NUK

V NUK razstavili 10 najbolj dragocenih zemljevidov našega ozemlja

28. 09. 2021 19.53

Kako dobro znate brati zemljevide? Večina bi iz njih lahko razbrala, kje je in kam mora iti, toda v narodni univerzitetni knjižnici vas vabijo, da v zemljevidih preberete še več. Razstavili so 10 najbolj dragocenih zemljevidov našega ozemlja, najstarejši je star kar pol tisočletja, in v njih je veliko zanimivih zgodb. Smo v zadnjih 500 letih nekje izgubili otok pred Koprom? In zakaj sta bili Idrija in Cerknica nekoč pomembnejši kot Ljubljana in Bled?

Kakšne so rešitve za propad arhitekturnih mojstrovin?

30. 07. 2021 06.00

Plečnikove mojstrovine na Unescovem seznamu svetovne dediščine so veliko priznanje, a tudi opomin – ustaviti je treba propad bežigrajskega stadiona, poskrbeti za Križanke. Kako, kje so rešitve?

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO

28. 07. 2021 06.48

Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

80 evrov globe za voznike, ki v parkirnih hišah ne bodo poravnali parkirnine

18. 01. 2021 21.54

Ljubljanski mestni svetniki so prikimali uvedbi 80 evrov visoke globe za voznike, ki v javnih parkirnih hišah ne plačujejo parkirnine. Kot opažajo v javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice, je namreč teh vse več. Prav tako so svetniki prikimali spremembam poimenovanja nekaterih ulic, parkov in trga.

Ljubljančani izbrali vroče točke: želijo si manj asfalta in več dreves

20. 12. 2020 18.26

Avgusta so prebivalci Ljubljane v anketi Vroče točke, ki jo je zasnoval urbanistični studio prostoRož, oddali 700 glasov in označili območja, kjer je po njihovem mnenju poleti prevroče. Rezultati raziskave kažejo, da Ljubljančani zaradi vročine spreminjajo svoje poti, se izogibajo nekaterim ulicam in si želijo več dreves. Na MO Ljubljana že izvajajo ukrepe za blažitev podnebnih sprememb – na Celovški, eni od lokacij z največ glasovi, bodo letos zasadili drevored 50 lip.

Prihodnje leto 46,3 milijona evrov več za kulturo

09. 10. 2020 17.43

S predlaganimi spremembami proračuna za prihodnje leto in predlogom proračuna za leto 2022 se je seznanil tudi odbor DZ za kulturo. Področje bi po predlogu prihodnje leto dobilo 46,3 milijona evrov več glede na sprejeti proračun, leto kasneje pa bi razpolagalo z dobrimi osmimi milijoni evrov manj. Evropska sredstva v predlogih še niso zajeta.

Gregor Bauman: Kaj pa so glasbeniki drugega kot 'le' ljudje?

30. 08. 2020 07.00

Gregor Bauman je glasbeni novinar, kritik in recenzent. Januarja je nazdravil abrahamu, nedavno pa je okrogli obletnici dodal še knjigo intervjujev Zaodrje. Več o knjigi in pogovorih z glasbeniki nam je zaupal v sproščenem pogovoru v njegovem rodnem Kranju.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Župan zaradi suma okužbe zaprl šolo in vrtec na Kapeli, Krek do njegovega ukrepanja kritičen

21. 05. 2020 10.18

Župan Radencev Roman Leljak je sporočil, da začasno zapira vrtec in osnovno šolo na Kapeli, potem ko se je pri enem od staršev otroka, ki obiskuje vrtec, pojavil sum na okužbo s koronavirusom. Direktor NIJZ MIlan Krek je do županovega ukrepanja kritičen in opozarja, da bo takšnih primerov v prihodnje še veliko. Pristojni so medtem danes sporočili, da bo klicni center, kamor se državljani lahko obrnejo z vprašanji o novem koronavirusu, deloval s skrajšanim delovnim časom. Kot so ocenili, je klicni center močno prispeval k informiranju ljudi. V uradu informacijskega pooblaščenca pa opozarjajo na nameščanje termo kamer za merjenje temperature.

'Ne moremo se odpreti čez noč, potem ko to izvemo zvečer v novicah'

29. 04. 2020 06.16

Čeprav je vlada odločila, da se znova lahko odprejo knjižnice, galerije in muzeji, te ustanove zaenkrat ostajajo zaprte. "Odprtje knjižnic je treba skrbno pripraviti, saj vračanje gradiva lahko pomeni novo žarišče okuženosti," so pojasnili v Združenju slovenskih splošnih knjižnic. Vlada odgovarja, da odlok ne pomeni, da se morajo obvezno odpreti, pač pa se lahko začnejo postopki za ponovno delovanje.

Umrl belokranjski znanstvenik, ki je v vesolje spravil dva satelita Voyager

22. 11. 2019 13.05

Umrl je v ZDA živeči priznani slovenski znanstvenik Anton Mavretič, ki je med drugim sodeloval pri programu Voyager. Leta 2015 mu je predsednik republike Borut Pahor podelil srebrni red za zasluge. Bil je tudi velik domoljub, s svojim znanstvenim delom pa je prispeval k najvišjim dosežkom na področju vesoljske tehnologije.

Valentin Vodnik: prvi slovenski novinar in človek, ki je zaznamoval 19. stoletje

08. 01. 2019 07.23

Pred natanko 200 leti je v Ljubljani preminil jezikoslovec, pesnik, prevajalec, časnikar in duhovnik Valentin Vodnik. Bil je ena najpomembnejših osebnosti 19. stoletja. Njegova zelo kreativna življenjska pot se je končala skoraj v izolaciji, saj je bil zaradi podpiranja Napoleonovih idej v nemilosti pri avstrijski oblasti, ki ga je prisilno upokojila.

Zaključek tradicionalnega festivala Poleti v NUK

23. 07. 2018 19.55

V Narodni in univerzitetni knjižnici oziroma NUKu se je končal tradicionalni festival Poleti v NUK. V 22 dneh je gostil vse od Svetlane Makarovič in Adija Smolarja do Zlatka. Zaključek pa je poskrbela Lea Sirk, ki je ta hram modrosti obiskala prvič.

V 93. letu starosti je umrl Miki Muster

08. 05. 2018 13.51

Umrl je eden naših najbolj znanih ustvarjalcev in risarjev slikanic, stripov ter filmskih risank Miki Muster. Muster, po izobrazbi akademski kipar, velja po zaslugi več kot 40 zgodb o Zvitorepcu, Trdonji in Lakotniku za osrednjega predstavnika slovenskega stripa.

Vas zanima, kaj je bilo v slovenski glasbi pred Siddharto? Preberite knjigo 80ta: Desetletje mladih!

04. 05. 2018 10.43

Se spominjate 80. let in glasbe iz tistih časov? Če ste stari 30 let ali manj, zagotovo ne, saj sta vam morda bliže Siddharta ali Big Foot Mama. Da so 80. leta v Sloveniji sproducirala veliko kvalitetnega pop-rocka, je v novi knjigi 80ta: Desetletje mladih ovrednotil in v pregledni ter primerno zgoščeni zgodbi opisal Žiga Valetič, ki je ta leta sam doživel. Več v intervjuju z avtorjem.

150. obletnica prvega izida časnika Slovenski narod

02. 04. 2018 07.02

2. aprila 1868 je izšla prva številka časnika Slovenski narod, ki se je po nekaj letih izhajanja preoblikoval v prvi slovenski dnevnik. V prvi vrsti je šlo za politično glasilo, ki pa zaradi kontinuitete izhajanja in kakovosti novinarstva sodi med časnike, pomembne za razvoj slovenskega novinarstva.

Ta veseli dan kulture: vsak Slovenec v letu 2016 za kulturo zapravil 172 evrov

08. 02. 2018 07.00

Ste vedeli, da smo na kulturni praznik dela prosti od leta 1991 in da je vsak prebivalec Slovenije leta 2016 za kulturo porabil povprečno 172 evrov? Izšlo je 5319 knjig, povprečna cena ene je bila dobrih 19 evrov. Slovenci veljamo za slabe bralce, statistika kaže, da s(m)o si v 2016 izposodili 25 milijonov enot gradiva.

30 let, 30 milijonov evrov za NUK II., ki je parkirišče

12. 12. 2017 12.56

Nuk II. so vlade postavljale v vrh prioritetnih investcij. Še več – zanje je bila ena ključnih naložb v simbolnem pomenu za novo državo. V resnici pa 12 vlad, 15 kulturnih in 11 šolskih ministrov ni uspelo naročiti niti projekta za gradbeno dovoljenje. Ker denarja za projektno dokumentacijo niso namenili niti v proračune za leti 2018 in 2019, bo na elitni lokaciji v centru mesta še kar parkirišče.

To si je igralka potihem že dolgo želela

10. 03. 2017 08.13

Aleksandra Balmazović je igralka, ki ljubi adrenalin, vznemirjenost in vse, kar je novo. To sta tudi glavna razloga, da se sodelovanja v šovu Zvezde plešejo neizmerno veseli. Je mediteranka po duši in izgledu, ki bo v plesu stavila na užitek in s pridobljenim znanjem premikala meje lastne zmogljivosti.

FOTO: Mož, ki je 'zgradil' Ljubljano

23. 01. 2016 07.00

Ljubljani je dal celovito podobo, svojevrsten pečat pa je pustil tudi v Pragi in na Dunaju. Jože Plečnik, ki se je rodil pred 144 leti, je razvil inovativen slog, njegova arhitektura pa je brezčasna. Prav zato si Slovenija in Češka prizadevata, da bi njegovo delo uvrstili na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.

V revijah med branjem označeval slovnične napake

19. 10. 2015 18.58

Na kaj pomislite, ko kdo omeni profesorja Jožeta Toporišiča? Večina na borca za pravilno slovenščino, ki nam je denimo dal novo besedo "zgoščenka". Njegovi svojci so zdaj Narodni in univerzitetni knjižnici predali vso zbirko rokopisov pokojnega profesorja. Tudi zato, da bi ljudje zdaj še bolj cenili njegovo delo in ga tudi prav razumeli.

VIDEO: 'Italijani v taborišču smrti Rab niso imeli plinskih celic, imeli so močvirje'

05. 05. 2015 07.37

Dr. Anton Vratuša je letos praznoval 100 let. Njegova zgodba je polna preobratov. Otrok Goričkega je šel študirat v Ljubljano, ko se je ob koncu študija začela vojna. S kolegi je koval upor proti Italijanom, sledila je aretacija, pot v Gonars in nato na Rab. Trpljenje ga ni zlomilo, bil je eden ključnih mož v OF.

Kako smo spoznavali človeško telo skozi zgodovino

18. 04. 2015 19.33

Človeško telo od nekdaj buri duhove. Je predmet občudovanja, čaščenja, tudi tabujev. Letos praznujemo posebno obletnico – rojstvo največjega anatoma vseh časov, Andreasa Vesaliusa. V Nuku je zato na ogled razstava, ki nas popelje v zgodovino razsikav človeškega telesa.

Miki Muster: Imam to srečo v življenju, da nikoli nisem delal!

06. 11. 2014 09.32

"Če človek doseže vse v življenju, potem se nima več kaj dokazovati. Večkrat me vprašajo, zakaj ne rišem več. Kdo pa še dela pri teh letih? Vsak dan bi lahko narisal eno karikaturo, saj se veliko dogaja in imam še dosti idej," nam je razložil legendarni Miki Muster, ki bo čez dobro leto dopolnil 90 let.

Cerkovna ordninga na ogled v Sloveniji

04. 09. 2014 18.04

V NUK so pripravili razstavo Cerkev slovenskega jezika, na kateri so na ogled postavili originalni izvod Cerkovne ordninge Primoža Trubarja. Do lani je veljalo, da je edini ohranjeni primerek precej poškodovan izvod v Vatikanu, a po naključju so skoraj popolnoma ohranjeno našli v nemški knjižnici.

Slovenija želi odkupiti drugi ohranjeni izvod Cerkovne ordninge

09. 12. 2013 17.07

Minister Grilc si je v Memmingenu ogledal nedavno odkriti drugi ohranjeni izvod Trubarjeve Cerkovne ordninge in županu predal pismo o nameri, da bi Slovenija izvod odkupila, saj ta za slovensko kulturo predstavlja neprecenljivo delo.

Kako bo izgledala nova univerzitetna knjižnica?

10. 07. 2012 20.12

Domačo nalogo so odlično opravili arhitekti, ki so se prijavili na natečaj za izgradnjo nove narodne knjižnice Nuk 2. V nekdanji tobačni tovarni v Ljubljani so predstavili vse projekte za natečaj in dokazali, da so mojstri.

FOTO: Po več kot dveh desetletjih izmed 120 predlogov izbrali novo idejo: to je novi NUK

08. 05. 2012 12.10

Že več kot 25 let se koalicije, opozicije in mestna oblast ukvarjajo z izgradnjo nove narodne knjižnice. Projekt se je zdaj končno premaknil z zaključkom arhitekturnega načrta. Na ministrstvu pravijo, da uradno še niso bili seznanjeni z rezultati razpisa.

V času krize tudi kultura trpi

22. 11. 2011 11.35

Dva odstotka celotnega proračuna, namenjenega kulturi, nista dovolj, že dlje časa opozarjajo kulturniki. Kaj pa pravijo kandidati na volitvah. Jim je tudi to preveč? Ali pa bodo morda po zmagi namenili kakšen evro več za "narod kulture". Se še spomnite projekta NUK?

V Ljubljani za 20 odstotkov dražje parkiranje

30. 06. 2011 10.15

Po novem je parkirnina v Ljubljani dražja za 20 odstotkov. Mestni svet je potrdil novo zakonodajo, ki v ceno vključuje tudi DDV. Najcenejše parkiranje je še vedno na parkirišču Dolgi most.