NOVA SLOVENIJA

Slovenijo zajel trend avtodomarskega turizma, vse več novih postajališč
23. 07. 2022 11.39
Avtodomarski turizem je eden najhitreje razvijajočih se segmentov turizma, pandemija pa je ta trend še okrepila. Zato tudi v Sloveniji v zadnjih letih nastaja vse več postajališč za avtodome. Novi postajališči bodo v kratkem odprli v Kranjski Gori in Bohinju, kjer mest za avtodome ob vrhuncu turistične sezone močno primanjkuje.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši
23. 07. 2022 07.17
Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'
22. 07. 2022 06.05
"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader
22. 07. 2022 12.30
Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

Kozarec z vnetljivo snovjo, neznanec na vespi ... Policija: Nič od tega ni res
22. 07. 2022 15.37
Policija v zvezi s požari na Krasu prejema različne informacije in vsako tudi preveri. Veliko je namreč ugibanj o tem, da je na delu požigalec – med drugim so prejeli namige o neznancu na vespi, o najdenem kozarcu z netilnim sredstvom in vozniku z novomeškimi registrskimi oznakami, ki je odpeljal s kraja. "Za zdaj so se vse informacije izkazale za neresnične," pravijo. So pa na enem od začetnih pogorišč našli odvrženo staro steklovino, ki bi v kombinaciji z vremenom lahko bila kriva za to, da je zagorelo. Policija zagotavlja tudi, da varuje evakuirane vasi, da ne bi prihajalo do premoženjske kriminalitete.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša
22. 07. 2022 12.42
Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Junaki Krasa tudi iz policijskih vrst, pilot: Nebo nad Mirnom je eksplodiralo
22. 07. 2022 12.12
"Če smo še v ponedeljek bili boj z naravnim požarom, smo se včeraj borili za vsako hišo, potem ko je okoli 3. ure nebo nad Mirnom dobesedno eksplodiralo," je izredne razmere na Krasu slikovito opisal policijski pilot Jure Olaj. Ne samo iz zraka, policisti, ki so v prostem času tudi prostovoljni gasilci, pomagajo pri gašenju na tleh, ostali pa pri usmerjanju prometa, varovanju premoženja, evakuacijah, na terenu so kriminalisti ... Za izjemno učinkovitega se je izkazal tudi vodni top.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04
Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo
21. 07. 2022 10.42
Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja
21. 07. 2022 15.08
Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv
21. 07. 2022 12.24
Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?
21. 07. 2022 12.52
Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti
21. 07. 2022 08.51
Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'
20. 07. 2022 16.20
Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'
20. 07. 2022 07.09
Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Požari v naravi pri nas najpogostejši na suhem kraškem območju
20. 07. 2022 15.13
Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj v preteklosti pogoltnil že na stotine hektarjev površin. Tudi v zadnjih dneh je po dolgem sušnem obdobju tam izbruhnilo več požarov. Sledi kronologija nekaterih največjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih. Kronologijo je pripravila Nadja Podobnik.

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16
Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Vročina se bo stopnjevala, vse kaže na dolgotrajnejši vročinski val
20. 07. 2022 08.05
Vse več meteoroloških izračunov kaže na dolgotrajnejši vročinski val. Po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije bomo že danes izmerili od 33 do 35, na Goriškem in v Vipavski dolini tudi do 37 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bo vročina še stopnjevala. Najbolj vroč dan v tem tednu bo na Primorskem petek, v preostalem delu Slovenije pa sobota, ko se bo lahko lokalno ogrelo tudi do 40 stopinj, večinoma pa se bodo temperature gibale od 35 do 39 stopinj Celzija.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost
20. 07. 2022 07.02
Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Si želiš čudovito čokoladno polt, ki ustavlja poglede?
20. 07. 2022 06.00

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter
19. 07. 2022 07.41
Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče
19. 07. 2022 10.24
Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
19. 07. 2022 07.57
Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši
18. 07. 2022 06.10
Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Ceni dizla in 95-oktanskega neosvinčenega bencina še nekoliko nižji
18. 07. 2022 13.21
Znova se spreminjata novi drobnoprodajni ceni dizla in 95-oktanskega neosvinčenega motornega bencina zunaj avtocestnega križa, medtem ko se ceni teh dveh pogonskih goriv na avtocestnem križu še naprej oblikujeta prosto na trgu. Nova cena za liter dizelskega goriva bo znašala 1,70 evra – kar je 10,8 centa manj, za liter neosvinčenega goriva pa 1,62 evra oziroma 10,3 centa manj kot prej.

Obljubo o demokratičnem soodločanju držala manj kot polovica županov
18. 07. 2022 09.30
56 slovenskih županov se je v aktualnem mandatu zavezalo k izvajanju procesa demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo občani. Obljubo o participativnem proračunu pa je izpolnilo le 24 županov, navaja inštitut Danes je nov dan. Skupno v demokratičnih procesih soodločanja pri porabi sredstev sodelujejo prebivalci 39 slovenskih občin.

S požarom na Krasu se bori preko 300 gasilcev, gašenje iz zraka do jutra ustavljeno
17. 07. 2022 10.54
Le dva dni po tem, ko so gasilci uspešno pogasili obsežnejši požar v okolici državne ceste Miren-Lokvica, je na območju Renškega vrha nad Renčami nekaj pred 10. uro ponovno zagorelo. Požar se je na težkem in mestoma neprehodnem kraškem terenu najprej širil proti vasi Temnica, pozneje pa se je zaradi burje obrnil v drugo smer. Na terenu je več kot 300 gasilcev, ki bodo gasili tudi ponoči. Požar so je zaradi okrepljene burje zvečer namreč spet razplamtel. V boju z ognjenimi zublji so jim tekom dneva pomagali štirje helikopterji in hrvaški kanader, a gašenje iz zraka je do jutra ustavljeno.

Ustanovljena komisija, ki bo preiskovala morebitne zlorabe oglaševanja
15. 07. 2022 15.11
Na prvi nujni seji se je konstituirala preiskovalna komisija DZ o sumu nezakonitega financiranja volilne kampanje strank pred letošnjimi državnozborskimi volitvami. Komisijo vodi poslanka Svobode Mojca Šetinc Pašek. Komisija bo med drugim preiskovala domnevno fiktivno oglaševanje medijskih hiš, ki so v delni ali celotni strankarski lasti.

Nadzornemu svetu Pošte Slovenije bo predsedovala Urška Kežmah
14. 07. 2022 18.22
Nova predsednica nadzornikov Pošte Slovenije je Urška Kežmah, je na konstitutivni seji sklenili nadzorni svet. Ta je v spremenjeni sestavi od konca junija, ko je Slovenski državni holding zaradi izgube zaupanja zamenjal tri od petih predstavnikov kapitala.

Vlada ukinila urad za demografijo
14. 07. 2022 17.48
Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.