NOVA SLOVENIJA

Spremembe v ureditvi šolstva
19. 08. 2001 00.00
Spremembe zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinašajo nov, bolj "evropski" režim za imenovanje ravnateljev, urejajo pa tudi sredstva za prevoz učencev osnovnih šol.

Začetek praznovanja 1. obletnice
14. 07. 2001 00.00
Nova Slovenija - Krščanska ljudska stranka (NSi) je pred letom dni nastala sredi hude krize v slovenskem političnem prostoru in zapolnila vrzel, ki je zavladala na pomladni strani. Stranka je vselej gradila od spodaj navzgor, temu načelu pa bo ostala zvesta tudi v prihodnje, je na novinarski konferenci ob obisku NSi v Slovenskih Konjicah poudaril predsednik stranke Andrej Bajuk, sicer tudi vodja njene poslanske skupine. Kot je dejal, bo Nova Slovenija vselej podpirala tisto, kar je po njeni presoji pametnega in dobrega v slovenski politiki, hkrati pa opozarjala na vse nepravilnosti in napake. "Slednjega pa je v naši politiki bistveno več, kot si želimo," meni Bajuk.

Tudi SNS za referendum
12. 07. 2001 00.00
Parlamentarna Slovenska nacionalna stranka je dober teden pred iztekom 30-dnevnega roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov podpore za razpis referenduma o prostocarinskih prodajalnah (PCP) pozvala volivce, naj podprejo pobudo zunajparlamentarne Nove stranke in oddajo svoj glas za referendum o PCP.

Pred sestankom koalicijskih partneric
10. 07. 2001 00.00
Vlada in parlament naj bi po besedah predsednika SLS+SKD Francija Buta že prihodnji teden obravnavala predlog dogovora o meji s Hrvaško. Seveda pa je pogoj za to obstanek vladne koalicije na Hrvaškem. Pred pomembnimi meddržavnimi odločitvami nekateri analitiki opozarjajo na razrahljano domačo koalicijo. Govori se celo že o vladni krizi.

Pogorevc lahko kupi stanovanje
05. 07. 2001 00.00
Generalni direktor policije Marko Pogorevc je v oddaji Studio ob 17. Radia Slovenija povedal, da mu je ministrstvo za notranje zadeve prejšnji teden poslalo v plačilo pogodbo o nakupu službenega stanovanja. Kot je dejal Pogorevc, je vrednost stanovanja po pogodbi 19,3 milijona tolarjev. "Če bi bilo s postopki kaj narobe, bi prodajalec odstopil od pogodbe, tega pa ni storil, ampak je poslal pogodbo v plačilo," je poudaril generalni direktor policije.

Kršitev koalicijske pogodbe
05. 07. 2001 00.00
Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Slovenija vse bolj podkupljiva
27. 06. 2001 00.00
Po podatkih mednarodne nevladne organizacije za boj proti korupciji Transparency International, je Slovenija na lestvici podkupljivih držav v zadnjem letu nazadovala kar za šest mest. Po poštenosti so jo letos prehitele celo države kot so Madžarska, Italija in Tunizija, ki so bile lani na lestvici podkupljivost krepko za Slovenijo, po mnenju Transparency International pa v Sloveniji pojav korupcije podcenjujemo oziroma oblast celo namerno prikriva dejansko stanje.

Odzivi na pisanje hrvaških medijev
20. 06. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška naj bi bili tik pred dogovorom o najbolj občutljivem odprtem vprašanju med državama - o poteku kopenske in morske meje. Hrvaška stran današnjega pisanja hrvaškega časnika Vjesnik, ki je predstavil domnevni kompromisni predlog hrvaške vlade za rešitev vprašanja meje, in srečanja obeh premierov Drnovška in Račana ni želela komentirati, redkobesedni pa so bili tudi slovenski predstavniki.

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Bavčar v Parizu
13. 06. 2001 00.00
Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

Predčasno glasovanje v teku
12. 06. 2001 00.00
Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Slovenija izpadla iz tekme
07. 06. 2001 00.00
Slovenija je, kot kaže, izpadla iz tekme za lokacijo nove tovarne nemškega avtomobilskega proizvajalca BMW. Kot so sporočili iz koncerna BMW, je nekaj tednov pred odločitvijo le še pet lokacij, in sicer tri mesta v Nemčiji - Leipzig, Schwerin, Augsburg, češko mesto Kolin ter francoski Arras. Za pridobitev lokacije nove tovarne, kjer bo zaposlenih približno 10.000 delavcev, se je potegovalo več kot 200 mest in regij v celotni Evropi, med njimi tudi Slovenija z lokacijo v okolici mariborskega letališča. Uprava BMW bo dokončno odločitev predvidoma sprejela konec julija.

Srečanje Rupla in Ivanova
31. 05. 2001 00.00
Ljubljana bo storila vse, da bo bližnji ameriško-ruski vrh potekal v najboljših razmerah, je svojemu ruskemu kolegu Igorju Ivanovu zagotovil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Neformalno srečanje ministrov je potekalo ob robu zasedanja Evroatlantskega partnerskega sveta v Budimpešti, kjer sta se ministra med drugim dogovorila, da bosta vse do vrha v stalni zvezi.

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Vlada sprejela novelo zakona o azilu
24. 05. 2001 00.00
Vlada je sprejela novelo zakona o azilu, ki bo bistveno poenostavila postopke za pridobitev azila. S tem zakonom bo Slovenija korak bližje schengenskim standardom, ki jih moramo vzpostaviti na prihodnji južni evropski meji. Vse načrte bomo izpolnili v štirih letih, zakonodajo pa moramo z evropsko uskladiti najkasneje do konca leta 2002.

Ministrica Rihterjeva na Švedskem
21. 05. 2001 00.00
Slovenija je z novo medijsko zakonodajo razvila pravna načela, določena z direktivo Televizija brez meja. S tem so pravno urejena vsa najbolj bistvena vprašanja avdiovizualnega sektorja, je evropskim kolegom v Falunu na Švedskem danes poročala slovenska ministrica za kulturo Andreja Rihter. Rihterjeva se udeležuje dvodnevnega neformalnega srečanja ministrov za kulturo držav članic Evropske unije, pridruženih članic in držav članic Evropskega združenja za svobodno trgovino (EFTA). Glavni temi sestanka sta avdiovizualna politika in položaj poklicnih umetnikov. Na srečanju so ministri Švedske, Francije, Portugalske, Finske, Nemčije, Avstrije, Irske, Danske, Belgije, Cipra, Estonije, Latvije, Litve, Malte, Poljske, Romunije, Islandije, Liechtensteina in Norveške.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Perko po vrnitvi v Slovenijo
18. 05. 2001 00.00
Nadškof Franc Perko se je aprila po štirinajstih letih službovanja vrnil iz Beograda. Trenutno živi v samostanu Sv.Križa v Malem Logu, želi pa si, da bi mu Vatikan dodelil majhno hribovsko župnijo. Nekdanji beograjski nadškof je prebivalce Jugoslavije spremljal v obdobju vojne, sankcij in osamitve.

Pogajanja o nasledstvu brez dogovorov
17. 05. 2001 00.00
Na novem krogu pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ na Dunaju po besedah vodje slovenske delegacije Mirana Mejaka do pravih dogovorov še ni prišlo, odprli pa so skoraj že vsa vprašanja okvirnega sporazuma o nasledstvu. Povsem nova vprašanja, ki ga Slovenija ni pričakovala so na pogajanjih odprli pri vprašanju pridobljenih pravic. Mejak je povedal, da so v okviru tega vprašanja odprli vprašanje hranilnih vlog na celotnem območju nekdanje Jugoslavije. Teh vlog namreč ni mogoče izplačati iz deviznih rezerv nekdanje Narodne banke Jugoslavije, ker ta sredstva ne zadostujejo. Mejak je ob tem ponovil stališče Slovenije, da je "teritorialno pokrila svoje varčevalce" in da se je za drugo potrebno dogovoriti, vendar ne na škodo in v breme Slovenije.

Železniška proga z Madžarsko
16. 05. 2001 00.00
Premiera Slovenije in Madžarske Janez Drnovšek in Viktor Orban sta uradno odprla novo železniško povezavo med državama, prvo novo železniško progo v Sloveniji po več kot treh desetletjih, ki bo med seboj povezala edini sosednji evropski državi, ki sta bili še brez

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Teden v znamenju Evrope
07. 05. 2001 00.00
Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU
07. 05. 2001 00.00
Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Prihodnost Slovenije leta 2010
02. 05. 2001 00.00
Projektna skupina Fakultete za družbene vede v Ljubljani je pripravila tri meta-scenarije, ki predstavljajo možna stanja, v katerih naj bi se znašla Slovenija leta 2010. Poimenovali so jih scenarij ekonomske in socialne krize, scenarij počasne, kontrolirane rasti ter scenarij ekonomske rasti in fleksibilnosti. Omenjene scenarije so pripravili v okviru raziskave, ki je potekala pod mednarodnim projektom z naslovom Scenarij in strategije za poklicno izobraževanje in usposabljanje v Evropi. Osnovni namen je bil med drugim ugotoviti, katere spremembe v tehnologiji, gospodarstvu in zaposlovanju bodo do leta 2010 v sodobnih družbah oblikovale okolje poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter prek izdelave scenarijev možnega stanja ugotoviti, katere strategije bo potrebno razviti in uporabiti, da bi sistem in vsebino poklicnega izobraževanja in usposabljanja uspešno prilagodili pričakovanim spremembam.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo
19. 04. 2001 00.00
V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Sporen nakup računalniške opreme
22. 03. 2001 00.00
Komaj se je na gospodarskem ministrstvu nekoliko utišal hrup, ki ga je povzročila Šuštarjeva korupcijska afera, že je na vidiku nova. Zaradi spornega nakupa računalniške opreme nekdanjima vodilnima, ministru Jožetu Zagožnu in sekretarju Dragu Bitencu, grozita kazenski ovadbi. Ovadbo pišejo kar na samem ministrstvu, očitajo pa jima prekoračitev pooblastil in zlorabo službenega položaja.

Srečanje Janše in Martensona
21. 03. 2001 00.00
S predsednikom Evropske ljudske stranke (EPP) Wilfriedom Martensonom in vodjo poslanske skupine te stranke v Evropskem parlamentu Hansom Gertom Poetteringom se je v Bruslju sestal predsednik SDS Janez Janša. Kot so sporočili s stranke, so se pogovarjali o napredku Slovenije pri vstopanju v Evropsko unijo ter sodelovanju EPP s SDS in koalicijo Slovenija. Obe stranki te koalicije, poleg SDS še Nova Slovenija, sta namreč vložili prošnjo za pridruženo članstvo v Evropski ljudski stranki.

But zadovoljen s proračunom
14. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

LDS in nova ekonomija v praksi
12. 03. 2001 00.00
Liberalna demokracija Slovenije (LDS) je danes pripravila posvet z naslovom LDS in nova ekonomija v praksi. Na posvetu, ki so se ga udeležili številni gospodarstveniki, so svoja področja delovanja, predvsem na področju nove ekonomije, predstavili minister za finance Anton Rop, gospodarska ministrica Tea Petrin, minister za informacijsko družbo Pavle Gantar ter minister za okolje in prostor Janez Kopač, predstavniki obrtne zbornice in direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič.

Rupel in Potočnik na Švedskem
12. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na dvodnevnem delovnem obisku na Švedskem, kjer ga je sprejela podpredsednica švedske vlade Lena Hjelm Wallen. Wallenova in Rupel sta na srečanju menila, da je treba vsako kandidatko za članstvo v Evropski uniji ocenjevati po njenih lastnih dosežkih, saj je le z individualizacijo moč doseči objektivno obravnavo posameznih kandidatk.