NAVADE

Novo leto je čas za nove začetke – z napravami Samsung Galaxy bodo enostavnejši

17. 12. 2022 00.15

Zložljiva telefona Samsung Galaxy Z serije sta gotovo med najsvetlejšimi zvezdami na tehnološkem nebu leta, ki se poslavlja.

Dobrodošli v gneči: vsak tretji kupec bo za darila namenil več kot sto evrov

12. 12. 2022 19.17

Prvo leto po dveh pandemičnih letih se pozna tudi na obiskanosti v nakupovalnih središčih. Za večino daril bosta seveda poskrbela Božiček in Dedek Mraz, za nekatera pa moramo poskrbeti sami. Če niste izkoristili t. i. črnega petka, boste tako kot več kot polovica Slovencev nakupovali šele v decembru, povedano drugače, dobrodošli v gneči. Vsak tretji kupec bo za darila namenil več kot sto evrov, kaže raziskava največjega nakupovalnega središča Citypark, a namen teh praznikov ni, da bi vas finančno izčrpali, opozarjajo strokovnjaki. Za kakšna darila se ljudje odločajo in ali v luči inflacije omejujejo svoje nakupe?

Free2move – najlažja pot do avtomobila

01. 12. 2022 00.15

Mobilna aplikacija in spletna platforma Free2move vam omogočata, da v nekaj enostavnih korakih najamete vozilo, ki ga potrebujete.

Izčrpane kamele v Katarju delajo nadure: namesto 20, 1000 turistov na dan

30. 11. 2022 19.00

Množica nogometnih navdušencev v Katar ni prišla le zaradi nogometa, ampak tudi zato, da bi spoznala lokalno okolje in navade. Številni želijo prav posebno izkušnjo (in fotografijo za družbena omrežja) v puščavi na robu Dohe: jahanje kamel po puščavskem pesku.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'

22. 11. 2022 07.00

Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Free2move - svet nove mobilnosti

18. 11. 2022 00.15

V Slovenijo je prišla nova platforma mobilnosti Free2move, ki ponuja edinstven nabor storitev mobilnosti in je namenjena tako zasebnih kot poslovnim uporabnikom.

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem

16. 11. 2022 13.26

Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

'Da bi šel Rom ob visokih otroških dodatkih še v službo, se mu ne splača'

15. 11. 2022 06.09

Novo mesto je občina, ki velja za prestolnico Dolenjske, ki je gospodarsko ena najmočnejših v državi in zato tudi v državni proračun prinaša velik delež denarja. Novomeščani imajo v povprečju tretjo najvišjo plačo v državi – 1434 evrov neto. Novo mesto je tudi glede na kriterij razvitosti zelo visoko, zato je upravičeno do 60 odstotkov sofinanciranja naložb iz državnega proračuna. Na lokalnih volitvah sta kandidata dva; zdajšnji župan Gregor Macedoni, ki si s podpisi volivcev in svojo listo želi še tretji mandat, njegov protikandidat pa je iz vrst stranke SD, tj. Srečko Vovko.

Slovenija želi postati ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu

13. 11. 2022 11.19

Slovenija je prva evropska država, ki je prejšnji mesec gostila letno konferenco uglednega ameriškega združenja Transformational Travel Council – TRANSCEND '22. V Logarsko dolino je prišlo več kot sto tujih novinarjev, organizatorjev potovanj, turističnih agencij in strokovnjakov potovalne industrije iz 26 različnih držav. Po besedah direktorice Slovenske turistične organizacije Maje Pak je bil dogodek pomembna priložnost, da Slovenijo predstavimo kot trajnostno destinacijo in izpostavimo ključne korake, ki smo jih naredili, da postanemo ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu.

Lastno zdravje ostaja prioriteta, ne glede na občasne nezdrave navade

11. 11. 2022 08.09

Delež ljudi, ki zase menijo, da so zdravi, se je v letu 2021 glede na leto prej na globalni ravni nekoliko znižal, v Sloveniji pa se je splošno dojemanje zdravja v omenjenem obdobju izboljšalo, kaže raziskava o zdravju in navadah, povezanih z zdravjem, ki sta jo opravila združenje za tržne in javnomnenjske raziskave WIN International in Mediana.

'Nižja ko bo volilna udeležba, bolj to koristi Logarju'

10. 11. 2022 15.24

V drugem krogu predsedniških volitev lahko Anže Logar po mnenju analitikov Roka Čakša in Aljaža Pengova Bitenca zmaga le ob nizki udeležbi. Ključno bo, koliko volivcev bo ostalo doma, ker v drugem krogu nimajo svojega kandidata, in koliko bo levi strani uspelo mobilizirati volivce proti Logarju.

Pet učinkovitih in elegantnih pametnih naprav za dom

09. 11. 2022 00.15

V hladnejši polovici leta več časa preživimo v zavetju našega domovanja.

Tudi z zaposlenimi je treba ravnati trajnostno

05. 11. 2022 13.32

Če bi vsi ljudje na svetu živeli kot Slovenci, bi za preživetje potrebovali več kot tri planete Zemlja. Trajnost tako ne sme biti več zgolj floskula. In čeprav lahko marsikaj naredimo sami, pa bo pri spremembah, potrebnih za naše preživetje, ključna vloga podjetij. Ne gre zgolj za okolju prijazno delovanje, pač pa tudi družbeno odgovorno in ekonomsko. In v Sloveniji imamo na tem področju veliko znanja, pa tudi dobrih praks.

Raper iz Valburge uživa v seciranju občutij

05. 11. 2022 11.00

Wuglin hip hop impresionizem prisega na iskrenost.

Novi album dua Silence: človek v norosti ni nikoli sam

04. 11. 2022 13.49

Duo Silence je po desetih letih izdal nov album z naslovom The Vocabulary of Madness. Album je za trenutne razmere precej nepričakovan. "Imava vtis, da smo v zadnjem času dosegli zavidljive, nadpovprečne rezultate v splošni norosti," sta kot enega od razlogov za naslov in nov album razkrila ustvarjalca. V sodelovanju z več izjemnimi umetniki, kot sta glasbenik Gregor Zemljič in igralec Primož Bezjak, sta dokazala, da človek v norosti ni nikoli sam.

Kako pa vi skrbite za svoje finance?

31. 10. 2022 18.49

Pred nami so časi, ki si jih, po napovedih, nihče ne želi. Dražijo se hrana, energenti, storitve, življenje na splošno postaja vse dražje. Tudi zato je še toliko bolj pomembno, da vemo, kam gre naš denar. Da znamo z njim upravljati oziroma ga smotrno razporediti.

Free2move: zaenkrat le najem vozil, kasneje pisanica izbir mobilnosti

28. 10. 2022 07.00

Trendi v avtomobilski industriji se v grobem delijo na štiri področja. Branža se premika proti elektrifikaciji vozil, k avtonomni vožnji – da bi bila ta bolj neodvisna od dejavnikov, ki lahko vplivajo denimo na nesreče – k povezljivosti z zunanjimi sistemi in k raznim oblikam mobilnosti. Slednji v avtomobilski industriji posvečajo vse več pozornosti, saj ugotavljajo, da lastništvo avtomobila izgublja na pomenu, trg vozil je trenutno tog, vozniki pa smo na drugi strani vse bolj zahtevni, hočemo enostavne, boljše in takojšnje rešitve. Novost v Sloveniji, ki naslavlja ta problem, je Free2move platforma za mobilnost, ki uporabnikom tako v naši državi kot po svetu ponuja paleto mobilnih izbir. V Sloveniji trenutno deluje zgolj najem avtomobilov.

Umrl 'najbolj umazan človek na svetu'

26. 10. 2022 07.29

Iranec, ki je bil označen za "najbolj umazanega človeka na svetu", je umrl v starosti 94 let. Amu Hadži naj se ne bi okopal in umil več kot 60 let, zavračal pa je tudi uporabo mila in vode, ker se je bal, da bo zaradi tega zbolel. Zaradi neustrezne higiene je imel telo prekrito z gnojem, njegove prehranske navade pa so vključevale pokvarjeno meso in vodo, ki jo je pil iz pločevinke za olje.

Dim, ki je zakril pogled, in 'plonklistek' na roki podpolkovnika

22. 10. 2022 17.00

Pol ure so v hribih nad Postojno odmevale eksplozije, slišali so se streli. V zraku sta bili vojaški letali, na tleh tanki in oklepniki. Pehota se je prebijala mimo minskih in žičnatih ovir, ki jim jih je nastavil nasprotnik. Pri tem so utrpeli tudi izgube, po najhuje ranjenega vojaka je moral prileteti helikopter. Ta scenarij ni iz akcijskega filma ali bližnje Ukrajine, pač pa z vojaške vaje, ki je na poligon Poček poleg novinarjev privabila tudi najvišji politični vrh, povezan z vojsko. Čepki za ušesa, ki so jih razdelili zbranim, so prišli še kako prav.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?

21. 10. 2022 06.00

Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Mit, da se pogrešane osebe same vrnejo domov, ne drži

18. 10. 2022 13.17

V Sloveniji je trenutno pogrešanih 244 oseb, ki so vpisane v evidenci pogrešanih oseb, vsako leto pa svojci prijavijo povprečno okoli 500 pogrešanih, so navedli na Generalni policijski upravi. Največ pogrešanih je odraslih in starejših oseb, še posebej pogosto se izgubijo osebe z demenco ali drugimi starostnimi boleznimi. Več primerov je tudi takih, ko zaidejo osebe v gorah ali posamezniki zapustijo zdravstvene ali negovalne ustanove. Delež mladoletnih je vseskozi nekje okoli 30 odstotkov vseh pogrešanih oseb, opažajo na Policiji in poudarjajo: Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'

16. 10. 2022 18.50

V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?

12. 10. 2022 17.10

Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Haaland: Moja prehrana? Tega vi ne jeste ...

10. 10. 2022 12.00

Erling Braut Haaland iz vikenda v vikend premika mejnike. Norvežan je v letošnji sezoni na trinajstih tekmah zabil 20 golov v dresu Manchester Cityja. Napadalec sinjemodrih je v neverjetni strelski formi in ta hip deluje skorajda nezaustavljivo. Otoški mediji te dni secirajo njegove prehranske navade in lotili so se tudi primerjave z znanim filmskim likom Hannibalom Lectorjem, ki ga je uprizoril legendarni igralec Anthony Hopkins.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?

03. 10. 2022 11.53

Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Test pnevmatik: Na trgu tudi take, ki niso priporočljive

01. 10. 2022 20.59

Ni daleč november, ko lahko vozniki po zakonu na svojih vozilih zamenjajo letne z zimskimi gumami. Na AMZS so testirali 33 zimskih pnevmatik in podobno kot v preteklih letih ugotovili, da gum, ki se enako dobro obnesejo v vseh voznih in vremenskih razmerah, v trgovinah ni veliko. Med tistimi, ki so primernejše za manjše avtomobile, sta dve, ki ju ne priporočajo. Za cestne terence so rezultati spodbudnejši, saj nobena pnevmatika ni dobila ocene 'ni priporočljivo'. Inštruktorji varne vožnje so spomnili, da priprava vozila na zimo ni le menjava pnevmatik, temveč naj vozniki pred vozniško najzahtevnejšim delom leta poskrbijo za tehnično brezhibnost vozila.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?

01. 10. 2022 11.00

Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Svetovni dan srca: Otrokom moramo omogočiti več športne aktivnosti

27. 09. 2022 15.24

V Društvu za zdravje srca in ožilja so pred svetovnim dnevom srca opozorili na zmanjšano športno aktivnost otrok v času epidemije covida-19, ki ima lahko dolgotrajne posledice za njihovo zdravje. Ob tem so opozorili tudi na posledice prevelike uporabe družbenih omrežij, kar pušča posledice na duševnem zdravju otrok.