Nacisti

Mednarodni dan spomina na žrtve nacističnega genocida nad Romi

02. 08. 2021 06.34

Na večer 2. avgusta 1944 so nacisti v taborišču Auschwitz-Birkenau uničili tamkajšnji Zigeunerlager (cigansko taborišče) in usmrtili več kot 3000 Romov. Gre za največjo usmrtitev Romov naenkrat. V številnih evropskih državah, tudi v Sloveniji, poboj obeležujejo z mednarodnim dnem spomina na žrtve porajmosa ali nacističnega genocida nad Romi.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Snemanje filma Indiana Jones razburja Londončane

21. 06. 2021 08.00

V londonskem okrožju Hackney že nekaj dni poteka snemanje filma Indiana Jones and the Empire of Evil, ki lokalnemu prebivalstvu povzroča veliko težav. "To je pekel," je dogajanje opisal eden od prebivalcev okrožja, v katerem so filmarji odvzeli več kot 100 parkirišč in namestili visoke ograje ter reflektorje, ki močno svetijo tudi sredi noči.

V bližini Auschwitza odkrili množično pokopališče

12. 06. 2021 14.27

Poljski tožilci preiskujejo množično pokopališče blizu nekdanjega nacističnega taborišča smrti Auschwitz. Lokalni prebivalec je namreč na bregovih reke Sole odkril 12 človeških lobanj in več kosti. Voda v reki, ki poteka skozi mesto Oswiecim, je bila v času odkritja še posebej nizka.

V 98. letu starosti umrl zadnji osvoboditelj Auschwitza

07. 06. 2021 07.47

David Dushman, zadnji še živeči vojak, ki je bil udeležen v osvoboditvi nacističnega taborišča Auschwitz, je umrl v 98. letu starosti. Veteran rdeče armade, ki je po vojni tekmoval v sabljanju in bil trener sovjetske olimpijske reprezentance, je umrl v Nemčiji, kjer je živel od devetdesetih let prejšnjega stoletja.

Polanski v novem dokumentarcu o otroštvu v času holokavsta

31. 05. 2021 15.30

Francosko-poljski filmski ustvarjalec Roman Polanski se v novem dokumentarcu Polanski, Horowitz. Hometown spominja grozot odraščanja v času holokavsta. Oskarjevec se kot protagonist filma, ki je premiero doživel v nedeljo, sprehaja po domačem mestu Krakov, ob njem pa je prijatelj, fotograf Ryszard Horowitz, ki je tudi preživel holokavst.

Prodaja Davidove zvezde s proticepilskim zapisom prinesla številne kritike

30. 05. 2021 15.51

Trgovina s klobuki v Nashvillu se sooča s posledicami oglaševanja in prodaje rumenih Davidovih zvezd z napisom "Nisem cepljen". Priponke naj bi trgovina prodajala za nekaj več kot štiri evre, vendar pa je objava priponk na družbenih omrežjih trgovini kvečjemu prinesla le negativne posledice. Zaradi neokusne ideje so se pred trgovino zbrali tudi protestniki s transparenti: "V Nashvillu ni nacistov."

Dolgo izgubljen nemški roman 83 let pozneje uspešnica

23. 05. 2021 07.00

Roman o preganjanju Judov v Nemčiji leta 1938 je bil več kot 80 let pozabljen. Po (vnovičnem) odkritju prvotnega tipkopisa v frankfurtski knjižnici je spet ugledal luč sveta. Njegova priljubljenost je v treh letih tako narasla, da se je znašel celo na britanskem seznamu največjih knjižnih uspešnic.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Po aretaciji španskega raperja v Barceloni spopadi protestnikov in policije

17. 02. 2021 09.33

V Kataloniji so izbruhnile množične demonstracije, potem ko je španska policija zaradi izogibanja prestajanja zaporne kazni aretirala raperja Pabla Hasela. Glasbenega izvajalca je sodišče obsodilo na devet mesecev zapora zaradi žaljivih besedil na račun španske monarhije, sodnikov in policije ter zaradi poveličevanja baskovske separatistične organizacije ETA. Na protestih je bilo v spopadih s policijo ranjenih 33 ljudi, 15 pa so jih priprli.

76 let po osvoboditvi iz pekla: Ne razočarajte nas

27. 01. 2021 17.28

Svet se danes spominja holokavsta, enega najmračnejših obdobij v zgodovini človeštva. Prireditev, ki jo ob tem vsako leto pripravijo v Auschwitzu, je letos namesto v "tovarni smrti" potekala v virtualnem prostoru. Tudi letos pa so preživeli svet opomnili – nikoli več!

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'

27. 01. 2021 07.22

Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Prvi koraki Bidna napovedujejo konec vase zazrtega nacionalizma

24. 11. 2020 14.15

Obrisi nove ameriške vlade kažejo, da se bodo ZDA vrnile k osrednji vlogi povezovanja demokracij in skupnemu reševanju svetovnih težav, kot so podnebne spremembe. Analitiki na desnici vladne kandidate vidijo kot še sprejemljive politike, podobno menijo na sicer ne ravno navdušeni levici. Zato pa so toliko bolj zaneseni finančniki, trgi so napoved vlade pozdravili z novim borznim rekordom.

Izraelski veleposlanik na Hrvaškem za prepoved ustaškega pozdrava

24. 11. 2020 15.19

Izraelski veleposlanik na Hrvaškem Ilan Mor je ocenil, da je na Hrvaškem nastopil čas za popolno prepoved uporabe zloglasnega ustaškega pozdrava "za dom spremni". Veleposlanik Mor se je odzval na incident, ko je prejšnji teden na novi spomenik žrtvam holokavsta v Varaždinu nekdo narisal ustaški simbol in kljukasti križ.

Bodo razbitine nacistične ladje rešile skrivnost izginotja Jantarne sobe?

03. 10. 2020 09.27

Na dnu Baltskega morja so poljski potapljači odkrili razbitine nacistične ladje Karlsruhe, za katere verjamejo, da bi lahko rešile desetletja staro skrivnost izginotja Jantarne sobe. Karlsruhe je leta 1945 v naglici odplul iz pristanišča Königsberg, a so ga na poti potopila sovjetska letala. Prav v Königsberg so nacisti odpeljali znamenito sobano, polno zlata in jantarja, ki je veljala za 'osmo čudo sveta'.

Novi poljski minister za izobraževanje LGBT-skupnost primerjal z nacisti

01. 10. 2020 13.10

Poljski premier je napovedal sestavo novega kabineta, presenečenje je novo imenovanje ministra za izobraževanje Przemyslawa Czarneka, ki je velik nasprotnik LGBT-skupnosti. To nasprotovanje ga je že večkrat pripeljalo v navzkriž z zakoni in večino zahodne Evrope, tokrat je v radijskem pogovoru skupnost enačil z nacisti. V odprtem pismu je sovražni govor zoper LGBT-skupnost obsodilo tudi slovensko veleposlaništvo na Poljskem.

Garda Slovenske vojske za zgodovino

10. 09. 2020 15.33

Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.

Policija v Berlinu aretirala 300 protestnikov, shoda se je udeležilo skoraj 40.000 ljudi

29. 08. 2020 11.50

Policija v Berlinu je prekinila shod nasprotnikov omejevalnih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, ker so udeleženci kršili varnostna pravila. Kot je po dolgotrajnih pogovorih z organizatorji sporočila prek Twitterja, jim ni preostalo drugega. Sicer se je po ocenah nemških medijev shoda udeležilo skoraj 40.000 ljudi, policija je aretirala najmanj 300 protestnikov. Nemirno pa je bilo tudi v Londonu.

BBC o Franji: Bolnišnica, ki je nacisti nikoli niso odkrili

25. 08. 2020 18.15

Britanski BBC je objavil zgodbo o Bolnici Franja, njeni ustanoviteljici Franji Bidovec in drugih pogumnih ženskah, ki so sodelovale v uporu proti nacizmu in fašizmu. V tej skriti bolnišnici, ugnezdeni sredi gora, so med drugo svetovno vojno zdravili ranjene vojake z obeh strani, so zapisali in poudarili, da je nacisti nikoli niso odkrili.

V Murski Soboti zaznamovali dan spomina na žrtve genocida nad Romi

03. 08. 2020 21.05

V Murski Soboti so na spominski slovesnosti zaznamovali svetovni dan spomina na romske žrtve genocida v drugi svetovni vojni. Slavnostni govornik Boštjan Žekš je ob tem poudaril, da je bilo življenje Romov eno samo trpljenje in da ga je ob tem sram.

Hitlerjeve železniške 'zveri' na Slovenskem

22. 07. 2020 06.00

Slovenija je bila v času druge svetovne vojne pomembno vojaško območje, tudi zato, ker nikoli ni bilo pokorno. Vse tri okupatorske vojske so imele težave s partizani, leta 1944 pa je grozilo tudi izkrcanje zavezniških enot na območju Jadrana. Ta strah je prešel v ukaz, da se aktivirajo Eisenbahngeschütz – železniški topovi in pošljejo na območje Slovenije. Teh je bilo kar pet, verjetno pa gre za največjo koncentracijo železniških topov na svetu.

KOMENTAR: 'Pozabimo na zvezde in križe, ključno je, da vemo, kam gre naš denar'

12. 07. 2020 11.49

Italijanski pisatelj Giovannino Guareschi v svojih kratkih zgodbah pripoveduje o življenju v povojni Italiji,  dogaja se v vasi, nekje v zasanjani Padski nižini, glavna lika sta mogočni župnik Don Camillo in enako mogočni komunistični župan Peppone. Mogočna po vplivu in mogočna tudi po postavah. Večino časa v sporih in na nasprotnih bregovih, vendar pa ju povezuje vsaj ena skupna stvar, oba sta bila med drugo svetovno vojno italijanska partizana, skupaj sta se borila proti domačim fašistom in nemškim vojakom.

'Nori Charlie': hvalil se je, da je spremenil kilogram kokaina v kilogram zlata

20. 06. 2020 15.36

Nekdanjo desno roko kolumbijskega kralja kokaina Pabla Escobarja so v tem tednu premestili iz ameriškega zapora v Nemčijo, njegovo življenje pa se bere kot filmska zgodba. Carlos Lehder je postal znan v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je popolnoma spremenil način tihotapljenja kokaina v ZDA; hvalil se je, da mu je uspelo to, kar je na tisoče alkimistom spodletelo - da je spremenil kilogram kokaina v kilogram zlata. Oboževal je Coca-Colo in Johna Lennona, kokain pa je bil zanj način, da "iztrga denar iz rok bogatih".

Vrstijo se odzivi na odločitev MNZ: 'Thompsonove koncerte redno spremljajo incidenti'

07. 06. 2020 14.51

Nasprotovanja in obsodbe odločitvi ministrstva za notranje zadeve, da odpravi odločitev upravne enote Maribor o prepovedi izvedbe koncerta hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona v Mariboru se vrstijo. Odklonilen odnos do glasbenikovega nastopa v Sloveniji sta v skupni izjavi izrazila upravna odbora Društva slovenskih pisateljev in Slovenskega centra PEN. Prav tako pa so se ostro odzvali v Zvezi Srbov Slovenije, kjer poudarjajo, da Thompsonove koncerte redno spremljajo incidenti.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg

02. 06. 2020 06.00

Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

V Trstu bodo praznovali konec 'jugoslovanske okupacije', MZZ: gre za samostojno odločitev občine

27. 05. 2020 13.32

Zgodovina slovensko-italijanskih odnosov je pogosto zaznamovana z vprašanjem mesta Trst. Letos namreč mineva 100 let, odkar so italijanski fašisti in nacionalisti zažgali Narodni dom. Tržaški župan Roberto Dipiazza je večkrat napovedal postopek sprave, vendar njegova dejanja kažejo ravno nasprotno. V Trstu so se odločili z letošnjim letom praznovati "dan osvoboditve mesta izpod jugoslovanske okupacije", iz vrst mestne koalicije pa so vse glasnejši pozivi k preprečitvi predaje Narodnega doma Slovencem v Italiji. Ministrstvo za zunanje zadeve novega ustvarjanja mednacionalnih napetosti in nastrojenosti proti slovenski manjšini v Italiji sprva ni želelo komentirati, nato pa je v dodatnem odgovoru pojasnilo, da "gre za samostojno odločitev tržaške občine".

Ujeli enega najbolj iskanih zločincev: financiral genocid, ki je terjal 800.000 življenj

16. 05. 2020 17.46

V rokah oblasti je končal Félicien Kabuga, ki ga je roka pravice iskala dolga leta. Danes 84-letni Kabuga naj bi igral ključno vlogo v genocidu, ki je leta 1994 pretresel Ruando in vzel 800.000 življenj, s pomočjo otrok pa se je skrival v predmestju Pariza. Francija je bila sicer zadnja leta večkrat obtožena, da ščiti tiste, ki so organizirali pokol in sodelovali v ubijanju.

75 let kasneje se iskanje padlih vojakov nadaljuje

08. 05. 2020 11.05

"Izgleda idilično, a v resnici je to ogromno pokopališče. To ne bi smelo biti pozabljeno," pravi Thomas Siepert. Opisuje polje ob vasi Klessin v Nemčiji, kjer so pred 75 leti nemške čete poskušale zaustaviti Rdečo armado, ki se je približevala Berlinu. Desetletja so mnogi vojaki, padli na polju bitke, ostali pozabljeni – nekateri pokopani na mestu, kjer so padli, spet druge so v mesecih po koncu vojne prebivalci odvlekli v rove in jih zakrili.

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Dachau

29. 04. 2020 10.17

V Nemčiji se spominjajo osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Dachau. Pred 75 leti je ameriška vojska tik pred koncem druge svetovne vojne v Evropi namreč osvobodila taborišče Dachau, ki je bilo eno od prvih tovrstnih taborišč v Nemčiji. Obletnice se spominjajo s polaganjem vencev in večerno spletno ekumensko mašo.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev

19. 04. 2020 07.00

Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."