Muñiz

Prijeli avtorja virusa Ana Kurnikova

14. 02. 2001 00.00

Nizozemska policija je danes v mestu Leeuwaarden na severu Nizozemske aretirala 20-letnega avtorja računalniškega virusa Ana Kurnikova, potem ko se je ta predal policiji, je sporočil tiskovni predstavnik tamkajšnje policije Robert Rambonnet. Ta ni razkril identitete avtorja virusa, dejal pa je, da mu zaradi uničevanja lastnine grozi kazen do štiri leta zapora. Osumljenec se je danes razkril pod imenom OnTheFly in prevzel odgovornost za dejanje. Kot je pojasnil, ni želel nikomur storiti nič žalega, uporabnike interneta naj bi želel predvsem opozoriti na večje varnostne ukrepe.

Nocoj odločilna tekma

14. 02. 2001 00.00

Nocoj ob 19.30 po našem času se bosta v Solunu na tretji odločilni tekmi osmine finala evrolige pomerila Union Olimpija in PAOK.

Sodišče OVSE še ni zaživelo

13. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Vrnitev prvih preživelih v domovino

13. 02. 2001 00.00

Na Japonsko so se danes vrnili prvi preživeli petkove nesreče japonske ribiške ladje, ki je potonila po trčenju z ameriško jedrsko podmornico. V domovino je prispelo devet dijakov ribiške šole iz Uvadžime, še vedno pa pogrešajo devet ljudi. Medtem pa so na Japonskem izbruhnile polemike o obnašanju premiera Jošira Morija ob nesreči. Ta je namreč potem, ko je izvedel za dogodek, odigral še partijo golfa, šele nato pa odšel v svoj urad.

Razprava o spominskih priznanjih za žrtve fojb

13. 02. 2001 00.00

Italijanska poslanska zbornica je sinoči začela razpravo o predlogu zakona o podelitvi priznanj svojcem žrtev kraških fojb, ubitih v letih od 1943 do 1947. Za spominske ploščice in priznanja naj bi italijanska vlada namenila 600 milijonov lir.

Havel zaradi bolezni prekinil turnejo

12. 02. 2001 00.00

Češki predsednik Vaclav Havel je danes zaradi bolezni prekinil šestdnevni obisk na Bližnjem vzhodu. Havel je zbolel za bronhitisom in je sinoči dobil visoko temperaturo, je poročala češka tiskovna agencija ČTK, ki se sklicuje na Havlovega osebnega zdravnika. V nedeljo je Havel iz Savdske Arabije prispel na obisk v Kuvajt, načrtovano pa je še bilo, da bo obiskal Združene arabske emirate. Havel, nekdanji verižni kadilec, ima kronični bronhitis, decembra 1996 pa so mu zaradi tumorja odstranili tretjino pljuč.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona

12. 02. 2001 00.00

Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Uprava Javorja o stavki

12. 02. 2001 00.00

V Javorjevih odvisnih družbah Furnir na Prestranku in Opažni elementi na Belskem se je ob 6. uri začela stavka, ki jo vodi stavkovni odbor sindikata KNSS Neodvisnost. Kot so sporočili iz uprave krovne družbe, stavka le del zaposlenih, saj se je večina delavcev opredelila zoper stavko. v Furnirju tako od skupaj 86 zaposlenih v dopoldanski izmeni stavka le 21 delavcev, ostali pa so danes zjutraj želeli delati, vendar jim je stavkovni odbor to preprečil.

Obtožen tudi Šuštarjev odvetnik

12. 02. 2001 00.00

Odvetnik nekdanjega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Borisa Šuštarja Miro Senica namerava podati ugovor zoper obtožnico proti Zoranu Korenčanu, ki je zaposlen v njegovi pisarni in pritožbo zoper sklep izvenobravnavnega senata ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je v petek Šuštarju podaljšal pripor zaradi begosumnosti.

Golobom grozi lakota

10. 02. 2001 00.00

Znamenitim golobom na londonskem Trafalgar Squaru grozi lakota. Londonskemu županu Kenu Livingstonu je iz centralnega trga britanske prestolnice uspelo pregnati še zadnjega prodajalca hrane Bernarda Raynerja, ki je prejel tako veliko položnico za povračilo povzročene škode na trgu, ki jo zaradi njega povzročajo golobi, da mu ni preostalo drugega, kot da je kiosk zaprl. Pri vsem tem je v ozadju ogorčen boj med mestnimi oblastmi in organizacijami za varstvo živali. Približno četrtina od 6000 golobov naj bi zaradi izgona prodajalcev hrane s tega trga poginila zaradi lakote. Županu Livingstonu so se golobi zamerili predvsem zato, ker so kip admirala Nelsona "preoblekli" v belo-zeleno uniformo, poleg tega pa naj bi po njegovem mnenju te "leteče podgane" zgolj prenašale bolezni in packale po mestu.

Strelec pred Belo hišo obtožen napada

10. 02. 2001 00.00

Ameriško tožilstvo je proti 47-letnemu Robertu Pickettu, ki je v sredo sprožil preplah pred Belo hišo v Washingtonu, vložilo obtožnico zaradi napada, za kar mu grozi največ deset let zapora in denarna kazen do 250.000 dolarjev. V preiskavi so ugotovili , da je Pickett v sredo dvakrat sprožil pištolo ob oddaljeni ograji na južnem koncu ozemlja Bele hiše, dokler ga ni eden od pripadnikov tajne službe ustrelil v koleno desne noge. Picketta so prepeljali v bolnišnico, kjer bo ostal še teden dni, dokler ne bo dovolj zdrav, da ga premestijo v zapor.

Plameni požgali Colorado

10. 02. 2001 00.00

Vodilno moštvo hokejske lige NHL Colorado Avalanche je moralo na domačem ledu priznati premoč hokejistom Calgaryja s 3:5, kar je že tretji zaporedni poraz Plazu. V Anaheimu so bili s 4:3 uspešni Prestolniki iz Washingtona, Minnestota pa je v Dallasu presenetila prvake iz leta 1999 z 2:1. Sicer petkov večer ni bil pisan na kožo gostiteljem, saj so tudi New York Islandersi kloni proti Philadelphiji, na Floridi pri Panterjih pa so bili uspešni New York Rangersi.

Strelec na Belo hišo psihopat

08. 02. 2001 00.00

Pripadniki ameriške tajne službe, ki je zadolžena za varovanje predsednika ZDA, so sinoči opravili preiskavo hiše 47-letnega Roberta Picketta v Evansvillu v Indiani, ki je pri Beli hiši v Washingtonu poskušal preplezati ograjo. Picketta so varnostniki onesposobili s strelom v koleno desne noge in ga odpeljali v bolnišnico George Washington, kjer so mu nudili prvo pomoč. Doslej se je izvedelo, da je bil Pickett v preteklosti na zdravljenu zaradi duševnih motenj ter imel neporavnane račune z zvezno davčno službi (IRS), od koder so ga odpustili, sam pa je sprožil neuspešno tožbo. Doslej naj bi poslal več pisem na naslove različnih politikov s pritožbami na račun IRS.

ZDA bodo plačale dolg ZN

08. 02. 2001 00.00

Ameriški senat je s podporo predsednika odbora za mednarodne odnose, republikanca Jesseja Helmsa iz Severne Karoline, soglasno odobril plačilo 582 milijonov dolarjev dolga za redni proračun Združenih narodov. Helms je takšno odločitev podprl potem, ko je nekdanjemu veleposlaniku ZDA v ZN Richardu Holbrooku lani decembra uspelo doseči zgodovinski dogovor o zmanjšanju deleža ameriških prispevkov v redni proračun in proračun za mirovne operacije. Ameriški dolgovi do ZN so se začeli nabirati leta 1994, ko se je začela kongresna blokada in pogojevanje plačil z zmanjšanjem prispevkov ZDA ter reformami Svetovne organizacije. Omenjena vsota predstavlja le del celotnega ameriškega dolga, nedvomno pa jih bodo v New Yorku z veseljem sprejeli. Proračunski urad ZN sicer ameriški dolg ocenjuje na 1,3 milijarde dolarjev, vendar so senatorji izračunali, da priznavajo le 926 milijonov. O tej vsoti sta se s pogajanji sporazumela Jesse Helms in demokratski senator v odboru za mednarodne odnose Joseph Biden. Holbrooke je večino svojega mandata v ZN namenil izboljšanju odnosov med senatom in ZN, v ta namen pa je priredil tudi več medsebojnih obiskov. Po vmesnem dogovoru so ZDA v začetku lanskega leta plačale 100 milijonov dolarjev, preostali del pa je bil pogojen z zmanjšanjem ameriškega deleža.

Koprsko sodišče zaustavilo hrvaško ladjo

07. 02. 2001 00.00

Koprsko sodišče je s sodno prepovedjo izplutja zaustavilo trgovsko ladjo Čikola, last Splitske plovidbe. Ladja je tako že nekaj dni v Ladjedelnici Izola, sklep pa je sodišče izdalo na zahtevo slovenskega in singapurskega upnika. Hrvaški ladjar, ki mu zaradi neporavnanih dolgov grozi stečaj, jima ni poravnal računov za oskrbo z gorivom in hrano, je povedal ITF inšpektor v Sloveniji Branko Krznarič.

Podelili Prešernovo nagrado

07. 02. 2001 00.00

Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, so na slovesnosti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podelili Prešernovo nagrado, ki jo je dobil slikar Gustav Gnamuš, in nagrade Prešernovega sklada. Dobili so jih igralec Gregor Bakovič, Godalni kvartet Tartini, slikar Ivo Prančič, video umetnica Nataša Prosenc, pesnik Peter Semolič in dirigentka Karmina Šilec. Slavnostni govornik je bil letošnji Prešernov nagrajenec Gustav Gnamuš. V umetniškem delu programa je nastopil zbor Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec, ki je bila tudi režiserka glasbenega programa. Proslavo je postavil Matej Filipčič, utemeljitve nagrad je prebral Marko Mandič, nagrajencem pa jih je izročila predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Meta Hočevar. Proslave so se udeležili tudi predsednik države Milan Kučan s soprogo in drugi visoki predstavniki javnega in kulturnega življenja Slovenije.

Vasiljevu prepovedali nastopanje

06. 02. 2001 00.00

Mednarodna smučarska zveza (FIS) je danes kaznovala ruskega smučarskega skakalca Dimitrija Vasiljeva, ki so mu dokazali jemanje prepovedanih poživil, z dvoletno prepovedjo nastopanja. Vasiljevu so odvzeli tudi vse točke v svetovnem pokalu, osvojene po 4. januarju, ko so v vzorcu njegovega urina odkrili sledi prepovedanega diuretika furosemida.

Reagan praznuje 90 let

06. 02. 2001 00.00

Eden najbolj priljubljenih ameriških predsednikov Ronald Reagan danes praznuje 90. rojstni dan. Rodil se je 6. februarja leta 1911 v kraju Tampico v zvezni državi Illinois. Nosilec ameriške konservativne revolucije v 80. letih je bil v mladosti demokrat, kasneje pa si je premislil in postal član republikanske stranke ter bil na njeni listi dvakrat izvoljen za guvernerja Kalifornije in dvakrat za predsednika ZDA. Reagan je bil demokrat do leta 1962, ko je prestopil k republikancem, čeprav ga je v mladosti za politiko navdušil Franklin Delano Roosevelt, ki ga demokrati štejejo za največjega predsednika po Georgu Washingtonu. Kljub dejstvu, da je strankarske barve zamenjal šele leta 1962, je pred tem za predsednika ZDA dvakrat podprl republikanca Dwighta Eisenhowerja (1952,1956). Kot predsednik Združenja filmskih igralcev od leta 1947-1952 se je prostovoljno pridružil protikomunistični gonji in pred kongresnim odborom za protiameriške aktivnosti pričal proti kolegom iz Hollywooda. Reaganova politična kariera je sledila igralski, med katero je nastopil v več kot 50 filmih. Med drugo svetovno vojno je snemal propagandne filme za ameriško vojsko, po vojni pa nadaljeval z igralsko kariero.

Razstava Warholove fotografije

02. 02. 2001 00.00

Na Manhattanu v New Yorku so odprli prvo obsežno razstavo fotografij Andyja Warhola. Razstava v Mednarodnem fotografskem centru prinaša nov pogled na pionirja pop arta, ki mu je bila prav fotografija najbolj pomemben medij ustvarjanja.

Senat potrdil tudi Ashcrofta

02. 02. 2001 00.00

Ameriški senatorji so z 58 glasovi za in 42 proti nekdanjega kolega iz zvezne države Missouri Johna Ashcrofta potrdili za novega pravosodnega ministra ZDA, s čimer je zaključeno najbolj sporno poglavje nove administracije predsednika Georga Busha. Ashcroft je zaradi svoje konservativnosti vzbujal nasprotovanje liberalnih skupin v ZDA, zato je proti njemu glasovala tudi večina demokratskih senatorjev. Ashcroftova potrditev je bila sicer pričakovana, saj je vseh 50 republikanskih senatorjev napovedalo, da bodo glasovali zanj, v primeru enotnosti demokratskega nasprotovanja pa bi odločilni glas prispeval podpredsednik ZDA Dick Cheney.

Wahid zavrača očitke o korupciji

02. 02. 2001 00.00

Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid, ki je osumljen korupcije, je po uvedbi preiskave za njegov odpoklic in po ukoru, ki ga je dobil od parlamenta, danes vnovič zavrnil vse očitke. Parlament je namreč včeraj z veliko večino podprl ugotovitve posebne komisije, ki je preiskovala Wahidovo vlogo v dveh finančnih aferah. Wahid je dejal, da obžaluje, da se parlament zanaša na informacije, ki ne temeljijo na dejstvih. Po besedah njegovega tiskovnega predstavnika pa je tudi vnovič zavrnil zahteve po odstopu.

Ashcroft pred ameriški senat

01. 02. 2001 00.00

Najbolj kontroverzni član Busheve ekipe, kandidat za generalnega tožilca John Ashcroft, bo danes najverjetneje potrjen. Senat je glede skrajno konzervativnega Ashcrofta, heroja religiozne desnice, izjemno razdeljen. Vroče debate se vlečejo že dva dni. Vendar obe strani napovedujeta, da bo Ashcroft potrjen, vprašanje je le, koliko glasoiv lahko demokrati naberejo proti. Okoli 40 od 50 demokratov naj bi glasovalo proti. Čeprav bi demokratom uspelo proceduralno zavlačevanje (filibuster), jim ne bo uspelo premagati 60 republikanskih glasov.

Azilanti znova v Ljubljani

01. 02. 2001 00.00

Policija je danes zaključila z vračanjem ilegalnih prebežnikov in prosilcev za azil iz Vidoncev v Ljubljano, potem ko so končali z dezinsekcijskimi postopki na Celovški 166 v Šiški. Kot so sporočili z ministrstva za notranje zadeve, so tako spoštovali podpisano pogodbo z županom Vidoncev.

Bush se je zahvalil Drnovšku

31. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je od ameriškega predsednika Georga W. Busha prejel pismo, v katerem se mu je ta zahvalil za čestitke ob izvolitvi. Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, je predsednik Bush v pismu zapisal, da se spominja pogovorov s premierom Drnovškom v Austinu in da se veseli njunega sodelovanja za okrepitev sodelovanja in prijateljstva med Slovenijo in ZDA.

Še večji proračunski presežki v Ameriki

31. 01. 2001 00.00

Kongresni urad za proračun pričakuje, da bodo presežki zveznega proračuna v naslednjih desetih letih narasli na kar 3,12 bilijona dolarjev. Kongresni izračun je člane administracije Georga Busha navdal z navdušenjem, saj je to po njihovem mnenju dodaten argument v upravičenost predsednikovega načrta o 1,6 bilijona davčnih olajšav v naslednjih desetih letih. Bushev davčni načrt, iz katerega so se med predvolilno kampanjo demokrati norčevali, nekateri republikanci pa mu nasprotovali, ima zdaj veliko možnosti, da bo sprejet v celoti.

Mongolec brez točk in opreme

31. 01. 2001 00.00

Na svetovnem smučarskem prvenstvu v avstrijskem St. Antonu po prvih tekmovalnih dneh niso razočarani le domačini, ki se jim načrtovane zlate medalje za zdaj uspešno izmikajo. Še večje razočaranje je najbrž doživel 18-letni mongolski smučar Dorjgtov Aranzalzul, ki je šele na prizorišču SP izvedel, da je bila dolga pot zaman, saj za nastop nima dovolj FIS točk. Aranzalzul je na SP želel nastopiti v veleslalomu.

Komisiji sprejeli delegacije iz FJK

30. 01. 2001 00.00

Komisiji za ustavne in šolske zadeve italijanskega senata sta danes poslušali mnenja šestih delegacij iz Furlanije-Julijske krajine v zvezi s predlogom zaščitnega zakona za slovensko manjšino. Zaslišanja so se začela z zamudo, ker je senator Giulio Camber (Lista za Trst - Naprej Italija) protestiral zaradi dejstva, da gre za neformalne avdience, o katerih se ne vodi zapisnik, in zahteval sklic formalnih avdienc. Poročevalec zakona, senator Felice Besostri, je zato v posebni izjavi obtožil Camberja obstrukcije senatnega postopka.

Momir Bulatović ponudil odstop

30. 01. 2001 00.00

Včeraj je zasedal odbor stranke SNP, na katerem so spregovorili o pripravah na volitve v Črni gori, začeli pa so tudi z razpravo o spremembi strankinega statuta in o morebitnem izrednem kongresu stranke, na katerem bi odločali o zamenjavi predsednika stranke Momirja Bulatovića. Momir Bulatović na zasedanju sicer ni bil prisoten, prebrali pa so njegovo pismo, v katerem sporoča, da bo odstopil, če stranka to zahteva. Lahko pa prenese pooblastila na koga drugega, ki bi stranko vodil do povolilnega časa, ko bo več časa za kongres, je zapisal v pismu. Dodal je še, da je sicer sodeloval z nekdanjim predsednikom ZRJ, vendar se zato ne počuti krivega. Ne želi sprejeti nikakršnega ambasadorskega mesta, ne v Havani, niti v Moskvi. Bulatović je za konec še napisal, da je o zasedanju zvedel iz časopisov, čeprav Zoran Žižić včeraj izjavil, da mu je poslal poziv.

Herminator za Katančeve fante

30. 01. 2001 00.00

Avstrijski smučarski zvezdnik Hermann Maier se bo kljub porazu na superveleslalomu svetovnega prvenstva v St. Antonu - osvojil je zanj "skromno" bronasto medaljo - verjetno še bolj priljubil slovenskim športnim navdušencem. Ob neštetih novinarskih vprašanjih o tem, komu je bil namenjen tisti smeh ob prihodu Američana Darona Rahlvesa v cilj - večina predstavnikov sedme sile je prepričanih, da je bil le-ta naslovljen njegovemu večnemu tekmecu, rojaku Stephanu Eberharterju, ki se mu je z zmago Rahlvesa ponovno izmuznila zlata medalja - je namreč med drugim izjavil: "Povsem normalno je, da športnik navija tudi za športnike iz drugih držav. Če bi tako po televiziji gledal nogometno tekmo med Brazilijo in Slovenijo, bi navijal za Slovenijo. To se mi zdi povsem normalno."

Množični protest proti Wahidu

29. 01. 2001 00.00

Na največjem protestnem zborovanju proti indonezijskemu predsedniku Abdurrahmanu Wahidu se je danes v Džakarti zbralo 10.000 ljudi, ki zaradi Wahidove domnevne vpletenosti v korupcijske afere zahtevajo njegov odstop. Več tisoč študentov je skušalo vdreti na dvorišče parlamenta, kjer poslanci razpravljajo o korupcijskih obtožbah proti Wahidu. Policija je na njihovo obmetavanje s kamenjem odgovorila s solzivcem in opozorilnimi streli, v spopadih pa huje pretepla tri študente. Na dvorišče parlamenta so sicer dovolili približno tisoč privržencem Wahida, njihove izjave podpore pa so zbledele ob množičnem nasprotovanju pred ograjo.