Moscovici

Dobra novica za Slovenijo: neravnovesja niso več presežna
25. 02. 2015 17.28
Ugotovitve poglobljene analize makroekonomskih neravnovesij v 16 članicah EU, tudi v Sloveniji, so za našo državo izredno pozitivne. Analize namreč razkrivajo, da v Sloveniji neravnovesja niso več presežna in da je dosežen pomemben napredek.

Grški minister kolegom v evroobmočju predstavlja svoj načrt
11. 02. 2015 07.03
Novi grški minister v Bruslju svojim kolegom iz ostalih čalnic evroobmočja predstavlja grške predloge za kompromis o nadaljnji finančni pomoči državi v zameno za takšen reformni načrt. Grčija naj bi želela na novo izpogajati pogoje odplačila 30 odstotkov dolga.

Francozom in Italijanom še malo časa, Sloveniji poziv k večji hitrosti
28. 11. 2014 06.40
Osnutek proračunskega načrta Slovenije je pretežno skladen z evropskimi proračunskimi pravili, ugotavljajo v Bruslju. Ob tem komisija opozarja, da je napredek Slovenije pri izvajanju strukturnega dela fiskalnih priporočil v sklopu evropskega semestra omejen.

Bratuškova ob odstopu: Upala sem, da bo slovenska politika stopila skupaj. Žal je bila moja ocena napačna
09. 10. 2014 08.16
Alenka Bratušek je odstopila kot kandidatka, Juncker pravi, da njeno odločitev spoštuje. Bratuškova je ob odstopu ponovila, da je za njen spodrsljaj kriva situacija okoli njenega imenovanja, bruseljski viri pa - ni ji uspelo, ker je bila najslabša.

VIDEO: Zavrnitev Bratuškove zelo verjetna, omenja se tudi možnost njenega odstopa od kandidature
07. 10. 2014 12.17
Alenka Bratušek še čaka na oceno pristojnih evropskih parlamentarnih odborov, glasovanje o tem, ali je primerna za evropsko komisarko, pa bo potekalo v sredo. Vse glasnejše so govorice, da ji bo Bruselj rekel ne, omenja pa se tudi možnost njenega odstopa od kandidature pred glasovanjem.

Juncker brani svojo izbiro: Cerar mi je dal proste roke
10. 09. 2014 11.58
Jean-Claude Juncker je slovenski premierki v odhodu Alenki Bratušek res dodelil enega od podpredsedniških položajev v Evropski komisiji. Pet slovenskih evropskih poslancev meni, da bi moral Cerar predlagati novega kandidata.

Alenka Bratušek bo ena najvplivnejših oseb v Evropi
10. 09. 2014 18.09
Bratuškova bo v prihodnji komisiji sedela na zelo vročem stolčku, pravi bruseljski analitik, v Španiji pa so že ogorčeni, ker njihov komisar ne bo hkrati tudi podpredsednik. Analitik meni, da jo bo parlament potrdil kljub zapletom pri njeni kandidaturi.

Svet EU potrdil seznam kandidatov za evropske komisarje
06. 09. 2014 18.43
Svet EU bo svojo odločitev posredoval Evropskemu parlamentu. Na seznamu je tudi slovenska premierka v odhodu Alenka Bratušek. Sledi Junckerjeva poteza, in sicer bo moral predstaviti porazdelitev resorjev. Le kateri bo pripadel Bratuškovi?

Židan: Glasoval sem proti, ker Bratuškova ne uživa zaupanja
05. 09. 2014 06.54
Jean-Claude Juncker je predstavil novo ekipo Evropske komisije, v kateri je tudi slovenska premierka v odhodu. Nato je v Sloveniji sledilo presenečenje: vlada v odhodu je na svoji dopisni seji Bratuškovo umaknila kot kandidatko. Nato pa je sledilo še eno veliko presenečenje: vlada se strinja z Junckerjem. Kdo je glasoval proti Bratuškovi?

Juncker pozdravlja dejstvo, da mu je več članic predlagalo zelo sposobne ženske
01. 08. 2014 15.12
Bodoči predsednik Evropske komisije Juncker je prejel okvirne predloge o komisarskih kandidatih od 25 članic EU, manjkata še Belgija in Bolgarija. Ob tem pozdravlja dejstvo, da je več članic na njegov poziv predlagalo zelo sposobne ženske.

Medtem ko se pri nas prepiramo o kandidatu: tako bodoče komisarje izbirajo v drugih državah
27. 07. 2014 18.35
Ne le v Sloveniji, tudi v drugih članicah EU mrzlično izbirajo kandidate in kandidatke za evropske komisarje. Številne države bodo še naprej stavile na svoje aktualne komisarje, druge bodo izbirale med nekdanjimi in aktualnimi vidnimi domačimi politiki.

Bersani: Rezultat italijanskih volitev je močan signal Evropi
26. 02. 2013 07.30
Najverjetnejši predsednik prihodnje italijanske vlade in vodja levosredinske koalicije Pier Luigi Bersani je napovedal, da njegova koalicija ne bo sklepala zavezništev z nobeno od strank. "Ne bomo se šli diplomacije z enim ali drugim. Predlagali bomo nekatere ključne točke reform," je dejal Bersani.

ECB bo neposredno nadziral tudi tri največje slovenske banke
13. 12. 2012 06.29
Finančni ministri so le dosegli dogovor o enotnem bančnem nadzoru. Evropski komisar za notranji trg in storitve je dogovor označil za zgodovinski. V veljavo bo stopil marca leta 2014. Po ocenah nekaterih analitikov gre za enega največjih prenosov nacionalnih pristojnosti na evropsko raven od uvedbe evra.

Hollande drži obljubo: predlagal 75-odstotno obdavčenje najbogatejših
28. 09. 2012 17.36
Francozi bodo morali, kot kaže, močno zategniti pasove. Vlada je predstavila predlog proračuna za leto 2013, ki so ga označili za najstrožjega v zgodovini. Med drugim uvaja 75-odstotno obdavčenje najbogatejših, kar bi lahko – tako kritiki – pognalo milijonarje iz države.

Slovenija predlog bančne unije podpira, Švedska odločno proti
15. 09. 2012 16.03
Po prvi razpravi finančnih ministrov EU o enotnem nadzoru nad bankami kaže, da pot do bančne unije ne bo lahka. Za Švedsko je predlog celo popolnoma nesprejemljiv, Slovenija pa ga podpira in meni, da bo pomagal znižati ceno njenega zadolževanja.

Holland od bogatih hotel visok davek, zdaj mu bodo prej pobegnili
08. 09. 2012 18.33
Najbogatejši Francoz, milijarder Bernard Arnault, je zaprosil za belgijsko državljanstvo. Očitno je naslednji v vrsti bogatih Francozov, ki bežijo pred 75-odstotnim davkom za tiste, ki imajo na računu več kot milijon evrov.

Vlada bo dala denar, da bo bencin cenejši
28. 08. 2012 15.28
Podobno kot v Sloveniji so tudi v Franciji cene goriv dosegle rekordne vrednosti, a je vlada našla način, kako njihovo galopiranje zaustaviti. S 300 milijoni evrov naj bi poskrbela za to, da bo za liter treba odšteti do šest centov manj.

Grčiji milijarda še ta mesec, Španija naj bi pomoč dobila julija
22. 06. 2012 07.33
Španija naj bi v kratkem zaprosila za finančno pomoč, s katero bo reševala svoje banke, finančni ministri evroobmočja pa so se dogovorili, da bo Grčija do konca meseca dobila zadržano milijardo evrov.

Rešitev Španije je 'zmaga za evro'
10. 06. 2012 07.27
Španija je že četrta članica evroobmočja, ki bo zaprosila za finančno pomoč. Skupni znesek pomoči naj bi znašal do 100 milijard evrov, saj mora vsota pokriti vse potrebe po dokapitalizaciji bank. Španski premier Rajoy je odločitev označil kot zmago za trenutno valuto.

Ustanovna seja francoske vlade: vsem za 30 odstotkov nižje plače
17. 05. 2012 19.18
Da je treba najprej počistiti pred svojim pragom, dokazuje novi francoski predsednik Hollande, ki je na ustanovni seji vlade sebi in ministrom znižal plače. Plača predhodnika Sarkozyja je po drugi strani od leta 2007 zrasla za 170 odstotkov.

Edina vlada v Evropi, kjer sta enakopravno zastopana oba spola
16. 05. 2012 20.04
V Franciji je postavljen ministrski kabinet. Vlada bo imela 34 ministrskih položajev. Od tega jih bodo 17 prevzele ženske, s čimer bo imela nova francoska vlada kot edina vlada v Evropi enakopravno zastopanost obeh spolov.

Merklova: Nemčija in Francija morata zaščititi in okrepiti blaginjo EU
08. 05. 2012 16.38
Merklova je v pismu francoskemu predsedniku Hollandu poudarila, da območje evra čaka, da sprejmeta "nujne odločitve" za rešitev krize. Hollandov predstavnik je medtem prepričan, da bosta voditelja premagala razlike glede fiskalnega pakta.

Sarkozy za Hollandom
04. 05. 2012 14.38
Ankete pred drugim krogom volitev v Franciji napovedujejo tesen rezultat. Sedanji predsednik Sarkozy je zmanjšal zaostanek za tekmecem, socialistom Hollandom, še vedno pa za njim zaostaja za od pet do šest odstotnih točk.

Rupel v Lyonu o prihodnosti Evrope
15. 10. 2001 00.00
Zunanji minister Rupel sodeluje na razpravi o prihodnosti Eu v Lyonu. Glavnino svojega nagovora je Rupel posvetil vprašanjem, ki jih porajajo prihajajoče nadaljnje institucionalne spremembe v EU, govoril pa je tudi o položaju in željah Slovenije v Eu.

Rupel sprejel Moscovicija
06. 09. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji.

Moscovici podprl vstop Slovenije v EU
05. 09. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je na Brdu pri Kranju danes sprejel francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija, ki je začel dvodnevni obisk v Sloveniji.

Moscovici prispel na obisk v Slovenijo
05. 09. 2001 00.00
Na dvodnevni obisk v Slovenijo je na povabilo slovenskega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja popoldne prispel francoski minister za evropske zadeve Pierre Moscovici.

Bavčar v Parizu
13. 06. 2001 00.00
Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

Odlični odnosi med Slovenijo in Francijo
24. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Franciji srečal s premierom Lionelom Jospinom in predsednikom senata Christianom Ponceletom. Ta je po pogovorih poudaril odlične odnose med državama ter zagotovil francosko podporo vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO. Premier Drnovšek se je dopoldne srečal tudi z nekdanjim vodjem misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem, ki je zdaj francoski minister za zdravstvo. Pogovoru, ki sta ga namenila položaju v JV Evropi kot vprašanju zdravstvenih reform, se je pridružil tudi slovenski minister za zdravstvo Dušan Keber.

Drnovšek v Francijo
23. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.