Nadaljevanje

Državni sekretar Petrič na delovni obisk v Kuvajt

05. 02. 1999 14.02

Državni sekretar v MZZ Ernest Petrič bo na povabilo podsekretarja v kuvajtskem zunanjem ministrstvu Al-Šahena 6. in 7. februarja na delovnem obisku v Kuvajtu. Obisk bo priložnost za nadaljevanje političnih posvetovanj med zunanjima ministrstvoma in priprava na obisk predsednika vlade Janeza Drnovška v Kuvajtu 15. in 16. februarja.

Zaslišanje Monice Lewinsky bo na ogled javnosti

05. 02. 1999 09.13

Ameriška in svetovna javnost bo imela v soboto prvič priložnost videti in slišati nekdanjo pripravnico v Beli hiši Monico Lewinsky. Senatorji so v četrtek opravili šest glasovanj o predlogih za nadaljevanje sojenja proti predsedniku, eden od njih pa je bil objava videoposnetkov ponedeljkovega zaslišanja Monice Lewinsky pred upravitelji impeachmenta, ki je bilo opravljeno v washingtonskem hotelu Mayflower.

Črnogorska delegacija na gospodarsko-političnem obisku v Sloveniji

04. 02. 1999 15.29

Črnogorska parlamentarna delegacija pod vodstvom podpredsednika črnogorske skupščine in predsednika odbora za mednarodne odnose Predraga Popoviča je v spremstvu pomembne gospodarske delegacije na povabilo predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina na tridnevnem obisku v Sloveniji. Na današnji novinarski konferenci sta Popovič in Kacin izrazila zadovoljstvo z obiskom, ki pomeni nadaljevanje političnega in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Črno goro kot ''najbolj demokratično in evropsko usmerjeno polovico ZRJ''. Popović je ob tem znova izrazil stališče Podgorice, da je treba diplomatske odnose med Zvezno republiko Jugoslavijo in Slovenijo brezpogojno vzpostaviti, odprta vprašanja, tudi nasledstva, pa reševati kasneje po ustaljenih postopkih.

Monica Lewinsky ponovila staro zgodbo, Starr prestopa mejo dobrega okusa

02. 02. 1999 08.51

Nekdanja pripravnica v Beli hiši Monica Lewinsky je v ponedeljek upraviteljem impeachmenta ponovila zgodbo o svojem razmerju s predsednikom Billom Clintonom. Zaslišanje, ki so ga snemali na videokaseto, je trajalo okrog pet ur, po prvih podatkih pa Lewinskyjeva ni povedala nič novega, kar bi opravičevalo nadaljevanje postopka proti Billu Clintonu v senatu.

Predstavili dva prevajalska zbornika

01. 02. 1999 12.51

Na Društvu slovenskih književnih prevajalcev (DSKP) so danes predstavili 22. zbornik o prevajanju otroške in mladinske književnosti in Modrov zbornik z biografijami in bibliografijami članov tega društva. Slednji je nadaljevanje Slovenskega leksikona novejšega prevajanja iz leta 1985.

Novi napadi na iraške cilje

01. 02. 1999 12.23

Na severu in jugu Iraka, območjih prepovedi letenja je spet prišlo do ameriško - britanskih raketiranj iraških ciljev.

Indija in ZDA bodo nadaljevale pogajanja o jedrski razorožitvi

31. 01. 1999 10.43

Indija in Združene države Amerike so danes v New Delhiju končale tridnevna pogajanja o jedrski razorožitvi, ne da bi dosegle sporazum.

Republikanci izglasovali nadaljevanje sojenja predsedniku Clintonu

29. 01. 1999 08.37

Glasovalni stroj republikanske večine v ameriškem senatu je v četrtek deloval kot namazan in dokončno pokopal še zadnje sledi dvostrankarstva (bipartisanship), ki je zaznamovalo začetek sojenja proti predsedniku Billu Clintonu.

Večina Američanov nasprotuje nadaljevanju procesa o Clintonovi odstavitvi

28. 01. 1999 18.06

Večina Američanov oziroma 57 odstotkov ne odobrava odločitve senatorjev o nadaljevanju procesa o odstavitvi predsednika države Billa Clintona, ki je obtožen krivega pričanja in oviranja dela sodstva, so rezultati inštituta za javnomnenjske raziskave Gallup.

Annan napovedal morebitno vrnitev predstavnikov ZN v Irak

28. 01. 1999 15.15

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes po srečanju s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem v Bruslju izjavil, da Varnostni svet intenzivno preučuje možnosti za reševanje iraškega vprašanja, vključno z ''morebitno vrnitvijo'' predstavnikov ZN v to državo in s ''popuščanjem mednarodnih sankcij''.

Proces se nadaljuje

23. 01. 1999 10.07

Ameriški senat je včeraj postavljal vprašanja tožnikom in obrambi v procesu o odstavitvi predsednika države Billa Clintona. Senatorji so stranema postavljali pisna vprašanja preko posrednika, predsednika vrhovnega sodišča Williama Rehnquista, odvetniki Bele hiše in tožilci predstavniškega doma pa so imeli nato pet do deset mminut časa za odgovor. Zaslišanje naj bi se nadaljevalo danes.

Vlada zaščitila lipicanca kot geografsko označbo

21. 01. 1999 16.51

Slovenska vlada je na današnji seji med drugim sprejela uredbo o geografski označbi lipicanec, s katero bo zavarovala domicil lipicanca. Uredba bo objavljena jutri in bo stopila v veljavo v soboto, notificirala pa se bo tudi pri Svetovni trgovinski organizaciji in po Pariški konvenciji o varstvu industrijske lastnine. Z njo naj bi imela Slovenija nadzor, kateri konj je lipicanec, dvostranskemu sporazumu med Avstrijo in Italijo o vodenju rodovniških knjig za lipicanca pa naj bi po besedah direktorja Urada za intelektualno lastnino Bojana Pretnarja ''vzela veter iz jader''.

Več tisoč rudarjev peš nadaljuje pohod proti Bukarešti

21. 01. 1999 14.38

Na izhodu iz mesta Horezu okoli 200 kilometrov zahodno od Bukarešte so se danes ob 15. uri po lokalnem času spopadli stavkajoči rudarji in pripadniki policijskih enot, poroča agencija AFP.

Namestnik čilskega zunanjega ministra v Sloveniji

20. 01. 1999 13.00

Na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji se mudi namestnik čilskega ministra za zunanje zadeve Mariano Fernandez. Z gostiteljem, državnim sekretarjem v ministrstvu za zunanje zadeve Francom Jurijem, sta največ pozornosti namenila krepitvi odnosov med državama, še zlasti na področju gospodarstva.

Clinton podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA

20. 01. 1999 09.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je v senci impeachmenta podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA in z njim pridobil nekaj političnih točk, ki bodo nasprotnikom otežile prizadevanja za njegovo odstavitev. Clinton je v začetku po pričakovanju poudaril trdno ameriško gospodarstvo in nadaljeval z uspehi svoje vlade, niti enkrat pa ni z besedico omenil impeachmenta. S predsednikovim govorom se je morebiti zgodilo tisto, česar so se njegovi republikanski nasprotniki najbolj bali. To je prikaz Billa Clintona kot uspešnega voditelja države, ki ga ne kaže odstaviti zaradi malenkosti, kot je afera z Monico Lewinsky. Bill Clinton je omenil prav vsako dobro stvar, ki se je zgodila v času njegovega predsednikovanja, politično modro pa ni pozabil pohvaliti kongresa za vsak izglasovan zakon, ki se je skladal z njegovo politiko. Omenil je trdno gospodarstvo ZDA in poudaril, da je položaj države trden. Clinton je poudaril, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za odstranitev iraškega predsednika Sadama Huseina, ter napovedal nadaljevanje prizadevanj za ustavitev srbskega nasilja na Kosovu, ki je pred kratkim ponovno izbruhnilo v obliki pokola več kot 40 albanskih civilistov. Ameriški predsednik je na kratko omenil zavezanost vlade k nadaljnji širitvi zveze NATO in ameriškem sodelovanju pri evropski varnosti.

Japonski zunanji minister Komura v Izraelu

11. 01. 1999 11.56

Japonski zunanji minister Masahiko Komura se je danes dopoldan sestal z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem na pogovorih o ponovno zastalem bližnjevzhodnem mirovnem procesu.

ZDA pripravljene na nov udarec proti Iraku

10. 01. 1999 09.36

Če se bodo izzivanja režima Sadama Huseina nadaljevala, naj bi bile ZDA po trditvah visokih uradnikov v State Departmentu in svetu za nacionalno varnost pripravljene Iraku zadati nov udarec, hujši od decembrske operacije Puščavska lisica.

Evropska unija zagotavlja nadaljevanje širitve

29. 12. 1998 09.45

Širitveni proces Evropske unije se bo po zagotovilu petnajsterice in nemškega predsedstva, ki krmilo v povezavi za pol leta prevzema s 1. januarjem, v prihodnje nadaljeval z nezmanjšanim tempom. Šesterica kandidatk, vključno s Slovenijo, ki se o članstvu z unijo že pogaja, bo do junija po načrtih opravila pregled usklajenosti zakonodaje za vseh 31 področij skupnega pravnega reda EU, v času nemškega predsedstva pa naj bi bilo na pogajanjih načetih novih osem področij. Vključno s sedmimi, o katerih so se pogajanja začela novembra, jih bo na pogajalski mizi do junija predvidoma polovica od vseh.

V napadu gibanja UNITA v Angoli ubitih 35 ljudi

26. 12. 1998 12.13

V napadu uporniškega gibanja UNITA na mesto Kuito v osrednjem delu Angole je bilo ubitih 35 ljudi, je danes poročala angolska državna televizija.

BMW-ja se kriza ni dotaknila

24. 12. 1998 08.22

BMW načrtuje v letu 1999, kljub manjšemu povpraševanju po avtomobilih na svetovnih trgih, preko hčerinskega podjetja Rover nadaljevanje rasti. Letošnje leto je bilo za blagovno znamko BMW rekordno, saj se je svetovna prodaja povečala za štiri odstotke in dosegla 700.000 vozil. Glavne zasluge za rekordno prodajo gredo novemu modelu 3, ki mu bo v 1999 sledil model 3 coupe. Od prevzema Roverja v letu 1994 so pri BMW-ju vanj investirali že šest milijard mark, ki pa so jih s kapitalskimi pritoki pretežno že pokrili. Kot pravijo predstavniki BMW-ja, kljub govoricam zaenkrat nimajo nobenih načrtov o združevanju s kakim drugim podjetjem.

Še en italijanski obisk

17. 12. 1998 09.32

Potem ko je Slovenijo prejšnji teden obiskal novi italijanski premier Massimo D'Alema in potrdil nadaljevanje politike Prodijeve vlade, tudi kar zadeva odnose s sosednjo Slovenijo, bo v Ljubljano prispel še novi državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Umberto Ranieri.

Rahla rast indeksa Nikkei

16. 12. 1998 09.48

Tečaji delnic na tokijski borzi so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei je pridobil 85,11 točke ali 0,6 odstotka in trgovanje sklenil pri 14.096,30 točke.

Novi obrazi v oglaševanju

15. 12. 1998 10.40

Oglaševalske agencije po svetu ne slovijo po svoji kontinuiteti glede ohranjanja delovnih mest, posebej pri kadrih, ki skrbijo za izvrševanje nalog. Letošnje leto pa se bo zapisalo kot zelo viharno. Odpovedi so se kar vrstile, rezultat teh dejanj pa je prihod novih obrazov v največjih avstralskih oglaševalskih agencijah. Leto 1998 so zaznamovali številni odhodi dolgoletnih strokovnjakov s področja oglaševanja, ki so se odločili za nadaljevanje kariere na drugih področjih.

Julio Iglesias zaradi Pinocheta odpovedal koncerta v Čilu

12. 12. 1998 14.05

Španski pevec Julio Iglesias je zaradi napetega ozračja v Čilu, potem ko je London napovedal nadaljevanje postopka za izročitev nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta Španiji, odpovedal dva koncerta v čilski prestolnici Santiago. Koncerta sta bila napovedana za 15. in 16. december. Zaradi istega razloga je minuli četrtek koncert v Santiagu odpovedala tudi britanska težkometalna skupina Iron Maiden.

Deutsche Telekom bo ukinil delovna mesta

06. 12. 1998 09.39

Predsednik družbe Deutsche Telekom Ron Sommers je napovedal, da bodo do leta 2000 ukinili 20.000 delovnih mest. Za nedeljsko izdajo časnika Bild je Sommers poudaril, da je to le nadaljevanje politike, v okviru katere so doslej že ukinili 40.000 delovnih mest. Deutsche Telekom, ki se srečuje s hudo konkurenco na nemškem telekomunikacijskem tržišču, je pred nedavnim napovedal, da namerava kar najhitreje znižati število zaposlenih s sedanjih približno 184.000 na 170.000.

Nadaljevanje devete letne konference CEEPN

05. 12. 1998 13.19

Zadnji dan devete letne konference CEEPN (Central&Eastern European Privatization Network), ki se je udeležuje 80 predstavnikov parlamentarnih teles, vladnih ministrstev in agencij iz 25 držav na prehodu, je bil namenjen seji upravnega odbora te mednarodne organizacije. Osrednjo pozornost so namenili vsebinski in institucionalni prilagoditvi organizacije nalogam, ki so se v tranzicijskih državah pojavile v sedanji fazi procesa njihovega vključevanja v EU.

EU namenja 1,5 milijona ekujev Bolgariji

26. 11. 1998 08.55

Evropska komisija je Bolgariji namenila 1,5 milijona ekujev pomoči za ogrožen sloj prebivalstva. S tem denarjem jim bo Bruselj skušal v prihodnjih devetih mesecih zagotoviti potrebno hrano in zdravila.

Prihodnje leto še en shuttle na Mir?

26. 11. 1998 08.34

Direktor Ruske vesoljske agencije (RKA) Jurij Koptev je na dolgo napovedovani tiskovni konferenci v sredo v Moskvi potrdil, da Američani in Rusi načrtujejo še en polet ameriškega vesoljskega raketoplana do ruske orbitalne znanstvene postaje Mir.

Drnovšek v Zagrebu

21. 11. 1998 10.29

Ob robu srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sta se danes v Zagrebu sestala slovenski in hrvaški premier, Janez Drnovšek in Zlatko Mateša. Premiera sta izrazila zadovoljstvo nad srečanjem, ki pomeni nadaljevanje slovensko-hrvaških pogovorov v Mokricah in napovedala, da bosta državi dialog nadaljevali. Premier Drnovšek je ob tem poudaril, da sta strani realistični glede možnosti za dosego dogovora o spornih vprašanjih, ob tem pa omenil tudi možnost mednarodne arbitraže, če se Slovenija in Hrvaška ne bosta uspeli dogovoriti.

Herzog za nadaljevanje mirovnega procesa

17. 11. 1998 11.46

Nemški predsednik Roman Herzog je po pogovorih z izraelskim ministrskim predsednikom Benjaminom Netanjahujem danes v Jeruzalemu dejal, da upa, da se bo bližnjevzhodni mirovni proces kljub najnovejšim napetostim med Izraelom in Palestinci nadaljeval.