Miran Potrč

Potrč o privatizaciji bank
01. 06. 2001 00.00
Pomembno je, da je program privatizacije obeh državnih bank, Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM), ki ga je včeraj potrdila vlada, "odprt" in da zagotavlja postopnost odločanja, hkrati pa je bil z njim dosežen sprejemljiv koalicijski dogovor, je poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Kot je dejal, program omogoča sodelovanje več strateških investitorjev, tudi domačih, predkupna pravica pa ni vsebina razpisa oz. ni vnaprej obljubljena. Ob tem je poslanec ZLSD Feri Horvat izrazil zadovoljstvo, ker so pri oblikovanju programa privatizacije dveh največjih slovenskih bank vendarle prevladali narodno-gospodarski interesi. Po njegovih besedah program upošteva zlasti "občutljivost" NLB kot pomembnega stebra domačega gospodarstva. "Potrebujemo konkurenčnost v bančništvu, potrebujemo močne banke, potrebujemo pa tudi vlečnega in ne trojanskega konja," pripominja Horvat.

Stroka proti umetni oploditvi
18. 05. 2001 00.00
Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Besedilo brez soglasja ZLSD
14. 04. 2001 00.00
V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

ZLSD o invalidih in sporazumu
06. 04. 2001 00.00
Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) si bo v parlamentu prizadevala za sprejem enotne klasifikacije invalidov, v kateri bi pravice dobili tudi ljudje s telesnimi okvarami, ki do sedaj niso imeli priznanega statusa invalida.

ZLSD o sofinanciranju spomenikov
30. 03. 2001 00.00
Poslanca Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Miran Potrč in Samo Bevk sta na novinarski konferenci opozorila na uvajanje "nepravičnega" načina sofinanciranja kulturno-zgodovinskih spomenikov

Zaplet okoli vatikanskega sporazuma
23. 03. 2001 00.00
Med združeno listo in liberalno demokracijo je glede vatikanskega sporazuma prišlo do novega zapleta, saj po mnenju združene liste koalicija o tej temi še ni usklajena. Po mnenju vodje poslanske skupine ZLSD194160 Mirana Potrča zato ni mogoče pričakovati, da bi vlada vatikanski sporazum sprejela že prihodnji četrtek. Predsedniki koalicijskih strank so se na nedavnem sestanku v vili Podrožnik dogovorili, da Vatikanski sporazum preložijo na naslednji četrtek, s čimer pa se v poslanski skupini ZLSD ne strinjajo.

Potrč o vatikanskem sporazumu
23. 03. 2001 00.00
Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

Kučan o kandidatih za guvernerja
12. 03. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je z vodji poslanskih skupin začel ločena posvetovanja o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije, saj sedanjemu guvernerju Francetu Arharju 31. marca poteče njegov drugi šestletni mandat. Kot je po posvetovanju dejal Tone Anderlič, poslanska skupina LDS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, poslanska skupina NSi pa je po besedah Andreja Bajuka kot možnega kandidata predsedniku Kučanu predlagala finančnega strokovnjaka Borisa Pleskoviča. Ostale poslanske skupine se glede predloga še niso dokončno opredelile in nameravajo to storiti jutri.

Podprli zakon o višini otroškega dodatka
02. 03. 2001 00.00
Zakon o družinskih prejemkih iz leta 1993 je med drugim uvedel otroški dodatek, ki naj bi z letošnjim 1. majem postal univerzalen. Ker pa bi univerzalni otroški dodatek občutno znižal doseženo raven socialne varnosti zlasti v družinah z nizkimi dohodki, v ZLSD podpirajo vladni predlog zakona o višini otroškega dodatka, ki bo še naprej zagotavljal višjo družbeno pomoč otrokom, zlasti v družinah z večjim številom otrok in nizkimi dohodki, je na novinarski konferenci poslanske skupine te stranke poudarila Silva Črnugelj. Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pa je pojasnil, da naj bi zakon, ki naj bi ga DZ sprejemal na marčni seji, podaljšal veljavnost sedanje ureditve na tem področju.

Minimalne spremembe novele ZRLI
23. 02. 2001 00.00
Na redni tedenski novinarski konferenci je vodja poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Miran Potrč predstavil predlagane rešitve v noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI), ki jih je v začetku tedna v obliki dopolnil sprejela vlada. V zvezi s četrtkovim različnim glasovanjem koalicijskih partneric pri odločanju o soglasju k imenovanju Janeza Čadeža za generalnega direktorja RTV Slovenija pa je dejal, da to vprašanje nikoli ni bilo koalicijsko vprašanje

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona
16. 02. 2001 00.00
Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

Kučan začel posvetovanja
16. 01. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodnosti o možnih kandidatih za slovenskega člana Evropskega sodišča za človekove pravice. Poleg vodje poslanskega kluba LDS Toneta Anderliča sta bila dopoldne na pogovoru pri predsedniku Kučanu tudi vodji poslanskih skupin ZLSD in SLS+SKD, Miran Potrč in Janez Podobnik, vodjo poslanske skupine SDS Janeza Janšo, ki naj bi bil službeno zadržan, pa je nadomestil poslanec socialdemokratske stranke Miha Brejc, sicer tudi podpredsednik DZ.

Prošnja ZLSD italijanskim Levim demokratom
12. 01. 2001 00.00
Vodstvo ZLSD se je odločilo, da zaprosi kolege v sestrski italijanski stranki Levih demokratov, sicer največji stranki vladne koalicije v sosednji državi, naj v senatu odločno pripomorejo k čimprejšnjemu sprejetju zaščitnega zakona za Slovence. Predsednik Združene liste Borut Pahor je tako v pismu vodjo Levih demokratov Walterja Veltronija opozoril, da se izteka čas za obravnavo in sprejetje omenjenega zakona. Enako opozorilo je na Gavina Angiusa, vodjo senatorjev Levih demokratov v italijanskem parlamentu, naslovil vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.

Koalicija ponuja kompromis
06. 12. 2000 00.00
Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

Predlog za noveliranje poslovnika DZ
05. 12. 2000 00.00
Vodje koalicijskih poslanskih skupin so prvi dan decembra v Državni zbor vložili predlog za noveliranje poslovnika DZ, s katerim naj bi v zakonodajnem postopku onemogočili zlorabe, ki jih sedanja ureditev dovoljuje z možnostjo vlaganja podobnih zakonskih predlogov. Po predlaganih rešitvah naj bi namreč kolegij predsednika DZ v prihodnje določal vrstni red obravnave zakonov v vseh tistih primerih, ko je v postopku več zakonskih predlogov na isto temo, zakonodajni postopek pa se za nobenega od njih še ni začel.

Posvetovanja o mandatarju
13. 11. 2000 00.00
Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Predvolilno soočenje ZLSD, SLS+SKD-SLS in NSi
09. 10. 2000 00.00
V nocojšnjem, 14. predvolilnem soočenju na POP TV, so se slovenski državljani in državljanke šest dni pred volitvami znova odločali, komu bodo zaupali vodenje države v naslednjih štirih letih. Stranke, ki so danes imele možnost pridobiti še kakšnega volilca oz. volilko so bile Združena lista socialnih demokratov, Nova Slovenija in SLS+SKD-Slovenska ljudska stranka. SLS+SKD-SLS sta danes zastopala Franc Zagožen in Ivan Oman, ZLSD sta zastopala Borut Pahor in Miran Potrč, NSi pa Andrej Bajuk in Andrej Capuder. Oddajo sta vodila Tjaša Slokar in Edi Pucer. Na temo soočenja je bila odprta tudi klepetalnica 24ur.com, kjer so sodelujoči gostom lahko postavljali vprašanja, izrazili svoja mnenja in komentirali televizijsko oddajo.

Bizjak in Zver v peti klepetalnici
24. 09. 2000 00.00
V današnji peti klepetalnici na 24ur.com, ki je potekala vzporedno s peto predvolilno oddajo na POP TV, v kateri so bili gostje Ivo Bizjak, Milan Zver, Andrej Capuder, Sašo Peče, Miran Potrč, Pavle Gantar in Valter Drozg je sodelovalo 51 ljudi.

Soočenje kandidatov bo zanimivo
18. 09. 2000 00.00
Ob vseh soočenjih kandidatov, ki jih pripravlja naša televizija, bo najpomembnejše seveda tisto na sam dan volitev, 15. oktobra. In že pri pripravi kandidatnih list je kombinatorika strankarskih štabov poskrbela, da bo na volilno nedeljo nekaj zelo zanimivih merjenj moči. Najbolj vroče bo zagotovo v Ljubljani, politični sladokusci pa bodo denimo uživali na Viču, kjer se bodo spopadli bivši premier Janez Drnovšek, direktorica vladnega urada za informiranje Alenka Paulin, bivši predsedniški kandidat Marjan Cerar in - ker bo združena ljudska stranka kandidatne liste potrjevala šele jutri - najverjetneje poslanec Izidor Rejc. V središču prestolnice bodo moči merili Janez Drnovšek, Polonca Dobrajc in Miran Potrč. Zanimivejši ljubljanski obračun bo še med pravosodno ministrico Barbaro Brezigar in bivšim notranjim ministrom Borutom Šukljetom. Ali pa med predsednikom sveta liberalne demokracije Pavletom Gantarjem in podpredsednikom socialdemokratov Milanom Zverom.

Potrč o procesih denacionalizacije
04. 08. 2000 17.32
ZLSD nasprotuje vračanju premoženja po političnih kriterijih, saj po njenem mnenju obstaja resna nevarnost, da bo vlada Andreja Bajuka denacionalizacijske postopke reševala po svojih političnih kriterijih in v škodo države. Zato ZLSD od vlade zahteva, naj pri izvajanju denacionalizacije spoštuje zakon, ne pa svojih enostrankarskih političnih interesov. V primeru kakršnegakoli suma o zlorabi položaja ali nezakonitega ravnanja pristojnih vladnih funkcionarjev bo združena lista po volitvah predlagala nadzor nad delom vlade, po potrebi pa tudi ustanovitev posebne preiskovalne komisije za ugotovitev odgovornosti sedanjih vladnih funkcionarjev, je na novinarski konferenci povedal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.

ZLSD za močno in organizirano opozicijo
08. 06. 2000 18.19
K odgovornemu delu nove vlade v korist državljanov lahko po prepričanju Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) pomembno prispeva tudi močna in organizirana opozicija. Zato je danes vodja poslanske skupine ZSLD Miran Potrč po jutranji seji kolegija predsednika stranke Boruta Pahorja vodjem poslanskih skupin LDS, DeSUS in SNS Tonetu Anderliču, Antonu Delaku in Zmagu Jelinčiču poslal pismo, v katerem jih vabi k sodelovanju. ZLSD predlaga oblikovanje koordinacije poslanskih skupin opozicijskih strank, s čimer bi omogočili skladnejše, predvsem pa uspešnejše in učinkovitejše delovanje opozicije.

ZLSD predlaga sklic kolegija predsednika DZ
01. 06. 2000 11.37
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je predsedniku DZ Janezu Podobniku danes poslal pobudo za sklic seje kolegija predsednika DZ. Po Potrčevem mnenju je namreč predsednik državnega zbora v včerajšnjem odgovoru vrhovnemu sodišču v zvezi z izdajo začasne odredbe in podaljšanjem roka za vlaganje liste kandidatov za ministre prekoračil svoja pooblastila in deloval v nasprotju s poslovnikom DZ.

Miran Potrč pred preiskovalci
16. 03. 2000 14.17
Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS), je v preiskavi t.i. primera Elan zaslišala Mirana Potrča, nekdanjega predsednika skupščine Socialistične republike Slovenije.

Pobuda za spremembo ustave
25. 01. 2000 20.01
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je popoldne v skladu z napovedmi predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslal predlog za začetek postopka za spremembo ustave glede volilnega sistema. Ta naj bi omogočila proporcionalni volilni sistem z določenimi popravki, pobudo pa je podpisalo 30 poslancev iz LDS, ZLSD, DeSUS in SNS ter narodnosti.

Kmalu vložitev pobude za spremembo ustave?
24. 01. 2000 19.15
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je za STA povedal, da sta z vodjo poslanske skupine LDS Tonetom Anderličem zbrala dovolj podpisov za obe pobudi za začetek postopka za spremembe ustave v zvezi s spremembo volilnega sistema.

Odločitev o vložitvi pobude za spremembo ustave?
14. 01. 2000 18.04
Pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi omogočila uvedbo kombiniranega volilnega sistema in jo je sicer že podpisalo zadostno število poslancev, naj bi vodji poslanskih skupin LDS in ZLSD Tone Anderlič in Miran Potrč, kot sta zapisala v pozivu vsem poslanskim skupinam, v postopek vložila le, če se ji bodo pridružili tudi poslanci SDS. V nasprotnem primeru pa naj bi vložila drugo pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi omogočila sistem sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev. Podrobno naj bi o tem, kako bosta ukrepala, pobudnika podrobneje pojasnila prihodnji teden na novinarski konferenci.

Potrčevo poslansko vprašanje vladi o PPS
29. 12. 1999 14.55
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je na vlado naslovil poslansko vprašanje v zvezi z uresničevanjem zakona o Prvem pokojninskem skladu (PPS) RS in preoblikovanju pooblaščenih investicijskih družb.

Burna 38. izredna seja DZ
27. 07. 1999 20.13
Državni zbor je z razpravo o interpelaciji proti kmetijskemu ministru Cirilu Smrkolju nadaljeval 38. izredno sejo. Kot kaže pa je poslancem zadnji teden dela državnega zbora popolnoma popustila koncentracija. Dolge predstavitve interpelacije in dolgega odgovora ministra namreč ni poslušal skoraj nihče. Do glasovanja pa tudi niso prišli.

Interpelacija zoper ministra Smrkolja
01. 07. 1999 15.53
Skupina enajstih poslancev iz ZLSD, DeSUS in SNS je danes razširila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Cirila Smrkolja s še dodatnimi devetimi točkami. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sredo namreč odgovorilo na interpelacijo o delu in odgovornosti ministra Smrkolja.

DZ tudi o spremembi zakona o delavcih v državnih organih
21. 04. 1999 19.22
Državni zbor naj bi v okviru potekajočega 13. rednega zasedanja po skrajšanem postopku razpravljal tudi o spremembi zakona o delavcih v državnih organih, ki so ga v zakonodajni postopek vložili poslanci Miran Potrč in Bojan Kontič (oba ZLSD) ter Davorin Terčon (LDS). Osnovni namen predlaganega zakona je zagotoviti enakopravnost obeh stopenj visokošolske izobrazbe, tako univerzitetne kot visokošolske.