Muslimani

Iransko sodišče potrdilo smrtno obsodbo proti Hoferju
10. 10. 1998 11.12
Iransko prizivno sodišče je potrdilo smrtno obsodbo proti nemškemu poslovnežu Helmutu Hoferju, je davi v iranski prestolnici Teheranu sporočil njegov odvetnik.

Albanija zanika jugoslovanske obtožbe o bombnem napadu na pravoslavno cerkev
27. 08. 1998 11.40
Albanija je včeraj zanikala jugoslovanske obtožbe o bombnem napadu na pravoslavno cerkev v mestu Shkoder na severu Albanije, katerega namen naj bi bil prestrašiti tamkajšnjo srbsko etnično prebivalstvo.

Eksplozija bombe v Bijeljini: dva mrtva
09. 07. 1998 14.57
V eksploziji bombe v Bijeljini sta zgodaj davi umrli dve osebi. Bomba je uničila avtomobil načelnika policije Republike srbske Ljubiše Savića - Mauzerja, je v Sarajevu sporočil tiskovni predstavnik Združenih narodov Aleksander Ivanko.

Srbske sile prevzele nadzor nad vasjo Kijevo
03. 07. 1998 14.03
Srbska policija je sporočila, da so srbske sile prevzele nadzor nad vasjo Kijevo na poti Priština-Peć, 40 kilometrov zahodno od Prištine, ki je bila pod nadzorom OVK. V vasi živi sto srbskih družin. Jugoslovanska agencija Tanjug je poročala, da je v Prištini eksplodirala bomba pred predstavništvom nekega gradbenega podjetja. Žrtev ni bilo, eksplozija pa je povzročila večjo gmotno škodo na bližnjih stavbah in avtomobilih. Albansko notranje ministrstvo je sporočilo, da se je obmejnim albanskim oblastem v četrtek predalo pet dezerterjev jugoslovanske vojske. Dva mladeniča z juga Srbije in trije iz Črne gore, vsi Muslimani, so se 6. junija predali OVK. Ta jih je v četrtek predala albanskim oblastem, ki so jih že predale predstavnikom OVSE.

Novo sojenje nemškemu državljanu, obsojenemu na smrt v Iranu
27. 05. 1998 15.53
Iransko vrhovno sodišče je odločilo, da morajo znova soditi nemškemu državljanu, ki so ga zaradi spolnega odnosa z Iranko obsodili na smrt.

Muslimani smejo jesti meso krščanskih in judovskih mesarjev
20. 05. 1998 07.53
Egiptovski veliki mufti šejk Nasr Farid Wasel je sporočil, da v zahodnih državah živeči muslimani lahko jedo meso živali, ki jih zakoljejo judje ali kristjani, poroča vladni tednik Al-Ahram Al-Arabi, pred klanjem pa mora mesar izreči Alahovo ime. Po islamskem pravu mora žival zaklati musliman, tako da ji z nožem prereže grlo. Glava mora med razkosavanjemc gledati proti islamskemu svetemu mestu v Saudovi Arabiji Kaaba. Muslimani po šejkovih besedah še vedno ne smejo jesti mesa živali, ki jih ubijejo z elektriko ali kako drugače. Muslimanski tradicionalisti običajno zavračajo meso živali, ki jih ne zakoljejo muslimani in v številnih zahodnih državah prodajajo meso in perutnino po muslimanskih običajih. Širom sveta živi več kot milijarda muslimanov; večina jih globoko spoštuje izjave verskih voditeljev.

Dolgotrajna suša kazen božja
09. 05. 1998 09.39
Najhujša suša v zadnjih 15 letih je več kot 5.000 pridelovalcev riža v Maleziji včeraj spodbudila k molitvi za dež, ki jo je vodil sam predsednik vlade zvezne države Kelantan. Molitev je bila zadnja v seriji priprošenj k nebu, naj nakloni dež izsušenim riževim poljem v lasti več milijonov revnih družin. Mufti Šukri Mohamad pa je v svoji pridigi ob petkovih molitvah dejal, da je dolgotrajna suša Alahov opomin muslimanom zaradi njihovih grehov. Opozoril je, da muslimani zaradi suše ne bi smeli kriviti drugih.

V Srebrenici vzpostavljena začasna uprava
06. 04. 1998 18.03
Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE) v BiH Robert Barry se je danes v Banja Luki sešel s podpredsednikom srbske vlade Ostojo Kremenovićem in namestnikom visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Hansom Schumacherjem. Barry je po srečanju potrdil sprejetje tretje arbitražne odločitve, na podlagi katere je v Srebrenici vzpostavljena začasna uprava. Vodja začasne uprave v Srebrenici bo mednarodni uradni predstavnik, v njej pa bodo štirje Muslimani in štirje Srbi. Kot je še povedal Barry, bo začasna uprava vzpostavljena v prihodnjih desetih dneh, in sicer po posvetu z vladama obeh entitet - Republike srbske in Federacije BiH.

Westendorp ukazal odpreti letališče v Mostarju
17. 03. 1998 16.25
Mednarodni predstavnik za BiH Carlos Westendorp je danes po večmesečnem sporu med Hrvati in Muslimani glede uporabe letališča v Mostarju ukazal, naj ga odprejo za civilni promet. Westendorpov tiskovni predstavnik je povedal, da naj bi bilo letališče za delovanje usposobljeno v enem mesecu.

Dva Srba ranjena v napadu Muslimanov
13. 02. 1998 14.37
Skupina bosanskih muslimanov je v bližini Tuzle danes s kamenjem napadla dve vozili švedske humanitarne organizacije Crossroads International, pri čemer je bil en bosanski Srb huje in eden lažje ranjen. Muslimani so vozili ustavili, ker naj bi eden od predstavnikov srbskih lokalnih oblasti v konvoju med vojno v BiH ubil 12 ljudi.

Fatva zoper Salmana Rushdieja nepreklicna
13. 02. 1998 12.39
Državni tožilec iranske republike ajatolah Morteza Moghtadaj je danes ponovil, da je smrtna obsodba fatva britanskega pisatelja iranskega rodu Salmana Rushdieja nepreklicna sodba in jo je treba uresničiti. Na predvečer obletnice razglasitve fatve, ki jo je zoper pisatelja, obsojenega skrunitve islama v zbirki Satanski stihi, 14. februarja 1989 izrekel imam Homeini, je ajatolah Moghtadaj poudaril, da fatva ni navaden verski odlok, temveč razsodba, ki je bogoskrunca Rushdieja obsodila na smrt. Konzervativni državni tožilec je v isti sapi poudaril, da s sodbo soglašajo muslimani vseh izpovedi. Novi iranski predsednik Mahamad Karami se od junijske izvolitve še ni javno izrekel o zadevi Rushdie. Iranska verska Fondacija 15-Kordad je februarja lani povišala nagrado za umor Rushdieja z enega na 2,5 milijona dolarjev.

Westendorp vzpostavlja pravosodni sistem v Mostarju
07. 02. 1998 12.36
Zakon o pravosodju v Hercegovsko-neretvanskem kantonu bo z arbitražno odločitvijo sprejel urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Carlosa Westendorpa, saj muslimanski in hrvaški predstavniki v minulih štirih mesecih niso uspeli doseči dogovora, je danes poročal hrvaški radio. V skladu z določili Bonske deklaracije bi morala skupščina Hercegovsko-neretvanskega kantona zakon sprejeti najkasneje do 31. decembra lani. Guverner kantona Željko Obradović je sinoči izjavil, da sta se hrvaška in muslimanska stran kljub nasprotjem dogovorili, da naj zakon o vzpostavitvi pravosodnega sistema najkasneje do 28. februarja letos sprejme urad visokega predstavnika. Pri obravnavi zakona se Hrvati in Muslimani ne morejo sporazumeti predvsem o številu sodišč v razdeljenem Mostarju, saj Muslimani zahtevajo, da se oblikuje samo eno večnacionalno mestno sodišče, hrvaška stran pa predlaga, da bi v vsaki od šestih mostarskih občin delovalo po eno občinsko sodišče. Zaradi številnih nerešenih vprašanj v hrvaško-muslimanskih odnosih je v Mostar sinoči dopotoval namestnik visokega predstavnika Hans Schumacher.

Nova zastava BiH
04. 02. 1998 17.18
Po večmesečnem sporu glede državne zastave, ki je vladal med Srbi, Hrvati in Muslimani, je visoki predstavnik za BiH Carlos Westendorp Bosni in Hercegovini predal novo državno zastavo.

Ali se ZDA do Irana še vedejo v duhu hladne vojne?
08. 01. 1998 09.58
Iranski predsednik Mohamed Hatami je Združenim državam očital, da se do njegove države še vedno vedejo v duhu hladne vojne. Kot primer je navedel gospodarske sankcije proti Teheranu in uradno podpiranje načrtov za zrušenje islamskega državnega vodstva. Dejal je, da morajo ZDA prenehati s svojo sovražno politiko, potem pa bi lahko vzpostavili nove politične odnose. Dodal je, da ni nobenega znaka, da se je ta odnos spremenil, sicer pa Iran zaenkrat lahko shaja tudi brez odnosov z Združenimi državami.

Muslimani v britanski mornarici?
06. 01. 1998 09.16
Britanska mornarica se po pisanju časnika The Independent zanima za mnenje Pakistana in Turčije o muslimanskih simbolih na uniformah, saj želi, da bi se v njene vrste vključili tudi pripadniki te veroizpovedi. To naj bi se zgodilo jeseni, dotlej pa morajo rešiti vprašanje uniform.

Začetek ramadana
30. 12. 1997 09.29
V večini arabskih držav Bližnjega vzhoda se je danes začel muslimanski verski praznik ramadan, ki traja mesec dni, v tem času pa verniki od sončnega vzhoda do sončnega zahoda ne smejo jesti, piti, kaditi niti imeti spolnih odnosov. V Saudovi Arabiji so opozorili priseljence, ki niso muslimani, da utegnejo biti izgnani, če ne bodo spoštovali pravil ramadana. Irak in sultanat Oman pa sta sporočila, da se bo v teh dveh državah ramadan začel v sredo, ker ni videti nove lune, ki določa začetek meseca koledarja hedžre. Danes je prvi dan 1418. ramadana prav tako v Egiptu, Libiji, Sudanu, Jordaniji, Libanonu, Siriji, Palestinski avtonomni oblasti in vzhodnem Jeruzalemu ter petih zalivskih državah. Napoved je presenetila Egipčane, ki so začetek ramadana pričakovali jutri. Iran, šiitska dežela, ki pa sledi različnemu koledarju kot ostale muslimanske države, do danes še ni objavil nobene uradne napovedi, po prvotnih izračunih pa naj bi se ramadan začel 1. januarja.

Brez napora za islandske muslimane
28. 12. 1997 12.55
Majhna muslimanska skupnost na Islandiji letos res ne bo imela težav ob praznovanju ramadana. V najsevernejši prestolnici na svetu namreč sonce te dni vzide šele okoli 11.30, zaide pa že ob 15.30, pa še v tem času je tako nizko, da ostane skrito za okoliškimi hribi.

Letaki po Sarajevu zoper praznovanje božiča
25. 12. 1997 13.08
Na sarajevskih ulicah so se sinoči nekaj ur pred polnočnico pojavili letaki, ki so pozivali muslimane, naj ne praznujejo božiča.

Muslimani bojkotirajo lokalne oblasti v Livanjskem kantonu
22. 12. 1997 13.47
Muslimanski predstavniki so sklenili bojkotirati delo v lokalnih organih oblasti v Livanjskem kantonu ter novoustanovljenih občinskih svetih v občinah tega kantona v Federaciji BiH. Radio Sarajevo obenem trdi, da so bili Muslimani prisiljeni na ta bojkot zaradi njihovega brezpravja na omenjenem območju, zaradi stalnega preglasovanja s strani hrvaških predstavnikov in ker Muslimanom niso dovolili, da bi bili na oblasti zastopani v skladu z volilnimi izidi. Muslimanski predstavniki zahtevajo tudi ustavno presojo ustave Livanjskega kantona, ki ga Hrvati imenujejo Hercegbosanska županija. Po trditvah muslimanskih virov je bil ta kanton že leta 1992 vključen v ustavno-pravni sistem sosednje Republike Hrvaške.