Misli

Slovenski dnevi knjige

17. 04. 2001 00.00

"Knjiga je dobrodošel gost in gostoljuben dobrotnik", je bila ena izmed misli, ki so odmevale z govorniškega odra v parku Zvezda ob odprtju 6. slovenskih dnevov knjige. Poleg avtorice izjave Andreje Rihter so se s slavnostnimi govori zvrstili še predsednik Društva slovenskih pisateljev Evald Flisar, predsednik države Milan Kučan, predsednik Združenja založnikov in knjigotržcev Slovenije Milan Matos in predsednik Bralne značke Tone Partljič. Govorniki so nad trenutno situacijo, v kateri se je znašla slovenska knjiga, zaskrbljeni, ne pa obupani, saj so statistični podatki o bralnih navadah Slovencev in Slovenk več kot vzpodbudni.

Hollywood misli predvsem na denar

15. 04. 2001 00.00

Francoski filmski zvezdnik Jean Reno (Godzila, Leon) hollywoodskim produkcijam očita slabo kakovost. "V Hollywoodu je primarnega pomena dobra prodaja filma," je bil igralec kritičen v pogovoru za vodnik po televizijskih programih TV Movie.

Busheva priljubljenost upada

07. 04. 2001 00.00

Anketa televizije CBS kaže, da ameriški predsednik George Bush izgublja podporo v javnosti. Medtem ko ga je po enaki anketi pred mesecem dni podpiralo 60 odstotkov Američanov, ga danes le še 53 odstotkov. CBS ugotavlja, da je glavni razlog za padec podpore kritično mnenje Američanov o Bushevi sposobnosti upravljanja z gospodarstvom.

Zavračanje haaške obtožnice

06. 04. 2001 00.00

Predstavnik mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis je včeraj v Beograd prinesel obtožnico in zaporni nalog, ki ga je za Slobodana Miloševića izdalo haaško sodišče. Vendar je srbski pravosodni minister Batić sprejem dokumentov zavrnil in Holthuisa napotil na zvezno ministrstvo za pravosodje. Gosta iz Haaga bo zvezni minister Grubać sprejel šele danes.

Načrt za oživitev japonskega gospodarstva

06. 04. 2001 00.00

Japonska vlada je danes predstavila težko pričakovani sveženj nujnih gospodarskih ukrepov za oživitev gospodarstva, stabilizacijo bančnega sistema ter spodbuditve borze. Vendar pa sveženj vsebuje zelo malo ključnih podrobnosti. Tako ne navaja podrobno, kako ga nameravajo izvesti, koliko javnega denarja bo potrebnega in kdaj bo vlada določila ostale ključne ukrepe. Glavnim domačim bankam je tako postavila dveletni rok, v katerem se morajo znebiti slabih posojil, podjetja pa morajo omejiti število delnic, ki jih zadržujejo od svojih posojilojemalcev.

Zavračanje haaške obtožnice

05. 04. 2001 00.00

Predstavnik mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis je v Beograd prinesel obtožnico in zaporni nalog, ki ga je za Slobodana Miloševića izdalo haaško sodišče. Vendar je srbski pravosodni minister Batić sprejem dokumentov zavrnil in Holthuisa napotil na zvezno ministrstvo za pravosodje. Gosta iz Haaga bo zvezni minister Grubać sprejel šele jutri.

Kje je major Troha

04. 04. 2001 00.00

Komisija za nadzor nad obveščevalnimi službami bo prihodnji teden znova ugotavljala, kaj so tajne službe, policija in obrambno ministrstvo odkrili o izginulem majorju Trohi. Za zdaj razen najnovejšega anonimnega pisma ni nobenih indicev o tem, da je major Troha živ.

Priprave na majski kongres

03. 04. 2001 00.00

Socialdemokrati so pred majskim kongresom, ki bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot 19. maja v Celju, predstavili nekatere kongresne dokumente. V resoluciji so stranko opredelili kot stranko načelne politične sredine z dolgoročnim zavezništvom z Novo Slovenijo. Za SLS+SKD pa ugotavljajo, da je pristala na tranzicijski levici. Na kongresu bo približno 430 delegatov sprejelo novi statut stranke, hkrati pa izvolilo predsednika ter člane izvršilnega in nadzornega odbora SDS. Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SDS Janez Janša, celjski kongres ne bo spreminjal sedanjega političnega programa stranke, ki je bil sprejet pred dvema letoma na kongresu v Portorožu. Po njegovih besedah je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko "načelne sredine" umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskoletnih spremembah v slovenskem političnem prostoru.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Novinarji o Roglju in medijskih manipulacijah

30. 03. 2001 00.00

Medijska potegavščina z Matjažem Rogljem je bila sicer zelo dobro pripravljena, vendar s preveč pomanjkljivostmi, da ne bi postala očitna ob temeljitejšem preverjanju. Dodaten zagon novici je dalo tudi medsebojno potegovanje medijev za najnovejša odkritja, negativno vlogo pri zgodbi pa so odigrali tudi uredniki. Iskanje resnice o Roglju je bilo medijsko precej bolj izpostavljeno, kot pa precej bolj pereč problem razpolaganja z državnim denarjem s strani šolskega ministrstva, ki je Roglju za udeležbo na tekmovanju priskrbelo nepovratna sredstva. Razlog za to je preprost: od države je zelo težko dobiti kakršnekoli informacije, brez gledanja pod prste državi, ki z novinarji najbolj manipulira, pa v Sloveniji tudi ne bo raziskovalnega novinarstva, so ugotovili udeleženci klubskega večera Društva novinarjev Slovenije o manipuliranju novinarjev in z novinarji.

Razstava Magrittovih del v Rimu

18. 03. 2001 00.00

V Rimu so v soboto odprli razstavo del Reneeja Magritta z naslovom Magritte, osrednja zgodba (Magritte, la storia centrale), na kateri si bo do 8. julija mogoče ogledati več kot 70 umetnin belgijskega slikarja. Več kot dve tretjini del prihaja iz zasebnih zbirk, razstavo pa je pripravil direktor Muzeja moderne umetnosti iz Louisiane pri Koebenhavnu Steingrim Laursen, ki je za surrealistove slike dejal, da ne uhajajo realnosti, marveč, da prikazujejo stvari iz njihovega najbolj enigmatičnega vidika.

Najboljših pet na ledu

11. 03. 2001 00.00

Ameriška hokejska liga ni brez razloga eno najbolj zanimivih tekmovanj na svetu. Derbiji in pomembni obračuni se vrstijo en za drugim, iz včeraj na danes po našem času je tako naprimer na led stopilo vseh pet najboljših ekip lige. Vodilno moštvo, Colorado Avalanche, je v podaljšku doživelo poraz z Dallas Starsi, drugo in trejeuvrščeni ekipi, Detroit Red Wings in St. Louis Blues sta se razšli brez zmagovalcev (2:2), Ottawa Senators je izgubila doma z New York Rangersi (2:3), edino zmago med prvimi petimi pa so dosegli aktualni prvaki iz New Jerseyja, ki so v Philadelphiji 47 sekund pred koncem premagali domače Flyerse (3:2).

Björk osvobojena

11. 03. 2001 00.00

Islandska pevka Björk je nastajanje svojega najnovejšega glasbenega izdelka Vespertine, ki bo na prodajne police v trgovinah prišel 22. maja, opisala kot veliko osvboditev.

Bush in Blair potrdila posebne odnose

24. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Bush predvsem o Iraku

23. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je domačim novinarjem sinoči odgovarjal na prvi novinarski konferenci v Beli hiši, odkar je pred mesecem dni prevzel svoj položaj. Nakazal je, da bo njegova administracija vodila zunanjo politiko predvsem v skladu z ameriškimi interesi, ne glede na to, kaj o tem misli tujina.

ZDA želijo pojasnilo

22. 02. 2001 00.00

ZDA so zaprosile Kitajsko, naj pojasni poročila o telekomunikacijskih projektih, ki jih Kitajska izvaja v Iraku. Ameriški časnik New York Times je namreč v sredo objavil trditve neimenovanih zaupnih virov iz ameriških obveščevalnih in obrambnih krogov, ki naj bi imeli zanesljive podatke o tem, da je Kitajska kršila embargo Združenih narodov in Iraku prodajala tehnologijo, s pomočjo katere je ta izpopolnil radarske sisteme. Zaradi teh posodobitev naj bi minuli teden prišlo do ameriško-britanskega bombardiranja, saj naj bi Iračani v zadnjem času vse natančneje merili na zavezniška letala.

Norac ni na seznamu osumljencev

21. 02. 2001 00.00

Potem ko je hrvaška vlada dobila pisno zagotovilo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, da general Mirko Norac ni med obtoženci, hrvaški premier Ivica Račan pričakuje, da se bo Norac zelo hitro predal sodišču na Reki.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Bush napovedal posodobitev vojske

14. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je med obiskom mornariškega oporišča v Norfolku, ki je hkrati tudi edino oporišče zveze NATO na ameriških tleh, napovedal modernizacijo oboroženih sil ZDA, da bi bile te sposobne zoperstaviti se izivom sodobnega časa. Bush je izrazil odločenost za modernizacijo vojske, čeprav se zaveda, da bo ta zahtevala odpravo številnih programov, ki jih podpirajo tako generali kot kongresniki. Slednji predvsem zaradi tega, ker oborožitvena industrija, čeprav nepotrebna, nudi zaposlitev njihovim volilcem.

Kostelićeva končuje kariero?

13. 02. 2001 00.00

Oče in trener trenutno najboljše slalomistke na svetu Hrvatice Janice Kostelić, Ante, je poskrbel za pravi šok med ljubitelji alpskega smučanja. V pogovoru z novinarjem zagrebškega Vjesnika je dejal, da se bo njegova 19-letna hčerka po koncu sezone umaknila iz bele karavane in končala kariero.

Za pravice manjšine

12. 02. 2001 00.00

Osrednja prireditev ob dnevu slovenske kulture z naslovom Neiztrohnjeno srce, ki so jo v Trstu pripravile krovne kulturne organizacije Slovencev v Italiji pod pokroviteljstvom osrednjih manjšinskih krovnih organizacij, je minila v znamenju zaščitnega zakona, o katerem poteka razprava v italijanskem senatu. Osrednji govorniki na proslavi so izrekli prepričanje, da bodo italijanski senatorji vendarle našli voljo za odobritev zakona. Zakon namreč manjšina potrebuje, bistveno je priznanje in bistvena so jamstva, ki jih daje. Številni pripadniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, ki so se udeležili proslave, so ob tej priložnosti imeli tudi možnost podpisovati peticijo v zvezi s pravicami evropskih manjšin.

Potočnik o pogajanjih za vstop v EU

12. 02. 2001 00.00

Vodja slovenskih pogajalcev za članstvo v Evropski uniji Janez Potočnik se je v okviru obiskov po državah članicah Unije mudil v Španiji, kjer je sogovornikom na španskem zunanjem ministrstvu predstavil slovenska stališča o odprtih problemih v pristopnih pogajanjih in možnih rešitvah. V Madridu se je pogovarjal z državnim sekretarjem na španskem zunanjem ministrstvu Ramonom De Miguelom, koordinatorjem za špansko predsedovanje EU Carlosom Bastarecchejem ter vodjo misije zunanjega ministrstva, odgovorne za kandidatke za EU, Jorgejem Fuentesom. Vsi so poudarili, da se Španija zavzema za čim hitrejšo širitev, Slovenijo pa vidijo v prvem krogu širitve.

Podelili Prešernovo nagrado

07. 02. 2001 00.00

Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, so na slovesnosti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podelili Prešernovo nagrado, ki jo je dobil slikar Gustav Gnamuš, in nagrade Prešernovega sklada. Dobili so jih igralec Gregor Bakovič, Godalni kvartet Tartini, slikar Ivo Prančič, video umetnica Nataša Prosenc, pesnik Peter Semolič in dirigentka Karmina Šilec. Slavnostni govornik je bil letošnji Prešernov nagrajenec Gustav Gnamuš. V umetniškem delu programa je nastopil zbor Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec, ki je bila tudi režiserka glasbenega programa. Proslavo je postavil Matej Filipčič, utemeljitve nagrad je prebral Marko Mandič, nagrajencem pa jih je izročila predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Meta Hočevar. Proslave so se udeležili tudi predsednik države Milan Kučan s soprogo in drugi visoki predstavniki javnega in kulturnega življenja Slovenije.

Del Pontejeva februarja v Črni gori

26. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte bo 15. in 16. februarja obiskala Črno goro, se je izvedelo iz krogov blizu tožilke. Del Pontejeva se bo ob tej priložnosti srečala s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem in premierom Filipom Vujanovićem. Črna gora že več kot leto dni sodeluje s haaškim sodiščem, še navaja vir.

Kučan na mednarodnem forumu

20. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je včeraj v Berlinu udeležil Mednarodnega foruma Bertelsmannove fundacije, ki je letos potekal pod geslom Evropa odpravljenih meja. Kot je v svojem govoru poudaril slovenski predsednik, je evropski vrh v Nici, vsaj kar zadeva institucionalno reformo, pristal pod zastavljenimi cilji, s stališča kandidatk, tudi Slovenije, pa njegov dosežek nikakor ni slab. "Vrata unije so se jim zdaj dokončno odprla in možnost, da bodo volile poslance v Evropski parlament že leta 2004, se zdi povsem realna. S tem se verjetno končuje "nezdravo pripravljalno" obdobje, ki je kandidatke utrujalo v birokratsko zapletenih in počasnih pogajanjih s komisijo in v dvostranskem izsiljevanju članic," je dejal Kučan.

Sophia Loren je najraje doma

15. 01. 2001 00.00

Italijanska igralka Sophia Loren je najraje doma. Kot je povedala, jo morajo prijatelji dobesedno zvleči iz hiše. 66-letna igralka vedno stoji trdno na tleh in živi samo za svojo družino, še dolgo pa namerava ostati zvesta svojemu poklicu. Pojasnila je, da je film njeno življenje, motivacija in poklic ter dodala, da si ne zna predstavljati svojega življenja brez tega poklica. Kljub temu ne misli, da je filmska diva in pojasnjuje, da ne ve, kaj izraz filmska diva sploh pomeni.

Sodelovanje Madonne in Britney Spears

07. 01. 2001 00.00

Po poročanju televizijske postaje MTV se v prihodnje obeta sodelovanje ameriških pop zvezdnic 42-letne Madonne in 19-letne Britney Spears. MTV ob tem še dodaja, da do konkretnega dogovora med pevkama še ni prišlo, vendar pa naj bi Britney načrtovala nekaj snemalnih dni z Madonno v mesecu maju. Pevki sta v preteklosti že večkrat izrazili željo po sodelovanju in v številnih izjavah poudarjali medsebojno oboževanje. Tako je npr. Madonna na enem izmed svojih nedavnih koncertov v New Yorku med nastopom nosila majčko z napisom Britney. Njena mlajša kolegica pa je v nekem pogovoru dejala, da obožuje Madonno, ker "počne, kar želi, in je ne briga, kaj si kdorkoli misli".

Strel bi rad preplaval Mississippi

29. 12. 2000 00.00

Ekstremni slovenski plavalec Martin Strel tudi potem, ko je preplaval celoten tok najdaljše evropske reke Donave, ne misli počivati. Njegov najnovejši cilj je še bolj drzen, saj si želi preplavati nič manj kot severnoameriško reko Mississippi.

Fowler ostaja v Liverpoolu

26. 12. 2000 00.00

Napadalec angleškega prvoligaša Liverpoola Robbie Fowler, ki je po številnih poškodbah izgubil mesto v prvi enajsterici, ne namerava zapustiti moštva. V pogovoru za časnik The Mirror je povedal , da so vsi namigi o njegovem odhodu v FC Chelsea, Arsenal ali Manchester United le špekulacije.

Papeževa božična poslanica

25. 12. 2000 00.00

Papež Janez Pavel II. je v božični poslanici obsodil nasilje na Bližnjem vzhodu in "kulturo smrti", ki grozi prihodnosti sveta. Pred več tisoč verniki, ki so se kljub zelo mrzlemu vremenu zbrali na trgu Svetega Petra v Vatikanu, je papež tradicionalno blagoslovil mesto in svet (urbi et orbi) in v številnih jezikih, tudi v slovenščini, voščil blagoslovljen božič. Dejal je, da "z zaskrbljenostjo misli na sveto deželo, kjer se nadaljuje nasilje, ki je s krvjo umazalo težavno pot miru".