Nataša Pirc

'Na nesvobodo ne pristajam'

25. 06. 2022 12.41

V slovensko zgodovino se je zapisala kot prva ženska predsednica državnega zbora, ki je takoj razburila z rdečimi salonarji, tetovažami in oblačenjem. Slovenska javnost jo je spoznala zaradi zapisa, da je tedanji predsednik vlade Janez Janša veliki diktator. Po tem škandalu je zapustila sodniške vrste. Opozicijski SDS ji je pripisoval intimno povezavo s predsednikom vlade Robertom Golobom, češ da na izvršilni veji oblasti in zakonodajni ne moreta biti dva, ki sta partnerja zasebno. Pravi, da v politiki ne bo skrivala čustev in da je s tem, ko je vodenje državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini. Je Janez Janša zanjo še vedno veliki diktator? Bo v parlamentu kot prva med enakimi sodelovala s predsednikom največje opozicijske stranke Janšo, ki je tako kot ona poslanec? Koga bo podprla na predsedniških volitvah, Natašo Pirc Musar ali Marto Kos, ki tudi napoveduje kandidaturo? Obe namreč pozna, skupaj sodelujejo v združenju Ona ve.

Pirc Musarjeva in Kosova v predsedniško tekmo. Kdo so protikandidati?

23. 06. 2022 18.48

Svojo kandidaturo je potrdila podpredsednica stranke Gibanje Svoboda Marta Kos, uradno bo stranka o tem odločala v ponedeljek. Pirc Musarjeva in Kosova sta v preteklosti sodelovali, delita številne podobne poglede, kako pa druga drugo vidita kot tekmici? In kdo bi še lahko bili njuni protikandidati?

V boj za predsedniški stolček tudi Nataša Pirc Musar

23. 06. 2022 11.19

Pravnica Nataša Pirc Musar je na novinarski konferenci sporočila svojo odločitev glede kandidature na predsedniških volitvah. "Moja odločitev je, da kandidiram za predsednico države," je povedala in dodala, da gre za najtežjo odločitev v življenju.

Zdravniki kritični do napovedane odprave popoldanskega dela

16. 05. 2022 16.34

Usklajena, a še ne potrjena koalicijska pogodba strank prihodnje vlade na področju zdravstva med drugim predvideva odpravo popoldanskega dela zdravnikov. Pri Zdravniški zbornici Slovenije in Mladih zdravnikih Slovenije so do tega kritični, saj po njihovi oceni ne prinaša rešitve težav, ampak lahko prispeva k dodatnim odhodom zdravnikov iz javnega zdravstva. Pravna strokovnjakinja Nataša Pirc Musar je ocenila, da bi popolna prepoved dodatnega dela zdravnikov lahko vodila do neenake obravnave ene poklicne skupine v primerjavi z drugimi.

Mahnič znano humanitarko označil za radikalno islamistko

11. 04. 2022 19.32

Manj kot dva tedna do volitev je nervoza med strankami vse večja. Med glavnima konkurentoma za zmago, SDS in Gibanje svoboda, je počilo zaradi tvita Janševega državnega sekretarja Žana Mahniča. Ta je Failo Pašić iz vrst Golobove stranke označil za radikalno islamistko, Gibanje svoboda za masovni uvoz Arabcev, Goloba pa posredno tudi korupcije. Z druge strani SDS-u očitajo rasizem, v igri so tudi sodni postopki.

V Inštitutu 8. marec razmišljajo o ovadbi inšpektorja

07. 04. 2022 12.01

Iz Inštituta 8. marec so v odzivu na dopis inšpektorata za notranje zadeve sporočili, da z zbiranjem podpisov v podporo predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti ne vodijo volilne kampanje, saj da ne širijo političnih oglaševalskih vsebin. Skupaj z odvetniško službo razmišljajo o vložitvi kazenske ovadbe zoper inšpektorja.

Golob zaradi neenakovredne obravnave napovedal tožbo

29. 03. 2022 20.20

Predsednik Gibanja Svoboda se je ostro odzval na odločitev RTV Slovenija, da bo stranka Naša dežela zaradi izkazanega pravnega nasledstva stranke Desus v predvolilnih soočenjih obravnavana kot parlamentarna. Golob napoveduje tožbo, ker javna radiotelevizija njegove stranke ne obravnava enakovredno. Njegovo gibanje bo do nadaljnjega bojkotiralo vsa soočenja na Televiziji Slovenija. V taboru Pivčeve odločitev RTV pozdravljajo. "Desus je živ, nihče si nima pravice prilaščati nasledstva," pa je ogorčen predsednik stranke upokojencev Ljubo Jasnič.

Letos v distribucijo rekordno število slovenskih filmov

09. 03. 2022 21.04

Po zapletih pri črpanju proračunskih sredstev v letu 2020 in pandemiji covida-19, ki so močno otežili produkcijo filmov, bo letos predvidoma padlo pet prvih klap novih slovenskih celovečernih filmov, ki jih sofinancira Slovenski filmski center (SFC). Predvidena je distribucija desetih igranih celovečercev, od tega je šest prvencev.

Pirc Musarjeva: Aleš Hojs je prvak v izbiri neprimernih besed

05. 03. 2022 13.28

V zgodovino se je zapisala kot prva slovenska odvetnica, ki je zastopala prvo damo ZDA Melanio Trump. Vladanje Janševe vlade z odloki v času koronakrize je označila za pravno huliganstvo. Vedno dvigne glas, ko gre za pravice žensk in manjšin. Je doktorica prava in pravi, da se Slovenci večkrat pravdamo za oslovo senco. Nekdanja novinarka in voditeljica in tudi strastna ljubiteljica motorjev. Malokdo pa ve, da je bila v bovlingu kar 11-krat državna prvakinja. Je ostra kritičarka sovražnega govora, ki ga je koronakriza samo še potencirala. Je v vrhu meritev priljubljenosti novih političnih obrazov. Jo politika sploh zanima? Gostja v oddaji Ena na ena je bila Nataša Pirc Musar.

Fajonova: SD se je pripravljena umakniti iz javnega servisa

07. 02. 2022 21.05

Na strokovnem posvetu Socialnih demokratov so poznavalci področij medijev in kulture kot izjemno problematične izpostavili posege aktualne oblasti v neodvisnost teh dveh področij ter tudi v civilno družbo. Politika se mora po njihovem mnenju zavezati, da se takšno lomastenje po teh segmentih družbe ne bo nikdar več ponovilo. Na vprašane, ali se je SD kot stranka pripravljena umakniti iz javnega servisa, je Tanja Fajon zagotovila, da so se. Nekdanji novinar Boris Bergant je tako ob tem pozval, naj se to zapiše tudi v koalicijsko pogodbo.

Razrešeni člani ARRS vložili tožbo na Upravno sodišče

04. 02. 2022 10.32

Razrešeni člani Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS so vložili tožbo na Upravno sodišče, skupaj z zahtevo za začasno odredbo, da se zadrži imenovanje novih članov upravnega odbora. Menijo, da je bila razrešitev izvedena povsem arbitrarno, brez kakršnega koli ugotavljanja obstoja razlogov.

'Presenečena sem, da je človek takšnega kova, nekdanji specialec, tako občutljiv na kritike'

02. 02. 2022 06.00

V Sloveniji se znova sprašujemo, kaj je dopustno in česa ne zapisati na socialnih omrežjih. Bo tako odločba o prekrškovni globi zaradi tvita Pavla Gantarja, ki je prizadel generalnega direktorja Policije, hitre prste na družbenih omrežjih upočasnila? Ali pa gre, kot svarijo nekateri, za poskus ustavitve kritike na račun oblasti in njenih organov, kar je temelj vsake demokratične družbe? Res trkamo na vrata ustavno zagotovljenega svobodnega izražanja? O tem je za 24UR ZVEČER spregovorila Nataša Pirc Musar.

V Stožicah predstavili rokometni EP za ženske

11. 01. 2022 17.42

Žensko evropsko rokometno prvenstvo, ki ga bo novembra gostila tudi Slovenija, bo poleg športa v ospredje postavilo trajnost in opravnomočenje žensk v družbi, zaradi česar ima prvenstvo 17 ambasadork.

Inšpekcija praznične hiške zaprla v Kopru in Mariboru, gostinci ogorčeni

13. 12. 2021 10.25

Z vladnim odlokom, ki je posegel v ponujanje hrane in pijače na stojnicah, so praznični sejmi spremenili svojo podobo. Zaradi obiska inšpekcije so konec tedna ostale zaprte tudi hiške na Titovem trgu v Kopru. Ponudniki so ogorčeni, saj so gostinsko dejavnost izvajali v sedečem režimu med 5. in 22. uro, prav tako ne gre za sejemsko dejavnost, zato ne razumejo, zakaj zaprtje. Hiške pa so po inšpekcijskem nadzoru in izdani ustni prepovedi opravljanja dejavnosti zaprli tudi gostinci v Mariboru. Predstavnik Finančne uprave RS (Furs) Marjan Maček in v. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin sta na vladni novinarski konferenci sicer zatrdila, da se pogoj PCT vse bolj uveljavlja, zmanjšuje se tudi delež nadzorov, pri katerih so bile ugotovljene nepravilnosti.

Pavšič od Simiča zaradi zlorabe davčnih podatkov pričakuje odstop in opozarja: Ni zastonj kosila

09. 12. 2021 11.41

Direktor Fursa Ivan Simič vsako leto na kosilo povabi najboljšega dohodninskega plačnika, s čimer se tudi javno hvali. Medtem ko na Fursu pravijo, da direktor z vpogledom v podatke ničesar ne krši, pa Pavšič opozarja, da ni problem vpogled v podatke, pač pa uporaba teh podatkov. Tudi odvetnica Nataša Pirc Musar poudarja, da je ključen namen obdelave podatka, pri čemer vabilo na kosilo ni ustrezen namen.

Slovenska spletna platforma, ki bo ženskam pomagala stopiti iz sence

29. 11. 2021 20.10

Junija letos je zaživelo Združenje za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja ONA VE, katerega namen je druženje strokovnjakinj in medsebojno spodbujanje žensk, da bodo imele več poguma za nastope v medijih in na javnih prireditvah. V Sloveniji je ogromno strokovnjakinj in prav je, da dobijo tudi svoj delež medijske pozornosti, sporočajo ustanoviteljice.

Marčič od medijev zahteva umik fotografij druženja z Janšo in Dimnikom

28. 09. 2021 06.00

Andrej Marčič, za katerega njegova odvetnica Nataša Pirc Musar pravi, da je avtor fotografij druženja Janše in Dimnika na Marčičevi jahti in ki smo jih prvi objavili v naši oddaji 24UR ZVEČER, je, kot kaže, krenil v napad, saj vse več medijev odpira pošto, v kateri Pirc Musarjeva po pooblastilu Marčiča zahteva takojšen umik fotografij, češ da so te Marčičevo avtorsko delo. Seveda gre za fotografije, ki so temeljito zamajale slovenski politični prostor, saj so na njih akterji, ki so v politiki na področju lobiranja in poslovanja z državo zaznamovali slovenski prostor in so kot take v javnem interesu.

Nove spremembe: Zdaj imajo težavo tudi določeni prebolevniki brez testa PCR

22. 09. 2021 13.21

Od začetka epidemije do danes je vlada sprejela že 2700 odlokov, med katerimi so tudi spremembe glede izpolnjevanja pogoja PCT, ki razburja zadnje dni. Vlada je tako čez noč spremenila pogoje za polno cepljene, pri čemer je status prebolevnika z osmih skrajšala na šest mesecev, kot je veljalo kar nekaj mesecev pred tem. Toda ne samo ti – hladen tuš so doživeli tudi tisti, ki so pogoj PCT izpolnjevali s potrdilom zdravnika, da so preboleli covid-19, in potrdilom o cepljenju z enim odmerkom.

'Poseg v temeljne človekove pravice se vedno lahko zgodi samo z zakonom'

22. 09. 2021 06.00

S pogojem PC za zaposlene v državni upravi je vlada po mnenju Pirc Musarjeve uvedla prikrito obveznost cepljenja za ožjo državno upravo. "Povsem zgrešeno je, da je to naredila s stališča, da naj bi državni uslužbenci postali zgled drugim. To ni pravni argument, pač pa političen, in državni uslužbenci bodo to zelo težko sprejeli," opozarja. Meni, da bi morala namesto tega vlada poslušati stroko, ta pa bi morala presoditi, kdaj in za katere skupine bi lahko uzakonili obveznost cepljenja. Prepričana je, da bo ustavno sodišče ugotovilo, da odlok ni pravi pravni temelj in da se vlada načela sorazmernosti ni niti dotaknila.

Vlada delodajalcem priporoča, naj v oceno tveganja dodajo nevarnost okužbe s koronavirusom

21. 09. 2021 09.23

Minister Koritnik je potrdil, da je v navodilih državnim organom navedeno priporočilo vlade, naj delodajalci spremenijo oceno tveganja in vanjo dodajo nevarnost okužbe z novim koronavirusom. Kot pravi, je to samo napotek delodajalcem, kako naj bodo odgovorni. A dejstvo je, da bi se to iz državne uprave lahko preselilo tudi na druga področja in bi lahko bilo podlaga za disciplinske ukrepe ali pa celo odpuščanje tistih, ki pogoja PC ne bi izpolnjevali.

Pravniki o obveznem cepljenju: Vlada bi morala s temeljito analizo ugotoviti, ali obstajajo milejši ukrepi

21. 09. 2021 15.35

Pravniki so v okviru razprave z naslovom Obveznost cepljenja ali pravica do necepljenja opozorili, da bi morala biti odločitev o obveznem cepljenju najprej strokovna, šele nato politična. Pirc Musarjeva je kot napačno ocenila odločitev vlade, ki "se je bolj kot delodajalec odločila, da je treba zaradi zgleda precepiti državne uslužbence". Po njeni oceni bi bilo z vidika vzdržnosti zdravstvenega sistema obvezno cepljenje bolj smiselno uvesti za zaposlene v zdravstvenih institucijah in domovih za starejše. Opozorila je tudi na problem "lahkotnosti vladanja z odloki".

Počivalšek znova napovedal odločanje o pogoju P in C za javno upravo

14. 09. 2021 14.05

Vlada se mudi na obisku v savinjski regiji. Tam je gospodarski minister Zdravko Počivalšek novinarjem znova dejal, da nameravajo "kljub problemom, ki temu sledijo" kmalu odločati o tem, da bi pri zaposlenih v javni upravi iz pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) umaknili T, torej testirani. S tem bodo za zgled ostalim, pravi.

PC ali PCT? Kateri pogoj bo za določene zaposlene v državi kmalu obvezen?

10. 09. 2021 17.14

Ministri v javnosti napovedujejo strožje ukrepe za državno upravo, nekateri delavci pa se bojijo za svojo zaposlitev. Da gre za prikrito prisilo k cepljenju, pravijo nekateri sindikalisti in pravniki. Nekateri necepljeni bi po predlogu sicer lahko delali od doma, obstajala pa naj bi tudi možnost, da bi vsak resorni minister za del necepljenih uslužbencev odobril možnost testiranja. A dogovora vlada še ni sprejela. Neuradno tudi zato, ker naj bil del vlade bolj naklonjen pogoju PC za ves javni sektor, kar pa je na noge že spravilo policiste, vojake, učitelje.

Dva obraza koronašole: ravnatelj brez maske in samostojen nakup razkuževalne naprave

26. 08. 2021 21.22

Ponekod so na začetek šole pripravljeni z visoko precepljenostjo učiteljev, v mariborski osnovni šoli so sami tudi kupili napravo za razkuževanje večjih površin, po drugi strani pa se v Preboldu zbirajo podporniki ravnatelja, ki je sporočil, da pogoja PCT ne bo preverjal. Odločitev šolskega sveta, da ravnatelj ostaja na položaju, je množica pozdravila z aplavzom, padlo pa je tudi nekaj težkih besed. "Zelo mučni prizori," se je na posnetke žaljivk na shodu odzval predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan.

V aplikaciji za preverjanje pogoja PCT vidna tudi ime in letnica rojstva

04. 08. 2021 21.23

Vlada je sprejela odlok o načinu ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT, ki določa, da sta lahko v aplikaciji vidna tudi ime in letnica rojstva preverjane osebe. "To je nujno zaradi ugotovitve, da se potrdilo nanaša na osebo, ki ga je predložila," so utemeljili. Ob tem pa aplikacija ne sme omogočati hrambe ali druge obdelave navedenih osebnih podatkov. Prav tako se ne sme povezovati z nobeno zbirko podatkov.

Urbanija po sporu s STA ovadil še pravnici Pirc Musarjevo in Bervar Sternadovo

10. 06. 2021 12.00

Direktor Ukoma Uroš Urbanija je po vloženi ovadbi zoper direktorja STA Bojana Veselinoviča zdaj ovadbo vložil še zoper pravnici Natašo Pirc Musar in Katarino Bervar Sternad. Gre za odziv na ovadbo, ki pa so jo pred slabim mesecem zoper Urbanijo vložili v Pravni mreži za varstvo demokracije.

Gost mora pokazati ustrezno potrdilo: kakšna je podlaga za pridobivanje teh podatkov?

27. 04. 2021 07.00

Lokali, hoteli, kampi in toplice so se odprli, gost pa mora predložiti negativni test oziroma dokazilo o prebolelem covidu-19 ali cepljenju. Je dovolj, da potrdilo samo pokaže? Ali so naši zelo osebni podatki sploh lahko predmet obdelave in hrambe?

Sodnica Urška Klakočar Zupančič oproščena obtožb zaradi zapisov na družbenem omrežju

14. 04. 2021 10.57

Sodnica Urška Klakočar Zupančič je bila oproščena vseh obtožb disciplinske tožilke zaradi zapisa, ki ga objavila na zasebnem profilu na družbenem omrežju, so sporočili iz Odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle. Tričlanski senat je namreč ugotovil, da sodnica ni kršila Zakona o sodniški službi. Klakočar Zupančičeva je ob tem dejala, da tudi sodnikom kot ostalim državljanom pripada pravica do svobode izražanja, "ki je ustavna pravica in ta v zasebnosti, kamor spada tudi zaprt, nejaven Facebook profil ne sme biti kratena".

'Noben predpis ni veljaven, če ni objavljen v uradnem glasilu države'

08. 04. 2021 15.32

Kazni izrečene na protestih zaradi prepovedi zbiranja in zaradi nenošenja maske na prostem, zaradi kršitve prehoda regijske ali občinske meje ali zaradi gibanja v nočnem času. Za vsaj dobra 2 milijona evrov izrečenih kazni je, kot kaže, neveljavnih. Vlada namreč podaljševanje odlokov ni objavljala v uradnem listu, pri čemer je ustava v 154. členu jasna: predpisi se objavljajo v državnem Uradnem listu. To pomeni, da mora biti objavljeno tudi vsako podaljšanje predpisa.

Janša zaradi spora z Veldovo zapustil razpravo, Simoniti ni spregovoril

26. 03. 2021 07.19

V okviru skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije je potekala razprava o Sloveniji, v kateri so najprej soočili mnenja o položaju medijev. Slovenski premier Janez Janša je zaradi spora s predsedujočo Sophie in 't Veld glede (ne)predvajanja videa zapustil sestanek, minister za kulturo Vasko Simoniti pa sploh ni spregovoril.