Nikoli

Samomor zaradi izgubljene nogometne stave

14. 07. 1998 07.52

Vietnamski časopis Thanh Nien je zapisal, da se je obesil neki lastnik tovarne sladkorja, ker je izgubil stavo, da bo na svetovnem nogometnem prvenstvu nemška reprezentanca premagala hrvaško.

Sprememba spola priporočljiva najkasneje do 24 meseca starosti, ugotavlja študija

12. 07. 1998 10.47

Spol človeka je določen z rojstvom, vendar ga lahko v enaki meri določi tudi vzgoja v zgodnjem otroštvu, ugotavlja kanadska študija, ki jo je objavila amariška revija Pediatrics. V študiji navajajo, da so nekemu fantiču pri sedmih mesecih zaradi opekline, ki jo je dobil pri obrezovanju, odrezali penis in mu naredili vagino. Starši so ga nato vzgajali kot deklico in ta - danes šteje 26 let - ni nikoli izražala dvoma o svoji ženskosti. V mladosti se je včasih počutil(a) kot ''pomankljiv fant'' in se v glavnem igrala s tradicionalno fantovskimi igračami, vendar je prijateljevala predvsem z deklicami. Danes se počuti žensko, obnaša pa biseksualno; imela je partnerje obeh spolov, trenutno pa živi v homoseksualnem odnosu z žensko. Avtorji študije iz otroške bolnice v Torontu primerjajo ta primer z drugim dečkom, ki so ga na enak način operirali pri starosti 21 mesecev. Ta se ni nikoli počutil kot ženska, v mladosti se je igral ''pomankljivega dečka'', v zreli dobi pa ga privlačijo le ženske. Pri 25 letih se je poročil z žensko in posvojil njene otroke. Raziskovalci poudarjajo, da se deček, ki se je podvrgel operaciji pri sedmih mesecih, počuti kot ženska, drugi, ki so ga operirali pri 21 mesecih, pa se ni nikoli uspel počutiti pripadnika ženskega spola. Zato sklepajo, da je potrebno odločitev o spolu sprejeti čimprej, najbolje ko je otrok še novorjenček in da je najvišja sprejemljiva starostna meja za spremembo spola med 18 do 24 mesecem.

Knjiga o Slovencih v Mauthausnu

10. 06. 1998 14.33

Ob 60. letnici postavitve zloglasnega koncentracijskega taborišča v Mauthausnu je pri Cankarjevi založbi izšla knjiga Franceta Filipiča Slovenci v Mauthausnu s podnaslovom Nikoli več!, ki v besedi in sliki izčrpno opisuje usodo mnogih Slovencev, poimensko našteva vse slovenske taboriščnike z osnovnimi življenjskimi podatki in osvetljuje takratne dogodke na podlagi najnovejših avtorjevih raziskav.

RKS o nudenju pomoči prizadetim v Posočju, Tednu solidarnosti ter akciji Nikoli sami

27. 05. 1998 14.54

Generalni sekretar Rdečega križa Slovenije (RKS) Mirko Jelenič je danes novinarjem predstavil dejavnosti RKS na področju nudenja pomoči prizadetim v Posočju, Teden solidarnosti RKS, ki bo potekal od 1. do 7. junija, ter letošnjo akcijo zbiranja sredstev za humanitarne programe RKS Nikoli sami.

Kralj Husein kritiziral protislovja Netanjahuja

16. 05. 1998 10.00

Jordanski kralj Husein je danes kritiziral "protislovja in zmedena stališča" izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja v zvezi z bližnjevzhodnim mirovnim procesom.

Pakistan se ne namerava odpovedati jedrski opciji

16. 05. 1998 09.44

Pakistan se ne namerava odpovedati "jedrski opciji", prav tako pa bo sam določil čas, ko bo odgovoril na indijske jedrske poskuse, je danes po obisku ameriške misije, ki si je prizadevala prepričati Islamabad, naj ne izvede jedrskih poskusov, izjavil sekretar v pakistanskem zunanjem ministrstvu Šamšad Ahmed.

Skupina G-8 ne bo sprejela novih ukrepov proti Indiji

15. 05. 1998 17.29

Indija je danes pozvala predstavnike svetovnih velesil v skupini G-8, naj proti Indiji ne sprejmejo novih ukrepov. V Birminghamu se bo namreč nocoj začel vrh skupine G-8, v kateri sta tudi ZDA in Japonska, ki sta zaradi jedrskih poskusov že uvedli gospodarske sankcije proti Indiji. Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira, ki bo predsedoval vrhu, je že sporočil, da na vrhu ne bodo sprejeli "skupnih sankcij proti Indiji".

Berlin: Clinton in Kohl od 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu

14. 05. 1998 16.38

Na današnji slovesnosti ob 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu z Zahodnim Berlinom se je nemški kancler Helmut Kohl Združenim državam Amerike in zaveznicam zahvalil za njihovo zavzemanje pri obrambi svobode Nemčije in Berlina v času hladne vojne. Slavnosti se je udeležil tudi ameriški predsednik Bill Clinton, ki je Nemce in Američane pozval, naj se učijo iz izkušnje berlinskega zračnega mostu in se vedno borijo za svobodo. "Boj za svobodo se nikoli ne konča," je poudaril Clinton.

Več kot 7000 vrstam dreves grozi izumrtje

13. 05. 1998 08.10

Izsledki znanstvenih raziskav kažejo, da več kot 7000 vrstam dreves po svetu grozi izumrtje. World Conservation Monitoring Centre v britanskem univerzitetnem mestu Cambridge je v okviru svoje raziskave zajel 100.000 vrst dreves. "Še nikoli ni bilo ogroženih toliko vrst drevja kot zdaj," navaja časnik Sunday Times botanika Davida Bellamyja. Med ogrožene vrste med drugim sodijo kitajski iglavci, vrsta dreves iz tropskih deževnih gozdov v centralni Afriki, številne izmed 99 vrst hrasta v Mehiki, brazilsko drevo, katerega les uporabljajo tudi za izdelavo violin ter drevo mokovec (whitebeam) v Veliki Britaniji. Študija je bila izdelana še pred silovitimi požari, ki so lansko leto izbruhnili v gozdovih na Borneu in Sumatri. Znanstveniki menijo, da je v požarih med milijoni dreves izginilo tudi mnogo vrst, za katere sploh nismo vedeli.

Glasba povečuje inteligenco

10. 05. 1998 09.41

Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.

Motorhead žagajo kar po starem

07. 05. 1998 09.35

"Niti malo nismo utrujeni. Vsi trije skupaj delamo toliko hrupa kot buldožer. Drugi bendi potrebujejo dva kitarista in kup samplerjev, če hočejo ustvariti vsaj približno toliko hrupa kot mi." To so besede Mickeyja Deeja, bobnarja težkometalne skupine Motorhead, ali točneje, njegov opis dejanskega stanja.

Srečanje Arafat - Blair doslej še brez napredka

04. 05. 1998 17.38

Britanski premier Tony Blair je v Londonu danes sprejel palestinskega vodjo Jaserja Arafata, s katerim sta razpravljala o oživitvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Arafat je srečanje ocenil kot "zelo pozitivno, konstruktivno in pomembno", novinarjem pa je tudi zatrdil, da doslej niso dosegli nikakršnega napredka.

Hašek in Grosek izločila Philadelphio; Montreal zelo blizu prvega uspeha po petih letih

02. 05. 1998 12.10

V Philadelphiji so v peti tekmi prvega kroga končnice severnoameriške hokejske lige NHL domači letalci trdo pristali. S porazom proti Buffalu po podaljšku so lanski finalisti letošnji nastop namreč končali že v prvem krogu končnice. Buffalo, ki si je v letošnji sezoni veliko točk priboril predvsem po zaslugi izrednega vratarja Dominika Haška, je v končnici prikazal doslej skrite vrline. Predvsem to velja za učinkovito igro z igralcem več, saj so od 32 priložnosti, ko so imeli na tekmah v končnici na ledu igralca več, zadeli devetkrat. Na zadnji tekmi v Philadelphiji so vse tri gole za zmago s 3:2 dosegli ob "power-playu". Junak srečanja je bil Michal Grosek, ki je z golom v šesti minuti podaljška Buffalu šele tretjič v zadnjih 14 poskusih omogočil napredovanje v naslednji krog končnice, pa tudi Hašek je bil s 35 obrambami spet na svojem mestu. V Washingtonu je Boston s prepričljivo zmago 4:0 - tri gole so gosje dosegli v drugi tretjini - znižal skupni izid v boju z Washingtonom na 2:3. Vratar Bostona Byron Dafoe je imel 26 obramb ter prvič v karieri na tekmi končnice ohranil nedotaknjeno mrežo, zadetke pa so dosegli Jason Alison, Sergej Samsonov, Rob DiMayo in Ray Bourque. Pingvini iz Pittsburgha so po sinočnjem porazu v domači dvorani zelo blizu izpadu iz tekmovanja. Montrealski Canadiens so jih premagali s 5:2 in v skupnem seštevku vodijo s 3:2. Mark Recchi je dosegel dva gola v zadnji tretjini, Patrice Briseboise in Shaynne Corson pa sta zadela v razmaku minute in pol v drugi tretjini. Edina svetla točka poraza pingvinov je tradicija; ko so namreč zadnjič, leta 1991, izgubljali dvoboj prvega kroga končnice z 2:3, so nazadnje ne le zmagali v prvem krogu, ampak tudi osvojili Stanleyev pokal. Prav nasprotno - prekinitev tradicije - pa si želijo v kanadskem moštvu, ki se mu v zadnjih petih sezonah, ko se je uvrstilo v končnico, nikoli ni uspelo uvrstiti v drugi krog tekmovanja.

Srbi preprečujejo izročitev univerzitetnih poslopij kosovskim Albancem

30. 04. 1998 16.56

V središču Prištine se je zbralo na tisoče Srbov, da bi preprečili izročitev treh poslopij univerze kosovskim Albancem. Demonstranti so nosili srbske zastave in prepevali nacionalistične pesmi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Izročitev prostorov univerze je del albansko-srbskega sporazuma o šolstvu, za katerega sta se strani dogovorili pred dvema mesecema. Srbski rektor univerze Radivoje Papović je za beograjski radio B-92 povedal, da "srbske univerze ne bo nikoli prestopil noben Albanec". V okolici univerze so se zbrale posebne policijske enote, proti albanskim študentom pa so uperjeni vodni topovi, poroča radio B-92. Sicer pa so kosovski Albanci v Prištini znova izvedli miren protest. Demonstranti so se sprehodili brez transparentov ali vzlikanja gesel, po pol ure pa so se razšli.

UNICEF obžaluje in obsoja umor monsignora Gerardija v Gvatemali

30. 04. 1998 08.29

Izvršna direktorica Sklada OZN za otroke (UNICEF) Carol Bellamy je ob umoru gvatemalskega monsignorja Juana Gerardija obsodila neznane storilce, ki so s strahopetnim dejanjem prizadeli vse ljudi na svetu, ki verjamejo v pravičnost, mir in spoštovanje človekovih pravic. Monsignor Gerardi je bil koordinator Urada za človekove pravice pri gvatemalski nadškofiji in si je prizadeval za nacionalno pomiritev po več kot 30 letih nasilja v državi. "Prebivalci Gvatemale so monsignorja Gerardija ljubili in spoštovali kot pogumnega zagovornika miru, pravice in enakosti. Zelo pomembno je bilo njegovo delo pri sestavi poročila o kršitvah človekovih pravic v Gvatemali z naslovom Gvatemala, nikoli več. Gerardi je zbral na tisoče pričevanj o grozotah, storjenih v letih nasilja, ko je umrlo tudi na tisoče otrok," je dejala Carol Bellamy.

Nikoli dovolj prtljage

30. 04. 1998 07.38

James Ringley (47) iz ameriške zvezne države Teksas ima očitno zelo ostro oko in hitre reflekse, saj je v zadnjih osmih mesecih s tekočega traku na letališču Forth Worth-Dallas ukradel več kot 500 kosov različne prtljage, je sporočila lokalna policija. Ko so ga nazadnje ujeli, je Ringley izjavil, da je bil primoran krasti, ker je izgubil službo, žena pa je težko zbolela. Med hišno preiskavo je policija odkrila različne torbe, obleko, elektronske budilke, opremo za golf, orožje in na stotine drugih predmetov s seznama ukradenih stvari, ki so jih letališke oblasti dostavile policiji. Različne letalske družbe, katerih potniki so bili Ringleyeve žrtve, so morale oškodovancem skupno izplačati kar 660.000 doalrjev odškodnine.

V finalu Chang vs. Courier

26. 04. 1998 12.19

V finalu 264.250 ameriških dolarjev vrednega moškega teniškega turnirja ATP na Floridi bosta nastopila domačina Michael Chang in Jim Courier, sicer prvi in tretji nosilec. Prvi je s 6:3 in 6:4 premagal Šveda Mikaela Tillstroma, drugi pa je bil s 4:6, 6:3 in 6:2 boljši od Romuna Andreja Pavla.

Kohl: Dobri pogoji za stabilnost evra

21. 04. 1998 13.26

Nemški kancler Helmut Kohl je evropsko denarno unijo označil kot "najpomembnejšo odločitev po združitvi Nemčij". Predpogoji za stabilnost evra "še nikoli niso bili tako dobri kot danes", je dejal kancler na današnji javni seji parlamentarnih odborov za finance in evropska vprašanja.

Becker začel z zmago

20. 04. 1998 18.58

Eno največjih imen v teniškem športu zadnjih let Nemec Boris Becker je uspešno začel turnir v Monte Carlu z nagradnim skladom 2,45 milijona dolarjev. V prvem krogu je s 5:7, 6:3 in 6:1 premagal Nizozemca Jana Siemerinka.

Sampras ponovno naskakuje prvo mesto na lestvici ATP

20. 04. 1998 07.59

Ameriški teniški zvezdnik Pete Sampras ima spet priložnost postati številka ena svetovnega tenisa. Trenutno najvišje uvrščeni igralec na svetovni računalniški lestvici Čilenec Marcelo Rios se je namreč nastopu na monaškem turnirju zaradi poškodbe moral odpovedati.

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney

11. 04. 1998 10.34

Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Karadžić se ne bo nikoli predal

11. 04. 1998 10.00

Radovan Karadžić, nekdanji voditelj bosanskih Srbov "se ne bo nikoli prostovoljno predal" Mednarodnemu soduišču za vojne zločine v Haagu, je v izjavi, ki jo je danes objavila tiskovna agencija bosanskih srbov SRNA, zatrdila njegova soproga Ljiljana Zelen-Karadžić. Kot je dodala Karadžićeva, naj bi bile govorice o predaji Karadžića haaškemu sodišču "neresnične".

Tatovi so prišli le do vrat

09. 04. 1998 09.33

Tale tolpa kriminalcev ni nikoli prišla dalj kot do vrat stanovanjskih hiš, v katere se je namenila. Dejansko so odnesli prav - vrata.

Becker dobil povabilo za turnir v Monte Carlu

09. 04. 1998 08.56

Nekdanja številka ena svetovnega tenisa, Nemec Boris Becker, bo še 12. v svoji karieri nastopil na turnirju v Monte Carlu, kjer bo svoje moči merila večina najboljših igralcev na peščenih igriščih.

Demaci za konfederacijo s Srbijo in Črno goro

06. 04. 1998 08.13

Predsednik Parlamentarne stranke Kosova Adem Demaci se je včeraj izrekel za konfederacijo s Srbijo in Črno goro.

Helen Hunt in Paul Reiser še naprej noro zaljubljena

27. 03. 1998 09.56

Helen Hunt in Paul Reiser sta pristala, da bosta tudi sedmo sezono igrala v seriji televizijske mreže NBC Noro zaljubljena. NBC bo igralcema plačala po milijon dolarjev za zgodbo. Kot piše Variety, so si prizadevali producenti zaključiti pogajanja še pred podelitvijo oskarjev, saj so se bali, da bi Huntova ob prejemu nagrade zahtevala višji honorar. In - le nekaj ur potem, ko je NBC objavil, da sta Huntova in Reiser podpisala pogodbo, je Helen Hunt prejela Oskarja za najboljšo žensko glavno vlogo v filmu Bolje ne bo nikoli (As Good As It Gets).

Na krožniku ima najraje kuščarje in kače

27. 03. 1998 09.06

Nek 18-letnik z indijskega mesta Patne ima zelo nenavadne prehrambene navade. Hrani se namreč izključno s kuščarji in kačami, nato pa vse skupaj zalije z - bencinom, piše časnik Hindustan Times. Sandip Chaterdshi se tako prehranjuje že od svojega petega leta starosti. Tedaj je namreč "odkril" bencin; za potešitev svoje žeje ga je celo kradel iz avtomobilov, dodaja časopis. Kmalu zatem je v svoj jedilnik vključil še plazilce in žuželke. Zaradi svojih prehrambenih navad se je prepiral s starši, ki so ga nazadnje celo vrgli iz hiše. Chaterdshi pravi, da ga to ni pretirano prizadelo in poudarja, da se nikoli ne bi mogel odreči svoji najljubši hrani - kuščarjem. Če mu jih ne uspe naloviti, postane neprijetno vznemirjen, ne more spati in ni sposoben opravljati svojega dela. Kljub neobičajni prehrani pa Chaterdshi nima zdravstvenih težav.

Jordan nekaj krepkih o upravi in soigralcih v NBA

25. 03. 1998 16.44

"V primeru, da bo Phill Jackson odšel, ne bom več igral, pa če tudi to Jerryu Rheinsdorfu in ostalim lastnikom kluba ni všeč. Ve se, da so Bullsi vredni nekaj sto milijonov, Rheinsdorfu pa je v njih vložil le 13 milijonov, zato se mu sploh ni potrebno bati za dobiček," je za posebno izdajo revije ESPN povedal Michael Jordan. "Vprašanje je, kdo bo prvi popustil, saj jaz nikakor ne mislim biti trener in igralec hkrati, kar so mi tudi že ponujali," je dejal Jordan in dodal, da ga nikoli ne bomo videli v obleki s kravato na klopi, možnosti za nadaljevanje svoje kariere pa se mu trenutno zdijo 70:30. Če je pri tem mislil v prid odhoda ali nadeljevanja, ni hotel komentirati. Poleg lastniku Rheinsdorfu ni prizanesel niti glavnemu menedžerju Jerryju Krausu, ki bi po njegovem mnenju že moral oditi, na njegovem položaju pa on vidi prav Philla Jacksona; seveda bi le-ta moral zadržati tudi funkcijo trenerja. "Jaz lahko shajam z ali brez Krausa, vendar ga nikoli ne pozdravim, ko se srečava. Njegove poslovne odločitve v zadnjem času niso bile najboljše; npr. odhod Jasona Caffeyja, za kar ni bilo nobenega pravega razloga, saj smo v zameno dobili Davida Vaughna in dva novinca, kar je pozneje zelo težko prodati," je bil do Krausa oster zvezdnik NBA. Pravzaprav v intervjuju za ESPN ni prizanesel niti svojim "kolegom" s parketa. Za Reggija Millerja tako trdi, da je na igrišču zelo grob in da je z njim igrati podobno, "kot se prepirati s svojo ženo". Še slabše mnenje ima o centru Vročin iz Miamija Alonsu Mourningu, za katerega pravi, da je obseden z Denisom Rodmanom. "Zmeraj se obnaša kot pravi negativec, vendar se, ko na igrišču pride do napetosti, vedno skrije za sodniki," pravi Jordan, ki si je s tem pogovoromm gotovo nabral nekaj novih sovražnikov.

V ZDA le 16 filmov prislužilo več kot 100 milijonov dolarjev

25. 03. 1998 11.42

Med 16 filmi, ki so od 440. prikazanih v ameriških kinematografih, v lanskem letu dosegli blagajniški izkupiček nad sto milijonov dolarjev, je največ prislužil prav z 11 Oskarji nagrajeni Titanik. Samo na severnoameriškem trgu je namreč zaslužil 471 milijonov dolarjev, magično mejo 100 milijonov dolarjev pa je presegel v 12 dneh predvajanja. Nadaljevanje Spielbergovega Jurskega parka, Izgubljeni svet, je mejo presegel že v petih dneh, Možje v črnem pa v sedmih. Ostali so za prestop magične meje potrebovali več časa, presegli pa so jo tudi filmi Stik, Jutri nikoli ne umre, Vojna zvezd ter druga dva Oskarjeva nagrajenca, Good Will Hunting in Bolje ne bo nikoli. Podatke je objavilo ameriško podjetje ACNielson EDI, ki je omenjene filme tudi nagradilo.

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem

15. 03. 1998 10.12

ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.