na navodila še čakajo, mnogi do ukrepov skeptični
18. 09. 2020 13.15
Napoved vladnega govorca o novih ukrepih v šolah in obveznem nošenju mask je na noge dvignila učitelje, vzgojitelje, ravnatelje in starše. Medtem ko je NIJZ objavil priporočila za naslednji teden, v katerih maske tudi za učence od 7. razreda zgolj priporoča, je vlada sprejela odlok, v skladu s katerim so maske obvezne za učitelje in učence od 7. razreda dalje, če ni mogoče zagotoviti metra in pol varnostne razdalje.

Smernice za študijsko leto: na daljavo le v izjemnih primerih
16. 09. 2020 15.32
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je z visokošolskimi institucijami uskladilo smernice za zimski semester novega študijskega leta. Osnovno izhodišče v zimskem semestru je izvedba študijskega procesa na fakultetah v vseh primerih, kjer se aktivnosti lahko izvedejo varno ob upoštevanju priporočil NIJZ. Kadar to ni izvedljivo, priporočajo kombinirano izvedbo študijske dejavnosti (hibridni model), izvedbo na daljavo pa le v izjemnih oziroma utemeljenih primerih, so dognali pristojni.

Sviz: zaradi dodatnih zadolžitev zaposleni preobremenjeni
16. 09. 2020 13.59
Izkušnje prvih dveh tednov ponovnega začetka pouka kažejo, da so zaposleni zaradi novih administrativnih zadolžitev preobremenjeni, opozarjajo v Svizu. Obveznosti tehničnega osebja v vrtcih in šolah pa so se kar podvojile. Zato šolsko ministrico pozivajo, naj se sestane s predstavniki SVIZ in pristopi k pogovorom o ustrezni prepoznavi dodatnih obremenitev ter varnostno-zdravstvenih tveganj.

Epidemiologi vladi predlagali skrajšanje karantene na deset dni
09. 09. 2020 18.56
Svetovalna skupina za covid-19 je vladi predlagala skrajšanje karantene s 14 na 10 dni, je dejala vodja skupine Bojana Beović. Obenem je opozorila, da v tem primeru obstaja nekoliko povečano tveganje, da se ne zazna približno osem odstotkov primerov, ker bi zboleli šele po končani karanteni. Vlada se je sicer seznanila z napovedmi, kako bi se lahko gibalo število okužb z novim koronavirusom v prihodnjih tednih in kako bo to vplivalo na zasedenost bolnišnic. Novih ukrepov za omejevanje širjenja okužbe za zdaj ne načrtujejo, pozivajo pa k spoštovanju obstoječih.

V karanteni 150 učencev, kmalu aplikacija za spremljanje odrejenih karanten v šolstvu
07. 09. 2020 15.37
Drugi teden šolskega leta se je začel z več skupinami in razredi v karantenah. Ta je odrejena razredom na 13 osnovnih šolah oz. 150 učencem. Seznam se spreminja skoraj vsakodnevno, na ministrstvu za izobraževanje napovedujejo, da bodo zbirne podatke za tekoči teden začeli objavljati ob petkih, vzpostavljajo pa tudi aplikacijo za vnos podatkov. Zaradi vprašanja, kako razločiti med simptomi covida-19 in znaki drugih sezonskih okužb, se pričakuje tudi bolj jasna pravila, kdaj je treba otroke testirati.

Tisoči protestirali proti Lukašenku, oblasti pripravile vodne topove in oklepnike
06. 09. 2020 09.08
Več deset tisoč ljudi se je znova podalo na ulice beloruske prestolnice Minsk z zahtevo po odstopu dolgoletnega predsednika Aleksandra Lukašenka. Policija je po nekaterih navedbah aretirala več deset ljudi. Protesti so kljub opozorilom oblasti, naj ljudje ostanejo doma, potekali tudi drugod po državi. Pohod enotnosti, kot so ga poimenovali organizatorji, je potekal pod geslom Eden za vse, vsi za enega.

Nove aretacije na protestih v Belorusiji, priprli več kot 40 protestnikov
05. 09. 2020 16.41
V Belorusiji je med nadaljevanjem protestov proti dolgoletnemu voditelju Aleksandru Lukašenku prišlo do novih aretacij. Ministrstvo za notranje zadeve v Minsku je danes sporočilo, da so v petek priprli več kot 40 protestnikov. Približno polovica od teh lahko pričakuje kazen.

'Šola bo! 1. septembra gremo v šolo vsi'
27. 08. 2020 06.36
1. septembra se v šolske klopi ob upoštevanju epidemioloških ukrepov vračajo vsi šolarji, je potrdila šolska ministrica Simona Kustec. Visokošolski sindikat medtem poziva, naj se v predavalnice vrnejo tudi študenti, saj "univerza ne more biti bolj rizično okolje kot trgovski center".

Tudi če bo pouk na daljavo, so tokrat nanj bolje pripravljeni
27. 08. 2020 08.15
Za zdaj velja da se s 1. septembrom v šole vračajo vsi učenci in dijaki. A če bi se v času šolanja kar koli spremenilo, med drugim tudi to, da bi se morali otroci izobraževati na daljavo, so na Arnesu zelo dobro pripravljeni. Načrtovana je nadgradnja videokonferenčnih storitev, ki bodo brezplačno namenjene vsem učiteljem in s pomočjo katerih bodo lahko predavali naenkrat vsem učencem v razredu in hkrati spremljali njihov odziv.

Operativni sestanek vlade: priprava na jesensko življenje z novim koronavirusom
26. 08. 2020 17.50
Na Brdu pri Kranju sta zasedali ožja vladna in svetovalna skupina za covid-19. Na t. i. 'pripravljalnem sestanku za jesen' so govorili o možnih scenarijih ob pojavu tretjega vala okužb in tem, kako ravnati in organizirati delo v zdravstvenih ustanovah in domovih za ostarele. Dotaknili so se tudi organizacije izobraževalnega procesa. Vladni govorec Jelko Kacin je zagotovil, da so postopki za ravnanje v DSO in bolnišnicah zdaj veliko bolj usklajeni kot do zdaj, boljše pa so tudi razmere glede zalog zaščitne opreme.

Zaradi kitajskega testa lažno pozitivnih več tisoč ljudi
25. 08. 2020 17.30
Čeprav podatki WHO kažejo, da se pandemija po svetu umirja, se številne države še naprej soočajo z velikimi težavami. Španija bo regijam na pomoč poslala vojsko, Južna Koreja se je odločila, da se bo del učencev šolal na daljavo. Kitajska pa je medtem že začela s cepljenjem, vendar še ni znano, kako učinkovito je cepivo. Medtem Švedska opozarja na slabe kitajske teste.

Prenatrpane učilnice: 'Bi bilo bolj odgovorno, da pouk v šoli prepovem?'
25. 08. 2020 08.30
Z ravnateljem kamniške osnovne šole, ki se je marca kot prva šola v Sloveniji zaprla zaradi okužbe s koronavirusom, o tem, kako (ne)življenjska so priporočila, ki jih je pred začetkom šolskega leta pripravil NIJZ. Priznava, da jih bo v celoti nemogoče upoštevati. S prostorsko stisko so se, kot še mnogo drugih šol, spopadali že prej, v koronakrizi je to le še bolj prišlo do izraza. Pa tudi o odgovornosti in pritisku staršev: "Zjutraj sem izvedel, da je na šoli okužba, dopoldne so že zahtevali moj odstop."

Po Evropi število okužb narašča, v Pekingu nošenje mask ni več obvezno
21. 08. 2020 10.18
Madžarska bo s septembrom zaostrila pogoje za vstop v državo, na avstrijskem Koroškem pa so okrepili nadzor na meji. V Španiji naj bi bilo največ novih primerov med mladimi, za nove primere v Nemčiji pa naj bi bili odgovorni popotniki. Združeno kraljestvo, ki ima največ smrtnih žrtev koronavirusa v Evropi, je potrdilo še 1.182 novih primerov. V Ameriki opažajo upad okuženih s koronavirusom, prav tako na Kitajskem, v Pekingu nošenje mask v javnosti ni več obvezno.

Hrvaška na rdečem seznamu, v odloku 21 izjem
21. 08. 2020 06.22
Hrvaška je od polnoči na rdečem seznamu držav z več kot 40 okuženimi z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev, kar pomeni karanteno po vstopu v Slovenijo. Slovenci, ki so še tam, se lahko brez karantene vrnejo do ponedeljka do polnoči. Za koga pa ta na meji ne bo odrejena?

'Ne bomo se držali priporočil, ker se jih ne bomo mogli držati'
19. 08. 2020 19.29
Vrnitev v šole je boljša možnost kot pouk na daljavo, so prepričani v Združenju staršev. Ravnatelji pa so v dvomih – predvsem zaradi avtobusnih prevozov, gneče ob omaricah, jutranjega varstva in šolske prehrane. Tare jih tudi vprašanje, kdo bo odgovarjal, če se bo znotraj neke šole razširila okužba. Za določena priporočila NIJZ že zdaj napovedujejo, da se jih ne bodo držali. In dodajajo: dijakom smo dolžni ponuditi program, izpeljan v celoti.

Ravnatelji zaskrbljeni: V primeru izbruha virusa v šoli bomo odgovorni mi
18. 08. 2020 15.24
Ravnatelji osnovnih in srednjih šol so prejeli publikacijo s priporočili za izvajanje pouka glede na posamezni model, ki se prilagaja epidemiološki situaciji. Priporočila so nastala v sodelovanju z ravnatelji, a nekateri vseeno opozarjajo, da vsa niso izvedljiva. Kot pravijo, v šolah ohranjanje metra in pol razdalje ne pride v poštev, precej je tudi predmetov, ki zahtevajo mešanje in združevanje oddelkov. Skrbi jih tudi izvajanje šolske prehrane in avtobusnih prevozov.