NAVADE

Med BSE in Creutzfeld-Jakobovo boleznijo ni povezave
04. 11. 2000 00.00
Britanski znanstveniki v najnovejši raziskavi niso odkrili povezave med uživanjem mesa goveda, obolelega za boleznijo norih krav (BSE) in človeku smrtno nevarno Creutzfeld-Jakobovo boleznijo. Znanstveniki inštituta za nadzor Creutzfeld-Jakobove bolezni v Edinburghu pa v zaključku raziskave, ki je bila objavljena v današnji izdaji britanskega časnika Daily Telegraph, vseeno opozarjajo, da dejstvo, da povezave med obema boleznima niso odkrili, še ne pomeni, da ta povezava dejansko ne obstaja. V raziskavi, ki so jo znanstveniki izvajali leta 1999, so preučevali zgodovino Creutzfeld-Jakobove bolezni, prehranjevalne navade in poklice 51 ljudi, ki so zboleli za omenjeno boleznijo in jih primerjali s kontrolno skupino 27 ljudi, ki niso zboleli, vsi pa so jedli govedino. Dejstvo, da so oboleli pogosteje uživali govedino kot ljudje, ki niso zboleli za Creutzfeld-Jakobovo boleznijo, so znanstveniki zavrnili kot statistično nepomembno. V študiji, v kateri so sodelovali vodilni svetovni strokovnjaki, niso našli nobene zveze med Creutzfeld-Jakobovo boleznijo in uživanjem mesa bolnih krav.

Predstavili monografijo o Krasu
21. 10. 2000 00.00
Na goriškem gradu so včeraj predstavili obsežno monografsko knjigo, ki nosi naslov Carso - Due lingue, un altipiano, Kras - Dva jezika, ena planota. Knjigo, ki jo krasi dvesto barvnih fotografij Krasa in je razkošno opremljena, je v treh jezikih izdala italijanska založba Edizioni della Laguna. Vezni tekst je napisala italijanska pisateljica Aline Cendon iz Benetk, fotografije pa sta prispevala fotografa Loris Dilena in Giuseppe Turzi. V slovenščino je tekste prevedla Mirjam Levstik.

Primerjalne cene storitev telekomunikacijskih operaterjev
13. 09. 2000 00.00
V ZDA se je v zadnjem času pojavilo kar veliko število spletnih strani, na katerih je mogoče primerjati cene storitev, kot so storitve telekomunikacijskih (tudi mobilnih) operaterjev in ponudnikov dostopa do interneta, a strokovnjaki opozarjajo na številne pasti, ki prežijo na njihove uporabnike. Na strani Allconnect.com, kjer lahko primerjate različne ponudnike električne energije, boste naleteli na podatek, da v newyorški četrti Brooklyn ni nobenega takega ponudnika. Simplexity.com vam omogoči primerjavo samo tistih ponudnikov storitev, ki jih iščete, ki so plačali za to, da so se znašli na listi. Essential.com od podjetij, katerih ponudbe lahko primerjate, te ponudbe kupi in vam jih nato proda. Torej plačate provizijo, problemi pa nastopijo ob tehničnih težavah, saj uporabnik ne ve, ali naj se obrne na glavnega ponudnika ali na Essential.com.

Spolne navade pri Nemcih
12. 09. 2000 00.00
Za mlade Nemce velja, da so očitno kar navdušeni nad spolnimi odnosi. Vsak drugi par v Nemčiji, če je verjeti raziskavi, ki so jo objavili v reviji Freundin (Prijateljica), najmanj trikrat na teden družno skoči pod rjuhe. 25 odstotkov jih to počne celo pet- do šestkrat na teden. Nadaljnjih 30 odstotkov jih to počne tri- do štirikrat na teden, 17 odstotkov pa še vedno dva- do trikrat. Skorajda vsak deseti par ima spolne odnose vsak dan, samo dva odstotka pa jih je izjavilo, da jih to zamika zelo redko: le dva- do trikrat na mesec. V raziskavi je sodelovalo 1243 parov, starih od 20 do 35 let.

Pripravljen kompromis z Microsoftom?
09. 06. 2000 09.28
Vodja protimonopolnega oddelka pri ameriškem pravosodnem ministrstvu Joel Klein je dejal, da je vladna stran pripravljena na kompromisno rešitev, ki bi ohranila enoten Microsoft, vendar bi moralo podjetje korenito spremeniti svoje poslovne navade. Medtem ko je Klein izrazil pripravljenost na pogajanja o izvensodni poravnavi, pa je tiskovni predstavnik Microsofta Jim Cullinan vztrajal, da se bo Microsoft pogajal le, če bo lahko ohranil svobodo pri inovacijah in celovitosti svojih izdelkov.

Hrana - Elvisovo največje veselje
07. 06. 2000 09.01
Kuharica Elvisa Presleya, ki je kralja rock 'n' rolla vse do njegove smrti pred 23 leti razvajala z mastnimi pečenkami, arašidovim maslom in karamelovimi piškotki, je nedavno umrla, stara 78 let. ''Hrana je bila njegovo edino veselje,'' je v nekem dokumentarnem filmu BBC o Elvisovih radostih zatrjevala Mary Jenkins Langston. ''Vse, kar je jedel, je moralo enostavno plavati v maslu,'' je v svoji knjigi Spomini za vrati Gracelanda zapisala Langstonova. V njej tudi navaja, da je ''kralj'' pojedel velike porcije hamburgerjev, pogosto zavite v sir, za desert pa še skledo bananinega pudinga.

Podobe iz Nubskih gora 1980-1998
31. 05. 2000 17.13
V prostorih Filmskega sklada RS bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo z naslovom Podobe iz Nubskih gora 1980-1998. Fotografije je posnel Tomo Križnar, Žiga Koritnik je napravil izbor in postavitev, Nerina Kocjančič pa je prispevala besedilo k razstavi.

Zdravje otrok odvisno od mater
13. 05. 2000 20.42
Zdravje otrok je večinoma odvisno od počutja njihovih mater, so ugotovitve študije, ki jo je te dni objavila organizacija Save the Children. Ko so življenjski pogoji mater dobri, se otroci dobro počutijo, so ugotovitve raziskave, ki so jo izvedli v 106 državah in temeljijo na 70-letnih izkušnjah. Od desetih držav, kjer so življenjski pogoji mater najtežji, jih je devet na afriški celini, v tej skupini pa je še Nepal. Norveška, Kanada, Avstralija in Švica pa so države z najboljšimi pogoji za matere in otroke. V Nigru je na primer vsaka deveta ženska v smrtni nevarnosti med porodom, medtem ko v omenjenih štirih industrijsko razvitih državah smrt preti le vsaki 7300. porodnici.

Avstrijci bodo dopustovali doma
16. 04. 2000 16.21
Sankcije 14 držav članic Evropske unije proti Avstriji so veliko Avstrijcev pripravile do tega, da so spremenili svoje počitniške navade, je danes poročal avstrijski radio ORF.

Jurjevanje v Šentjurju že deseto leto zapored
15. 04. 2000 10.13
S sprevodom, ki je krenil izpred osnovne šole Frana Malgaja v Šentjurju proti središču mesta, se je danes začelo jurjevanje. To je največja turistična, kulturna, gospodarska in družabna prireditev v občini Šentjur, ki poteka že deseto leto zapored. Do konca meseca se bodo zvrstile številne prireditve.

Zakon o preprečevanju dela na črno
14. 04. 2000 20.42
Poslanci državnega zbora so zaradi priprav ne cvetno nedeljo zasedali le do dvanajste ure. Kljub temu so razpravljali o treh predlogih zakonov iz paketa evropske zakonodaje. Sprejeli so dva, tudi zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki bo korenito spremenil nekatere dosedanje navade pri iskanju in ponujanju storitev.

Prva številka Revije o knjigi pri Rokusu
14. 04. 2000 15.18
Vse ''tehtne'' knjižne novosti meseca, povrh pa ocene, intervjuji, lestvice najbolj branih knjig, borza rabljenih knjig, antikvarni kotiček, reportaže o knjižnih sejmih in še marsikaj - bo ponujala Revija o knjigi. Na ''predvečer'' Slovenskih dnevov knjige je prva številka v 15.000 izvodih izšla pri Rokusu, založbi mladega in ambicioznega Roka Kvaternika, ki tudi s to potezo ''oživljanja'' nekdanje revije Knjiga namerava povečati bralne navade med Slovenci.

Bralne navade se izboljšujejo
09. 03. 2000 17.38
Avtorji Martin Žnideršič, Darka Podmenik in Gregor Kocijan so na današnji novinarski konferenci predstavili knjigo Knjiga in bralci IV, v kateri so raziskali odnos Slovencev do branja in knjige. Raziskava se navezuje na prejšnje tri raziskave Knjiga in bralci I, II in III, njeni rezultati pa kažejo na pozitivne dolgoročne spremembe v pogostosti branja knjig in bralnih navad Slovencev.

Odkrita skrivnost nasmeha Mona Lize
02. 09. 1999 11.34
Skrivnost nasmeha znamenite Mone Lize je v njenem obsesivnem šklepetanju z zobmi, trdi nek italijanski zdravnik. Filippo Surano je namreč prepričan, da je plemkinja z znamenitega potrteta Leonarda da Vincija trpela za bruksizmom, podzavestne navade, da bolnik med spanjem in pod napetostjo šklepeta z zobmi. Napor pri poziranju za portret bi vsekakor lahko povzročil podzavestno šklepetanje z zobmi, trdi Surano, ki je izsledke svoje analize poslal da Vincijevemu muzeju v Firencah.

Pobožni ljudje živijo dlje
16. 08. 1999 09.06
Pobožni ljudje živijo dlje, je ugotovila ameriška raziskava, ki je zajela 4000 starejših ljudi ameriške zvezne države North Carolina. Stopnja smrtnosti pri vernikih v obdobju šestih let je bila samo pol tolikšna kot pri nevernikih, je v najnovejši izdaji zapisala revija Zdravniška ordinacija. Redni obisk božje službe se je po teh podatkih izkazal za prav tako učinkovitega kot odpoved kajenju. Toda o vzrokih za daljše življenje obstajajo samo ugibanja. Pri udeležencih raziskave, od katerih jih 23 odstotkov pogosto obiskuje cerkev, več kot 37 odstotkov pa redko, so bile zajete tudi njihove življenjske in prehranjevalne navade vseh šestih let. Pri pogostih obiskovalcih cerkve je bila stopnja smrtnosti manjša za 46 odstotkov. Celo upoštevajoč bolezni je bila stopnja smrtnosti pri vernikih manjša za 28 odstotkov. Znanstveniki menijo, da je možen vzrok za nižjo stopnjo smrtnosti dejstvo, da so pobožni ljudje bolj družabni in redkeje depresivni, poleg tega pa verniki tudi lažje obvladajo izredne obremenitve. Njihov pozitivno naravnan življenjski nazor zmanjšuje stres in ohranja zdravje, k temu pa pripomore tudi manj alkohola in kajenja.

Velike države EU poskušajo zatreti majhne
20. 07. 1999 11.28
Danski dnevnik Jyllnads-Posten v torkovi izdaji piše o odnosih med velikimi in majhnimi državami v EU.

Projekt Radiometrija naj bi zapolnil vrzeli na področju analiz radijskega trga v Sloveniji
22. 04. 1999 17.18
Predstavniki oglaševalske agencije Media Pool so na današnji novinarski konferenci predstavili rezultate projekta Radiometrija oziroma raziskave o poslušanosti radijskih postaj. Slednjo so izvedli na podlagi telefonske ankete, v kateri je bilo zajetih 28.000 prebivalcev v starosti od 10 do 75 let in 69 slovenskih radijskih programov.

Moderna galerija: razstava fotografij o berlinskem zidu
16. 12. 1998 13.51
V spodnjih prostorih Moderne galerije bodo jutri, 17. decembra, odprli razstavo fotografij z naslovom Prekinitev ognja/Waffenruhe nemškega avtorja Michaela Schmidta. Gre za projekt o berlinskem zidu in je nastal v 80-ih letih, ko je zid že tretje desetletje razmejeval mesto na dve polovici.

Dobrodelna razstava otroških koledarjev v galeriji Gal
09. 12. 1998 10.33
V galeriji Gal na Petkovškovem nabrežju 67 v Ljubljani bodo v četrtek, 10. decembra, ob 18. uri v sodelovanju z revijo Otrok in družina odprli dobrodelno prodajno razstavo z naslovom Otroški koledarji za šolsko malico.

Pitje po slamici je manj škodljivo za zobe
15. 09. 1998 08.46
Pitje po slamici lahko zmanjša škodljivi vpliv gaziranih ali sladkanih pijač za zobe, kažejo rezultati raziskave, objavljeni v časniku British Dental Journal. Kot navaja poročilo zdravnikov stomatološke klinike v Glasgowu, z uporabo ozke slamice, ki jo postavimo v zadnji del ustne votline, pijača ne pride v tolikšni meri v dotik z zobmi kot pri pitju iz kozarca. Zdravniki so pri svoji raziskavi preučili navade dvajsetih otrok, starih med 4 in 17 let.

Razstava o ribištvu v Tržaškem zalivu
14. 08. 1998 13.21
V Prosvetnem domu na Opčinah pri Trstu so sinoči odprli razstavo z naslovom Ribištvo skozi stoletja v Tržaškem zalivu. Razstava, ki bo odprta do 20. septembra, poteka v okviru tradicionalne prireditve Tabor 98, ki jo vsako leto prireja istoimensko društvo na Opčinah. Na razstavi sta spregovorila predsednik slovenskega Jadralnega kluba Čupa iz Sesljana Marino Košuta ter avtor razstave kapitan Bruno Volpi Lisjak, avtor uspešne knjige Slovensko pomorsko ribištvo skozi stoletja od Trsta do Timave, ki je izšla leta 1995 pri založbi Mladika v Trstu.

Dežela, kjer je vse narobe - Prispevki k etnologiji Balkana
08. 06. 1998 14.54
V knjigarni Konzorcij so dopoldne predstavili knjigo izrednega profesorja na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo na ljubljanski filozofski fakulteti dr. Božidarja Jezernika Dežela, kjer je vse narobe s podnaslovom Prispevki k etnologiji Balkana. Knjiga - izšla je pri Znanstvenem in publicističnem središču - na skoraj 300 straneh na znanstven, a zanimiv način predstavlja življenje, razmišljanje, navade in običaje na Balkanu, kot so jih videli različni evropski popotniki, ki so v obdobju od 16. stoletja do prvih desetletij 20. stoletja popotovali po Balkanskem polotoku.

Velikonočno voščilo nadškofa Rodeta
10. 04. 1998 09.51
Slovenski narod, slovenski človek še kako potrebuje veselja in upanja, saj nam tega v tem času zelo primanjkuje. Zato želim vsem Slovenkam in Slovencem, naj svetloba slavno vstalega Kristusa prežene vse temine duše in srca, je med drugim v voščilu ob Veliki noči dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode ter vsem zaželel srečne, upanja polne in vesele velikonočne praznike. "Velikonočni praznik se je globoko ukoreninil med slovenskim narodom, ob njem so nastale in se do danes ohranile številne ljudske šege in navade. Vsi ti običaji so prežeti z veseljem in upanjem. Upanje v novo življenje, veselje, ker je smrt premagana. Vse to izvira iz osrednjega sporočila velikonočnega praznika. S Kristusovim vstajenjem iz groba sta smrt in greh premagana. Človeku se odpirajo brezmejna obzorja novega, večnega življenja. Zato je normalno ozračje, v katerem živi kristjan, ozračje veselja in upanja. Samo krščanstvo je rešilo problem smrti, vsi drugi so odpovedali, je dejal francoski pisatelj Andre Malraux. Zadnjo besedo o človeški usodi naj bi imela smrt, krščanstvo pa trdi, da bo imelo zadnjo besedo življenje," je še dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode.

Na krožniku ima najraje kuščarje in kače
27. 03. 1998 09.06
Nek 18-letnik z indijskega mesta Patne ima zelo nenavadne prehrambene navade. Hrani se namreč izključno s kuščarji in kačami, nato pa vse skupaj zalije z - bencinom, piše časnik Hindustan Times. Sandip Chaterdshi se tako prehranjuje že od svojega petega leta starosti. Tedaj je namreč "odkril" bencin; za potešitev svoje žeje ga je celo kradel iz avtomobilov, dodaja časopis. Kmalu zatem je v svoj jedilnik vključil še plazilce in žuželke. Zaradi svojih prehrambenih navad se je prepiral s starši, ki so ga nazadnje celo vrgli iz hiše. Chaterdshi pravi, da ga to ni pretirano prizadelo in poudarja, da se nikoli ne bi mogel odreči svoji najljubši hrani - kuščarjem. Če mu jih ne uspe naloviti, postane neprijetno vznemirjen, ne more spati in ni sposoben opravljati svojega dela. Kljub neobičajni prehrani pa Chaterdshi nima zdravstvenih težav.