Nova stranka

Delova volilna projekcija
08. 10. 2000 00.00
Po Delovi volilni projekciji, narejeni na osnovi terenske raziskave v vseh osmih volilnih enotah, si bo sedeže v državnem zboru razdelilo osem strank. 3030 anketiranih državljanov v raziskavi Dela Stik je LDS dodelilo 34 sedežev, SDS in ZLSD po 12, SLS+SKD devet, NSi in DeSUS po šest sedežev, SMS pet, SNS pa štiri sedeže v novem državnem zboru, ki ima 90 poslancev. Presenečenje raziskave je SMS, ki jo volijo politično manj obremenjeni volilci med 18. in 45. letom, zato bo uspeh stranke odvisen tudi od volilne udeležbe, poroča sobotno Delo.

Nova Stranka ima največji delež žensk
02. 10. 2000 00.00
Med strankami, ki imajo svoje kandidate za državni zbor v vseh volilnih okrajih, ima največji delež žensk na svoji listi, kar dve tretjini, Nova Stranka. Predvsem zato, ker se, tako pravijo, borijo za enakopravnost žensk. Trdni pa so tudi glede slovenskega nevključevanja v evroatlantske zveze.

Za 88 poslanskih mest 1001 kandidat
29. 09. 2000 00.00
Na letošnjih volitvah poslancev DZ, ki bodo potekale 15. oktobra, se bo za glasove volivcev potegovalo 23 kandidatnih list, od tega 16 strankarskih list in sedem list, na katerih so neodvisni kandidati. Vseh kandidatov oz. kandidatk v osmih volilnih enotah (brez kandidatov za poslanski mesti, ki pripadata narodnostnima skupnostima) je 1001, s povprečno starostjo 42,2 leta, med kandidati pa je 23,5 odstotka žensk. Kar 46 je tistih občin, v katerih nima stalnega prebivališča noben kandidat oz. kandidatka. Med kandidati je tudi 41 županov, šest podžupanov, 70 poslancev, 12 ministrov ter osem državnih sekretarjev, kažejo začasni podatki Statističnega urada RS.

Podpisan sporazum o koaliciji Slovenija
26. 09. 2000 00.00
Prvaka Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Nove Slovenije (NSi) - Krščanske ljudske stranke, Janez Janša in Andrej Bajuk, sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o koaliciji Slovenija, s katerim sta se vladna SDS in zunajparlamentarna NSi tudi formalnopravno zavezali, da bosta sodelovali za skupno zmago na letošnjih državnozborskih volitvah in v primeru zmage prevzeli odgovornost za vodenje države v prihodnjem mandatu. V sporazumu, ki sta ga sveta strank potrdila že 15. septembra, je poudarjeno, da bosta Janševa socialdemokratska stranka in Bajukova Nova Slovenija delovali skupaj in usklajeno ne glede na volilne izide. Tudi morebitne nadaljnje politične povezave naj bi podpisnici sklepali samo skupaj in o teh povezavah odločali soglasno. Poleg vodstev obeh strank so se podpisa udeležili številni poslanski kandidati SDS in NSi. Po podpisu sporazuma je Janša poudaril, da je nastala koalicija, ki je zavezana vrednotam slovenske pomladi in prihodnosti. Po njegovih besedah bo koalicija Slovenija, katere cilj je relativna večina oz. zmaga na volitvah, "držala dano besedo". Zagotovila naj bi konec tranzicije in državo popeljala do polnopravnega članstva v EU in zvezi NATO. V zvezi s povolilnimi zavezništvi je prvak SDS dejal, da so ta "stvar usklajevanj po volitvah" in opozoril, da koalicija ne bo nikogaršnji "dodatek" pri sestavljanju vlade. Bajuk pa je poudaril, da mora v slovenskem političnem prostoru zavladati večja "verodostojnost". Po njegovem prepričanju bo nova koalicija prispevek tako k verodostojnosti politike kot tudi prispevek k demokraciji nasploh. Tudi prvak NSi je opozoril na "pomladanski izvor" sklenjenega zavezništva, ki ima jasno vizijo, kaj naša država potrebuje. Koalicija bo v predvolilnem času oblikovala vladni program za prihodnje mandatno obdobje, pripravila ekipo za njegovo izvajanje in usklajevala predvolilno delo. Vsaka podpisnica bo na volitvah nastopila s samostojno kandidatno listo, po volitvah pa bo koalicija oblikovala koordinacijo poslanskih skupin in predlagala skupnega kandidata za predsednika vlade.

V današnji <A class="povezavaT" target="_new" href="http://klepet.24ur.com">klepetalnici</A> o zunanji politiki
25. 09. 2000 00.00
V današnji šesti predvolilni oddaji na POP TV, ki bo nocoj ob 21.45 bodo gostje v studiju Lojze Peterle, Nova Slovenija, Ignac Golob, Demokratična stranka upokojencev, Mitja Drobnič, Socialdemokratska stranka, Franci But, SLS+SKD, Feri Horvat, ZLSD, Zmago Jelinčič, Slovenska nacionalna stranka in Igor Bavčar, Liberalna demokracija Slovenije.

Spletne strani političnih strank
21. 09. 2000 00.00
STA objavlja seznam registriranih političnih strank, ki se predstavljajo na spletu in bodo nastopile na letošnjih državnozborskih volitvah.

Nova stranka na volitve s 64 kandidati
21. 09. 2000 00.00
Zunajparlamentarna Nova stranka bo na letošnjih državnozborskih volitvah kandidirala z enotno kandidatno listo, na kateri je večina žensk, v vseh volilnih enotah in vseh volilnih okrajih. Kot so sporočili iz stranke, je na listi 64 imen, od tega 21 kandidatov in 43 kandidatk. Za kandidiranje na enotni listi Nove stranke so se odločili tudi posamezniki iz drugih političnih zunajparlamentarnih strank oz. gibanj, Nacionalne stranke dela, dela Demokratske stranke in dela Krščanskih socialistov. Na listi Nove stranke med drugimi kandidira tudi predsednik Nacionalne stranke dela, ajdovski župan in nekdanji poslanec Marjan Poljšak.

Vstop NSi v parlament ni vprašanje
20. 09. 2000 00.00
Nova Slovenija - Krščansko ljudska stranka (NSi) v volilni kampanji nastopa s sloganom Beseda velja, saj stranka gradi na zaupanju. Na tej podlagi je stranka oblikovala tudi kandidatno listo za letošnje volitve, na kateri so kandidati, ki imajo zaupanje v bazi, je na novinarski konferenci poudaril predsednik stranke Andrej Bajuk. Vsak dan po njegovih besedah prinaša dobre novice - podpora stranki, ki ima že 5202 člana, narašča, zato je optimist: po njegovem prepričanju ni več vprašanje, ali bo NSi dosegla prag za vstop v parlament.

Volilni zbor Nove stranke
19. 09. 2000 00.00
Zunajparlamentarna Nova stranka je na volilnem zboru, najvišjem predstavniškem telesu stranke, potrdila kandidatne liste - v vseh volilnih enotah bo imela predvidoma 65 kandidatov, od teh le 23 moških, in volilni program stranke. Na listo so uvrščeni tudi posamezniki iz Nacionalne stranke dela, njen predstavnik je ajdovski župan Marjan Poljš ak, dela Demokratske stranke ter gibanja krščanskih socialistov. Nova stranka se zavzema za čim večjo udeležbo žensk v slovenskem političnem prostoru, zagotovitev možnosti za kakovostno izobrazbo, enakopraven vstop Slovenije v EU in vojaško nevtralno Slovenijo, nasprotuje pa vstopu naše države v zvezo NATO. Med njenimi programskimi izhodišči je na prvem mestu zavzemanje za politiko enakih možnosti, med prioritetami pa so še: takojšnji začetek reševanja perečih socialnih problemov alkoholizma, neustrezne kazenske zakonodaje, ki storilce nasilnih dejanj premilo kaznuje, in slabe mreže socialnih institucij, ki ne zagotavlja ustrezne strokovne pomoči, poleg tega pa stranka opozarja še na odsotnost nacionalnega programa za reševanje problema samomorilnosti.

Nova Slovenija - beseda velja!
18. 09. 2000 00.00
Nova Slovenija - krščanska ljudska stranka (NSi) je ob predstavitvi volilnega programa sporočila, da je danes vložila kandidatne liste za nastop na oktobrskih volitvah v vseh 88 volilnih okrajih. NSi, ki bo na volitvah nastopila s sloganom Nova Slovenija - beseda velja, se po besedah vodje volilnega štaba Jureta Zupana v volilnem programu zavzema za svobodno gospodarstvo, poudarja prioriteto družine in mladih, izpostavlja potrebo po širini znanja in odprtih možnostih, zahteva "Evropo doma" ter zagovarja potrebo po podpori podeželju, v katerega je treba vnesti mestno kvaliteto življenja.

Nsi bo nastopila v vseh okrajih
16. 09. 2000 00.00
Nova Slovenija - krščanska ljudska stranka (NSi) bo nastopila v vseh volilnih okrajih, je po seji sveta stranke, na kateri so potrdili

Na listi Nove stranke večinoma ženske
15. 09. 2000 00.00
Nova stranka (Nova), ki bo nastopila v vseh volilnih enotah, je edina stranka, ki bo imela na kandidatni listi večinoma ženske, je na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Gorazd Drevenšek, ki je skupaj s tiskovno predstavnico Barbaro Rebolj in tajnikom Blažem Babičem ponovno predstavil ključne točke njihovega volilnega programa. Stranka se po njihovih besedah zavzema za politiko enakopravnosti, ustreznejšo socialno politiko, sodoben izobraževalni sistem in vojaško nevtralnost Slovenije. Ena njihovih ključnih točk pa je tudi evroskepticizem. Po njihovem je Evropska unija zasnovana na diskriminatornem načelu, saj pravila igre niso enaka za vse, zato bi Slovenija morala pretehtati smiselnost dosedanjega vključevanja vanjo.

Kongres SDS v Murski Soboti
08. 09. 2000 00.00
V Murski Soboti bo jutri zasedal 6. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem bo več kot 400 delegatov odločilo, ali se bo stranka udeležila letošnjih državnozborskih volitev po popravljenem proporcionalnem volilnem sistemu. Izvršilni odbor SDS bo delegatom predlagal odhod na volitve, delegatska podpora predlogu pa bo terjala spremembo resolucije o volilnem sistemu, ki je bila maja lani sprejeta na zadnjem kongresu socialdemokratov v Portorožu.

V SKB banki širijo ponudbo
08. 09. 2000 00.00
V SKB banki so v zadnjem letu, kot s posrednikom na tuje trge vrednostnih papirjev, vstopile številne stranke, zato zdaj ponudbo širijo tudi na področje gospodarjenja s tujimi vrednostnimi papirji. Odločitev za vstop na tuje trge bo tako lažja tudi za tiste vlagatelje, ki želijo svoje naložbene odločitve prepustiti strokovnjakom, so sporočili iz SKB.

Ljubljanski odbor NSi
06. 09. 2000 00.00
Kot so sporočili iz stranke Nova Slovenija - krščanska ljudska stranka (NSi) so včeraj v Ljubljani ustanovili in izvolili 25-članski mestni odbor, ki bo v prihodnjih dneh izvolil predsednika ljubljanskega odbora NSi in določil kandidate za poslance v DZ. Predsednik stranke in premier Andrej Bajuk je v pozdravnem govoru poudaril pomen ustanovitve nove politične stranke, ki bo držala dano besedo in ki bo zvesta idejam slovenske pomladi.

Nova Slovenija se predstavi
01. 09. 2000 00.00
Prvič po ustanovitvi stranke Nova Slovenija pa je danes pripravil novinarsko konferenco njen predsednik in premier Bajuk. Na njej so spregovorili o pripravah na volitve in organiziranosti stranke. V stranki premiera Bajuka so spregovorili o pripravah na volitve in organiziranosti stranke. Štiri tedne po ustanovnem zboru stranka pokriva že dve tretjini Slovenije. Po Bajukovem zagotovilu je Nova Slovenija - s ta hip zgolj dvema telefonskima linijama - vendarle stranka prihodnosti. Na tretjo pot slovenske pomladi bodo skušali zvabiti vse, ki so razočarani nad slovenskim političnim prizoriščem. Po tokratnih volitvah, so prepričani v Novi Sloveniji, pa bo drugače.

SKD Trebnje se pridružuje NSi
18. 08. 2000 00.00
Občinski odbor Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Trebnje je soglasno sklenil, da "konča svoje dolgoletno in uspešno delo in se pridruži Bajukovi Novi Sloveniji - krščanski ljudski stranki (NSi)".

Demokrati na volitve z Zelenimi
11. 08. 2000 00.00
Pri Demokratski stranki Slovenije (DS) se je ideja o ustanovitvi t.i. tretjega bloka udejanila po najboljši možni poti, meni predsednik stranke Mirko Macher, saj bodo na jesenskih državnozborskih volitvah verjetno nastopili na skupni kandidatni listi z Zelenimi Slovenije, poleg tega pa bodo sodelovali tudi z drugimi političnimi opcijami in civilnimi družbami, ki nimajo svojih list in v koaliciji DS in zelenih vidijo možnost uveljavitve svojih interesov. Kot je Macher povedal na novinarski konferenci, v stranki že pripravljajo kandidatne liste za volitve in promocijo programa stranke ter kandidatov, na predvolilni konferenci stranke v Mariboru, ki bo 9. septembra, pa bodo tudi potrdili strankine kandidate za nastop na volitvah.

Prijatelji psov na lokalnih volitvah
10. 08. 2000 00.00
Na lokalnih volitvah leta 2001 namerava kandidirati tudi nova "stranka prijateljev psov Avstrije". Vodja stranke Rudolf Mayer je danes za avstrijsko tiskovno agencijo APA izrazil prepričanje, da bo stranka s svojimi idejami navdušila tudi vse tiste Avstrijce, ki nimajo psov.

Nova Slovenija od danes registrirana
09. 08. 2000 00.00
Ministrstvo za notranje zadeve je danes izdalo odločbo, s katero se Nova Slovenija - Krščanska ljudska stranka (NSi) vpiše v register političnih strank. Registrski organ je v postopku ugotovil, da stranka Nova Slovenija izpolnjuje vse pogoje, ki jih določa zakon za vpis stranke v register političnih strank.

Bajuk obiskal Majšperk in Ptuj
06. 08. 2000 00.00
Tako je bilo sinoči, danes pa se je predsednik vlade skupaj z gospodarskim ministrom Zagožnom mudil na delovnem obisku v občinah Majšperk in Ptuj. Sestal se je z vodilnimi gospodarstveniki in župani tega območja. Govorili so predvsem o težavah v gospodarstvu. Za govorniškim odrom se je med prvimi pojavil tudi nekdanji veleposlanik v Parizu in nekdanji minister Andrej Capuder. Z Bajukom in somišljeniki naj bi v pariških nočeh svojega službovanja prijateljevali ter snovali uresničitev političnih upov. Po njegovih besedah ima nova stranka pred seboj naporen mesec. Volilnih enot v Sloveniji je 88, torej morajo ustanoviti vsaj toliko občinskih odborov in njihovih predsednikov. Vsekakor pa so prve ocene volilnega rezultata precej optimistične.

Bajuk obiskal Majšperk in Ptuj
05. 08. 2000 12.06
Tako je bilo sinoči, danes pa se je predsednik vlade skupaj z gospodarskim ministrom Zagožnom mudil na delovnem obisku v občinah Majšperk in Ptuj. Sestal se je z vodilnimi gospodarstveniki in župani tega območja. Govorili so predvsem o težavah v gospodarstvu. Za govorniškim odrom se je med prvimi pojavil tudi nekdanji veleposlanik v Parizu in nekdanji minister Andrej Capuder. Z Bajukom in somišljeniki naj bi v pariških nočeh svojega službovanja prijateljevali ter snovali uresničitev političnih upov. Po njegovih besedah ima nova stranka pred seboj naporen mesec. Volilnih enot v Sloveniji je 88, torej morajo ustanoviti vsaj toliko občinskih odborov in njihovih predsednikov. Vsekakor pa so prve ocene volilnega rezultata precej optimistične.

Bajuk obiskal Majšperk in Ptuj
05. 08. 2000 00.00
Tako je bilo sinoči, danes pa se je predsednik vlade skupaj z gospodarskim ministrom Zagožnom mudil na delovnem obisku v občinah Majšperk in Ptuj. Sestal se je z vodilnimi gospodarstveniki in župani tega območja. Govorili so predvsem o težavah v gospodarstvu. Za govorniškim odrom se je med prvimi pojavil tudi nekdanji veleposlanik v Parizu in nekdanji minister Andrej Capuder. Z Bajukom in somišljeniki naj bi v pariških nočeh svojega službovanja prijateljevali ter snovali uresničitev političnih upov. Po njegovih besedah ima nova stranka pred seboj naporen mesec. Volilnih enot v Sloveniji je 88, torej morajo ustanoviti vsaj toliko občinskih odborov in njihovih predsednikov. Vsekakor pa so prve ocene volilnega rezultata precej optimistične.

Danes ustanovni zbor Nove Slovenije
04. 08. 2000 07.42
Pobudniki nove politične stranke z imenom Nova Slovenija (NSi) - Krščanska ljudska stranka bodo danes v Ljubljani pripravili strankin ustanovni zbor, na katerem naj bi sprejeli program in statut stranke ter izvolili njene organe. Obenem naj bi zbrali 200 overjenih podpisov državljanov, ki pristopajo v stranko ter sprejemajo njen statut in program, in tako zadostili zakonskim pogojem za registracijo nove politične stranke.

Bajuk in Nova Slovenija
31. 07. 2000 22.30
Dva in pol meseca pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami ter po razpadu vladajoče koalicije na slovenskem političnem prizorišču nastaja nova politična stranka z imenom Nova Slovenija (NSI) - Krščanska ljudska stranka. ''Nova Slovenija je sodobna, odprta politična stranka, ki želi pomembno prispevati k zvišanju slovenske politične kulture,'' je v imenu iniciativnega odbora o ustanavljanju nove stranke ter o izhodiščih njenega delovanja na novinarski konferenci dejal premier Andrej Bajuk, ki je tudi pobudnik za ustanovitev nove stranke.

Koalicija ne bo razpadla?
14. 07. 2000 20.22
Dober mesec po prisegi nove vlade je bila enotnost koalicije na prvi resni preizkušnji. Združena ljudska stranka se je namreč odrekla v kolicijski pogodbi zapisani zavezi za uveljavitev večinskega volilnega sistema. Njeni poslanci so včeraj podprli ustavne spremembe, ki bi uzakonile drugačen volilni model, zaradi česar so mnogi že ugibali o razpadu pomladnega zavezništva. ''Mislim da koalicija Slovenija zaradi tega ne bo razpadla,'' je dejal Zagožen. Popoldne pa se je poslanska skupina SLS + SKD sestala z izvršilnim odborom stranke. Med sejo je predsednik, ki so ga Socialdemokrati obtožili soliranja, zagotovil, da vodstvo stranke podpira odločitve poslanske skupine v zvezi z volilno zakonodajo.

Slovesnost SLS+SKD in SDS ob dnevu državnosti
24. 06. 2000 11.59
SLS+SKD Slovenska ljudska stranka in SDS sta včeraj zvečer na Jančah organizirali slovesnost ob dnevu državnosti. S proslavo in kresovanjem so obeležili deseto obletnico prve demokratične slovenske vlade in deveto obletnico samostojne države Slovenije. Slavnostna govornika na prireditvi sta bila predsednik SLS+SKD Franc Zagožen in podpredsednik SDS Milan Zver.

Petrle odgovoril na očitke
17. 06. 2000 09.30
Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Mori razpustil japonski parlament
02. 06. 2000 16.42
Japonski minister Joširo Mori je danes razpustil parlament in napovedal predčasne volitve, ki bodo 25. junija. Odločitev je sporočil predsednik parlamenta Soičiro Ito, ki je prebral sklep cesarja Akihita, ki ga je podpisal tudi premier.

Prvi izidi volitev v Surinamu
26. 05. 2000 18.55
Včeraj so v Surinamu potekale parlamentarne volitve. Po prvih znanih izidih je zmagala opozicijska koalicija Nova fronta, ki jo vodi nekdanji surinamski predsednik Ronald Venetiaan.