Naša prihodnost

Zelenski: Zmagali bomo! Vemo, da branimo svojo zemljo in prihodnost naših otrok
26. 02. 2022 12.35
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da bo njegova država zmagala nad ruskimi silami. Dejal je, da vladne sile še vedno nadzorujejo Kijev in ključne točke po mestu. Kritiziral je tudi dezinformacije, ki med drugim trdijo, da je že zdavnaj pobegnil iz države.

'Veseli me, da je predsednik vlade končno spoznal, da ne more proti vsem'
22. 02. 2022 09.51
Nadzorni svet Kapitalske družbe je podal soglasje k uveljavitvi predkupne pravice za 43,2-odstotni delež družbe Sava v lasti sklada York, so sporočili iz Kada. A kaj to pomeni za prihodnost? Bomo hotele potem prodajali naprej?

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18
Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Po zmagi nad rdečimi zmaji iz Celovca so možnosti za končnico spet realne
16. 02. 2022 10.55
Hokejski zmaji po drugi zaporedni zmagi v razširjenem avstrijskem prvenstvu, v Tivoliju je z nogometnih 1:0 padel stari znanec iz Celovca – KAC, močneje upajo na neposredno uvrstitev v končnico, kamor gre prvih šest ekip po rednem delu sezone. Ljubljančan še v tem tednu čakata novi dve domači tekmi, ko bodo gostili italijansko ekipo Pustertal in češki Znojmo. Dvoboj starih znancev iz Ljubljane in Celovca je imel tudi zgodovinski pridih, saj prav v teh dneh mineva 90 let od prve uradne hokejske tekme v slovenski prestolnici, tudi tedaj pa so bili nasprotniki ljubljanskih igralcev celovški. Zeleno-beli so zato nastopili tudi v posebnih spominskih dresih.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva
14. 02. 2022 18.30
Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Prodajni avtomati – neizkoriščen potencial za spreminjanje prehranskih navad
10. 02. 2022 14.40
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v imenu organizacij, vključenih v projekt Zveze potrošnikov Slovenije "Moja izbira = Veš, kaj ješ”, zdravstvenim ustanovam in fakultetam v Sloveniji septembra lani poslalo pobudo, naj postane spoštovanje Priporočil za polnjenje prodajnih avtomatov s hrano del razpisnih pogojev za ponudnike prodajnih avtomatov in nameščanje le-teh v ustanovi. Danes so o tem spregovorili na virtualni novinarski konferenci. Kot pravijo, se že kažejo prve znanilke sprememb – ljudje si želimo zdravih izbir.

Sopredsednika zelene stranke Vesna postala Macerl in Zgojznikova
09. 02. 2022 19.16
Na ustanovnem kongresu zelene stranke Vesna sta bila za sopredsednika stranke izvoljena Urša Zgojznik in Uroš Macerl. Prva je ob tem dejala, da stranko ustanavljajo z željo po vstopu v državni zbor, v katerem bodo lahko zahtevali uresničitev programa na področju okolja, gospodarstva, kmetijstva, položaja mladih in demokracije. Po ustanovnem kongresu so sporočili, da se Vesna v politični prostor podaja z "ljudmi akcije" in dodelanim programom.

V Črni gori odstavili predsednika parlamenta Bečića
08. 02. 2022 09.59
Politična kriza v Črni gori se je v ponedeljek še poglobila, ko so poslanci opozicije in gibanja Ura, ki je bilo še do nedavnega del vladajoče koalicije, odstavili predsednika parlamenta Aleksa Bečića. Kot poudarjajo tisti, ki so odstavitev podprli, je to logično nadaljevanje petkove nezaupnice vladi premierja Zdravka Krivokapića.

Laporta: Dembeleja je težko razumeti. Zdi se, da se je dogovoril z drugim klubom
01. 02. 2022 17.41
Kljub velikimi finančnim težavam, zaradi katerih je moral lansko poletje klub zapustiti Lionel Messi, je za Barcelono pester zimski prestopni rok. Na Camp Nou so prišle tri odmevne okrepitve, ki navijačem vračajo nekaj optimizma. Vodilnim možem kluba pa v minulem mesecu ni uspelo razčistiti usode Ousmaneja Dembeleja, ki je še vedno igralec Barce, čeprav zanjo verjetno ne bo več igral. Tudi predsednik Joan Laporta je na novinarski konferenci priznal, da je potezo Francoza težko razumeti.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Nekdanja sodnica, ki je kritizirala predsednika vlade, iz pravosodja v politiko
31. 01. 2022 07.00
Minuli teden je presenetila novica, da se nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič podaja v politiko. Postala je podpredsednica stranke Gibanje Svoboda, ki jo vodi Robert Golob. Klakočar Zupančičeva je javnosti postala znana v lanskoletni aferi, ko je politika zahtevala, da se jo sankcionira, ker je na svojem zaprtem profilu Facebooka kritizirala predsednika vlade. Zaradi političnih pritiskov je protestno zapustila sodniške vrste.

V Kijevu zavijajo sirene, v parkih se urijo prostovoljci: 'Bolje je biti pripravljen'
29. 01. 2022 11.09
Marina Nastevič je 36-letna ukrajinska novinarka, ki že od rojstva živi v Kijevu. Za 24ur.com je spregovorila o tem, kako je ta trenutek videti življenje v njenem mestu. Da so v strahu pred vojno pravzaprav že od leta 2014, se pa napetost v zadnjih dneh in tednih stopnjuje, pravi Marina. Poskušajo živeti čim bolj običajno, prek medijev pa ves čas dobivajo napotke, kaj storiti, ko zatuli sirena, kako se pozanimati, kje je najbližje zaklonišče, kaj spakirati med nujne stvari ... "Upam, da teh napotkov ne bomo potrebovali nikoli, ampak bolje je biti pripravljen," nam je povedala Kijevčanka.

Bronja Žakelj: Človek se še nikoli ni tako bal smrti, kot se je boji danes
23. 01. 2022 08.00
Bronja Žakelj s prvencem Belo se pere na devetdeset niza uspehe že od samega začetka, ko je leta 2018 prišel na knjižne police. V knjigarnah je leta kraljeval na lestvicah najbolje prodajanih knjig, v knjižnicah pa ga je še danes težko dobiti. Leta 2019 je pisateljica zanj prejela prestižno literarno nagrado kresnik, letos pa je dosegla nov mejnik – roman je postal najbolje prodajana Beletrinina knjiga vseh časov. O tem izjemnem dosežku sem se pogovarjala z avtorico, ki je med drugim spregovorila tudi o pisanju scenarija za film, ki nastaja po njeni knjižni predlogi.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?
22. 01. 2022 07.00
Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal bosta v Dubaju skušala navdušiti s čutenjem
13. 01. 2022 07.00
Pevka Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal, ustvarjalec videovsebin, se odpravljata v Dubaj, kjer bosta na festivalu Expo 2020 zastopala mediteransko in kraško Slovenijo in jo predstavila med 35 pevsko-plesnimi nastopi. Za oba mlada ustvarjalca je to velika priložnost, da se pokažeta in dokažeta, predvsem pa zastopata svojo državo na mednarodnem prizorišču, ki ga je Tjaša vajena še iz časov študija v Londonu. Expo 2020 naj bi, po pričakovanju organizatorjev, obiskalo več kot 25 milijonov obiskovalcev, nastop, na katerega pa se ekipa, zbrana okrog Tjaše in Lenarta, že pospešeno pripravlja, pa bo izveden med 9. in 16. februarjem.

Kompan Breznik zapušča Olimpijo
01. 01. 2022 20.06
Slovenski nogometni prvoligaš Olimpije iz Ljubljane je prvi dan v novem letu ostal brez 18-letnega branilca Mihe Kompana Breznika. Kot so zapisali pri Olimpiji, so storili vse, da bi nogometaš ostal v Ljubljani.

Sarcasm: Uporabljajte zdravo pamet in pazite drug na drugega!
30. 12. 2021 12.30
Staroste domačega thrash metala Sarcasm iz Škofje Loke so pred 35-letnico obstoja. Njihova zadnja plošča Pot v raj je nastala v času koronske krize, zato se v pesmih kritično dotikajo aktualnih tem. Pobarali smo jih, da so povedali več o albumu in malce pobrskali po njihovi zgodovini. Četudi so že zabredli v 'najlepša' srednja leta, njihova zagnanost ne pojenja. Da so vredni pozornosti, pa dokazujejo tudi njihovi številni privrženci po svetu.

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh
30. 12. 2021 07.27
Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

'Iskanje pomoči v stiski ni izraz šibkosti, temveč poguma'
30. 12. 2021 07.26
Drugačni prazniki nikakor ne pomenijo, da se jim je treba odpovedati. Preživimo jih lahko na nov, drugačen način. To je namreč še vedno obdobje, namenjeno umirjanju, pozornosti do drugih, obdarovanju, razveseljevanju in hvaležnosti, poudarja psihologinja. V času epidemije sama opaža večjo občutljivost do ranljivih skupin, dvignilo se je zadovoljstvo s preprostimi danostmi, v porastu je hvaležnost za zdravje, službo, vsakodnevne dobrine – stvari, ki so se včasih zdele bolj samoumevne.

Šimundža dokončno bivši, nadomestil ga bo Damir Čontala
28. 12. 2021 21.58
Po skoraj štirih letih in pol, osvojenem naslovu državnih in pokalnih prvakov, po skupinskem delu Konferenčne lige in po mnogih odmevnih rezultatih je napočil čas za slovo. Ante Šimundža tudi uradno ni več trener Mure, nadomestil ga bo Damir Čontala.

Kateri dogodki v svetu znanih so najbolj zaznamovali leto 2021?
28. 12. 2021 07.00
Leto 2021 je bilo pestro tako na domačih kot na tujih tleh. V svetu kulture in popkulture so odmevali številni dogodki: od odstopa Igorja Samoborja z mesta ravnatelja ljubljanske drame do Britney Spears, ki je končno dočakala svobodo. Nekatere odmevne zgodbe so svoj epilog že dobile, druge se bodo nadaljevale v prihodnje leto. Sprehodimo se po vseh, ki so najbolj zaznamovale svet znanih. Ta je namreč tudi letos poskrbel za dramo, zabavo in blišč, hkrati pa osvetlil številne pomembne problematike.

Leto 2021 v naši medijski hiši minilo v znamenju ljubezni, sodelovanja in zabave
27. 12. 2021 07.00
Ko smo po burnem letu 2020 stopili v novo leto, smo vsi imeli le eno željo: da bi se stvari vrnile v stare in normalne tirnice. Kljub temu, da se je med letom zgodilo marsikaj dobrega in tudi marsikaj manj dobrega, je naša medijska hiša poskrbela, da gledalcem ni bilo dolgčas. V letu 2021 smo tako na primer prvič v zgodovini doživeli združitev moči dveh največjih medijskih hiš v Sloveniji. Manjkalo ni niti uspešnih zgodb v sklopu resničnostnih šovov. Za zvezdo tega leta pa bi lahko brez zadržkov okronali VOYO, ki je z domačimi in tujimi vsebinami poskrbel, da vsebin prav zares nikoli ni zmanjkalo.

Voščila politike: Da vam ne bi več nabijali rogov in vas vlekli za nos
25. 12. 2021 07.32
Kristjani so ob polnoči dočakali božič. Veliko jih je bilo pri polnočnicah v cerkvah, kjer glede na lani veljajo nekoliko milejši epidemiološki ukrepi. Dobre želje državljanom ob praznikih izrekajo tudi politiki.

'Za prihodnost se ni bati'
25. 12. 2021 07.34
Reprezentanca Slovenije do 21 let v futsalu je koledarsko leto sklenila v Franciji, kjer so varovanci selektorja Mileta Simeunoviča na mednarodnem turnirju zasedli 2. mesto. Sprva so v polfinalu premagali Češko (3:2), potem pa po dveh podaljških klonili proti Franciji (4:3).

Ime leta 2021 je Anita Ogulin
23. 12. 2021 17.35
Ime leta 2021 na Valu 202 je vodja projekta Botrstvo, dolgoletna prostovoljka in predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje Anita Ogulin. Z njo sodeluje tudi naša medijska hiša, in sicer v sklopu Verige dobrih ljudi. V omenjenem programu s skupnimi močmi pomagamo družinam v stiski. Teh je od začetka pandemije žal vedno več.

Zmagovalka osme sezone šova Slovenija ima talent je Tajda Korče!
19. 12. 2021 19.59
Finalna oddaja spektakularnega šova Slovenija ima talent je postregla z veliko zmagovalko osme sezone. To je po napetem superfinalu postala neverjetno gibčna Tajda Korče, ki je domov odnesla tudi nagrado 50 tisoč evrov.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister
17. 12. 2021 06.54
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.