Moste

DVK preverja referendumsko glasovanje na nekaterih voliščih
13. 07. 2021 14.09
Državna volilna komisija je pri pregledu izidov referendumskega glasovanja za štiri volišča ugotovila, da bistveno odstopajo od izidov na drugih voliščih znotraj istega volilnega okraja. Kot so pojasnili, so pristojne okrajne komisije že pozvali, da konkretne primere preverijo. Medtem se nadaljuje štetje glasovnic po pošti.

Dolgi zastoji na mejnih prehodih s Hrvaško
11. 07. 2021 08.13
Ker številni hitijo na dopust, so tudi danes ceste do turistično zanimivih krajev in mejnih prehodov precej obremenjene. Na meji znova nastajajo daljši zastoji. Vozite strpno, na pot se odpravite pravočasno in z dovolj vode.

V Gibanju za pitno vodo opozarjajo na zaplete pri glasovanju iz tujine
08. 07. 2021 08.25
V Gibanju za pitno vodo so zopet opozorili, da nekatere osebe še vedno niso prejele volilnega gradiva za glasovanje iz tujine po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah. Po njihovem mnenju je to težavno, saj morajo volivci glasovnice oddati do nedelje, v tujini pa so pošte med vikendi večinoma zaprte. Številni volivci, ki so oddali elektronsko vlogo, pa so sredi noči v svoje e-poštne nabiralnike dobili ogromno povratnih sporočil. Gre za napako eUprave in ne DVK, poudarja slednja. Iz ministrstva so sporočili, da so napako odpravili in da so bile vloge, oddane na eUpravi, uspešno oddane in obdelane.

Pomoč od malega je dobra popotnica za odraslo življenje
06. 07. 2021 08.21
Ne le hiter tempo življenja, tudi korona je v zadnjem času pripomogla k poglobitvi vrzeli med generacijami, zato je še toliko bolj pomembno, da obstajajo večgeneracijski centri (VGC), v katere se vključujejo vse generacije, ki skozi aktivnosti gradijo solidarnost, zaupanje in medsebojno pomoč.

Proti Hrvaški močno povečan promet: na meji nastajali zastoji in daljše čakalne dobe
03. 07. 2021 09.26
Tudi ta konec tedna je potekal v znamenju lepega vremena in trum turistov, ki se odpravljajo predvsem k našim južnim sosedom – promet je bil tako povečan v smeri proti mejnim prehodom s Hrvaško. Nastajale so kolone in zastoji, poseldično pa tudi daljše čakalne dobe.

'Lastnik je rekel, da je najemnina 500, vpisanih pa je bilo le 300 evrov'
30. 06. 2021 18.59
Pri Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje ugotavljajo, da je vse več primerov, ko družine, za katere skrbijo in ki jim pomagajo, končno le dobijo stanovanje in se dogovorijo o višini najemnine, nato pa pride čas za podpis pogodbe in znesek na njej je nižji od dogovora. Družina vseeno plačuje dogovorjeno najemnino, najemodajalec pa z nižjo ceno na pogodbi seveda plačuje nižji davek. In s tem ne oškoduje le države, ampak tudi družino.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00
Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Gneča proti Hrvaški, na številnih mejnih prehodih daljše čakalne dobe
26. 06. 2021 09.32
Podaljšan konec tedna se je poznal na cestah. Promet je bil zgoščen, gneča in zastoji so bili predvsem v smeri proti našim južnim sosedom. Na številnih mejnih prehodih so bile daljše čakalne dobe, na nekaterih se je čakalo tudi več kot dve uri.

Šolarjem so se začele počitnice. Vozniki, previdno na cesti!
24. 06. 2021 06.30
Šolarji so še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, prejeli so tudi zaključna spričevala. Po težkem šolskem letu, ki ga je že drugo leto zaznamovala epidemija covida-19, se bodo čez poletje prepustili brezskrbnosti. Zadnji šolski dan bodo ljubljanski dijaki obeležili z dogodkom na Kongresnem trgu. Na agenciji za varnost prometa pa pozivajo, naj se počitniška brezskrbnost ne odraža v prometu. Prometna pravila in razmere na cesti naj vozniki dosledno upoštevajo, prav tako pa naj bodo še posebej pozorni na otroke, pešce, kolesarje in motoriste v prometu, opozarjajo.

'Verjamem, da lahko tudi najtrši kamen zmehčamo'
24. 06. 2021 08.00
V času epidemije so se pokazale vse pomanjkljivosti nacionalnega programa skrbi za duševno zdravje, predvsem otrok, zato je še toliko pomembneje, da obstajajo nevladne organizacije, ki skupaj s prostovoljci pomagajo na tem področju. Delavnice Dobro sem potekajo po vsej državi, vodijo pa jih usposobljeni prostovoljci. Snovalci programa si želijo, da bi delavnice našle pot tudi v vse šole in lokalne skupnosti.

'Najhuje je, ko gledaš druge očete, kako se igrajo z otroki, ti pa se ne moreš'
17. 06. 2021 08.08
Zaspi z bolečinami, zbudi se z bolečinami in dan ni prav nič drugačen od njegovega začetka oziroma konca, ker cel mine v bolečinah. Tako svoje življenje preživlja Bojan že zadnjih pet let, oče treh otrok, ki je nekoč hodil v službo, skrbel za dom in družino, danes pa je odvisen od ženine pomoči. Sam se zaradi bolečin ne more ne oblačiti, ne slačiti, umivati, prazniti vrečko zaradi stome, mnogokrat potrebuje pomoč, da sploh vstane s postelje, na nogah preživi zelo malo časa, tudi sedeti velikokrat ne more zaradi bolečin v križu, trebuhu in stegnih, zato je zdaj njegova usoda postelja in razmišljanje, ki nikoli ne najde srečnega konca.

Skakali v reko, preprečili samomore, reševali življenja s hitrim oživljanjem
16. 06. 2021 13.28
20 policistov in 14 občanov so zaradi svojega poguma in izjemnih dejanj v kritičnih situacijah prejeli medalje za požrtvovalnost in hrabrost. Skoraj polurno oživljanje mladoletnice v prometni nesreči, skok v Ljubljanico in oživljanje osebe, ki ji je zdrsnilo v reko, plezanje na štiri metre visoki vagon zaradi reševanje mladoletnika, ki ga je zadela strela, so le tri izmed vseh tokratnih junaških zgodb.

Zavod Iskreni: KPK nasprotja interesov ni ugotovila, postopek je ustavljen
10. 06. 2021 15.03
Komisija za preprečevanje korupcije je ustavila postopek glede Zavoda Iskreni, ki je na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve prejelo več kot 130.000 evrov sredstev, bilo je eno izmed 17 izbranih med 135 prijavljenimi organizacijami. V javnosti je odmevalo predvsem dejstvo, da je eden od ustanoviteljev zavoda tudi minister Janez Cigler Kralj, a KPK kršitev in nasprotja interesov ni ugotovila.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38
Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Deset let botrstva: 8000 botrov pomagalo 11.000 otrokom
17. 05. 2021 19.10
Že deset let v Sloveniji poznamo projekt Botrstvo. Na Valu 202 vsak teden objavijo zgodbe otrok, ki živijo pod pragom revščine – takšnih, ob katerih je težko ostati ravnodušen, je kar 41.000. V desetih letih je nekaj več kot 8000 botrov pomagalo 11.000 otrokom in rešilo njihovo prihodnost. In prav na te prihodnosti, ki jih sicer morda ne bi bilo, opozarja razstava ob obletnici projekta Botrstvo. S pomočjo botrov otroci dobivajo priložnost za ustvarjanje lepše prihodnosti. Otrokom lahko pomagate tako, da postanete boter ali darujete v sklad projekta Botrstvo. Več o projektu pa Anita Ogulin iz ZPM Moste-Polje.

Pri 46-letniku zasegli orožje in droge
07. 05. 2021 08.32
Med hišno preiskavo pri 46-letniku na območju Ljubljane so našli prostor, prirejen za gojenje prepovedane droge konoplje. Našli in zasegli so več kot štiri kilograme prepovedne predelane droge hašiš. Prav tako so zasegli pištolo, za katero ni imel dovoljenja, ter startno pištolo.

Po 'uspešnem' začetku mature bo Sviz zbiral podpise za odstop Kustečeve
04. 05. 2021 16.13
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob obisku Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju ocenila, da se je izvedba letošnje splošne mature začela uspešno. Glede na prve informacije ministrice večjih težav pri začetku spomladanskega roka ni bilo. Ji bo pa težavo morda povzročil sindikat Sviz, ki bo v sredo med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju začel zbirati podpise pod poziv za odstop Kustečeve. S tem želijo predvsem jasno sporočiti, kako ocenjujejo vodenje šolskega resorja v zadnjem letu.

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja
03. 05. 2021 08.24
Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

'Pograbila je zavitek toaletnega papirja in se v solzah zahvaljevala zanj'
02. 05. 2021 16.08
Najlepše spomine so imeli na obdobje ranega otroštva, ko so še živeli v stari hiški, kjer so, ko je deževalo, podstavljali vedra, da so postelje ostale suhe. Tam so vsi spali v eni sobi, na vzmetnicah na tleh, in se pred spanjem pogovarjali, zabavali in si predstavljali vsak svojo in skupno prihodnost. Pomagali so babici in dedku na kmetiji ter staršem pri gradnji hiše.

Prostovoljci, ki poleg boljših ocen otrokom vračajo motivacijo in zaupanje vase
14. 04. 2021 06.00
Med epidemijo covida-19 je pri nas na samomor pomislilo desetkrat več otrok oziroma mladostnikov kot v letu 2015, s težavami v družini se jih je soočalo dvakrat več, s psihičnimi težavami pa štirikrat več kot pred petimi leti, kaže statistika klicev na TOM-telefon za otroke in mladostnike pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

Zakaj je pomembno, da mladi v stiski hitro dobijo terapevtsko pomoč?
04. 04. 2021 16.58
Stiske otrok in mladostnikov med epidemijo covida-19 so se spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in večjem številu zlorab, več jih razmišlja o samomoru. Pogovarjali smo se z družinsko svetovalko in terapevtko za otroke in mladostnike Sabino Sopko, kako lahko terapevti pomagajo mladim v stiski in zakaj je dobro, da dobijo psihološko pomoč. Žal pa je pot do nje nedopustno dolga, so prepričani strokovnjaki.

Stiske mladih v covidnem času vse resnejše, več je psihičnih težav
03. 04. 2021 07.00
Epidemija covida-19 vpliva na počutje in spreminja dan številnih otrok in mladostnikov. Soočajo se s šolanjem od doma ter sprejemajo življenje z manj gibanja in socialnih stikov, kar mnogim povzroča nelagodje in težave. Več mladih ima tudi psihične težave, v stiski so zaradi odnosov s starši ali nasilja v družini. Duševno zdravje je v Sloveniji še vedno premalo sistemsko urejeno področje in o njem se premalo govori, so prepričani strokovnjaki Mladinskega sveta Slovenije, ki so sprejeli mnenjski dokument.

Vedno več psihosocialnih stisk: ljudje so v čedalje hujših težavah
31. 03. 2021 19.32
Službe in organizacije, ki pomagajo ljudem v psihosocialnih stiskah opažajo, da so ljudje v čedalje hujših težavah in da jih vedno več potrebuje strokovno pomoč. Mnogi v kriznem času epidemije izgubljajo službe in s tem sredstva za preživetje, predvsem pa upanje, da bo kmalu bolje, kar jih vodi v malodušje in depresijo in načenja njihove družine. V stiski je tudi čedalje več mladih.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati
26. 03. 2021 08.03
Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

V skromni hišici naleteli na lačne oči in skoraj že povsem strta upanje in voljo
17. 03. 2021 07.49
Sredi narave stoji hiša, ob kateri človek na prvi pogled podvomi, da v njej sploh kdo prebiva. Povsod gradbeni pripomočki, v tišini gozda pa se sliši le zgodnje spomladansko ptičje petje. Priznam, prepričana sem bila, da je naša snemalna ekipa Preverjenega zašla k "nekim sumljivim tipom", ki imajo to zidanico, od zunaj nevredno bivanja, le za kakšne občasne sumljive posle. Stereotipno razmišljanje, kajne? Potem pa se odprejo vrata in naenkrat se moje razbojniško gnezdo spremeni v pravljično hišico sredi gozda, ki potrebuje le dobre vile, da zamahnejo s čarobnimi paličicami in ji povrnejo trdnost in blišč. Iz nje namreč stopijo mama in dve hčerki. Vse zadržano nasmejane, rahlo v zadregi, kot so v zadregi vsi, ki se jim je težko sprijazniti, da potrebujejo pomoč in da sami ne zmorejo več naprej.

Mama treh otrok ostala brez noge, na drugi se bori z odprto rano
15. 03. 2021 19.43
Mama s tremi mladoletnimi otroki je konec lanskega leta zaradi hude gangrene ostala brez noge. Tudi na drugi nogi ima 39-letna Nataša Kirn odprto rano, s katero se bori že dolgih devet let. Za povrhu vsega pa je njen mož še psihično zbolel in se že štiri mesece zdravi na zaprtem oddelku psihiatrične bolnišnice. Ker pri skrbi zase nujno potrebuje pomoč, se je morala Nataša vrniti k staršem v Lendavo. V skromni hiški, ki je sicer polna ljubezni in topline, starša skupaj z vnuki noč in dan skrbita za svojo hčer. Ker pa je hiša stara, bi potrebovala prenovo, a ima družina le pokojnino staršev in hčerinih 320 evrov otroških dodatkov.

Jubilej v Kranjski Gori letos nekoliko drugačen
11. 03. 2021 12.19
V Kranjski Gori je že vse nared za začetek tradicionalnega mednarodnega tekmovanja v alpskem smučanju. Pokal Vitranc letos obeležuje jubilejno 60. obletnico, vendar bo le-ta zaradi omejitev, povezanih z novim koronavirusom, potekala nekoliko drugače. Ob progi bomo najbolj pogrešali glasno spodbujanje tekmovalcev in vihranje zastav, saj bo tekma potekala brez navijaškega pridiha.

Kranjska Gora pripravljena na spektakel: na progi pol metra 'betona'
05. 03. 2021 13.05
V Kranjski Gori potekajo sklepne priprave za tekmi svetovnega pokala alpskih smučarjev, ki bosta na tekmovalni progi v Podkorenu 13. in 14. marca. Kranjska Gora bo gostila jubilejni 60. pokal Vitranc. Proga je zelo dobro utrjena. Na progi je pol metra snežnega "betona", je dejal Srečko Medven, generalni sekretar OK Pokala Vitranc.

Izgubili vse: 'Požar nas je opomnil, zakaj imamo tako radi Slovenijo'
27. 02. 2021 07.00
Šestčlanski družini iz Oregona, ki že deveto leto živi v Sloveniji, so ognjeni zublji uničili praktično vse imetje. Iz hiše v ljubljanskem Tacnu so v torek sredi noči bosi in v pižamah pobegnili pred ognjem in gostim dimom. Družina se nekaj dni po požaru, ki bi se lahko sprevrgel v tragedijo, nasmejano zahvaljuje vsem dobrim ljudem, ki so jim takoj nesebično ponudili svojo pomoč. Družini je v le eni uri vso potrebno pomoč priskrbela Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje. Anita Ogulin poudarja, da družina resnično potrebuje pomoč in da se jim trudijo nuditi celostno podporo, kot jo dobijo družine v Verigi dobrih ljudi.

'Grozil je, da nas bo pobil, z glavo me je zadeval v podboje'
17. 02. 2021 15.53
Mirno družinsko življenje se je za tričlansko družino čez noč postavilo na glavo. Zaradi finančnih težav so se znašli v hudi stiski, čeprav so iskali načine, kako se izkopati iz težke situacije. Čeprav v družini nikoli ni bilo sporov, je na poslovnem sestanku v tujini mož v hotelski sobi brutalno pretepel ženo in otroka. Oba sta končala v bolnišnici, mož pa na policiji. Po vrnitvi se je mama z otrokom zatekla v krizni center, njeno podjetje je šlo v osebni stečaj, a ostal je davčni dolg v višini 5000 evrov. Zaradi selitve pošte ni dobivala in tako ni vedela, da ta dolg še vedno obstaja. A ker je zaradi epidemije koronavirusa ostala brez službe, dolga ne more odplačati.