NASA

'Asteroid z zaščitno masko' mimo Zemlje s 36.400 kilometri na uro
29. 04. 2020 09.39
Asteroid 1998 OR2, ki je po meritvah Nase širok nekaj manj kot dva kilometra, leti mimo našega planeta, vendar ne predstavlja nobene nevarnosti za Zemljo. Premika se s 36.400 kilometri na uro, pot med Zemljo in Luno bi tako lahko prepotoval v desetih urah. To bo odlična priložnost, da bodo v Nasi ta asteroid, ki ga spremljajo že več kot 20 let, podrobneje preučili.

Oko v globoko vesolje: Hubble praznuje 30 let
25. 04. 2020 07.00
Pred 30 leti je vesoljski teleskop Hubble začel svoje legendarno popotovanje okoli našega planeta. Njegove meglene fotografije so bile sprva veliko razočaranje. Po odpravi napake na leči pa je Hubble na Zemljo začel pošiljati osupljive fotografije, ki so bistveno razširile človekovo razumevanje vesolja. Po njegovi zaslugi danes vemo, koliko je vesolje staro – približno 13,8 milijarde let, in z njegovo pomočjo so potrdili teorijo, da se vesolje širi. Tudi sam je v teh 30 letih kroženja okoli Zemlje prepotoval osupljivo razdaljo – kar sedem milijard kilometrov.

Odkrili novi eksoplanet, ki je po velikosti in temperaturi površja podoben Zemlji
18. 04. 2020 15.38
Skritega med arhiviranimi podatki upokojenega teleskopa Kepler, so znanstveniki odkrili eksoplanet Kepler-1649c. Izmed vseh eksoplanetov, ki jih je odkril Kepler, je najbolj podoben Zemlji, tako po velikosti kot po temperaturi površja. "Ta fascinantni, oddaljeni svet nam daje še večje upanje, da nekje med zvezdami leži druga Zemlja. In le čaka, da jo odkrijemo," pravi astrofizik.

Nasa in SpaceX bosta prvič po skoraj desetletju obnovila vesoljske polete iz ZDA
18. 04. 2020 11.20
Nasa bo skupaj s podjetjem SpaceX prvič po letu 2011 v vesolje poslala ameriška astronavta v ameriški raketi z ameriškega ozemlja. V zadnjem desetletju je bil namereč edini način prevoza astronavtov na mednarodno vesoljsko postajo in nazaj na Zemljo možen le z ruskimi kapsulami sojuz.

Astronavti z Mednarodne vesoljske postaje so se vrnili na spremenjeno Zemljo
17. 04. 2020 08.48
Na Zemljo so se vrnili trije člani posadke Mednarodne vesoljske postaje, ameriška astronavta Andrew Morgan in Jessica Meir ter kozmonavt Oleg Skripočka. Trojica, ki je Zemljo zapustila pred izbruhom novega koronavirusa, je varno pristala v kapsuli sojuz na območju Kazahstana.

Požari na Hrvaškem vidni tudi iz vesolja: 'Moja Zagora gori!'
12. 04. 2020 13.58
Hrvaški gasilci se že četrti dan borijo s požari na območju Otišića v Splitsko-dalmatinski županiji, v katerih je bilo do zdaj uničenih 350 hektarjev hrastovega gozda in drugega rastlinja. Hrvaški poslanec Miro Bulj je kar prek Facebooka pozval vlado, naj uporabi vsa razpoložljiva sredstva, da prepreči nastanek še večje škode. Požare na Hrvaškem so zaznali tudi Nasini sateliti.

Zakaj naša koža nujno potrebuje spomladansko čiščenje?
28. 03. 2020 00.01
Pomlad počasi in tiho trka na vrata in sedaj je idealen čas, da se lotimo spomladanskega čiščenja kože. Znebiti se moramo znakov, ki jih je pustila siva zima in se pripraviti na toplejše, s soncem obsijane mesece. Kožo je potrebno obogatiti z vsemi potrebnimi vitamini in minerali ter jo pripraviti na poletje, da bo tudi pod vročim soncem kar najlepše sijala. Naj z vami delimo nekaj nasvetov.

'Koronalekcije' in znanstvenik, ki pravi, da je koronavirus rešil več življenj, kot jih je vzel
25. 03. 2020 13.58
Zapuščene ulice, prazne plaže in priljubljene turistične točke, ustavljena podjetja, javni promet, prizemljena letala, ladje v pristaniščih, še avtomobili so večinoma v garažah. Novi koronavirus je ustavil svet in v tej situaciji je precej težko najti zmagovalce. A so. Vsaj trenutno je med njimi okolje, a številni svarijo - na dolgi rok se lahko zgodi, da bo ena največjih žrtev novega koronavirusa prav naš planet.

Satelitski posnetki prikazujejo upad onesnaženosti nad severno Italijo
15. 03. 2020 11.16
Evropska vesoljska agencija je objavila satelitske posnetke, ki prikazujejo upad stopnje onesnaževanja, predvsem nad severno Italijo. Podoben drastičen upad stopnje dušikovega dioksida je že konec februarja zabeležila Nasa nad Vuhanom.

Solata, ki jo astronavti gojijo v vesolju, je varna za uživanje
08. 03. 2020 07.00
Jedilnik Nasinih astronavtov na Mednarodni vesoljski postaji je popestrila sveža rastlinska hrana. V vesolju namreč uspešno vzgajajo solato, ki je bogata s hranili in povsem varna za uživanje. To je prvi korak k temu, da bodo v prihodnje lahko gojili še več pridelkov zunaj zemeljske atmosfere. Zagotavljanje dovolj hrane bo namreč ključno za odpravo na Mars.

Nasin Curiosity posnel panoramsko fotografijo svojega doma na Marsu
05. 03. 2020 07.44
Nasin Curiosity znova navdušuje. Tokrat s prvo visokoločljivo panoramsko fotografijo površja Marsa, ki je nastala med 24. novembrom in 1. decembrom lansko leto.

Satelitski posnetki Nase kažejo na drastičen padec onesnaženosti nad Kitajsko
01. 03. 2020 09.53
Satelitski posnetki ameriške vesoljske agencije Nasa so pokazali ogromen upad v stopnji onesnaženja troposfere nad Kitajsko, kar vsaj delno pripisujejo upočasnitvi gospodarstva zaradi razširjenosti koronavirusa in ukrepov, ki so jih zato sprejeli.

Satelitske slike prikazujejo posledice 'vročinskega vala' na Antarktiki
29. 02. 2020 15.37
Na Antarktiki so februarja padali temperaturni rekordi. Bilo je podobno toplo kot v Los Angelesu in še topleje kot na slovenski obali. Posledice je mogoče jasno videti na Nasinih satelitskih slikah, ki prikazujeta, kako je "vročinski val" zbrisal sneg in led z otočka Eagle.

Astronavtka ob prihodu domov posnela simpatično srečanje s psičko
14. 02. 2020 14.08
Američanka Christina Koch se je v zgodovino zapisala kot ženska, ki je v vesolju preživela rekordnih 328 dni. Ob vrnitvi domov pa je ni bila vesela samo družina, ampak tudi njena psička. Njuno simpatično snidenje je tako ujela tudi kamera.

Airbus predstavil model zaobljenega letala maveric
11. 02. 2020 12.54
Evropski letalski proizvajalec Airbus je na letalskem sejmu v Singapurju razkril model zaobljenega letala, pri katerem se v eno zlivajo trup letala in njegovi krili. Letalo z delovnim imenom maveric že od lanskega poletja testirajo na skrivni lokaciji v Franciji.

Solar Orbiter: začela se je misija, ki bo razkrivala skrivnosti Sonca
10. 02. 2020 10.34
Na ameriški Floridi so uspešno izstrelili sondo Solar Orbiter, katere glavni namen je raziskovanje Sonca. Misija, ki naj bi trajala devet let, naj bi poglobila naše znanje o razumevanju zvezde ter njenem vplivu na Zemljo. Soncu se bo približala na 42 milijonov kilometrov.

Slovo od britanske zastave
31. 01. 2020 21.43
V Združenem kraljestvu so različno obeleževali zadnji dan v EU. Zagovorniki brexita s praznovanji, nasprotniki s plakati, večina Britancev pa mu ne posveča večje pozornosti. Pred izstopom naj bi premier Boris Johnson pozval, naj država izkoristi potenciale. Predsedniki institucij EU so posvarili Otok, da ne bo obdržal vseh prednosti članstva.

'Sem Evropejec': Sporočilo veteranov Evropi z belih pečin Doverja
31. 01. 2020 10.55
"Sem Valižan, Britanec, Evropejec in sem človek. Všeč mi je, da me imajo za Evropejca. In poseben občutek prijateljstva, ki ga ima človek, ko potuje po Evropi." Veterana druge svetovne vojne sta na dan, ko bo Velika Britanija izstopila iz EU, Evropejcem namenila posebno sporočilo – z belih pečin Doverja.

Hubblov teleskop fotografiral 'zrna peska na vesoljski plaži'
21. 01. 2020 18.49
Nasin Hubblov teleskop je posnel impresivno fotografijo našega najbližjega galaktičnega soseda M31. Gre za največji Hubblov mozaik doslej. Poldruga milijarda pikslov razkriva več kot 100 milijonov zvezd in tisoče zvezdnih kopic v odseku "palačinkasto oblikovane" plošče M31, bolj znane kot Andromedina galaksija.

Jakupovićeva za BBC: Bilo je grozno
15. 01. 2020 15.40
Po tem, ko je morala zaradi onesnaženega zraka in s tem povezanimi težavami predati kvalifikacijski obračun v Melbournu, je slovenska teniška igralka Dalila Jakupović v sredo vnovič spregovorila o dogodkih s prizorišča prihajajočega turnirja za veliki slam.

Oblak dima, ki je nastal po avstralskih požarih, bo vsaj enkrat obkrožil Zemljo
14. 01. 2020 08.00
Dim, ki je nastal kot posledica obsežnih gozdnih požarov v Avstraliji, bo kmalu obkrožil Zemljo, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. V rumeno je prvo obarval nebo nad Novo Zelandijo, v Nasi pa so potrdili, da je že dosegel Južno Ameriko.

Hrvaški ribič med ribolovom v mrežo ujel Nasino napravo
09. 01. 2020 13.12
Nenavadna zgodba iz Hrvaške. Ribič Darko je med ribolovom blizu otoka Mljet v mrežo ujel skrivnostno napravo, težko okoli 100 kilogramov. Naprava je bila v lasti ameriške vojaške ladje, na Hrvaško pa jo je poslala Nasa. Američani so od ribiča zahtevali, naj jim napravo vrne, ta pa je od njih zahteval odškodnino zaradi poškodovane ribiške mreže.

Satelitski posnetki Nase razkrivajo razsežnosti katastrofalnih požarov v Avstraliji
09. 01. 2020 06.00
Vzrok za obsežne in uničujoče gozdne požare v Avstraliji v glavnem leži v ekstremni vročini in mesecih brez dežja. Kljub temu so avstralske oblasti ovadile vsaj 24 posameznikov, ki naj bi v zvezni državi Novi Južni Wales podtaknili požare. Ameriška vesoljska agencija Nasa pa je objavila satelitske posnetke Kengurujskega otoka pred požari in po njih.

Potres uničil naravno čudo Portorika: Naša ikona je izginila
07. 01. 2020 13.05
V Portoriku se je sesula priljubljena turistična točka – kamniti lok, potem ko je otok stresal močan potres, ki je poškodoval domove in povzročil izpad električne energije.

Nasa odkrila prvi planet, velik kot Zemlja in v območju primernem za bivanje
07. 01. 2020 09.34
Novo odkritje astronomov. Zunaj našega osončja, v območju primernem za bivanje, so odkrili planet TOI 700 d, ki je velik kot Zemlja. "Navdušujoče je, ker ne glede na to, kaj izvemo o planetu, bo videti popolnoma drugače kot tisto, kar imamo tukaj na Zemlji," so navdušeni raziskovalci.

Ognjemet – kemija, ki onesnažuje okolje in škodi zdravju
26. 12. 2019 06.00
Ognjemet na silvestrovo. Nekateri ga imajo radi, nekateri pa nad njim niso navdušeni, predvsem živali. A kot ste verjetno opazili, je tudi ognjemetov iz leto v leto manj. Postali so namreč zelo dragi, njihova vse manjša uporaba pa je povezana tudi z onesnaževanjem, ki ga ustvarjajo.

Boeingov Starliner po neuspešni misiji varno pristal v Novi Mehiki
22. 12. 2019 15.02
Boeingovo vesoljsko polovilo brez posadke Starliner je po neuspešni misiji predčasno pristalo v puščavi Nove Mehike v ZDA. Predvideno združitev z Mednarodno vesoljsko postajo je preprečil problem z uro, ki je povročila napako, da se raketni pogon za vtirjanje ni pravočasno aktiviral.

Boeing testno izstrelil Starlinerja, a ni šlo vse po načrtih
20. 12. 2019 11.03
Boeing je testiral astronavtsko kapsulo Starliner, ki jo bo ameriška vesoljska agencija Nasa uporabljala za komercialne lete v vesolje. A test ni potekal po načrtih, saj kapsula zaradi tehničnih težav ne potuje pravilno proti vesoljski postaji. Ker nima dovolj goriva, bodo misijo prekinili, kapsula pa se bo vrnila na Zemljo.

Iztok in Irena sta slovenska planet in zvezda
17. 12. 2019 13.30
Morana in Kresnik, Apis in Tilia ali Iztok in Irena, to so bili slovenski predlogi za planet in zvezdo. Slovenska komisija je izbrala latinski imeni za čebelo in lipo, Apis in Tilia, a vesoljsko telo z imenom Tilia že obstaja, tako je planet dobil ime Iztok, zvezda pa Irena.

Poslovila se je naša sodelavka Roswitha Grah Jovanović - Rozi
05. 12. 2019 14.59
Z grenkobo se poslavljamo od naše sodelavke Roswithe Grah Jovanović. Sinoči je po pogumnem in dolgotrajnem boju z boleznijo za seboj zapustila hčerki Pio in Lizo, moža Mileta in vrsto žalujočih prijateljev in kolegov. Rozi je bila z nami od vsega začetka naše medijske hiše, bila je vedno hkrati v ospredju in ozadju.