NEODVISNOST MEDIJEV

Moskva napovedala odprtje stalnih humanitarnih koridorjev v Rusijo

10. 03. 2022 06.08

Ruske oblasti so sporočile, da bodo vsak dan odprti humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov pred spopadi v Ukrajini, ki bodo vodili na rusko ozemlje. 15. dan ruske invazije na Ukrajino so Rusi bombardirali naselja in plinovod v regiji Sumi, obstreljevanja in vojaških napadov je bilo spet deležno pristaniško mesto Mariupol. V Turčiji je potekalo srečanje ruskega zunanjega ministra Lavrova in ukrajinskega zunanjega ministra Kulebe, ki pa ni prineslo želenih sprememb. Putin pa je posvaril, da bi sankcije, ki jih je zaradi invazije na Ukrajino proti Rusiji uvedel Zahod, lahko povzročile močan porast globalnih cen hrane.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo

22. 02. 2022 05.49

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Bolgarski evroposlanec med razpravo v EP dvignil roko v nacistični pozdrav

17. 02. 2022 10.38

Veliko prahu je v evropskem prostoru dvignil evropski poslanec Angel Džambazkija iz bolgarske nacionalistične stranke VMRO, ki je po svojem govoru med razpravo o stanju pravne države na Poljskem in Madžarskem dvignil roko v nacistični pozdrav. Dejanje je obsodilo že več evropskih politikov. "To je žalitev zame in vse druge v Evropi," je dejala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Džambazki pa je nad očitki šokiran, saj pravi, da ni šlo za nacistično gesto.

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva

14. 02. 2022 18.30

Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade

09. 02. 2022 20.29

Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

Šest novih reaktorjev in na desetine milijard evrov za večjo energetsko neodvisnost?

08. 02. 2022 18.20

Francoski predsednik Emmanuel Macron bo še ta teden sporočil, koliko novih jedrskih reaktorjev bo zgradila Francija in kako bo država vse to plačala, je napovedal njegov finančni minister. Macron je sicer že novembra dejal, da bo Francija zgradila svoje prve nove jedrske reaktorje v desetletjih, da bi zmanjšala svojo energetsko odvisnost od tujih držav.

Fajonova: SD se je pripravljena umakniti iz javnega servisa

07. 02. 2022 21.05

Na strokovnem posvetu Socialnih demokratov so poznavalci področij medijev in kulture kot izjemno problematične izpostavili posege aktualne oblasti v neodvisnost teh dveh področij ter tudi v civilno družbo. Politika se mora po njihovem mnenju zavezati, da se takšno lomastenje po teh segmentih družbe ne bo nikdar več ponovilo. Na vprašane, ali se je SD kot stranka pripravljena umakniti iz javnega servisa, je Tanja Fajon zagotovila, da so se. Nekdanji novinar Boris Bergant je tako ob tem pozval, naj se to zapiše tudi v koalicijsko pogodbo.

V Kijevu zavijajo sirene, v parkih se urijo prostovoljci: 'Bolje je biti pripravljen'

29. 01. 2022 11.09

Marina Nastevič je 36-letna ukrajinska novinarka, ki že od rojstva živi v Kijevu. Za 24ur.com je spregovorila o tem, kako je ta trenutek videti življenje v njenem mestu. Da so v strahu pred vojno pravzaprav že od leta 2014, se pa napetost v zadnjih dneh in tednih stopnjuje, pravi Marina. Poskušajo živeti čim bolj običajno, prek medijev pa ves čas dobivajo napotke, kaj storiti, ko zatuli sirena, kako se pozanimati, kje je najbližje zaklonišče, kaj spakirati med nujne stvari ... "Upam, da teh napotkov ne bomo potrebovali nikoli, ampak bolje je biti pripravljen," nam je povedala Kijevčanka.

Evropski parlament sprejel resolucijo o vladavini prava v Sloveniji

16. 12. 2021 06.47

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu sprejel resolucijo o vladavini prava v Sloveniji, s katero izraža veliko zaskrbljenost zaradi globoke razklanosti v državi. Zanjo je glasovalo 356 poslancev, proti 284, 40 pa se jih je vzdržalo. Med vzdržanimi je 33 poslancev desnosredinske EPP, med katerimi je tudi slovenska poslanka Ljudmila Novak (NSi).

Prebivalci Nove Kaledonije že tretjič zavrnili neodvisnost od Francije

12. 12. 2021 12.06

Na francoskem pacifiškem ozemlju Nova Kaledonija se je v nedeljo odvil že tretji in tudi zadnji referendum o neodvisnosti od Francije. Zagovorniki neodvisnosti – prvotni prebivalci Kanaki – so pozivali k bojkotu referenduma, saj so prepričani, da pravično glasovanje zaradi pandemije covida-19 ni mogoče. Prebivalci so na koncu neodvisnost že tretjič zavrnili. Referendum je potekal v času vse večjih napetosti med Parizom in njegovimi regionalnimi zavezniki. Francija velja za pomembnega igralca v indopacifiški regiji zaradi čezmorskih ozemelj, kot je Nova Kaledonija, ki je bogata z zalogami niklja.

Nedopustni pritiski politike na nadzornike Pošte Slovenije, SDH prejel prijavo

10. 12. 2021 12.29

Vladajoča koalicija želi zasesti še en ključni položaj v enem največjih državnih podjetij. V vrstah strank SDS in Konkretno, bivši SMC, naj bi si prizadevali, da Tomaž Kokot, ki zdaj zaseda mesto vršilca dolžnosti generalnega direktorja Pošte Slovenije, še pred božičnimi prazniki dobi poln mandat na čelu družbe. Temu nasprotuje član nadzornega sveta Pošte Slovenije Matjaž Fortič, na katerega naj bi po tem začel pritiskati sekretar stranke Konkretno. Natančneje, naj bi to zahtevala Počivalškova svetovalka Katarina Bovha. Fortič naj bi o nedopustnih pritiskih obvestil SDH, kjer so potrdili, da so prejeli prijavo.

Petkovi protestniki: Janša se boji neodvisnih medijev

03. 12. 2021 22.24

Tokratni petkov protest so v Ljubljani posvetili svobodi medijev. Izpostavili so njen pomen in sporočili, da ne bodo dopustili podreditve Radiotelevizije Slovenije (RTVS) političnim interesom. Tudi spletno tribuno civilne iniciative Glas ljudstva, ki se je odvila po protestu, so posvetili medijski in kulturni problematiki.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu

24. 11. 2021 18.11

Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Mednarodni inštitut za demokracijo: Svet postaja vse bolj avtoritaren

22. 11. 2021 16.19

Svet postaja vse bolj avtoritaren, saj so postali nedemokratični režimi še bolj predrzni v svojem zatiranju, več demokratičnih držav pa beleži nazadovanje demokracije zaradi omejevanja svobode govora in slabljenja vladavine prava, piše v poročilu Mednarodnega inštituta za demokracijo in pomoč pri volitvah. Razmere se slabšajo tudi v Sloveniji, kjer poročilo med drugim izpostavlja pritiske na medije in sodstvo.

'Janez Janša ni moj bog. Moj bog je dober, odpušča in ne deli na leve in desne'

14. 11. 2021 10.00

Zmerjali so jo z levičarko, zgago z visoko plačo in agentko iz Murgel. A zavrtela se je na vrh priljubljenosti pri Slovencih, s prvega mesta je izrinila celo večno najbolj priljubljenega politika Boruta Pahorja. V oddaji Ena na Ena je evroposlanka Ljudmila Novak dejala, da še ne napoveduje kandidature za predsednico države, a je tudi ne zanika. Spregovorila je o tem, kdaj je počilo v odnosu s predsednikom vlade Janezom Janšo. Izpostavila je, da jo skrbijo razkrita dejanja ministra Vizjaka v aferi Glupi davki: "Toliko govorimo o 'krivosodju', zdaj pa nekdo prizna, da lahko vpliva na sodnike. To je nevarno."

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank

08. 11. 2021 17.51

Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Poslanske skupine z različnimi pogledi na razmere v državi in nujnost predčasnih volitev

26. 10. 2021 21.43

Izredna seja, na kateri so poslanci razpravljali o zaskrbljujočih razmerah v državi in nujnosti predčasnih volitev, je znova pokazala, kako zelo vsaksebi sta koalicija in opozicija. Na prvo so leteli očitki o "oholem enačenju strankarskih interesov z interesi države", druga naj bi delovala po načelu "kolikor slabše za vlado, toliko bolje za nas". Predvidenih je kar devet ur razprave.

Politico o sporu med Janšo in von der Leynovo glede svobode medijev

07. 10. 2021 11.46

Voditelji EU, ki so se na Brdu pri Kranju zbrali glede demokratičnih reform v državah, ki želijo pristopiti EU, so se morali soočiti tudi s svobodo medijev v posameznih državah. Kot piše Politico, je bila država gostiteljica na tarči predvsem zaradi svojih domnevnih neuspehov pri spoštovanju demokratičnih načel EU. Kamen spotike je bilo (ne)financiranje STA. Janez Janša je na eni strani trdil, da gre v tem primeru za politične igre, ki jih nekateri igrajo proti vladi, Ursula von der Leyen pa je poudarila, da so sredstva "pomembna za njeno neodvisnost".

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ

30. 09. 2021 08.13

Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.

Komisarka Jourova v pismu Simonitiju: Vlada dolžna zagotoviti financiranje STA

24. 09. 2021 12.00

Slovensko vrhovno sodišče je nedavno potrdilo, da je v skladu z nacionalno zakonodajo vlada dolžna zagotoviti neodvisnost in ustrezno financiranje javne službe, ki jo zagotavlja STA. Ta obveznost velja ne glede na to, ali je sklenjena pogodba, je zapisala podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova v pismu ministru za kulturo Vasku Simonitiju.

Napadi politikov in aktivistov: Ustaviti moramo tiste, ki ogrožajo svobodo medijev

16. 09. 2021 11.25

Svoboda medijev je svoboščina, ki daje glas vsem drugim svoboščinam, je v govoru o stanju v EU poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vseeno smo v Evropi vse bolj priča zatiranju svobode medijev – pa naj gre za poskuse oblasti, da bi usmerjale medijsko poročanje, ali pa vse bolj žaljivo in nasilno vedenje posameznikov, jeznih, ker mediji ne poročajo "njihove resnice", četudi ta ni podkrepljena z dejstvi. EU naj bi tako po priporočilih pripravila še zakon za boljšo zaščito svobode medijev.

Skrb zaradi STA izrazilo 17 evropskih organizacij za svobodo medijev

08. 09. 2021 17.29

17 vodilnih novinarskih organizacij in organizacij za svobodo medijev iz vse Evrope je objavilo skupno izjavo, v kateri so izrazile zaskrbljenost zaradi gospodarskih pritiskov na Slovensko tiskovno agencijo (STA). Vladni urad za komuniciranje (UKOM) so pozvale, naj agenciji pred finančnim zlomom zagotovi financiranje in neodvisnost.

Urbanija v odgovoru Fajonovi: Napovedi o skorajšnjem stečaju STA so nenavadne

06. 09. 2021 14.23

Direktor Ukoma Uroš Urbanija je odgovoril na javno pismo, ki ga je pred dnevi premierju Janezu Janši poslala predsednica SD Tanja Fajon. Spomnil je, da je vlada Ukomu junija z uredbo naložila, naj uredi financiranje STA. Pripravili so končno verzijo pogodbe, v kateri so pristali na skoraj vse pogoje agencije, niso pa mogli pristati na zahtevo, da se storitve iz naslova javne službe lahko tudi prodajajo na trgu, zatrjuje Urbanija. Fajonova je nato dejala, da je odločba vrhovnega sodišča več kot zgovorna in dodala, da pričakuje odstop Urbanije.

Zaposleni na STA evropske veljake pozvali k ukrepanju za ohranitev tiskovne agencije

31. 08. 2021 14.17

Predstavniki zaposlenih na Slovenski tiskovni agenciji (STA) so najvišje predstavnike Evropske unije s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen na čelu v pismu spomnili, da kljub izraženim drugačnim pričakovanjem vprašanje financiranja STA še ni rešeno. Moralna podpora žal ne zadošča več, treba bo storiti kakšen bolj odločen korak za zaščito svobode medijev, so pozvali.

Vrhovno sodišče pozdravilo ugotovitve Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji

21. 07. 2021 14.42

Na vrhovnem sodišču so pozdravili ugotovitve iz poročila Evropske komisije o vladavini prava v EU, saj pritrjujejo ocenam o napredku slovenskega sodstva, ki ga zaznavajo tudi druge merodajne mednarodne raziskave. Med drugim je v poročilu že tretje leto zapored zaznano izboljševanje zaupanja javnosti v sodniško neodvisnost, so zapisali.

Lenarčič: Financiranje STA se ne more pogojevati z okrnjenjem njene neodvisnosti

20. 07. 2021 18.41

Evropska komisija danes sporoča, da obstajajo na področju vladavine prava v Sloveniji resne skrbi, zlasti glede neodvisnosti tožilstva in medijev, je poudaril evropski komisar Janez Lenarčič. Ob tem je izpostavil, da komisija glede STA jasno sporoča, da se financiranje agencije ne more pogojevati z okrnjenjem njene neodvisnosti.

Bruselj o vladavini prava v Sloveniji: Zaskrbljeni zaradi tožilcev in groženj novinarjem

20. 07. 2021 06.27

Evropska komisija je objavila drugo letno poročilo o vladavini prava v članicah Evropske unije. V poročilu je izražena zaskrbljenost zaradi zamude pri imenovanju evropskih delegiranih tožilcev, ožanja svobode medijev in groženj novinarjem. Komisar Didier Reynders je dejal, da bo o ukrepanju glede imenovanja tožilcev odločil po poletju. Kot težava je izpostavljeno tudi majhno število obsojenih zaradi korupcije na visokih položajih ter financiranje STA.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'

06. 07. 2021 07.53

Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

'V Sloveniji vse bolj sovražno medijsko okolje, vlak pelje v smer Madžarske in Poljske'

05. 07. 2021 10.09

Partnerji Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so predstavili zaključke in ugotovitve iz nedavno objavljenega poročila, ki proučuje zaskrbljujoče nazadovanje svobode medijev v Sloveniji, razpravljali pa so tudi o ključnih izzivih za medijsko svobodo in predstavili priporočila. Kot so poudarili, gredo "vsi vlaki v napačno smer", saj "slovenska vlada sistematično spodkopava neodvisnost medijev v državi.