Naše

Haag čaka na Karadžića in Mladića

05. 07. 2001 00.00

Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Podpisan dogovor o PCP-jih

03. 07. 2001 00.00

Danes naj bi minister za evropske zadeve Igor Bavčar, Sindikat delavcev gostinstva in turizma in predstavniki delodajalcev podpisali dogovor o programu preoblikovanja prostocarniskih prodajaln na mejah z Italijo in Avstrijo. Podpisali pa sta ga le dve strani, vlada in sindikat, predstavnik delodajalcev dogovora ni želel podpisati zaradi domnevnih neresnic, ki naj bi jih včeraj objavili na javni televiziji. Sporne naj bi bile trditve novinarke, da nihče od zaposlenih v PCP-jih ne bo ostal brez dela in da vlada posebej za zaposlene v teh prodajalnah povečuje prispevek pri vključitvi osebe v Sklad dela s 350 tisoč tolarjev na 500 tisoč tolarjev.

Socialni incest

30. 06. 2001 00.00

Tožilec v francoskem mestu Draguignanu je sprožil postopek proti dvainšestdesetletni ženski, ki je maja rodila zdravega otroka. Postopek so sprožili potem, ko so spoznali, da je genetski oče brat te ženske po imenu Jeanine. Otroka je rodila "nadomestna mati" iz ZDA s pomočjo sperme Jeanininega brata. Tožilec je sprožil postopek za dodelitev socialne pomoči za dva otroka, ki živita s to žensko in njenim bratom. Tožilec Christian Girard je opisal ta primer kot "incest" in to ne biološki, temveč socialni incest. Primer je predal preiskovalnim sodnikom, ki morajo čez nekaj tednov sprejeti odločitev. Sprožitev postopka je podprl tudi francoski minister za zdravje Bernard Kouchner, ki je dodal, da je ta upokojena učiteljica prekršila zakon. Umetna oploditev v Franciji ni dovoljena ženskam, ki so že preko obdobja plodnosti. Francoski mediji so odkrili, da je upokojena učiteljica Jeanine uporabila spermo svojega brata za oploditev podarjenega jajčeca. Jeanine je izbrala svojega brata, ker meni, da je sama že prestara, da bi na otroka prenesla svoje genetsko nasledstvo. "Na ta način sem želela podaljšati naše družinsko drevo", je še povedala Jeanine.

Konsolidacija NLB

28. 06. 2001 00.00

Velenjska in Dolenjska banka sta194160del Nove ljubljanske banke. Včeraj so se tako odločili delničarji omenjenih bank, danes pa so pripojitev potrdili še na skupščini Nove ljubljanske banke. Njeni delničarji so tudi podprli pripojitev Pomurske banke, čeprav so se včeraj delničarji te banke odločili drugače in pripojitev zavrnili.

Nemški kancler v Sloveniji

25. 06. 2001 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Srečanje LDS ob dnevu državnosti

25. 06. 2001 00.00

Ob dnevu državnosti je Liberalna demokracija Slovenije (LDS) v Venišah v občini Nazarje pripravila tradicionalno srečanje svojih članov in simpatizerjev, katerega se je udeležil tudi Hans Dietrich Genscher, nemški zunanji minister v času slovenskega osamosvajanja. Slavnostni govornik na srečanju, na katerem se je zbralo približno 1500 članov LDS, je bil premier in predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je poudaril, da liberalni demokrati vseh deset let ustvarjajo novo državo194160- Slovenijo ter da je bila vojna za osamosvajanje naše države kratka, vendar pa je kljub temu dala jasno sporočilo nekdanji skupni državi Jugoslaviji in celemu svetu, da si Slovenci želimo suvereno in demokratično državo.

Kučanov odziv na trditve De Michelisa

24. 06. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je za Primorski dnevnik pojasnil nekatere trditve nekdanjega italijanskega zunanjega ministra Giannija De Michelisa, ki je v pogovoru za nedeljsko izdajo Primorskega dnevnika med drugim dejal, da sta Slovenija in njen predsednik Kučan z enostransko razglasitvijo neodvisnosti ravnala sebično in naj bi bila zato odgovorna za tragedijo v nekdanji Jugoslaviji. Kot je dejal Kučan, je De Michelis za Slovenijo naredil zelo veliko. " Slovenija mu je zato hvaležna, leta 1992 pa mu je tudi podelila najvišje državno odlikovanje. De Michelis ima kot nekdanji zunanji minister še posebne zasluge za to, da je Italija sprejela nasledstvo vseh meddržavnih pogodb med Italijo in Slovenijo, pa tudi nasledstvo Osimskih sporazumov, kar je bilo za Slovenijo zelo pomembno," je poudaril Kučan.

Opozicija slavi 10. obletnico osamosvojitve

24. 06. 2001 00.00

Na Kongresnem trgu v Ljubljani je nocoj slavnostna prireditev ob 10.obletnici osamosvojitve, ki jo pripravlja Koalicija Slovenije.

Grizold na srečanju v Bratislavi

22. 06. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold se je danes v Bratislavi udeležil srečanja s kolegi iz držav udeleženk pobude za sodelovanje srednjeevropskih držav v podporo miru (CENCOOP). Ministrska šesterica, poleg Grizolda in slovaškega gostitelja so udeleženci pobude še obrambni ministri Avstrije, Madžarske, Romunije in Švice, je danes podpisala resolucijo o nadaljnjem razvoju pobude CENCOOP. Ta opredeljuje prihodnje možnosti skupnih oblik sodelovanja v podporo miru in regionalnega sodelovanja, zlasti na področju humanitarnih operacij, vojaških opazovalcev, izmenjave informacij in vojaške policije, so sporočili z MORS.

Nova stranka ne sprejema roka

21. 06. 2001 00.00

Odločitev ustavnega sodišča, da zakon o preoblikovanju brezcarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo ne velja, je naletela na mešane odzive v javnosti. Vlada trdi, da bo že peti odlog zapiranja brezcarinskih prodajaln odločno vplival na naše približevanje Uniji, predlagatelji in sindikati pa se že pripravljajo na zbiranje 40.000 podpisov.

Irska predsednica nadaljuje obisk

21. 06. 2001 00.00

Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice

20. 06. 2001 00.00

Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Grizold na uradnem obisku v Pragi

20. 06. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold se z delegacijo mudi na uradnem obisku v Češki republiki, kjer je njegov gostitelj češki obrambni minister Jaroslav Tvrdik. Na dopoldanskih uradnih pogovorih sta se ministra pogovarjala o možnostih za slovensko članstvo in pripravah naše države za vstop v Nato. Češki minister je povedal, da so zagotovila z nedavnega srečanja Natovih ministrov v Bruslju, da do širitve na praškem srečanju gotovo pride, dobro znamenje državam kandidatkam. V tej luči sta oba poudarila dosledno izpolnjevanje obveznosti iz Akcijskega načrta za Nato, ki bo v procesu odločanja o novih članicah eden od ključnih dokumentov o pripravljenosti kandidatke za vstop v zavezništvo.

Novi spopadi v Makedoniji

19. 06. 2001 00.00

Albanski skrajneži v Makedoniji so napovedali, da bodo začeli z novimi napadi, če bodo pogovori makedonskih strank o mirovni rešitvi neuspešni. "Če naše zahteve ne bodo izpolnjene, bomo 27. junija znova začeli z bojem," je izjavil predstavnik Osvobodilne narodne vojske (ONK) Nazim Beqiri.

Toča v Krškem in okolici

18. 06. 2001 00.00

V ponedeljek popoldne je Krško in okolico znova prizadelo močno neurje s točo. Voda je zalila kleti v treh stanovanjskih blokih in več stanovanjskih hišah na levem bregu Save. Pod vodo so ostali tudi proizvodni prostori tekstilne tovarne Labod in kleti v hotelu Semič ter nekaj trgovskih lokalov. Na Osredku je udarila vodena strela.

Študentski protesti

15. 06. 2001 00.00

V Ljubljani in Mariboru so študentje v četrtek protestirali za ohranitev socialnih in drugih ugodnosti študentov. V Ljubljani se je pred parlamentom zbralo približno tri tisoč študentov iz vse Slovenije.

ONV predlaga delitev Makedonije

14. 06. 2001 00.00

Severno od Tetova so sinoči potekali hudi spopadi med makedonskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži. Oboroženi Albanci so nekaj po 23. uri iz okoliških vasi začeli napadati mesto, vojska in policija pa sta na napade odgovorila s topništvom in tanki, je sporočil predstavnik policije. V Makedonijo bo sicer danes ponovno pripotoval generalni sekretar zveze NATO George Robertson, ki se bo z makedonskim vodstvom pogovarjal o mirni rešitvi spora. Sicer je makedonsko notranje ministrstvo včeraj policijskim rezervistom na območju Skopja začelo razdeljevati orožje. Predstavnik notranjega ministrstva pa je potrdil, da je makedonsko prebivalstvo v vasi Stajkovci v bližini Aračinova, ki ga zasedajo oboroženi Albanci, začelo vzpostavljati lastno milico, kar je nato policija preprečila, a obljubila mobilizacijo policijskih rezervistov.

Odzivi na usmrtitev Timothyja McVeigha

12. 06. 2001 00.00

Tuji tisk se v današnjih izdajah odziva na včerajšnjo usmrtitev Timothyja McVeigha, ki je 19. aprila 1995 v Oklahoma Cityju izvedel teroristični napad, v katerem je umrlo 168 ljudi. Češki liberalni časnik Pravo povezuje McVeighovo usmrtitev z dogajanjem v srednjem veku, švicarski Berner Zeitung pa meni, da so McVeigha z usmrtitvijo rešili misli na njegove žrtve. Pariški levousmerjeni časnik L'Humanite opozarja, da je sedanji predsednik ZDA George Bush kot teksaški guverner zavrnil 135 pomilostitev, po ocenah danskega liberalnega časnika Politiken pa je bila usmrtitev McVeigha en velik žalosten cirkus.

Protesti ob Bushevem obisku v Španiji

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je z obiskom Španije začel svoj prvi uradni obisk v Evropi. Poleg španskih voditeljev in kraljeve družine je prvi ameriški par, predsednika namreč spremlja njegova soproga Laura, v Madridu pričakala tudi množica demonstrantov, ki je opozorila predvsem na Bushevo brezbrižnost do varovanja okolja.

Veterinarski inšpektorji v Sloveniji

11. 06. 2001 00.00

V Slovenijo je znova prispela evropska veterinarska inšpekcija za rdeče meso. Trije izvedenci z veterinarske uprave Evropske unije s sedežem v Dublinu bodo do 15. junija predvidoma pregledali tiste objekte, ki imajo registracijo za izvoz v države članice EU, še posebej pa tiste, ki so registracijo pridobili od zadnjega obiska inšpekcije za rdeče meso pred nekaj več kot letom dni.

Študentje državi - dan D

11. 06. 2001 00.00

Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju

08. 06. 2001 00.00

V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Bo Luka Koper sežigala odpadke

06. 06. 2001 00.00

Koprski mestni svet je predstavili sežigalnico odpadkov, ki naj bi jo v kratkem zgradili v Luki Koper. Objekt za termično obdelavo odpadkov bo za okolje popolnoma neškodljiv, so zatrdili strokovnjaki, in bo celo prispeval k racionalnejšemu in ekološko prijaznejšemu uničevanju odpadkov. Teh naj bi pokurili le minimalne količine - do štiri tisoč ton letno. Vendar pa takšna zagotovila nasprotnike sežigalnice niso prepričala, saj trdijo, da je slovenska obala že preobremenjena z dejanskimi in potencialnimi onesnaževalci.

Vojno stanje v Makedoniji?

06. 06. 2001 00.00

Po nočnem uboju petih makedonskih vojakov je za dosego miru v Makedoniji po mnenju premiera Georgievskega potrebna uvedba vojnega stanja, ki pomeni vpoklic vseh vojaških obveznikov. Makedonski parlament utegne o tem odločati še nocoj.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja

01. 06. 2001 00.00

Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Branilci se ne predajajo zlahka

30. 05. 2001 00.00

Hokejisti moštva New Jersey Devils, branilci naslova prvakov severnoameriške lige NHL, so na drugi letošnji finalni tekmi v gosteh premagali Colorado Avalanche z 2:1 in izid v zmagah izenačili na 1:1. Naslednja tekma bo v četrtek v East Rutherfordu.

Obtožnica za Lončariča

24. 05. 2001 00.00

Vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus je vložila obtožnico zoper Josipa Lončariča in še 14 oseb. Vsi naj bi bili člani kriminalne združbe, ki jim še ne pravnomočna obtožnica očita, da naj bi preko naše države prepeljali na tisoče ilegalnih prebežnikov. Od vseh je 9 obdolženih, tudi Lončarič, že od prijetja novembra lani še vedno v priporu. Še vedno ni znano kdaj se bo sojenje začelo, vendar pa se bo to zgodilo kmalu, saj gre za prednostno zadevo.

Bavarska podpora Sloveniji

21. 05. 2001 00.00

Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Toronto dobil še sedmo tekmo

19. 05. 2001 00.00

Košarkarji Toronta so v končnici severnoameriške košarkarske lige NBA na domačem parketu s 101:89 slavili proti Philadelphiji in si tako priigrali še sedmo tekmo. K izenačenemu izidu v zmagah konferenčnega polfinala (3:3) je največ prispeval "Air Canada", izjemni Vince Carter, ki je tokrat z 39 točkami krepko nadigral večnega tekmeca v dvobojih v končnici. Košarkar Philadelphije Allen Iverson je namreč končal pri "skromnih" 20 koših.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).