Naše

Vremenska slika
20. 04. 1998 07.32
Nad Sredozemljem in srednjo Evropo je nastalo šibko območje visokega zračnega pritiska. V višinah doteka nad naše kraje toplejši in bolj suh zrak.

Vremenska slika
15. 04. 1998 08.33
Nad večjim delom Evrope je obsežno območje nizkega zračnega pritiska. Iznad severnega Atlantika se prek zahodne in srednje Evrope pomikajo proti vzhodu vedno novi frontalni valovi, ki vplivajo na vreme pri nas. Z jugozahodnimi vetrovi priteka nad naše kraje v višinah hladnejši in vlažen zrak.

Vremenska slika
14. 04. 1998 08.53
Nad večjim delom Evrope je obsežno območje nizkega zračnega pritiska. Oslabljena fronta je ponoči prešla Slovenijo. Za njo prehodno nastaja nad osrednjim Sredozemljem šibko območje visokega zračnega pritiska. Z jugozahodnimi vetrovi pa nad naše kraje še vedno priteka razmeroma vlažen zrak.

Vremenska slika
13. 04. 1998 08.58
Nad večjim delom Evrope je obsežno območje nizkega zračnega pritiska. Iznad severnega Atlantika se prek zahodne in srednje Evrope pomikajo proti vzhodu vedno novi frontalni valovi, ki vplivajo na vreme tudi pri nas. Z jugozahodnimi vetrovi priteka nad naše kraje hladnejši in vlažen zrak.

Vremenska slika
12. 04. 1998 09.47
Nad večjim delom Evrope je obsežno območje nizkega zračnega pritiska. Z jugozahodnimi vetrovi priteka nad naše kraje postopno hladnejši in še vedno precej vlažen zrak.

Današnji potres eden najhujših po 2. svetovni vojni
12. 04. 1998 09.07
Z uprave Republike Slovenije za geofiziko so za STA povedali, da je bil današnji potres po potresu na Kozjanskem leta 1974 in v Posočju leta 1976 eden najhujših, ki je prizadel Slovenijo po 2. svetovni vojni. Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je dejal, da so močnejši potresi, ki so v zadnjih desetletjih prizadeli Slovenijo, bili leta 1995 na območju Ilirske Bistrice, da pa je pozročil manjšo škodo. V Šempetru v Savinjski dolini je bil prav tako močan potres leta 1982, leta 1977 je bil močnejši potres tudi na Gorenjskem. Danes najbolj prizadeto območje pa je bilo priča hujšemu potresu tudi leta 1976, ko je bil Breginjski kot skoraj povsem uničen, vendar je bilo žarišče potresa v sosednji Italiji, v Furlaniji-Julijski krajini. Naše območje je sicer prizadel najhujši potres 26. marca leta 1511 na Idrijskem, ki je dosegel 10. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Takrat je v potresu umrlo 12.000 ljudi, porušilo je skorajda vse gradove na Gorenjskem, Notranjskem in Dolenjskem. Ravno na veliko noč pred 103. leti, 14. aprila 1895, pa je območje Ljubljane prizadel najhujši potres. V žarišču, 16 kilometrov pod mestom, je potres dosegel jakost 8. do 9. stopnje po Mercallijevi lestvici. Terjal je sedem človeških življenj, poškodovanih pa je bilo tudi deset odstotkov poslopij v mestu. Prav danes popoldne, ob 15. uri, pa v ljubljanski stolnici ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. France Rode vodi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V Sloveniji sicer zabeležimo vsako leto nekaj sto šibkih potresov in enega ali dva, ki dosežeta 6. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Po potresni dejavnosti pa so v ospredju gorenjsko-ljubljansko, idrijsko in krško-brežiško območje.

Vremenska slika
11. 04. 1998 09.16
Naši kraji so na obrobju obsežnega območja nizkega zračnega pritiska s središčem nad zahodno Evropo. Prek zahodne in srednje Evrope se pomikajo proti vzhodu vedno novi frontalni valovi, ki vplivajo na vreme tudi pri nas. Z jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje vlažen zrak.

Vremenska slika
10. 04. 1998 08.53
Naši kraji so na obrobju obsežnega območja nizkega zračnega pritiska s središčem nad zahodno Evropo. Z jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje prehodno malo manj vlažen zrak.

Vremenska slika
09. 04. 1998 08.19
Nad Evropo je obsežno ciklonsko območje. Iznad severnega Atlantika se prek zahodne in srednje Evrope pomikajo proti vzhodu vedno novi frontalni valovi, ki občasno vplivajo na vreme tudi pri nas. V višinah doteka nad naše kraje z jugozahodni vetrovi vlažen zrak.

Vremenska slika
08. 04. 1998 08.15
Nad Evropo je obsežno ciklonsko območje. Oslabljena fronta bo čez dan prešla naše kraje. Z jugozahodnimi vetrovi doteka k nam vlažen zrak.

Vremenska slika
04. 04. 1998 09.30
Nad Evropo je obsežno ciklonsko območje s središčem nad Britanskim otočjem. Hladna fronta je dosegla Francijo in se počasi pomika proti Alpam. Z jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje topel in vlažen zrak.

Predsednik Kučan podelil visoka državna odlikovanja osmim slovenskim znanstvenikom
03. 04. 1998 17.24
Današnji slavljenci so obogatili slovensko znanje in preko njega svetovno zakladnico človeškega znanja. Odlikovanja so zahvala države odličnim strokovnjakom za njihove zasluge, obenem pa označujejo usmeritev naše države v prihodnost, kajti poudarjajo vrednostni sistem, katerega bistvena značilnost je veljava in spoštovanje znanja. Vrednostni sistem bi moral spoštovati strokovno delo in kulturnocivilizacijske dosežke in ne strokovnega povzpetništva, ki ga je preveč, je med drugim povedal predsednik republike Milan Kučan na današnji slovesnosti ob podelitvi visokih državnih priznanj osmim slovenskim znanstvenikom. S Srebrnim častnim znakom svobode Republike Slovenije so bili odlikovani France Adamič, Tone Ferenc in Dušan Ogrin. Priznanje Častni znak svobode Republike Slovenije pa so prejeli Franc Habe, Jože Jan, Savo Janežič ter Franc Lobnik in Andrej Martinčič.

Vremenska slika
03. 04. 1998 08.37
Nad zahodno Evropo se poglablja območje nizkega zračnega pritiska, ki sega tudi nad srednjo Evropo. Vremenska fronta se iznad zahodne Evrope počasi pomika proti Alpam. V višinah priteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi razmeroma topel in vlažen zrak.

Vremenska slika
02. 04. 1998 17.42
Nad zahodno Evropo se poglablja območje nizkega zračnega pritiska. Zahodno Evropo so zajeli atlantski frontalni valovi, ki se počasi premikajo proti vzhodu. V višinah priteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi nekoliko hladnejši in vlažen zrak.

Vremenska slika
02. 04. 1998 08.02
Nad zahodno in srednjo Evropo se poglablja območje nizkega zračnega pritiska. Zahodno Evropo so zajeli atlantski frontalni valovi, ki se počasi pomikajo proti vzhodu. V višinah priteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi še topel, vendar bolj vlažen zrak.

Vremenska slika
01. 04. 1998 08.32
Nad vzhodno polovico Evrope je območje visokega zračnega pritiska, ki počasi slabi. V višinah priteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi topel in še razmeroma suh zrak.

Vremenska slika
28. 03. 1998 09.21
Nad vzhodno in srednjo Evropo ter osrednjim Sredozemljem je območje visokega zračnega pritiska. S severnimi vetrovi priteka danes nad naše kraje suh in topel zrak.

Mandela brani Gadafija in Castra
27. 03. 1998 17.47
Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Vremenska slika
26. 03. 1998 08.29
Nad srednjim Sredozemljem je ciklonsko območje, drugod nad večjim delom Evrope pa je območje visokega zračnega pritiska. S severovzhodnimi vetrovi doteka nad naše kraje postopno toplejši in suh zrak.

Vremenska slika
25. 03. 1998 08.08
Nad srednjo in delom severne Evrope je območje visokega zračnega pritiska, nad južnim Sredozemljem pa se poglablja ciklonsko območje. Nad naše kraje doteka v višinah ob severovzhodnih vetrovih hladen in postopno bolj suh zrak.

Prodi odločno podpira koridor Lyon-Milano-Ljubljana
24. 03. 1998 16.05
Italija se mora hitro odločiti glede vprašanja 5. koridorja Lyon-Milano-Ljubljana, sicer bo težko zdržala konkurenco na povezavi Strasbourg-Muenchen-Dunaj. Za Italijo je namreč povezava zahod-vzhod življenjskega pomena; srednjevzhodna Evropa je "naše obzorje, za Italijo je prihodnost", je, kot piše današnji Primorski dnevnik, na včerajšnjem zasedanju odbora za promocijo "visoke hitrosti" v Milanu dejal predsednik italijanske vlade Romano Porodi.

Vremenska slika
24. 03. 1998 09.37
Nad zahodno in severno Evropo je območje visokega zračnega pritiska. Frontalni val se je pomaknil nad zahodne Alpe in severno Sredozemlje, nad naše kraje pa doteka v višinah ob severovzhodnih vetrovih še hladen a bolj suh zrak.

Vremenska slika
23. 03. 1998 09.38
Nad zahodno in severno Evropo je območje visokega zračnega pritiska. Nad srednjo Evropo in severnim Balkanom se zadržuje mrzel zrak, ki doteka ob višinskih severnih vetrovih tudi nad naše kraje.

Vremenska slika
22. 03. 1998 09.38
Nad zahodno in srednjo Evropo je območje visokega zračnega pritiska. Nad srednjo Evropo in severnim Balkanom se zadržuje mrzel polarni zrak, ki doteka v višinah ob severnih vetrovih tudi nad naše kraje.

Vremenska slika
21. 03. 1998 09.37
Nad zahodno Evropo je območje visokega zračnega pritiska. Oslabljena hladna fronta se je ponoči preko Slovenije pomaknila proti jugovzhodu. V višinah doteka nad naše kraje s severnimi vetrovi hladnejši zrak.

Vremenska slika
20. 03. 1998 08.40
Nad zahodno in srednjo Evropo je območje visokega zračnega pritiska. V višinah doteka nad naše kraje s severnimi vetrovi hladnejši zrak.

Vremenska slika
19. 03. 1998 08.39
Hladna fronta je od severa dosegla Alpe in bo danes oslabljena prešla tudi Slovenijo. Za njo bo dotekal nad naše kraje v višinah ob severnih vetrovih hladnejši zrak.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi
18. 03. 1998 16.13
Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Vremenska slika
15. 03. 1998 10.05
Nad severno in srednjo, ter delom vzhodne Evrope je območje nizkega zračnega pritiska. Nad naše kraje doteka s severnimi vetrovi razmeroma vlažen zrak.

Vremenska slika
14. 03. 1998 09.25
Nad severno in srednjo ter delom vzhodne Evrope je območje nizkega zračnega pritiska. Vremenska motnja s svojo oblačnostjo se pomika čez srednjo Evropo severno od Alp. Nad naše kraje doteka razmeroma suh in še topel zrak.