Nova Gorica

Kako so bolnišnice pripravljene na morebitni jesenski covidni val?
29. 07. 2022 15.50
Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Bolnišnice se kljub temu pripravljajo na morebitni jesenski val, ki bi mu sledila rast števila bolnikov. Covidne bolnike bodo zdravili na posebnih covidnih oddelkih, pa tudi v izolacijah na matičnih oddelkih.

Hidroelektrarna Solkan zaradi nizkega vodostaja Soče začasno ustavljena
28. 07. 2022 09.38
Zaradi izjemno nizkega pretoka reke Soče, ki je posledica dolgotrajnega sušnega obdobja, je z obratovanjem začasno prenehala hidroelektrarna Solkan, so sporočili s Soških elektrarn Nova Gorica. To se je zgodilo prvič po letu 2003. Furlanija-Julijska krajina je pozvala italijansko vlado, da vzpostavi stik s slovensko za povečanje pretoka skozi solkanski jez. Direktor Soških elektrarn Radovan Jereb je ob tem dejal tudi ostale sistemske elektrarne na reki delujejo zelo omejeno, vključno s črpalno HE Avče.

Zaposlitev v Novi Gorici
28. 07. 2022 06.00
Iščeš zaposlitev v Novi Gorici, pa nimaš ideje, kaj bi počel in kje bi našel prosta dela? To ni problem. Nova Gorica je mlado mesto, ki predstavlja regionalno središče Goriške in ponuja številne priložnosti. Tvojo novo zaposlitev v tem ravno prav velikem mestu vam bomo pomagali poiskati mi!

Koliko divjadi je zaradi požara poginilo na Krasu, še ni znano
27. 07. 2022 19.54
Med tiste, ki so v zadnjih dneh nesebično pomagali na pogorišču, lahko prištejemo tudi lovce. Te dni pridno polnijo napajališča v kraških gozdovih, a hkrati ugotavljajo, da med zoglenelimi debli življenja praktično ni več. Koliko divjadi je v uničujočem požaru poginilo, še ugotavljajo. Na napajališča pa so lovci že postavili kamere, s katerimi bodo v prihodnje opazovali populacijo. Bolj srečno se je razpletlo za domačo živino, veterinarska uprava poginov ne beleži, so pa preventivno evakuirali nekaj govedi.

Policijski posnetki zadnjega požara na Krasu
27. 07. 2022 12.45
Observacija požara, iskanje novih žarišč, sporočanje podatkov gasilskim enotam. To je le nekaj nalog, ki jih je slovenska Policija v času požara opravljala na Krasu. A svojega dela še ni zaključila. Na spletu so objavili več posnetkov, ki prikazujejo aktivno sodelovanje policijske enote pri gašenju požara na Krasu. Pomoč je prišla tudi v drugih oblikah: evakuirali so prebivalce in živali, varovali lastnino, pomagali tudi kot prostovoljni gasilci.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev
26. 07. 2022 06.32
V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Zelena pokrajina v nekaj dneh postala siva: kako dolgotrajna bo obnova?
26. 07. 2022 20.30
Vojaški helikopterji so znova poleteli nad opustošenim Krasom in s kamero ujeli podobe do tal pogorelega kraškega gozda. Posnetki razkrivajo izjemne razsežnosti in veliko škodo 10-dnevnega divjanja ognja. Ko bo požar pogašen, sledi čiščenje območja, kasneje tudi sistematična obnova gozdov, da bi si ti po eni največjih naravnih katastrof v zgodovini države čim prej opomogli. Na kmetijskem ministrstvu zagotavljajo, da bodo storili vse, da se tako obsežni požari ne bi ponovili. Že za prihodnje leto napovedujejo gradnjo novih protipožarnih cest in poti.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj
26. 07. 2022 07.51
Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Začeli so se vpisi na fakultete v prvem prijavnem roku
25. 07. 2022 06.49
Za kandidate, ki se v študijskem letu 2022/2023 lahko vpišejo v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študijskega programa v prvem prijavnem roku, so se na visokošolskih zavodih začeli vpisi. Potekali bodo do 17. avgusta.

'Lahko le gasiš ali bežiš. Bori so suhi kot poper, plameni se dvigajo nad krošnje'
23. 07. 2022 19.18
Če je za kraške ekipe intervencija čustveno zahtevnejša, saj ogenj požira domač teren, ki je iz minute v minuto bolj opustošen, enote iz drugih regij preseneča nepoznan in izjemno zahteven kraški teren, prekrit z ostrim kamenjem in neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, ki pokajo brez prestanka. A ko se izmučen vračaš domov in vidiš hvaležnost ljudi, je vse poplačano, pravi gasilec iz Krope.

V Črnomlju z več kot 39 stopinjami padel julijski temperaturni rekord
23. 07. 2022 17.56
Preseženih je bilo več temperaturnih rekordov. Do sedaj se je živo srebro najvišje povzpelo v Dobličah pri Črnomlju, kjer je merilna postaja agencije za okolje (Arso) namerila 39,4 stopinje Celzija. Doslej je bila v Črnomlju najvišja julijska temperatura izmerjena pri 38 stopinjah Celzija.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši
23. 07. 2022 07.17
Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

Kozarec z vnetljivo snovjo, neznanec na vespi ... Policija: Nič od tega ni res
22. 07. 2022 15.37
Policija v zvezi s požari na Krasu prejema različne informacije in vsako tudi preveri. Veliko je namreč ugibanj o tem, da je na delu požigalec – med drugim so prejeli namige o neznancu na vespi, o najdenem kozarcu z netilnim sredstvom in vozniku z novomeškimi registrskimi oznakami, ki je odpeljal s kraja. "Za zdaj so se vse informacije izkazale za neresnične," pravijo. So pa na enem od začetnih pogorišč našli odvrženo staro steklovino, ki bi v kombinaciji z vremenom lahko bila kriva za to, da je zagorelo. Policija zagotavlja tudi, da varuje evakuirane vasi, da ne bi prihajalo do premoženjske kriminalitete.

Junaki Krasa tudi iz policijskih vrst, pilot: Nebo nad Mirnom je eksplodiralo
22. 07. 2022 12.12
"Če smo še v ponedeljek bili boj z naravnim požarom, smo se včeraj borili za vsako hišo, potem ko je okoli 3. ure nebo nad Mirnom dobesedno eksplodiralo," je izredne razmere na Krasu slikovito opisal policijski pilot Jure Olaj. Ne samo iz zraka, policisti, ki so v prostem času tudi prostovoljni gasilci, pomagajo pri gašenju na tleh, ostali pa pri usmerjanju prometa, varovanju premoženja, evakuacijah, na terenu so kriminalisti ... Za izjemno učinkovitega se je izkazal tudi vodni top.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04
Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo
21. 07. 2022 10.42
Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja
21. 07. 2022 15.08
Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv
21. 07. 2022 12.24
Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?
21. 07. 2022 12.52
Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice
21. 07. 2022 11.27
Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti
21. 07. 2022 08.51
Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'
20. 07. 2022 16.20
Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

Vročina se bo stopnjevala, vse kaže na dolgotrajnejši vročinski val
20. 07. 2022 08.05
Vse več meteoroloških izračunov kaže na dolgotrajnejši vročinski val. Po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije bomo že danes izmerili od 33 do 35, na Goriškem in v Vipavski dolini tudi do 37 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bo vročina še stopnjevala. Najbolj vroč dan v tem tednu bo na Primorskem petek, v preostalem delu Slovenije pa sobota, ko se bo lahko lokalno ogrelo tudi do 40 stopinj, večinoma pa se bodo temperature gibale od 35 do 39 stopinj Celzija.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost
20. 07. 2022 07.02
Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter
19. 07. 2022 07.41
Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče
19. 07. 2022 10.24
Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov
19. 07. 2022 15.00
Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
19. 07. 2022 07.57
Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Gorica premagala Bravo, Ljubljančani večji del tekme z igralcem manj
18. 07. 2022 21.26
Na Primorskem je bila na sporedu še zadnja tekma uvodnega kroga slovenskega državnega prvenstva. Pomerila sta se Gorica in Bravo, Goričani so zmagali z 2:0, Ljubljančani pa so že od 40. minute igrali z igralcem manj.