NA

Obletnica padca Vukovarja
18. 11. 1997 00.00
Ob 18. novembru, obletnici padca Vukovarja, se je hrvaški radio danes v živo oglasil iz tega mesta. V oddaji prvega programa <i>Dober dan, tu hrvaški radio</i> so poleg znanih lokalnih osebnosti sodelovali tudi prvi hrvaški povratniki.

Irak ne more izbirati, kdo bo v komisiji ZN
18. 11. 1997 00.00
Ameriški obrambni minister William Cohen je na novinarski konferenci izjavil, da Iraku ne bodo ponudili nobenega korenčka, dokler v Bagdadu strokovnjakom ZN ne bodo ponovno dovolili pregleda vojaških naprav.

Al-Džihad grozi z novimi napadi na turiste
18. 11. 1997 00.00
Egiptovska teroristična organizacija al-Džihad je danes, dan po streljanju na turiste v Luksorju, v katerem je življenje izgubilo 67 ljudi, zagrozila z novimi napadi na turiste. Odgovornost za včerajšnji napad je prevzela teroristična organizacija Džamaja Islamija. Egiptovske oblasti so z vojaškimi letali začele prevažati v Kairo trupla turistov, ki so bili v ponedeljek ubiti v terorističnem napadu. Švica je sporočila, da je med ubitimi okoli 20 njenih državljanov, Velika Britanija je potrdila smrt petih Britancev, Bonn štirih Nemcev, med ubitimi pa bi naj bilo tudi devet japonskih turistov. Trupla umrlih bodo prepeljali na vojaško letališče blizu Kaira, kjer jih bodo prevzela veleposlaništva matičnih držav. Avstralska vlada je ostro obsodila napad na turiste ter pozvala svoje državljane, naj ne potujejo v južni del Egipta. Japonski premier Rjutaro Hašimoto je prav tako odločno obsodil včerajšnjo nasilno akcijo, v kateri je po podatkih japonskega zunanjega ministrstva umrlo najmanj devet japonskih državljanov. Največja japonska potovalna agencija je sporočila, da je odpovedala vse predvidene obiske Luksorja in namerava odpovedati tudi druga organizirana potovanja v Egipt. V lanskem letu je to afriško državo obiskalo 60.200 Japoncev. Tudi ena od švedskih zasebnih turističnih agencij je včeraj sporočila, da bo odpovedala načrtovana potovanja v Egipt ter iz te države umaknila približno 600 turistov.

Predvsem za Francozinje uspešen začetek turnirja v New Yorku
18. 11. 1997 00.00
Francozinja Nathalie Tauziat je v prvem krogu ženskega masters turnirja z nagradnim skladom 2 milijona ameriških dolarjev v New Yorku premagala 4. nosilko Južnoafričanko Amando Coetzer s 6:3 in 6:3.

Obeti
17. 11. 1997 00.00
V sredo bo prevladovalo pretežno oblačno vreme, občasno bodo manjše padavine, v notranjosti pretežno kot rahel sneg, ki bodo čez dan ponehale. Na Primorskem bo še pihala zmerna burja. V četrtek se bo delno zjasnilo.

Sadam Husein si ne želi spopada z ZDA
17. 11. 1997 00.00
Iraški predsednik Sadam Husein si v sporu okrog nadzora oborožitve z Združenimi narodi ne želi oboroženega spopada z Združenimi državami. Državna iraška tiskovna agencija INA je namreč poročala, da naj bi takšno stališče Sadam Husein v nedeljo zvečer zastopal na seji vlade. Visoki ameriški predstavnik, ki spremlja ameriško državno sekretarko Madeleine Albright na turneji po arabskih državah, pa je v Riadu sinoči izjavil, da ni sprejemljivo, da bi Irak sam določal, katere države ali koliko Američanov je lahko med inšpektorji posebne komisije Združenih narodov za iraško razorožitev (UNSCOM). To je prav želja Sadama Huseina, vendar mora omenjena komisija sama izbirati inšpektorje.

Napoved za Slovenijo
17. 11. 1997 00.00
Danes in jutri bo na Primorskem delno jasno, pihala bo zmerna burja, drugod bo pretežno oblačno. Predvsem v vzhodni Sloveniji bo občasno rahlo deževalo. Meja sneženja bo na nadmorski višini okoli 700 metrov.Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 4, na Primorskem okoli 6, najvišje dnevne od 3 do 7, na Primorskem okoli 13 stopinj C.

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje
17. 11. 1997 00.00
Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.

Plesna predstava Hiša bo v sredo premierno izvedena
17. 11. 1997 00.00
V Plesnem teatru Ljubljana (PTL) bodo v sredo, 19. novembra, zvečer premierno uprizorili plesno predstavo Hiša avtorice in koreografinje Tanje Zgonc.

Italija - lokalne volitve
17. 11. 1997 00.00
Na nedeljskih delnih občinskih volitvah v Italiji je po prvih napovedih v pretežni večini večjih mest zmagala vladajoča levosredinska koalicija Oljka. Volilna udeležba je bila približno 75-odstotna. Volitve so bile prva večja preizkušnja politične volje po maju leta 1996, ko je na oblast prišla Oljka premiera Romana Prodija. Napovedi kažejo, da so v večjih mestih za župane že v prvem krogu zmagali kandidati Oljke. To velja za Rim, kjer je, sodeč po po televizijskih projekcijah, dosedanji župan Francesco Rutelli dobil med 56 in 60 odstotkov glasov, za Benetke, kjer je dosedanji župan Massimo Cacciari dobil med 62 in 66 odstotkov glasov, ter za Neapelj, kjer je Antonio Bassolino dobil med 69 in 73 odstotkov glasov. Prodi je sinoči izjavil, da izid teh volitev presega pričakovanja. V nedeljo so volili župane in občinske svete v več kot 400 občinah. Italijanska televizija je ponoči poročala, da bo drugi krog volitev 30. novembra le v štirih od 14 glavnih mest pokrajin.

Oktober ugoden za proizvajalce avtomobilskih plaščev
17. 11. 1997 00.00
- Ledeni oktober je dohodek od prodaje zimskih gum prinesel prej, kot je bilo pričakovati. Predstavnik proizvajalca pnevmatik Pirelli je konec tedna v Brandenburgu povedal, da se je prodaja zimskih gum letos začela prej kot ponavadi. Zaradi hude lanske zime so skladišča večine prodajaln povsem prazna.

Število mrtvih po napadu v Luksorju narašča
17. 11. 1997 00.00
Po pisanju egiptovske agencije Mena je v današnjem napadu islamskih skrajnežev na turistični avtobus v Luksorju umrlo 11 tujih turistov in 11 Egipčanov. Varnostne sile pa so ubile vseh šest napadalcev, je sporočila egiptovska televizija.

Pete Sampras daleč najboljši
17. 11. 1997 00.00
Američan Pete Sampras je z veliko prednostjo zaključil letošnjo poklicno teniško sezono na prvem mestu lestvice ATP. Sampras je zbral skupaj 4.547 točk. Avstralec Patrick Rafter, na drugem mestu, je zbral 3.210 točk, Američan Michael Chang, na tretjem, pa 3.189. Rus Jevgenij Kafelnikov se je po nastopu v finalu mastersa ATP v Hannovru prebil na 5. mesto (2.690), takoj za Švedom Jonasom Bjoerkmanom (2.949).

Madžari na referendumu odločali o vstopu v NATO
17. 11. 1997 00.00
Madžarski premier Gyula Horn je izid nedeljskega referenduma o vstopu Madžarske v zvezo NATO označil kot izjemen. Za vstop je glasovalo nekaj čez 85 odstotkov volilcev, kar je več, kot so napovedovali največji optimisti. Horn je izjavil, da izid glasovanja dokazuje, da znajo Madžari, če je potrebno, delovati izredno odgovorno, kar je dobro sporočilo tako zvezi NATO kot madžarskim sosedam.

Francija se zavzema za politično reševanje iraške krize
17. 11. 1997 00.00
Francija po besedah zunanjega ministra Huberta Vedrinea še ni sprejela nobene odločitve o sodelovanju v morebitni vojaški akciji proti Iraku.

V terorističnem napadu ubili dve turistki
17. 11. 1997 00.00
V današnjem napadu islamskih skrajnežev na turistični avtobus v Luksorju v južnem Egiptu sta umrli dve turistki, Japonka in Švicarka, 22 ljudi pa je bilo ranjenih. Umrl je tudi eden od napadalcev, je potrdila policija. Luksor, ki leži 500 kilometrov južno od Kaira, je ena od največjih egiptovskih turističnih zanimivosti. To območje je tudi eno od oporišč islamskih skrajnežev.

Povprečje plač v septembru
17. 11. 1997 00.00
V Sloveniji je povprečna bruto plača na zaposlenega v septembru znašala 145.362 tolarjev, neto plača pa 92.036 tolarjev. Po podatkih državnega urada za statistiko je bila septembrska bruto plača za 1,3 odstotka višja od avgustovske, neto plača pa je bila višja za 1,1 odstotek.

Rusi na zimo bolje pripravljeni kot prejšnja leta
14. 11. 1997 00.00
Ruski predsednik je v današnjem radijskem nagovoru o pripravljenosti Rusije na zimo in delo komunalnih služb izjavil, da je država letos mnogo bolje pripravljena na zimo kot v preteklih letih, saj si je zagotovila potrebne količine goriva ter dokončala potrebna popravila. Kljub temu pa je na nekaterih območjih položaj še vedno težaven. Jelcin je pojasnil, da je o pripravljenosti države na zimo spregovoril zato, ker <i>doslej še ni bilo niti ene same zime, ki nam bi jo uspelo preživeti brez nesreč ali zapletov</i>.

Hrvatje z osebno izkaznico preko italijanske meje
14. 11. 1997 00.00
Po dogovoru med slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Borisom Frlecom in Matetom Granićem, je slovenski minister za notranje zadeve Mirko Bandelj vsem policijskim obmejnim postajam poslal obvezno navodilo, da državljani Republike Hrvaške lahko prestopajo slovensko-hrvaško in italijansko-slovensko mejo oziroma slovensko-italijansko mejo z osebnimi izkaznicami, piše današnji reški Novi list. Tiskovni predstavnik slovenskega notranjega ministrstva je za Novi list izjavil, da to ugodnost za hrvaške državljane že izvajajo na vseh mejnih prehodih, čeprav sporazum oziroma dopolnitev sporazuma o ukinitvi vizumov med Slovenijo in Hrvaško še ni ratificiran.

SAS povečal dobiček
14. 11. 1997 00.00
Skandinavska letalska družba SAS je v prvih devetih mesecih leta 1997 zaslužila več kot v enakem obdobju lani. Bruto dobiček se je povzpel na 1,75 milijarde švedskih kron (400 milijonov nemških mark), kar je za 17 odstotkov več kot med januarjem in septembrom lani. SAS je v istem obdobju ustvaril 28,7 milijarde švedskih kron prihodka, deset odstotkov več kot leto poprej.

Razrešili upravo blagovne borze Ljubljana
14. 11. 1997 00.00
Nadzorni svet Blagovne borze Ljubljana je na včerajšnji seji razrešil dosedanjo upravo borze in sprejel sklep, da se skliče izredna skupščina družbe, predvidoma 19. novembra.

Forum najvišjih vodilnih
14. 11. 1997 00.00
Na letnem <b>Forumu najvišjih vodilnih</b> bodo govorili o pripravljenosti slovenskih podjetij na rastoče integracije mednarodnih trgov kapitala in na zmanjševanje pomena državnih meja zaradi opuščanja trgovinskih omejitev.V luči tega bodo osvetlili s tem povezana tveganja in usposobljenost vodilnih posameznikov. Nagovor bo imel predsednik republike Milan Kučan.

Eksplozija bombe v središču Beograda
14. 11. 1997 00.00
V središču Beograda je danes eksplodirala bomba, ki je uničila en avtomobil in poškodovala več drugih vozil, medtem ko žrtev ni zahtevala. Bomba je eksplodirala na parkirišču med stavbo jugoslovanskega parlamenta in beograjsko mestno hišo. Storilci niso znani. Policija še raziskuje, ali je eksplodirala eksplozivna naprava ali granata.

Albrightova na turneji po Evropi in Aziji
14. 11. 1997 00.00
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je odpotovala na enotedensko turnejo po Evropi in Aziji, na kateri bodo v središču pozornosti pogovori o krizi na Bližnjem vzhodu in problemi v osrednji in južni Aziji. Albrightova naj bi se danes v Edinbourghu sestala z britanskim zunanjim ministrom Robinom Cookom. Kasneje naj bi se pogovarjala še z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, zatem pa naj bi odpotovala v Bern, kjer se bo srečala z voditeljem palestinskih avtonomnih oblasti Jaserjem Arafatom.

Napoved za sosedne pokrajine
14. 11. 1997 00.00
V sosednjih krajih Italije in ob Jadranu se bo zjasnilo, drugod bo še pretežno oblačno. Na Madžarskem ter v vzhodni Avstriji in Hrvaški bo danes še deževalo.

Napoved za Slovenijo
14. 11. 1997 00.00
Danes bo sprva še oblačno, dež bo postopno ponehal tudi v vzhodni Sloveniji. Čez dan se bo v zahodnih in osrednjih krajih delno zjasnilo. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 12, na Primorskem okoli 14. Jutri bo pretežno jasno, le v severovzhodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Zjutraj in del dopoldneva bo po kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od minus 2 do 3, najvišje dnevne od 5 do 10, na Primorskem do 14 stopinj C.

Avstrijski predsednik bo kandidiral na pomladanskih predsedniških volitvah
14. 11. 1997 00.00
Avstrijski predsednik <b>Thomas Klestil</b> je danes uradno napovedal kandidaturo na predsedniških volitvah, ki bodo spomladi prihodnje leto. Kot je poudaril, pa se bo odpovedal predvolilni kampanji v običajnem smislu. Klestil, ki je bil na volitvah kot kandidat ljudske stranke leta 1992 izvoljen s 56,89 odstotka glasov, zdaj trdi, da ne bo kandidat stranke, kar povsem ustreza tudi njegovemu dosedanjemu opravljanju dolžnosti.

Odkrili vilo Julija Cezarja?
14. 11. 1997 00.00
Italijanski arheologi so na nekem polju v neapeljskem zalivu odkrili ostanke rimske vile, v kateri naj bi živel Julij Cezar (100-44 pr. n. št.). Veličastna, sijajna vila iz lehnjeka blizu današnjega mesta Baia verjetno izhaja iz 3. stoletja pr. n. št. Bila naj bi najstarejša vila, kar so jih doslej odkrili v tistih krajih. Po besedah arheologov gre najverjetneje za dom rimskih cesarjev. Ti so si izbirali najstarejše hiše in jih prezidali po svojih željah.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra
14. 11. 1997 00.00
Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu
14. 11. 1997 00.00
<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.