Nemčije

Martinezovi German Open
18. 05. 1998 09.08
Španka Conchita Martinez je zmagovalka 91. odprtega teniškega prvenstva Nemčije v Berlinu z nagradnim skladom 926.250 ameriških dolarjev. Wimbledonska zmagovalka iz leta 1994 je v finalu v dveh nizih s po 6:4 ugnala mlado Francozinjo Amelie Mauresmo.

Berlin: Clinton in Kohl od 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu
14. 05. 1998 16.38
Na današnji slovesnosti ob 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu z Zahodnim Berlinom se je nemški kancler Helmut Kohl Združenim državam Amerike in zaveznicam zahvalil za njihovo zavzemanje pri obrambi svobode Nemčije in Berlina v času hladne vojne. Slavnosti se je udeležil tudi ameriški predsednik Bill Clinton, ki je Nemce in Američane pozval, naj se učijo iz izkušnje berlinskega zračnega mostu in se vedno borijo za svobodo. "Boj za svobodo se nikoli ne konča," je poudaril Clinton.

Francija ostaja najpomembnejša partnerica Nemčije
12. 05. 1998 07.49
Francija je lani ostala najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Nemčije. Kot je sporočil državni urad za statistiko, so lani Nemci v Francijo prodali za 94,5 milijarde mark blaga, kar je za 8,4 odstotka več kot leta 1996. Sledijo ji ZDA, Velika Britanija in Italija. Tudi na področju uvoza je dežela galskih petelinov na prvem mestu, in sicer je vrednost uvoza znašala 81,1 milijarde mark. Za njo so se uvrstile Nizozemska, Italija in ZDA.

Protestne akcije nemških in francoskih brezposelnih
09. 05. 1998 10.34
Nemški in francoski brezposelni so včeraj že četrtič s skupnimi akcijami protestirali proti množični brezposelnosti. V osrednji akciji je tisoč brezposelnih in sindikalistov iz obeh držav za eno uro zasedlo most Evrope med Strasbourgom in Kehlom. Po prvih ocenah pobudnikov se je v 350 mestih protestnih akcij udeležilo kakih 60.000 ljudi.

Mantilla na tesno v četrtfinale
07. 05. 1998 18.27
Najbolj napet dvoboj osmine finala odprtega prvenstva Nemčije v tenisu z nagradnim skladom 2,45 milijona dolarjev sta v četrtek prikazala Španca Felix Mantilla in Alberto Berasategui. Slednji je gladko s 6:1 dobil prva dva, v naslednjih dveh pa že imel možnost za zmago, a je Mantilla oba niza dobil v podaljšani igri. Avstrijec Thomas Muster je v dveh nizih izločil domačina Knippschilda, Sergi Brugera pa na podoben način Francoza Escudeja. Še največ dela je imel peti nosilec Brazilec Gustavo Kuerten preden je v treh nizih odpravil Maročana Hichama Arazija.

Minister Frlec ob robu zasedanja v Strasbourgu tudi z Granićem
05. 05. 1998 07.34
Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec je imel danes ob robu zasedanja odbora ministrov Sveta Evrope v Strasbourgu tudi vrsto dvostranskih pogovorov. Srečal se je s hrvaškim kolegom Matejem Granićem in estonskim zunanjim ministrom Hendrikom Ilvesom, krajše pogovore pa je imel tudi z zunanjima ministroma Rusije in Nemčije Jevgenijem Primakovom in Klausom Kinklom.

Dobro vzdušje pred odhodom na Nizozemsko
20. 04. 1998 15.12
V nizozemskem Eindhovnu se bo v četrtek, 23. aprila, začelo 21. evropsko prvenstvo v namiznem tenisu. Na njem bo nastopilo tudi deset Slovencev, od tega pet fantov in pet deklet. V moški konkurenci bodo Slovenijo zastopali Robert Smrekar, Gregor Komac, Saša Ignjatovič, Gregor Škafar in Bojan Tokič, pri dekletih pa Petra Dermastija, Biljana Todorovič, Špela Polončič, Helena Halas in Martina Safran.

Okrepitev vojaškega sodelovanja med Nemčijo, Francijo in Poljsko
20. 04. 1998 07.53
Obrambni ministri Nemčije, Francije in Poljske, Volker Ruehe, Alain Richard in Janusz Onyskiewicz so se na včerajšnjem srečanju v francoski Provansi dogovorili za okrepitev vojaškega sodelovanja. Predvidene so predvsem skupne vojaške vaje in izmenjava osebja. Obrambni ministri treh držav so razpravljali tudi o kosovski krizi, prihodnosti sil SFOR v BiH in širitvi zveze NATO.

Mednarodna navtična razstava Internautica 98
15. 04. 1998 17.32
V Marini Portorož bodo v sodelovanju z ljubljanskim Studijem 37 letos, že tretjič zapored, pripravili mednarodno navtično razstavo Internautica 98. Na prireditvi, ki bo od 13. do 17. maja, bo svoje izdelke in dejavnost predstavilo več kot 150 domačih in tujih razstavljalcev.

Jelcin podpisal zakon o nacionalizaciji vojnega plena Rdeče armade iz Nemčije
15. 04. 1998 16.22
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes podpisal zakon o nacionalizaciji umetniških del, ki jih je Rdeča armada po drugi svetovni vojni zaplenila v Nemčiji in prepeljala v takratno Sovjetsko zvezo. Hkrati je naložil ustavnemu sodišču, da preuči, če je zakon v skladu z ustavo.

Angleži ne bodo podprli Johanssona
10. 04. 1998 17.44
Angleška nogometna zveza (FA) ne bo podprla kandidature Šveda Lennarta Johanssona za predsednika Mednarodne nogometne zveze (FIFA). Predsednik UEFA, ki se poleg generalnega sekretarja FIFA Seppa Blatterja poteguje za izpraznjeno mesto Joaoja Havelanga, je namreč podprl kandidaturo Nemčije za svetovno prvenstvo 2006. Kot večina članic UEFA so kandidaturo Johanssona sprva nameravali podpreti tudi Angleži, ki pa prav tako kot Nemci želijo organizirati SP in so se zato odločili proti Johanssonu.

Romi zahtevajo od Nemčije izplačilo odškodnine
08. 04. 1998 17.18
Mednarodna zveza Romov je danes od nemške vlade zahtevala izplačilo odškodnine za nacističnega preganjanja Romov med drugo svetovno vojno. Predstavnik Mednarodne zveza Romov pri Združenih narodih v Ženevi Fred Hoffmann-Reinhardt je na svetovni dan Romov poudaril, da je bilo v času Tretjega Reicha ubitih več sto tisoč Romov. Nemška vlada bi zato morala javno priznati genocid nad Romi in na osnovi tega žrtvam plačati denarno odškodnino. Predlagal je tudi, da bi pri gradnji spomenika v spomin na žrtve holokavsta v Berlinu upoštevali tudi trpljenje Romov. Nemškemu pisatelju Guenterju Grassu je Mednarodna zveza Romov izročila zlato medaljo za zasluge na področju romske kulture.

V Davisovem pokalu že znanih šest četrtfinalistov
06. 04. 1998 12.11
Teniške reprezentance v svetovni skupini so se pretekli konec tedna merile v prvem krogu Davisovega pokala. Šest od osmih tekem je že končanih, ZDA proti Rusiji vodijo z 2:1, v Bruslju je izid med Belgijo in Nizozemsko izenačen 2:2, v zadnjem dvoboju pa je Belgijec Christophe Van Garsse vodil proti Sjengu Schalknu s 6:4, 6:4, 3:6, preden je bila tekma prekinjena zaradi teme.

Kohl obtožil SPD, da laže volilcem
04. 04. 1998 12.48
Nemški kancler Helmut Kohl je v pogovoru za nemški tednik Focus obtožil socialdemokratsko stranko (SPD) svojega tekmeca na jesenskih splošnih volitvah Gerharda Schroederja, da laže volilcem.

SEM gostil udeležence raziskovalnega projekta Linen on net
30. 03. 1998 07.46
Slovenski etnografski muzej (SEM) je včeraj gostil udeležence mednarodnega raziskovalnega projekta Linen on net (Platno na mreži) iz Finske, Švedske, Italije in Nemčije, ki s slovenskimi etnografi sodelujejo v projektu raziskovanja skupnih korenin in značilnosti platnenih vzorcev evropskih narodov.

Tujci vse raje kupujejo nepremičnine na Madžarskem
29. 03. 1998 13.22
V lanskem letu so tujci na Madžarskem pokupili 8000 nepremičnin, je zapisal gospodarski tednik Heti Vilaggazdasag. Skoraj vsi kupci so bile fizične osebe, med njimi največ, dve tretjini, tistih iz Nemčije, Avstrije in Švice. Največje povpraševanje je po družinskih hišah v Budimpešti, pri čemer znaša dosedanja najvišja cena posamezne nepremičnine 282 milijonov forintov. Povprečna cena nepremičnine na Madžarskem pa je znašala približno dvajset milijonov forintov.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia
27. 03. 1998 16.55
Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

Tirana zanika udeležbo svojih državljanov v napadih na Kosovu
25. 03. 1998 16.43
Albanija je kot "neresnične" označila navedbe srbskih oblasti, da so bili v teroristične akcije na Kosovu vpleteni tudi albanski državljani, poroča črnogorska tiskovna agencija Montenafax, sklicujoč se na državnega sekretarja v albanskem zunanjem ministrstvu Feriqa Liteto. Slednji je srbske oblasti obsodil za včerajšnje krvave spopade v treh vaseh na Kosovu ter da je spet poslala enote v smeri proti meji z Albanijo. V Bonnu pa je danes začelo demonstrirati več kot 10.000 kosovskih Albancev, ki se zbirajo nasproti vladne četrti. Organizator shoda je Demokratska zveza Kosova (LDK), ki danes v Bonnu pričakuje kar 40.000 kosovskih Albancev z vseh koncev Nemčije.

Srečanje kontaktne skupine za bivšo Jugoslavijo
25. 03. 1998 08.33
V Bonnu bo danes srečanje kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo na ravni zunanjih ministrov. Posvečeno bo razmeram na Kosovu. Poleg tega sestanka bo v Bonnu tudi srečanje zunanjih ministrov Velike Britanije, Nemčije, Italije, Rusije in ZDA, Robina Cooka, Klausa Kinkla, Lamberta Dinija, Jevgenija Primakova in Madeleine Albright s predstavniki ZR Jugoslavije. Tega srečanja naj bi se udeležili tudi zunanji ministri več drugih držav, med njimi vodja slovenske diplomacije Boris Frlec. V Bonn naj bi po napovedih prišli še zunanji ministri Albanije, Bolgarije, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije, Madžarske, Luksemburga in Avstrije.

Kontaktna skupina o Kosovu
25. 03. 1998 08.12
V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Končal se je seminar o davčni politiki
23. 03. 1998 13.39
V Škofji Loki se je končal mednarodni seminar o socialni davčni politiki, ki sta ga pripravila Društvo Ivan Cankar in Friedrich Ebert Stiftung. Na seminarju so bile predstavljene nemške izkušnje na področju socialne davčne politike, so sporočili iz Društva Ivan Cankar.

Primakov v Zagrebu
20. 03. 1998 14.03
Vodja ruske diplomacije Jevgenij Primakov se bo v Zagrebu pogovarjal s hrvaškim predsednikom Franjem Tudjmanom in zunanjim ministrom Matem Granićem. Ruski zunanji minister je v Zagreb pripotoval sinoči iz Banjaluke.

Kinkel in Vedrine odpotovala v Beograd
19. 03. 1998 13.14
Vodji diplomacij Francije in Nemčije Hubert Vedrine in Klaus Kinkel sta danes dopoldne iz Zagreba odpotovala v Beograd na pogovore z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem. Po pričakovanjih bo osrednja tema položaj na Kosovu.

Kosovska pogajanja prihodnji teden?
19. 03. 1998 12.47
Pogajanja kosovskih Albancev s srbskimi oblastmi se utegnejo začeti prihodnji teden. Novico je danes za beograjski Radio B92 potrdil Fehmi Agani, svetovalec vodje kosovskih Albancev Ibrahima Rugove.

Svilen robček avstrijske cesarice Sissy prodali za 10.000 dolarjev
18. 03. 1998 08.11
Na neki javni dražbi na Dunaju so za 120.000 šilingov (skoraj 10.000 dolarjev) prodali svilen robček, ki je nekdaj pripadal avstrijski cesarici Elizabeti, bolj znani kot Sissy. Robček je Elizabeti podarila mati, ko se je hčerka leta 1853 poročila s sorodnikom iz habsburške rodbine, cesarjem Francem Jožefom I. Robček si je po telefonu priboril neznani kupec iz Nemčije. Sissy je s poroko s Francem Jožefom I. postala središče pozornosti, vendar pa se je njun zakon že na začetku izkazal kot nesrečen. Zadnja leta svojega življenja je Sissy potovala po Evropi, leta 1898 pa jo je neki italijanski anarhist ob Ženevskem mestu zabodel z nožem. Na dražbi so prodali tudi platnen robček, last Sissyjinega soproga, vendar za precej manjšo vsoto, 14.400 šilingov.

Zunanja ministra Nemčije in Bolgarije o Kosovu
16. 03. 1998 16.55
V nemškem mestu Dessau sta se danes sestala nemški zunanji minister Klaus Kinkel in njegova bolgarska kolegica Nadežda Mihajlova. Osrednja tema njunih pogovorov bodo razmere na Kosovu.

Življenje je sen premierno v sredo na velikem odru
11. 03. 1998 16.36
Na velikem odru ljubljanske Drame bodo v soboto, 14. marca, premierno uprizorili delo Življenje je sen avtorja iz španskega zlatega veka Pedra Calderona de la Barce. Klasično, kompleksno besedilo, dramo "par excellence", ki je "eno od tistih del, ki jih je vselej znova treba preverjati in iz njih črpati moč za čas, v katerem živimo", kot meni ravnatelj drame Janez Pipan, režira Janusz Kica, poljski režiser, ki sicer deluje v Nemčiji. Za nov prevod besedila, katerega temeljno vprašanje naj bi bilo - Ali si krojimo usodo sami ali pa je že zapečatena? -, je poskrbel Igor Lampret, sceno in kostume je oblikoval Juergen Lancier iz Nemčije, glasbo, ki naj bi imela strukturalni značaj, a vendarle ostaja v ozadju, je napisal italijanski komponist, rojen v Caracasu, Arturo Annecchino, dramaturginja pa je bila Mojca Kranjc. V glavnih vlogah v delu, ki je predvsem predstava igralcev, saj so na razmeroma praznem odru oni tisti, ki so nosilci sporočil, nastopajo Branko Šturbej kot princ in prestolonaslednik Sigismund, Nataša Barbara Gračner kot plemkinja Rosaura ter Brane Grubar, Saša Pavček, Gregor Baković idr.

Nemški finančni minister načrtuje 2,5-odstotni proračunski primanjkljaj
11. 03. 1998 08.25
Nemški finančni minister Theo Waigel v letu 1998 pričakuje 2,5-odstotni proračunski primanjkljaj. Lani je omenjeni primanjkljaj znašal 2,7 odstotka. Bruto družbeni produkt Nemčije naj bi po Waigelovem mnenju dosegel vrednost med 2,5 in 3 odstotki, zmanjšala pa naj bi se tudi brezposelnost, največji problem nemškega gospodarstva.

143 nacistov v Argentino po drugi svetovni vojni
10. 03. 1998 10.06
Po koncu druge svetovne vojne je iz Nemčije v Argentino zbežalo najmanj 143 nacistov, je v ponedeljek v Buenos Airesu povedala politologinja Carlota Jackisch, predsednica neodvisne komisije zgodovinarjev. Skupina izvedencev je imela prvič možnost vpogleda v dokumente argentinske policije, vendar ni odkrila nikakršnih senzacionalnih dejstev, ki bi presegli raven sedanjih raziskovanj in ugotovitev. "Pri štetju nismo upoštevali svetovno znanih oseb, ki so jih zaprli, izgnali ali pa so umrli še pred aretacijo," je še povedala Jackischova.

Nasilje na Kosovem mora prenehati
09. 03. 1998 16.08
Na ministrskem sestanku držav članic kontaktne skupine za stike, ki se je dopoldne začel v Londonu, sodelujejo zunanji ministri Združenih držav, Velike Britanije, Francije, Italije in Nemčije - Albrigtova, Cook, Vedrine, Dini in Kinkel, Rusija pa je z Nikolajem Afanasievskim zastopana na ravni pomočnika zunanjega ministra. Pred sestankom sta se Madeleine Albright in Robin Cook srečala še na delovnem zajtrku. Cook je kot cilj današnjega posvetovanja navedel, da se jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću da jasno vedeti, da mora nasilje prenehati, Beograd pa mora sprožiti političen proces, ki bo Kosovu zagotovil več avtonomije. Predstavniki šestih držav naj bi med drugim razpravljali o stališču šefa nemške diplomacije Klausa Kinkla, ki zaradi nevarnosti širitve konflikta s Kosova predlaga podaljšanje preventivne misije ZN v Makedoniji.