N'

EU krepi prizadevanja proti smrtni kazni
29. 06. 1998 14.31
Zunanji ministri Evropske unije so se danes na zasedanju v Luxembourgu odločili, da si bo petnajsterica v okviru svoje politike človekovih pravic okrepljeno prizadevala za univerzalno ukinitev smrtne kazni. Ministri so napovedali, da bo unija države, ki smrtno kazen izvajajo, pozvala, naj to prakso omejijo ali uvedejo moratorij na njeno izvajanje.

Francija - Paragvaj 1:0 (0:0, 0:0)
29. 06. 1998 13.55
Francija - Paragvaj 1:0 (0:0, 0:0) Lens, 28. junija (STA) - V srečanju osmine finala svetovnega nogometnega prvenstva je Francija po podaljških premagala Paragvaj z 1:0 (0:0).

Maša ob obletnici kosovske bitke
29. 06. 1998 12.42
Več sto kosovskih Srbov je napolnilo pravoslavni samostan iz 14. stoletja v Gračanici, pet kilometrov južno od Prištine, kjer je bila slovesna maša ob Vidovdanu in 609. obletnici kosovske bitke. Jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića na maši kljub povabilu ni bilo, prav tako pa se slovesnosti niso udeležili drugi jugoslovanski predstavniki, z izjemo srbskega ministra Djure Lazića. Pravoslavni škof Artemije je primerjal dogodke pred šestimi stoletji s sedanjimi spopadi med Srbi in Albanci na Kosovu.

Grčija je ponudila pomoč
29. 06. 1998 11.19
Grški ministrstvi za zunanje in notranje zadeve sta turški vladi ponudili pomoč pri odpravljanju posledic potresa, ki je v soboto prizadel jug Turčije. Po zadnjih podatkih je v potresu, ki je imel moč 6,3 stopnje po Richterju, umrlo 112 ljudi, več kot 1500 pa je ranjenih. 26 ur po potresu so ponoči iz ruševin neke zgradbe izkopali 11-letnega dečka. Deček ima le lažje poškodovano ramo.

Konferenca o aidsu v Ženevi
29. 06. 1998 08.57
Lani je aids terjal toliko življenj kot malarija, je povedal direktor programa ZN za aids Peter Piot na otvoritvi 12. konference o aidsu, ki se je v nedeljo začela v Ženevi. Dejal je, da je bil v boju proti tej bolezni sicer dosežen napredek, a še vedno se število okuženih nezadržno širi. V večini azijskih in pacifiških držav se je v zadnjih treh letih število okuženih podvojilo, ponekod v vzhodni Evropi pa je okuženih celo šestkrat več kot pred tremi leti. V Botsvani in Zimbabveju je okužen kar vsak četrti odrasli, opozarja Piot. Večina okuženih z virusom HIV je mlajših od 25 let. Lani je za aidsom umrlo 2,3 milijona ljudi, od tega pol milijona otrok.

Clintonov apel k večji svobodi
29. 06. 1998 08.54
Ameriški predsednik Bill Clinton je študente univerze v Pekingu pozval k večji politični svobodi na Kitajskem. "Gospodarska varnost je pomemben element svobode," je dejal Clinton. "Vendar mora svoboda pomeniti več kot gospodarske priložnosti. V Ameriki verjamemo, da je svoboda v sebi nedeljiva." V zvezi s kitajsko bojaznijo pred nestabilnostjo je ameriški predsednik poudaril: "Prepričani smo, in naše izkušnje kažejo, da svoboda krepi stabilnost." Zagotovil je, da ZDA Kitajski nočejo narekovati svojih nazorov. "A prepričani smo, da so določene pravice univerzalne." Clinton je dejal še, da hoče s Kitajsko zgraditi "nov odnos za novo stoletje".

Vreme po Sloveniji ob 8.15
29. 06. 1998 08.23
Danes in jutri bo v Primorju pretežno jasno, drugod spremenljivo oblačno. Občasno se bodo še pojavljale posamezne plohe ali nevihte. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, najvišje dnevne od 24 do 28, na Primorskem okoli 30 stopinj C.

Nekdanji raznašalec časopisov prejel 50.000 dolarjev
29. 06. 1998 08.12
Jack Lemons je moral imeti kar spoštljivo mnenje o fantiču, ki mu je štiri leta dostavljal časopis. Tako zelo ga je cenil, da mu je v svoji oporoki po smrti zapustil nič manj kot 50.000 dolarjev. "Preklemansko visoka napitnina za to, da sem mu vsak dan pustil časnik na verandi," je dejal zdaj 25-letni Kent Eberhardt, ki je nedavno diplomiral iz arhitekture na univerzi v Kansasu. Kot je povedal, je denar porabil za odplačilo dolgov na univerzi, ki so znašali 15.000 dolarjev, preostali denar pa je vložil. Lemons, ki je umrl 14. junija v starosti 79 let, se je leta 1989 upokojil, pred tem pa je učil na vojaški akademiji Wentworth. Ko je Eberhardt prvič srečal Lemonsa, je bil star 13 let in je bil zaposlen pri časopisu The Joplin Globe.

Družba British Airways bo prvič naročila airbuse
29. 06. 1998 08.08
Britanska letalska družba British Airways bo po poročanju časnika Sunday Times prvič kupila letala airbus. Po podatkih časnika bo predsedstvo družbe konec tedna sprejelo odločitev o nakupu 30 letal v skupni vrednosti 600 milijonov funtov. S tem bi družba British Airways zavrnila konkurenčno ponudbo ameriškega proizvajalca Boeing, ki po tradiciji opremlja floto British Airwaysa. Družba British Airways sicer novice o nakupu uradno doslej še ni potrdila, je zapisal časnik.

Konkurenca prevzela 10 odstotkov mednarodnih klicev Deutsche Telekoma
29. 06. 1998 08.05
Skoraj pol leta od uvedbe odprtega trga na področju telefonije v Nemčiji so konkurenčna podjetja od nekdanjega monopolnega podjetja Deutsche Telekom prevzela 10 odstotkov prometa na področju mednarodnih klicev. Deutsche Telekom je izgubil monopol 1. januarja v skladu s spremembami z določili Evropske unije. Več konkurenčnih podjetij je vstopilo na trg z nižjimi cenami, predvsem za mednarodne pogovore. Potrošniki zdaj opravijo približno 39 minut na dan prek telefonskih mrež konkurence, kaže raziskava, ki jo je objavil muenchenski Focus. Konkurenčna podjetja, ki so se na domači telefonski trg vključila le v nekaj mestih, so si zagotovila triodstotni delež v lokalnih telefonskih pogovorih. Mobilcom je med vodilnimi novimi podjetji na področju telefonije v Nemčiji, saj ima 20 odstotkov vsega prometa strank, ki so se odvrnile od nekdaj monopolnega Deutsche Telekom.

Maori bodo zahtevali glave svojih prednikov
29. 06. 1998 07.58
Novozelandski Maori nameravajo začeti kampanjo za vrnitev glav svojih prednikov, ki so razpršene po številnih muzejih po svetu. Novozelandski minister za maorska vprašanja Tau Henare je na nedavnem obisku v Veliki Britaniji dejal, da bodo skušali dobiti nazaj številne tetovirane glave Maorov iz 19. stoletja, ki so jih v prejšnjem stoletju na stotine drago prodajali. Čeprav jih nekateri muzeji še razstavljajo, je večina glav preveč grozljivih, da bi jih kazali obiskovalcem. Minister je opomnil sedanje lastnike, naj si skušajo predstavljati, kako bi se počutili, če bi videli glavo svojega dedka na reklamnem plakatu za obisk muzeja, ter poudaril, da bodo želeli dobiti glave maorskih prednikov nazaj. "Vse, kar želimo, je, da poslušate svoja srca in ne denarnic, in vsi bomo mirno spali," je še dejal ob otvoritvi muzeja v Middleboroughu, rojstnem kraju pomorščaka Jamesa Cooka, ki je odkril Novo Zelandijo.

Precej škode v sobotnem neurju
28. 06. 1998 11.57
V soboto med 18.55 in 19.55 je okolico Morja pri Framu v občini Rače-Fram zajelo neurje s točo v velikosti oreha. Gmotna škoda še ni znana. Med 18.30 in 19.30 pa je neurje s točo in močnim nalivom zajelo tudi širše območje občin Ptuj in Gorišnica. Toča je poškodovala več streh gradbenih objektov in osebnih avtomobilov, največ škode pa je na kmetijskih površinah, saj je debelina toče znašala v premeru do osem centimetrov. Točnih podatkov o škodi še ni, po prvih podatkih pa je velika, so danes sporočili z uprave za zaščito in reševanje pri ministrstvu za obrambo.

Zaradi poraza ustrelil osla
27. 06. 1998 10.44
Bolgarski časnik Trud je v petek poročal, da je neki kmet iz okolice Sofije po katastrofalnem porazu Bolgarije proti Španiji (1:6) svojega osla z imenom Hristo Stojčkov - ustrelil. Nesrečna žival, ki je verjetno dobila ime v časih večjih nogometnih uspehov Bolgarov, je tako z življenjem plačala jezo svojega lastnika zaradi izredno blede predstave bolgarske reprezentance na SP.

Na vidiku spojitev japonskih bank
27. 06. 1998 10.34
Japonska banka Sumitomo Trust naj bi po pisanju japonskih časnikov načrtovala spojitev z japonsko banko Long-Term Credit Bank, ki je zaradi neporavnanih obveznosti zašla v velike težave. Govorice o spojitvi bančnih ustanov so se pojavile po zasedanju skupščine delničarjev Long Term Credit Bank, na katerem so se omenjeni dogovorili tudi o obsežnem prestrukturiranju banke. Zaradi morebitne spojitve je začasno zaustavljene trgovanje z delnicami obeh družb na tokijski borz vrednostnih papirjev.

Najbolj varčni so Švicarji
27. 06. 1998 09.22
Švicarji so še vedno prvaki v varčnosti, saj imajo po podatkih švicarske narodne banke na svojih bančnih računih skoraj 240 milijard švicarskih frankov (160 milijard dolarjev). Od leta 1990 se je varčevanje v državi povečalo kar za 84 odstotkov, kar predstavlja okoli 110 milijard švicarskih frankov. Ob koncu leta 1997 so švicarske banke jamčile za 15,6 milijona bančnih računov ali knjižic, medtem ko ima Švica 7 milijonov prebivalcev.

Hrvaška zanika dolg JE Krško
26. 06. 1998 14.00
Generalni direktor Hrvaškega elektrogospodarstva Damir Begović se je v pogovoru za Globus odzval na izjave slovenskega ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca, ki se je v pogovoru za omenjeni časnik dotaknil spora med Hrvaško in Slovenijo v zvezi z jedrsko elektrarno Krško. Begović odločno zanika, da Hrvaška JE Krško dolguje 225 milijonov nemških mark. "JE Krško ne dolgujemo ničesar. Smo njeni solastniki in pokrivamo stroške proizvodnje," je poudaril Begović. Dodal je, da se hrvaški "dolg" lahko nanaša le na neplačane račune različnim dobaviteljem nuklearke. Za 225 milijoni nemških mark, o katerih je govoril minister Frlec, se skriva nekaj drugega. Mi lahko približno ugotovimo, od kod izhaja ta vsota, pravi Begović. Omenjeno vsoto po njegovih besedah sestavlja umetno ustvarjena izguba, ki jo je s pomočjo računovodske "gimnastike" prikazala slovenska stran, in sicer tako, da je vse revalorizacijske učinke svojih kreditnih obveznosti za izgradnjo JE s finančno-računovodskimi metodami prikazala kot izgubo na hrvaški strani.

Možna odpoved volitev v Kambodži
26. 06. 1998 13.50
Parlamentarne volitve v Kambodži, napovedane za 26. julij, bo morda potrebno odpovedati, če osrednja volilna komisija ne bo zbrala dovolj denarja za plačilo svojih uslužbencev in dodatnih 70.000 delavcev na voliščih. Za izvedbo volitev bi potrebovali približno 9 milijonov nemških mark. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je države donatorke že pozval, naj zagotovijo dodatna sredstva za izvedbo volitev, prvih po letu 1993, ki potekajo pod nadzorom ZN.

Ameriška politika se ne bo spremenila
26. 06. 1998 13.45
Ameriški predsednik Bill Clinton je v pogovoru z novinarji drugi dan obiska na Kitajskem dejal, da se ameriška politika do Tajvana ne bo spremenila "ne v eno ne v drugo smer". Pojasnil je, da je ameriško stališče do tajvanskega vprašanja zapisano v treh dokumentih, ki sta jih Kitajska in ZDA že podpisali. V teh dokumentih Washington med drugim uradno priznava le enotno Kitajsko ter se obvezuje za postopno zmanjšanje prodaje orožja Tajvanu, s katerim ima sicer še vedno tesne stike. Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker so kitajske oblasti pred njegovim obiskom v mestu Xi zaslišale nekaj tamkajšnjih oporečnikov, obenem pa zatrdil, da dogodek ne bo vplival na njegovo politiko dialoga s Pekingom. Uradni Peking je zanikal aretacijo oporečnikov in zavrnil "vsakršno tuje vmešavanje v kitajske notranje zadeve pod pretvezo zaščite človekovih pravic". Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je dejal, da ta odgovor ni zadovoljiv, saj "ljudje niso odpadki, ki jih počistimo za obiske".

Po 30 letih nova cerkev v Parizu
26. 06. 1998 13.32
Po 30 letih, ko v francoski prestolnici niso zgradili nobenega cerkvenega hrama, je Pariz dobil novo cerkev. Nedavno je namreč pariški nadškof, kardinal Jean-Marie Lustiger, posvetil novo cerkev v 15. okrožju, največjem v glavnem mestu v Francije. Notranjost kockaste cerkve, ki se je pridružila dosedanjim osmim v omenjeni pariški četrti s 14.000 prebivalci, je v obliki grškega križa, zgrajena je iz lesa in kovine, ima 30 metrov visok zvonik, sprejme pa lahko 400 ljudi. Cerkev so začeli graditi jeseni leta 1996, stroški so znašali 4,5 milijona dolarjev, od česar so dve tretjini zbrali z darovi, ena tretjina pa so bančna posojila. Do leta 2000 naj bi po napovedih v Parizu zgradili še šest novih cerkva.

Festivalsko palačo v Cannesu bodo povečali
26. 06. 1998 13.27
Festivalsko palačo v Cannesu, zgrajeno sredi 80-ih let, bodo zaradi vse več prireditev v tem francoskem mestu ob Azurni obali povečali. Prenovljena palača naj bi skupno obsegala dva hektarja in pol površine, sedanji prostori bodo z novimi povezani s tekočimi stopnicami, gradbena dela pa naj bi končali v septembru prihodnje leto. Med drugim je predvidena zgraditev 5000 kvadratnih metrov velike dvorane, namenjene za razstave, sprejemne dvorane, v katero naj bi šlo od 2500 do 3000 ljudi, in pa osmih dvoran za predvajanja filmov s po 60 sedeži v vsaki.

Na Dunaju praznujejo 500. obletnico delovanja Dunajskih dečkov
26. 06. 1998 08.54
Na Dunaju bodo 28. junija obeležili 500. obletnico delovanja njihovega najslavnejšega in najstarejšega zbora Dunajski dečki. Dunajski župan Michael Haeupl je v počastitev tako častitljivega rojstnega dne člane zbora skupaj z njihovimi družinskimi člani povabil na praznovanje v mestno hišo. Praznovanje se bo začelo že popoldne, ko bosta imela dva zbora Dunajskih dečkov koncert na prostem. Zatem pa bo za mlade pevce in člane njihovih družin sprejem v slavnostni dvorani dunajske mestne hiše, ki naj bi se ga udeležilo 700 oseb.

Slovita trgovina Saks Fifth Avenue je naprodaj
26. 06. 1998 08.44
Ena največjih, najstarejših in najbolj prestižnih trgovin v New Yorku - slovita trgovina Saks Fifth Avenue - je naprodaj. Po sporočilu iz družbe v Saks Holdings, ki ima 95 podružnic po vseh Združenih državah Amerike, "potekajo strateške spremembe, predvsem morebitna prodaja ali pa združitev". Kot piše New York Times, naj bi verigo trgovin prodali za dve do dve milijardi in pol dolarjev. Trgovino Saks, ustanovljeno 1924, je leta 1990 za 1,6 milijarde dolarjev kupila neka investicijska banka iz Bahreina, med drugim znan tudi po tem, da je do precejšnjih zaslužkov prišla že z nakupom in nato prodajo poslopij draguljarne Tiffany in modne hiše Gucci.

Nesterović v Minnesoti, Stepania v Seattlu
25. 06. 1998 12.49
V 1. krogu drafta z severnoameriško profesionalno ligo NBA sta bila izbrana tudi dva slovenska košarkarja. Za Radoslava Nesteroviča so se odločili Minnesota Timberwolvesi, za Vladimirja Stepanio pa Seatle Supersonicsi.

Ker je izgubil na volitvah, je pojedel žuželko
25. 06. 1998 10.57
Običajno je predvolilne obljube težko izpolniti, še posebej če stranka izgublja, toda predsednik Češke stranke upokojencev Eduard Kremlicka se je odločil, da bo na hitro opravil s svojimi obveznostmi, zato je pred novinarji pojedel živo žuželko. "Žuželka se je sprehajala po krožniku, pa sem ji odgriznil glavo, jo pogoltnil, nato pa sem jo zalil še z likerjem", je povedal nekdanji vojaški častnik Kremlicka. Potem ko je zapustil volišče, je Kremlicka v izjavi za državno televizijo povedal, da bo pojedel veliko žuželko, če njegova stranka na volitvah ne bo dobila 5 odstotkov glasov, ki so potrebni za vstop v parlament. Stranka je dobila le 3-odstotno podporo volivcev, kljub temu, da je napovedovala, da bo na volitvah dobila okoli 11 odstotkov glasov.

Indijanci bodo sodili Kolumbu
25. 06. 1998 10.49
Indijanci v Hondurasu so izjavili, da bodo izvedli simbolično sojenje in usmrtitev Krištofa Kolumba. Po njegovem odkritju Amerike so namreč španski osvajalci krenili na pohode v Novi svet. Sojenje se bo začelo 20. julija, na dan, ko na Hondurasu praznujejo dan Lemoira - voditelja domorodcev, ki se je boril proti španski kolonizaciji, končalo pa se bo 12. oktobra na dan Kolumba z usmrtitvijo lutke, ki bo predstavljala raziskovalca. Usmrtili naj bi jo s puščicami, ki jih bodo izstrelili z lokov. Mnogi Indijanci namreč menijo, da je prihod Kolumba leta 1492 pomenil začetek petstoletnega genocida.

V bližini britanskega parlamenta aretirali štiri nagce
25. 06. 1998 10.47
Steven Bangel je dejal, da se počuti bolj svobodno, ko je pred sedežem zgornjega doma britanskega parlamenta zaplesal v Adamovem kostumu, nekaj minut kasneje pa se je zaradi suma kršitve miru znašel v ječi. "Barbari, barbari, to je grozljivo", je popolnoma gol pred lordsko zbornico kričal Vincent Bethell, ki se je izdajal za vodjo Kampanje za destrukcijo družbe. "Ljudje, ki bi jih bilo treba aretirati, so tisti z oblekami. Oni me žalijo in nočem, da me zatirajo. Ta narod je mrtev in propada. Očitno je, da sem miroljuben in da nisem nikomur storil nič žalega. Upam, da bo resnica prišla na dan na sodišču," je dejal 18-letni Bethel, ki je skupaj s tremi prijatelji uprizoril kratko seanso na Abigdon Green, med katero so goli poskakovali, jezdili drug drugemu na hrbtu in se sončili v junijskem soncu. Malo zatem so jih policisti zaradi kršenja javnega reda in miru odpeljali na postajo na Charing Cross. "Od nekdaj sem se želel sleči in gol hoditi po mestu. Zdaj se počutim mnogo bolj svobodno," je pred aretacijo dodal Bethell.

Že znane uvrstitve v tretji krog teniškega turnirja
25. 06. 1998 10.43
Nekaj izmed postavljenih igralcev in igralk se je na teniškem turnirju v Wimbledonu že uvrstilo v tretji krog. Tako je prvi nosilec Američan Pete Sampras premagal Šveda Nicklasa Tillstroema, tretji nosilec Čeh Petr Korda Belgijca Filipa Dewulfa, 12. nosilec Britanec Tim Henman pa Južnoafričana Davida Neikina. V konkurenci deklet je bila druga nosilka Američanka Lindsay Davenport boljša od Latvijke Larise Neiland, četrta nosilka Nemka Steffi Graf od Slovakinje Henriete Nagyove, šesta nosilka Američanka Monika Seleš od Francozinje Alexandre Fusai, 14. nosilka Francozinja Sandrine Testud pa od Nizozemke Sede Noorlander. S tekmovanjem pa sta končala drugi nosilec Marcelo Rios, ki je moral priznati premoč Špancu Franciscu Clavetu in deveta nosilka Južnoafričanka Amanda Coetzer, ki jo v treh nizih premagala Japonka Naoko Savamacu.

Nigerija in Paragvaj v osmini finala
25. 06. 1998 10.18
V srečanjih tretjega kroga skupine D svetovnega nogometnega prvenstva je Paragvaj s 3:1 (1:1) premagal Nigerijo, Španija pa s 6:1 (2:0) Bolgarijo. Nigerija je s šestimi točkami zmagovalec skupine, v osmino finala odhaja tudi Paragvaj, ki je zbral pet točk, Španija s štirimi in Bolgarija z eno točko pa presenetljivo odhajata domov.

Izobraževanje kot osrednje vprašanje konference v Pragi
25. 06. 1998 10.11
Minister za šolstvo in šport Slavko Gaber bo odpotoval v Prago, kjer se bo udeležil dvodnevne konference ministrov za izobraževanje držav Evropske unije in držav Srednje in Vzhodne Evrope, ki se uniji približujejo. Simbolični naslov konference je Graditev skupne evropske hiše izobraževanja. Konferenca je rezultat zavedanja evropskih šolskih ministrov ter komisije EU, da predstavlja izobraževanje in usposabljanje eno osrednjih vprašanj evropskega ekonomskega, socialnega in kulturnega razvoja ter s tem tudi enega ključnih momentov združujoče se Evrope. Med vsebinskimi temami letošnje konference je tudi, kako izboljšati standarde šolskega znanja kot podlage za vseživljenjsko učenje.

Holbrooke spet v balkanskem loncu
25. 06. 1998 09.49
Ameriški odposlanec Richard Holbrooke je sinoči dopotoval v Beograd na ločene pogovore z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem in voditeljem kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Pred tem se je na Kosovu nepredvideno sestal z dvema pripadnikoma Osvobodilne vojske Kosova, je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Rubin, ki je poudaril, da je šlo za približno desetminutni pogovor, ki pa ni bil politične narave. Holbrookea so na obisku na Kosovu spremljali ameriški veleposlanik v Makedoniji Christopher Hill ter člana albanske pogajalske delegacije Fehmija Aganija in Vetona Surroia.