Nikoli

Karadžić in Mladić zapustila Srbijo
16. 03. 2001 00.00
Nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić in nekdanji načelnik general štaba vojske Republike srbske Ratko Mladić, ki sta obtožena vojnih zločinov, sta zapustila Srbijo, saj sta ugotovila, da jima nov režim v Beogradu ne bo nudil zaščite, se je izvedelo iz virov blizu vladajoči Demokratične opozicije Srbije (DOS). Minuli mesec so namreč aretirali Radeta Markovića, vodjo tajne policije nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in še nekaj visokih uradnikov nekdanjega režima. Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji pa je na predlog novega odvetnika nekdanje predsednice Republike srbske Biljane Plavšić, ki se je 10. januarja letos predala haaškemu sodišču, preložilo za danes načrtovano zaslišanje. Odvetnik Robert Pavić je sodišču pojasnil, da potrebuje več časa za uvajanje v primer in bo predlog za izpustitev Plavšićeve iz preiskovalnega zapora, o katerem naj bi razpravljali danes, vložil kasneje.

Grafova priznala izgubo
15. 03. 2001 00.00
Nekdanja prva teniška dama, Nemka Steffi Graf, je priznala, da je na newyorški borzi delnic izgubila okoli 600.000 ameriških dolarjev.

Cepivo brez dovoljenja za promet
12. 03. 2001 00.00
Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Spomenik laži razhudil Cerkev
12. 03. 2001 00.00
Cerkev odločno nasprotuje ponovni postavitvi sramotilnega stebra in spomenika laži, kot njeni predstavniki imenujejo obeležje v spomin demonstracije žensk leta 1943, pred ljubljansko stolnico. Pri tem jih zlasti jezi ignoranca mestnih oblasti, ki naj bi sicer prenovljen in spremenjen spomenik (restavratorji so spremenili položaj prsta na roki in odstranili del spornega napisa) hotele na staro mesto vrniti "na skrivaj". "S tem prispevajo k zaostrovanju odnosov med Cerkvijo in državo," so na novinarski konferenci opozorili predstavniki ljubljanske nadškofije.

Uporaba cepiv brez dovoljenja za promet
11. 03. 2001 00.00
Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Hunterju še dve leti prepovedi
09. 03. 2001 00.00
Ameriška atletska zveza (USATF) je metalca krogle C. J. Hunterja kaznovala z dveletno prepovedjo nastopanja zaradi jemanja nedovoljenih poživil, čeprav se je atlet upokojil že lani po OI v Sydneyju. Hunter je prepoved sprejel, a znova poudaril, da ni nikoli namenoma jemal kakršnihkoli prepovedanih snovi.

Uspešni pogovori v Avstriji
07. 03. 2001 00.00
Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Devilsi prevzeli vodstvo v atlantski skupini
07. 03. 2001 00.00
Hokejisti New Jersey Devils so po tesni zmagi v podaljšku proti Ottawi prevzeli vodstvo v atlantski skupini profesionalne hokejske lige NHL in nasprotnikom nagnali strah v kosti, saj napad Patrik Elias, Jason Arnott in Petr Sykora znova deluje, kot je treba. Vodilna ekipa lige, Colorado Avalanche je premagala Atlanto, njeni najbližji zasledovalci, hokejisti Detroita pa so v gosteh ugnali Vancouver, zahvaljujoč dvema zadetkoma Steve Yzermana, ki sta goste pripeljala do vodstva s 3:1.

Timberwolvesi ponovno uspešni
07. 03. 2001 00.00
Ekipa Raša Nesteroviča Minnesota Timberwolves je spet zmagala in se še bolj približala uvrstitvi v končnico ameriške profesionalne košarkarske lige NBA. Težak in boleč poraz pa so doma doživeli igralci Portlanda proti Vancouvru. Chris Webber se je vrnil in bil najzaslužnejši za zmago svojih Sacramento Kingsov, centri pa so bili najzaslužnejši za novi zmagi San Antonio Spursov in Los Angeles Lakersov.

Stolp v Pisi kmalu odprt
04. 03. 2001 00.00
Restavriranje poševnega stolpa v Pisi je skoraj končano. 16. junija bodo simbolično predali ključ tega spomenika, o dokončnem odprtju stolpa za javnost pa bo odločala pristojna komisija. Znameniti stolp, zaščitni znak Italije, so leta 1990 zaprli za obiskovalce, ker se je nevarno nagnil za pet metrov. Stolp so doslej izravnali za skoraj 39 centimetrov in je po mnenju strokovnjakov spet tako varen kot pred tremi stoletji, nikoli več pa ne bo stal povsem ravno.

Hrvaška ni poslala vojske v BiH
27. 02. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na redni novinarski konferenci zatrdil, da Hrvaška v BiH ni nikoli uradno poslala svoje vojske in da niti predsednik države niti sabor o tem nista nikoli sprejela odločitve. "Lahko govorimo samo o tem, ali so deli vojske prečkali mejo, in lahko izvedemo individualno preiskavo o tem," je dejal Mesić. Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je v včeraj izrečeni sodbi za bosanska Hrvata Daria Kordića in Maria Čerkeza zapisalo, da je bila dokazana vpletenost Hrvaške v vojno v BiH (1992-95).

Bush bo predstavil davčni načrt
27. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes zvečer pred obema domovoma ameriškega kongresa predstavil svoj proračunski predlog za fiskalno leto 2002, katerega osrednji del bodo davčne olajšave. Zmanjševanje davkov je bila osrednja parola Busheve predvolilne kampanje in od uspešnosti njegovih predlogov je v veliki meri odvisna njegova nadaljnja kariera v Beli hiši. Kljub privlačnosti zamisli o vračanju denarja davkoplačevalcem, pa Bushu doslej iz različnih razlogov ni uspelo dovolj prepričati javnosti in kongresnikov.

Microsoft trdi, da ni oviral konkurence
27. 02. 2001 00.00
Odvetniki računalniškega podjetja Microsoft so pred sodniki zveznega prizivnega sodišča v Washingtonu odločno zagovarjali stališče, da Microsoft ni kršil protimonopolnih zakonov, zaradi česar je potrebna razveljavitev sodbe prvostopenjskega sodnika, ki je ukazal razbitje podjetja na dva dela. Odvetniki pravosodnega ministrstva in 19 zveznih držav, ki so se pridružile tožbi, pa so dokazovali nasprotno, oziroma, da je imel sodnik Thomas Penfield Jackson prav, ko je lani podal

Slovesnost ob obletnici zmage v zalivski vojni
26. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je na današnji slovesnosti ob 10. obletnici zmage zavezniških sil v zalivski vojni, ki so jo pripravili v Kuvajtu, poudaril, da bo kljub iraškemu voditelju Sadamu Huseinu na območju zaživela in uspevala svoboda. Poleg Powella, ki je bil v času zalivske vojne načelnik združenega poveljstva ameriške vojske, sta se slovesnosti udeležila tudi nekdanji ameriški predsednik George Bush st. in Norman Schwartzkopf, ki je bil poveljnik ameriških sil v zalivski vojni. Ameriški predstavniki so se tudi poklonili spominu na kakih 300 ameriških žrtev vojne.

Tudi škofje proti korupciji
25. 02. 2001 00.00
V slovenskih cerkvah danes berejo drugi del pastirskega pisma slovenskih škofov, v katerem ti po običaju zadnjih nekaj let pred začetkom postnega časa predstavijo svoj pogled na nekatere aktualne probleme v družbi. V prvem delu pisma prejšnjo nedeljo so škofje največ pozornosti namenili vprašanjem socialne pravičnosti, solidarnosti in poštenja, v drugem delu pisma pa govorijo o pojavu korupcije. Korupcija je po mnenju škofov velika sovražnica napredka in demokracije. Kjer vlada, imajo namreč prednost tisti, ki več plačajo ali imajo boljše zveze. V takem okolju pošteni, sposobni in delavni ljudje ne morejo uspevati, uspevajo pa tisti, ki imajo zveze in denar, so prepričani škofje, ki dodajajo, da se pri nas ustvarja vtis, da korupcije skoraj ni, da ni podkupovanja in da ni treba imeti zvez, da gredo postopki, zadeve in posli naprej. "Naš tisk rad piše o primerih korupcije drugod in sodeč po tem bi bila pri nas zanemarljiva. Bilo bi hvalevredno, če bi bilo res tako, a žal, ni", pišejo škofje.

Clintonovi novi škandali
24. 02. 2001 00.00
V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Minimalne spremembe novele ZRLI
23. 02. 2001 00.00
Na redni tedenski novinarski konferenci je vodja poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Miran Potrč predstavil predlagane rešitve v noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI), ki jih je v začetku tedna v obliki dopolnil sprejela vlada. V zvezi s četrtkovim različnim glasovanjem koalicijskih partneric pri odločanju o soglasju k imenovanju Janeza Čadeža za generalnega direktorja RTV Slovenija pa je dejal, da to vprašanje nikoli ni bilo koalicijsko vprašanje

Začetek mednarodne konference na Bledu
23. 02. 2001 00.00
Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Enote ZN na meji med Etiopijo in Eritrejo
22. 02. 2001 00.00
Potem ko so se etiopske enote včeraj umaknile s spornega mejnega območja med Etiopijo in Eritrejo, so se na položaje vzdolž meje danes namestile mirovne enote Združenih narodov. Zadnjih 1200 etiopskih vojakov je svoje tanke, topništvo in oklepna vozila s položajev, ki so jih zasedli pred poltretjim letom, umaknilo včeraj. Tako so izpraznili 25 kilometrov široko tamponsko območje, na katerega so se namestili vojaki ZN.

Kipi in risbe Metoda Bohinca
21. 02. 2001 00.00
V galeriji Krka v Ljubljani so odprli razstavo kipov in risb likovnega umetnika Metoda Bohinca. Avtor za svoje izražanje uporablja znak oziroma sistem znakov. V sodobni umetnosti se znak izraža skozi dva prepletena vidika: v ponovnem odkrivanju znaka kot arhetipa z magičnim izvirom in znak kot posledica doživete izkušnje. Gledališki utrinek je na prireditvi prispeval član SNG Drama Ljubljana Jernej Šugman, glasbenega pa etno skupina Ul-uru. Razstava bo odprta do 20. marca.

Sprožili preiskavo proti Fischerju
19. 02. 2001 00.00
Frankfurtsko tožilstvo je danes uradno uvedlo preiskavo proti nemškemu zunanjemu ministru Joschki Fischerju zaradi domnevnega lažnega pričanja v procesu proti teroristu Hans-Joachimu Kleinu, ki ga je sodišče obsodilo na devet let zapora zaradi napada na konferenci Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) na Dunaju pred 25 leti. Nemški zunanji minister je sicer danes odpotoval na dvodnevni obisk v ZDA, kjer se bo srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Gretzky začel s porazom
19. 02. 2001 00.00
Legendarni kanadski hokejist Wayne Gretzky je pred dnevi postal lastnik severnoameriškega poklicnega moštva NHL Phoenixa, krstni nastop pred domačimi gledalci pa se je zanj končal klavrno - Kojoti so visoko izgubili s Plameni iz Calgaryja 1:4. Včerajšnje tekme očitno niso bile po godu ekipam iz ameriške zvezne države Teksas, saj je poleg Phoenixa na domačem igrišču izgubil tudi Dallas, potem ko ga je premagal Detroit z 2:1.

Čadež izvoljen za v.d. generalnega direktorja RTVS
19. 02. 2001 00.00
Svet RTV Slovenija je po daljši razpravi na tajnem glasovanju z večino glasov za vršilca dolžnosti generalnega direktorja tega javnega zavoda izvolil Janeza Čadeža. Zanj je glasovalo 16, proti pa je bilo 7 članov sveta. Čadež bo vršilec dolžnosti do zaključka postopka v DZ, ki mora dati končno soglasje k imenovanju generalnega direktorja RTVS.

Osebna zbirka Primoža Puglja
14. 02. 2001 00.00
V Bežigrajski galeriji so odprli likovno razstavo kiparja Primoža Puglja z naslovom Osebna zbirka. Razstavo je sestavil iz video instalacije, svetlobnega objekta in kipa, ki tvorijo nekoliko modificirano sintagmo: sex, drugs & fast food.

Jugoslovanski novinarji zaključili obisk
14. 02. 2001 00.00
Jugoslovanski novinarji, ki so na povabilo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) v ponedeljek prispeli v Slovenijo, danes končujejo svoj obisk. Kot je povedala novinarka jugoslovanskega poslovnega časnika Privredni pregled in radia Poslovni radio Ljiljana Lukić, lahko po tem, kar so videli, reče, da je Slovenija v Evropi. Slovenska podjetja imajo po mnenju novinarjev na jugoslovanskem trgu možnosti povsod, kjer bodo opravljala višje oblike poslovanja in ne zgolj prodaje.

Bush o povečanju obrambnega proračuna
13. 02. 2001 00.00
Med obiskom vojaškega oporišča Fort Stewart v zvezni državi Georgia je ameriški predsednik George Bush napovedal povečanje obrambnega proračuna v fiskalnem letu 2002 in obljubil, da si bo prizadeval za izboljšanje življenjskega standarda pripadnikov oboroženih sil. Bush je tako napovedal, da bo v proračunskem predlogu za leto 2002 310 milijard dolarjev, kar je za 14 milijard več kot v proračunu za letošnje leto. Busheva napoved o povečanju proračunskih sredstev za obrambo je sprožila takojšnjo kritiko vodje demokratske manjšine v predstavniškem domu kongresa Dicka Gephardta, vendar na račun Bushevega načrta davčnih olajšav.

Sonda Near Shoemaker pristala na Erosu
13. 02. 2001 00.00
Ameriška samodejna vesoljska sonda NEAR Shoemaker je nekaj po 21. uri po srednjeevropskem času pristala na planetoidu (asteroidu) 433 Eros in na Zemlji še naprej sprejemajo njen signal in fotografije. Signal potuje do Zemlje 17 minut in pol. Sonda, vredna 122 milijonov dolarjev, ni bila opremljena za pristanek, zato je direktor odprave Robert Farquhar skupaj z drugimi ameriškimi vesoljskimi strokovnjaki pred pristankom trdil, da ima vesoljsko plovilo le en odstotek možnosti, da bo pristanek preživelo.

Tehnološko zaostajanje srednje in vzhodne Evrope
12. 02. 2001 00.00
Prepad med Vzhodom in Zahodom je večji kot kdajkoli v sodobni zgodovini, kaže študija ekonomske komisije ZN za Evropo, ki jo je pripravil zgodovinar in ekonomist z ameriške univerze UCLA Ivan Berend, v današnji izdaji pa jo povzema francoski dnevnik Le Monde. V njej ugotavlja, da vzhodnoevropske države kljub gospodarskim reformam in gospodarski rasti ostajajo za "zaveso revščine".

Sestanek arabskega ministrskega odbora
11. 02. 2001 00.00
V jordanski prestolnici Aman se je sešel arabski ministrski odbor, ki je bil ustanovljen oktobra na izrednem arabskem vrhu v Kairu. Odboru je predsedoval egiptovski zunanji minister Amr Musa, na sestanku pa so med drugimi prisostvovali tudi delegati iz Palestine, Savdske Arabije, Egipta, Maroka in Tunizije. Srečanje je predvsem namenjeno podpori Palestincem po zmagi Ariela Šarona na izraelskih premierskih volitvah.