Ni

Goldbergerja zavrnila tudi ZRJ?

28. 11. 1997 18.26

Avstrijski smučarski skakalec Andreas Goldberger še vedno išče nacionalno smučarsko zvezo, za katero bi nastopal v letošnji sezoni. Avstrijsko sodišče mu je sicer omogočilo, da takoj zamenja krovno smučarsko zvezo, vendar očitno ni zveze, ki bi bila pripravljena sprejeti tega tekmovalca. Kot zadnja ga je včeraj zavrnila smučarska zveza ZR Jugoslavije, kar pomeni, da ga zanesljivo ne bo na prvi tekmi svetovnega pokala v Lillehammerju na Norveškem.

Delničarji Blagovne borze so se odločili za stečaj

28. 11. 1997 15.46

Na današnji izredni skupščini delničarjev Blagovne borze Ljubljana so soglasno sprejeli predlog nadzornega sveta o uvedbi stečajnega postopka. Ugotovili so namreč, da poskus z izvensodno finančno reorganizacijo ni uspel, saj se je nanjo odzvala manj kot polovica upnikov, je povedal predsednik nadzornega sveta in direktor družbe Finmedia, Marjan Božnik.

V Lillehammerju začetek olimpijske sezone za biatlonce

28. 11. 1997 15.03

Biatlonci bodo letošnjo olimpijsko sezono pričeli na prizorišču olimpiade leta 1994 v Lillehammerju. Uvodni nastopi bodo 6. in 7. decembra, na njih pa bodo imeli priložnost za preverjanje rezultatov dela iz pripravljalnega obdobja tudi slovenski reprezentantje, ki so se predstavili dan po prihodu s priprav v Kiruni na Švedskem.

Janša o volitvah

28. 11. 1997 13.56

Ljubljana, 28. novembra (STA) - Predsednik SDS Janez Janša je poleg strankinega stališča do pisnega mnenja predsednika republike Milana Kučana o lustracijskem zakonu na novinarski konferenci predstavil tudi oceno minulih volitev v državni svet ter pri tem poudaril, da je ob posrednih volitvah 22 predstavnikov lokalnih interesov SLS omogočila, da zastopstvo državnega sveta v tem delu ne odraža enake politične slike, kot je nastala po lokalnih volitvah v DS leta 1994.

Vlada o problematiki plač in zaposlovanja v državni upravi

27. 11. 1997 15.33

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala poročilo o pripravi informacije o izvajanju zakona o zavodih. Poudarek je bil na vprašanju, kako je v tem zakonu in tudi v področnih zakonih urejeno vprašanje pooblastil ustanovitelja oz. pristojnih ministrov, govorili pa so tudi o tem, kako se ta pooblastila izvajajo ter kakšen je trend zaposlovanja v javnih zavodih. Vlada je sklenila, da morajo vsa ministrstva do prihodnje seje odgovoriti na vprašalnik o zaposlovanju v teh zavodih. Če katero od ministrstev tudi do prihodnjega tedna ne bo posredovalo podatkov, bo odgovornost nosil minister.

Goldberger brez krovne zveze

27. 11. 1997 12.11

Avstrijski smučarski skakalec Andreas Goldberger, ki je na sodišču uspel z zahtevo, da sme nastopati tudi za druge države, očitno ne najde nove smučarske zveze, ki bi ga registrirala za tekmovanja. Najprej se mu ni posrečilo, da bi nastopal za Grenado, avstrijski časniki pa pišejo, da mu ni uspelo pridobiti niti pravice nastopa za San Marino.

Bo drugi Drnovškov obisk v Sarajevu učinkovitejši

27. 11. 1997 12.04

Dopisnik ljubljanskega Dela v četrtkovem članku iz Sarajeva ugiba o učinkovitosti bližnjega obiska predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška dvajset dni po njegovem prvem povojnem obisku v Sarajevu.

Slovenski astronom Herman Mikuž ob odkritju novih asteroidov; verjetnost trčenj z Zemljo ni zanemarljiva

27. 11. 1997 11.58

Slovenski astronom Herman Mikuž, ki je doslej odkril že 11 malih planetov, je za STA povedal, da obstaja v tujini več centrov za odkrivanje asteroidov oz. planetoidov, kot tudi pravimo malim planetom. Ti centri so pri odkrivanju zelo uspešni saj lahko v mesecu dni odkrijejo tudi nekaj sto asteroidov. Pri opazovanju neba uporabljajo zelo izpopolnjeno opremo, ki je posebej prirejena tako za odkrivanje samo kot tudi za spremljanje takšnih predmetov. Pri nas tako dobre opreme še nimamo, jo pa razvijamo.

ZDA in baltske države bodo podpisale listino o sodelovanju

27. 11. 1997 11.53

Iz Bele hiše so danes sporočili, da bodo ZDA in baltska trojica (Estonija, Latvija in Litva) med januarskim srečanjem predsednikov v Beli hiši podpisale listino o sodelovanju.

Albrightova Arafatu o pogovoru z Netanjahujem

27. 11. 1997 11.42

Voditeljica ameriške diplomacije Madeleine Albright je predsednika palestinskih avtonomnih oblasti Jaserja Arafata seznanila z vsebino zadnjega pogovora z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, so danes sporočili uradni palestinski viri.

Tudi čarovnice ne plačujejo davkov

27. 11. 1997 09.36

Celo Al Capone ni mogel uiti davčnim službam in to ne bo uspelo niti madžarskim čarovnicam, ki so se ta teden pred sodiščem v Budimpešti zagovarjale zaradi utaje davkov pri opravljanju svojih storitev. Zveza madžarskih čarovnic, ki ta čas šteje 8300 članic, je bila leta 1992 registrirana kot verska skupnost. Zveza opravlja podobne obrede kot katoliška cerkev (poroke, pogrebe in krste), zato bi po trditvah ene izmed vodilnih članic čarovniške zveze morala imeti kot priznana verska skupnost pravico do enakih proračunskih subvencij ter oprostitve davkov kot druge verske skupnosti.

Slovenci in vključevanje v Evropsko unijo

26. 11. 1997 18.33

Slovenci so dokaj močno proevropsko usmerjeni, saj tako ali drugače vstop v Evropsko unijo podpira približno 70 odstotkov prebivalcev, eksplicitno proti vključitvi pa je okoli 16 odstotkov ljudi, je povedal dr. Mitja Hafner Fink, nosilec javnomnenjske raziskave o stališčih Slovencev do vključevanja Slovenije v EU, ki jo je izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij s Fakultete za družbene vede. Predstavniki centra so na današnji novinarski konferenci prikazali rezultate omenjene raziskave, ki bodo izhodišče za pripravo vladnega programa obveščanja slovenske javnosti o EU in slovenskem vključevanju vanjo.

Varnostni svet spet o iraški krizi

26. 11. 1997 09.52

Varnostni svet Združenih narodov se bo morda danes sestal in razpravljal o iraški krizi, četudi sestanek uradno še ni potrjen. Seja VS je bila namreč včeraj odpovedana v pričakovanju napovedanih novih ruskih predlogov za razpravo o svoji uradni reakciji na petkovo poročilo komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Vendar pa tudi ruska delegacija čaka na navodila iz Moskve. Rusija v ponedeljek namreč ni sprejela kratkega besedila, ki ga je predlagala Velika Britanija, in je zahtevala daljše besedilo, v katerem naj bi poleg problemov omenili tudi napredek v procesu razoroževanja, ki ga je UNSCOM zabeležil v Iraku in omenil v svojem poročilu. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je za CNN izjavil, da so Iračani v zadnjih šestih letih večkrat lahko uganili, kam bodo šli inšpektorji ZN za razoroževanje. Irak še vedno zavrača dostop inšpektorjev ZN do predsedniških palač.

Ponujena lustracija za matični odbor ni sprejemljiva

26. 11. 1997 08.42

Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je po sinočnji obravnavi predlogov Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem t.i.<b> lustracijske zakonodaje</b> sklenil državnemu zboru predlagati, naj na potekajočem izrednem zasedanju zavrne oba predložena dokumenta: resolucijo o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in zakon o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima.

Povečanje števila brezposelnih, pa tudi večje vključevanje v zaposlitve

25. 11. 1997 13.23

Na Republiškem zavodu za zaposlovanje je bilo oktobra prijavljenih 126.548 brezposelnih oseb, kar je glede na prejšnji mesec za odstotek več in glede na lanski oktober za 4,8 odstotka več. Novo prijavljenih je bilo oktobra 9200 oseb oziroma za dobro petino več kot septembra, vendar pa so oktobra zabeležili tudi večje vključevanje v zaposlitve. Oktobra se je namreč zaposlilo 5759 brezposelnih oseb, kar je za dobro desetino več kot septembra, iz evidence pa je bilo v tem mesecu črtano 2243 oseb.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu

25. 11. 1997 13.01

Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Predsednik Nigra razpustil vlado

25. 11. 1997 10.57

Predsednik Nigra Ibrahim Barre Mainassara je celotno vlado te zahodnoafriške države označil za nepristojno ter jo razpustil. Vojaški diktator ni sporočil, kdo naj bi jo poslej vodil. Tisk v Nigru še piše, da se je vladni kabinet menda pokazal kot povsem nesposoben za reševanje problemov v državi.

Komisija ZN ovirana pri delu v Iraku

25. 11. 1997 09.58

Varnostni svet Združenih narodov bo danes nadaljeval včeraj prekinjeno posvetovanje o iraški krizi. Ameriška stran ostro kritizira Irak, češ da njegova vlada namenoma ne dovoljuje pristopa k posameznim krajem kjer naj bi bilo skrito prepovedano orožje. Varnostni svet ZN ni sprejel še nobene odločitve o tem, ali naj vodja misije za Irak Richard Butler potuje v Bagdad na pogovore s tamkajšnjim vodstvom o odpravi ovir za popolno svobodo gibanja inšpekcij ZN. Diplomatski viri v New Yorku pa so medtem povedali, da bo Butler odpotoval v Bagdad ob koncu tedna.

Z varnostno masko v toaletne prostore

25. 11. 1997 08.14

Uslužbenci bruseljske občine Forest si morajo nadeti varnostne maske, ko gredo v toaletne prostore občinske hiše. Takšen ukrep so občinske oblasti sprejele potem, ko je bruseljski okoljevarstveni inštitut odkril nevarne količine azbesta v gradbenih materialih v kleti, kjer so locirani toaletni prostori. Kot poročajo belgijski mediji, se bodo dela za odstranitev nevarnega azbesta kmalu začela. Občinska hiša v Forestu pa ni edina bruseljska stavba, zastrupljena z azbestom. Najbolj razvpit primer je nekdanji sedež Evropske komisije, ogromna stavba v obliki zvezde, ki že nekaj let zaradi strupene snovi v gradbenih materialih neprodušno prekrita kraljuje v evropski četrti belgijske prestolnice.

Hudi padci tečajev na azijskih borzah

25. 11. 1997 00.00

Tečaji vrednostnih papirjev na borzi v <b>Tokiju</b> so po razglasitvi stečaja četrte največje japonske borznoposredniške hiše Yamaichi Securities danes množično padali, še naprej pa so se cenile tudi delnice v <b>Seulu</b>. Hude padce tečajev so zabeležile tudi borze v <b>Hongkongu</b> in jugovzhodni Aziji, a so bili padci manj dramatični kot v Seulu ali Tokiju.

Voltive v Republiki srbski: svobodne, pravične in demokratične

25. 11. 1997 00.00

Beograd napovedal zmago Kučana

24. 11. 1997 14.18

Srbski državni mediji že dolgo niso posvetili tolikšne pozornosti kakšnemu dogodku v Republiki Sloveniji kot sedanjim predsedniškim volitvam, pa čeprav so vsi vnaprej napovedovali zanesljivo zmago dosedanjega predsednika Milana Kučana. Posebnost tolikšnega zanimanja za slovenske volitve je tudi odsotnost svojčas običajne malicioznosti celo v poročilih državnih medijev.

V Avstriji začeli zbirati podpise za refefendum o evru

24. 11. 1997 00.00

V Avstriji se je danes začelo zbiranje podpisov za referendum o uvedbi evra, ki so ga predlagali svobodnjaki (FPOe). Volilci bodo pobudo za referendum lahko s podpisom podprli do 1. decembra. Cilj FPOe pod vodstvom Joerga Haiderja je razpis referenduma o uvedbi enotne evropske valute in o pristopu Avstrije k skupnemu evropskemu denarnemu trgu. Da avstrijski parlament začne razpravo o referendumu, je potrebno zbrati najmanj 100.000 podpisov volilcev, vendar pa parlament ni dolžan razpisati referenduma. Vladajoča koalicija socialdemokratov (SPOe) in Ljudske stranke (VPOe) je pobudo za referendum o evru zavrnila.

Ustavno sodišče zavrglo pobudo Demokratske stranke o oceni ustavnosti odloka o imenovanju ministrov

20. 11. 1997 10.11

Ustavno sodišče je soglasno zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odloka o imenovanju ministrov, ki jo je aprila letos vložila Demokratska stranka. Ustavno sodišče je pobudo zavrglo, ker, ni pristojno v postopku za oceno ustavnosti predpisa presojati ustavnost ali zakonitost posamičnih pravnih aktov.

Prihaja do zamenjav med Ljubljansko borzo vrednostnih papirjev in Blagovno borzo

19. 11. 1997 14.39

Ljubljanska borza vrednostnih papirjev ob aktualnih dogodkih na Blagovni borzi Ljubljana, ki ji grozi stečaj, opozarja, da sta omenjeni borzi povsem ločeni instituciji in neodvisni delniški družbi, ki imata ločeno lastniško strukturo in nadzorni svet. Ljubljanska borza vrednostnih papirjev opozarja, da je vsakršna zamenjava ali celo poistovetenje obeh borz napačno in zato nesprejemljivo.

Nezadovoljstvo Območnega policijskega sindikata v Mariboru

18. 11. 1997 00.00

Območni policijski sindikat Maribor izraža ogorčenje zaradi vladnih varčevalnih ukrepov, ki znižujejo socialni položaj zaposlenih v ministrstvu za notranje zadeve.

Stanje na slovenskih cestah

18. 11. 1997 00.00

Ceste po drzavi so suhe in normalno prevozne. Burja v Vipavski dolini je pojenjala, tako da sedaj ni vec omejitev za tovorna vozila. Promet v notranjosti in preko mejnih prehodov poteka brez vecjih posebnosti. Za tovorna vozila je na mejnem prehodu Dolga vas cakalna doba 3 ure in dodatne 4 ure v Gornji Radgoni, kjer vozila izlocajo.

Odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Češka vojska bo odpustila vse HIV pozitivne vojake

18. 11. 1997 00.00

Češka vojska bo odpustila vse vojake, ki so HIV pozitivni. Odlok je začel veljati danes. Vodja zdravstvene službe v češki vojski Jan Vesecky je obenem potrdil, da v bodoče v vojsko ne bodo sprejemali posameznikov, ki so okuženi z virusom HIV. Vesecky je pojasnil, da ukrep morda zveni trdo, vendar taki ljudje niso primerni za vojsko. Kljub temu pa češka vojska ni vpeljala obveznega testiranja na virus. Povod za takšen odlok je bilo odkritje infekcije z virusom HIV pri nekem dvajsetletnem vojaku, ki so ga morali zaradi krvavitve odpeljati v bolnišnico. To naj bi bil tretji primer takšne infekcije med pripadniki češke vojske.