OKUŽBE

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi

19. 12. 2023 19.04

Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?

19. 12. 2023 08.54

Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Na Hrvaškem zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb

17. 12. 2023 09.14

Štiri leta po začetku epidemije covida-19, prvi zabeleženi primer se je decembra 2019 pojavil v kitajskem Vuhanu, ta virus še vedno ni popolnoma iztrebljen, v zimskem času pa so številke znova začele rasti. Žal tudi tiste črne. Na Hrvaškem je tako zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb. Vendar tamkajšnji epidemiologi mirijo, da razmere še niso dramatične.

Porast okužb dihal: na infekcijski kliniki primanjkuje prostora

15. 12. 2023 12.29

NIJZ opozarja, da so v porastu akutne okužbe dihal. Gripa je za zdaj razširjena v omejenem obsegu, obolelih z respiratornim sincicijskim virusom pa je več kot v preteklih tednih. Med prebivalstvom se širijo tudi koronavirus in rinoviroze. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo.

'Žrtev res ne stoji pred tabo, a tudi za sliko je bil nekje zlorabljen otrok'

10. 12. 2023 15.45

Ne le posilstvo, zalezovanje, spolni napad ... tu so tudi druga kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, ki pa ne dobijo toliko pozornosti in se jih pogosto celo podcenjuje. Primer tega so zlorabe prek spleta in posedovanje pornografskega gradiva. "Da lahko nekdo kupi določeno fotografijo ali video, je nekje nek otrok zlorabljen. A širših posledic pogosto ne vidimo. Pred nami namreč ni neposredne žrtve, ni konkretnega otroka. Namesto tega so na slikah morda otroci z drugega konca sveta," opozarja državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin, ki dodaja, da dodatno komponento igra tudi razvoj digitalnih omrežij. "Mladi so tu brez zavor, a za to smo odgovorne tudi starejše generacije. Me smo odprle to Pandorino skrinjico, otroci pa čutijo posledice."

V izločilnih bojih le Šimenc

09. 12. 2023 12.07

Miha Šimenc bo edini slovenski predstavnik v izločilnih bojih sprinterske preizkušnje svetovnega pokala smučarskih tekačev v Östersundu. V finale se je uvrstil prvič v sezoni, v kvalifikacijah je zabeležil 29. čas. Vili Črv, Anže Gros in Anja Mandeljc so bili za finale prepočasni.

Lampičeva osma na sprintu v Hochfilznu

08. 12. 2023 17.53

Norveška biatlonka Ingrid Landmark Tandrevold je zmagovalka sprinta v Avstrijskem Hochfilznu. S "čisto desetko" na strelišču je za 4,1 sekunde ugnala Švedinjo Elviro Öberg in za 19,7 Francozinjo Justine Braisaz Bouchet, ki sta bili s puško nenatančni enkrat. Anamarija Lampič je z odličnim tekom nadomestila tri zgrešene strele in bila osma.

'Poškodbe rodil, podplutbe, pohabljanje ženskih spolovil, trpi tudi psiha'

06. 12. 2023 10.00

Nasilje nad ženskami pušča hude posledice tudi na njihovem zdravju, težave pa na žalost marsikdaj zaznajo in naslovijo prepozno. "Žrtve nasilja bodo namreč najprej poskrbele za svojo varnost, šele nato pa bodo začele iskati rešitve za svoje zdravstvene situacije," poudarja Katja Zabukovec Kerin. In kakšna so vsa zdravstvena stanja, ki so posledica trpinčenja, zlorabe in vseh drugih oblik nasilja? Psihične so seveda najbolj skrite in sofisticirane, a tovrstno nasilje se pozna tudi na fizičnem zdravju. "Tu so poškodbe rodil, podplutbe in druge fizične poškodbe, pohabljanje ženskih spolovil, spolno prenosljive okužbe," le nekatere našteje Tinkara Srnovršnik, ginekologinja v ZD Ljubljana.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

05. 12. 2023 15.55

Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Zaradi porasta okužb obiski v UKC Maribor prepovedani

04. 12. 2023 12.37

Zaradi porasta virusnih okužb dihal, predvsem covida-19, pojavljajo pa se tudi že gripa in gripi podobna obolenja, so v UKC Maribor do preklica prepovedani obiski. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec pa zaradi poslabšanih epidemioloških razmer omejujejo obiske na določenih oddelkih.

Natalija Verboten predstavlja Kolekcijo Pomaranča

04. 12. 2023 00.15

Vonj pomaranče ima za priljubljeno pevko posebno moč, saj jo v trenutku poživi, osveži, v njej prebudi čustva radosti in topline, napolni s pozitivno energijo in jo ponese v trenutek brezskrbnosti. To je čar njene nove kolekcije razkošnih naravnih izdelkov za nego telesa.

Pri nas zaznali rahel porast primerov oslovskega kašlja

01. 12. 2023 18.05

V novembru so v Sloveniji zabeležili rahel porast števila primerov oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, vendar številke po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) še niso visoke. Pomembno je, da so prebivalci in zdravstveni delavci pozorni na znake oslovskega kašlja, najboljša preventiva pred okužbo pa je cepljenje.

Zaradi stigme in strahu pred testiranjem veliko okužb zaznanih prepozno

01. 12. 2023 06.00

Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki letos poteka pod geslom 'Naj skupnosti vodijo!' in izpostavlja ključen vpliv skupnosti pri oblikovanju odziva na virus HIV in na globalno zdravje. V Sloveniji je stopnja epidemije okužb nizka, vendar po navedbah strokovnjakov še vedno odkrijejo preveč oseb z napredovano okužbo.

Opoj nočnega življenja (pre)pogosto odnese misel na kondom

30. 11. 2023 18.47

V središču Ljubljane so ob svetovnem dnevu boja proti aidsu odprli Muzej spolno prenosljivih okužb, ki v svoje prostore do 12. decembra vabi zlasti mlade. Na atraktiven način v stilu nočnega kluba mlade ozaveščajo o spolno prenosljivih okužbah in nujnosti zaščite pri vsakem spolnem odnosu. Poleg pogostega menjavanja spolnih partnerjev manjši uporabi kondoma med mladimi namreč botruje tudi nočno življenje, ko pod vplivom alkohola in drog pogosto pozabijo na zaščito.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje

29. 11. 2023 12.24

Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Na Pivškem in Postojnskem je vodo še naprej treba prekuhavati

27. 11. 2023 20.21

Več kot 20 tisoč občanov Postojne in Pivke že tri dni prekuhava vodo. Petkova izredna analiza je namreč pokazala, da je voda oporečna, zaznali so parazite, ki so najverjetneje posledica vdora fekalij v vodovodno omrežje. Čeprav je možnost okužbe z vodo trenutno zanemarljivo majhna, je ukrep prekuhavanja še vedno v veljavi. V podjetju Kovod Postojna pravijo, da ukrep velja, dokler voda ne bo spet neoporečna. Če bodo rezultati analize dobri, bo to morda že v sredo.

Na Otoku potrdili prvi primer prašičje gripe podtipa H1N2 pri človeku

27. 11. 2023 18.59

V Veliki Britaniji so potrdili prvi primer prašičje gripe podtipa H1N2 pri človeku, je sporočila britanska agencija za zdravstveno varnost (UKHSA). Dodala je, da si sedaj prizadevajo odkriti, kako se je posameznik okužil in ali obstajajo še kakšni primeri okužbe z virusom. Okužena oseba je že okrevala.

Veliko okužb s koronavirusom. 'Smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen'

27. 11. 2023 18.30

Trenutno je veliko okužb s koronavirusom in drugih respiratornih obolenj, zato se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike obrača veliko bolnikov, je danes povedala specialistka infektologije v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana Bojana Beović. "Mislim, da smo kar malo pozabili, da je covid-19 resna bolezen," je opozorila.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen

20. 11. 2023 09.16

Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

29 nedonošenčkov iz Gaze prepeljali v Egipt

20. 11. 2023 06.55

Iz glavne bolnišnice v Gazi so v Egipt prepeljali 29 nedonošenčkov, ki so v izjemno kritičnem stanju. Na območje Gaze je sicer prispela tudi prva terenska bolnišnica. Z območja pa prihajajo nova poročila o žrtvah izraelskih napadov. Tokrat naj bi bila tarča Indonezijska bolnišnica na severu enklave, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi. Svet mora v luči vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas nujno ukrepati in doseči umiritev razmer, pa je ob obisku diplomatov arabskih in muslimanskih držav v Pekingu dejal kitajski zunanji minister. "Dokler ne bosta obstajali dve državi, kot to zahtevajo Združeni narodi, v tej regiji ne bo miru," pa je opozoril predsednik Afriške unije.

'Izrael ni zagotovil inkubatorjev za novorojenčke, širijo se bolezni'

17. 11. 2023 07.07

Izraelska vojska je ponoči nadaljevala z obstreljevanjem Gaze, vendar zaradi izpada komunikacij v večjem delu enklave ni natančnih podatkov o žrtvah in obsegu škode. Pred tem je Izrael po navedbah obrambnega ministra Joava Galanta prevzel nadzor nad zahodnim delom mesta Gaza. V Gazi se bolezni širijo hitreje, kot smo pričakovali, je danes opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in pojasnila, da je to posledica prenatrpanosti zavetišč v enklavi, kjer zaradi izraelske blokade že dlje časa primanjkuje hrane in čiste vode.

V Sloveniji že zabeležili prve primere gripe

17. 11. 2023 11.50

Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v Sloveniji že zabeležili prve primere gripe, vendar je število majhno, kar kaže, da se sezona gripe v Sloveniji še ni pričela. Po podatkih elektronskega registra cepljenih oseb se je v letošnji sezoni proti gripi cepilo več kot 70.000 oseb, navaja NIJZ.

Pred vrati je sezona nalezljivih bolezni, strokovnjaki opozarjajo na zaščitne ukrepe

14. 11. 2023 12.11

S hladnejšimi meseci je pred vrati sezona nalezljivih bolezni, zato strokovnjaki znova opozarjajo na pomen cepljenja in drugih zaščitnih ukrepov. Sezona gripe se sicer še ni uradno začela, a bolniške postelje se polnijo. "Tveganja cepljenja so zelo majhna, koristi pa zelo velike," je na okrogli mizi STAkluba poudaril pediater Denis Baš.

Biden pozval k zaščiti bolnišnice v Gazi, potekajo pogajanja o izpustitvi talcev

13. 11. 2023 06.42

Izrael ima verjetno še dva do tri tedne časa, preden bo mednarodni pritisk na državo spodkopal legitimnost vojaških operacij v Gazi, ocenjuje izraelski zunanji minister Eli Koen in dodaja, da se pritisk mednarodne skupnosti na Izrael zaradi vojne na območju Gaze povečuje. K zaščiti največje bolnišnice v Gazi je pozval tudi ameriški predsednik Biden. Bolnišnica Al Šifa ne deluje več, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Zdravstveni delavci in civilisti poročajo, da se spopadi nadaljujejo tik pred bolnišnico, kar otežuje tudi reševanje na terenu. Izraelski premier pa še naprej zavrača pozive k prekinitvi ognja, če ne bodo izpuščeni talci, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra. Pogajanja za njihovo izpustitev pa naj bi potekala s pomočjo Katarja.

Na Hrvaškem se še naprej širi oslovski kašelj

13. 11. 2023 10.35

Na Hrvaškem že več kot mesec dni razsaja epidemija oslovskega kašlja, bakterijske okužbe, ki najhuje prizadene dojenčke. Do prejšnjega konca tedna so ugotovili več kot 400 okužb, med njimi več kot polovico na območju Splita, kjer so zaradi oslovskega kašlja preventivno hospitalizirali enega dojenčka.

ZDA odobrile prvo cepivo proti virusu čikungunje

10. 11. 2023 13.40

V ZDA so odobrili prvo cepivo na svetu proti čikungunji, virusni vročinski bolezni tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Ameriška uprava za hrano in zdravila, ki je odobrila cepivo, je virus označila za "nastajajočo globalno grožnjo zdravju".

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?

09. 11. 2023 06.00

Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?