Od srca do srca

Slepa polenovka se je zasmilila ribiču
30. 01. 2001 00.00
Slepa polenovka, ki prebiva v enem od norveških fjordov, je že 35-krat zaplavala v mrežo enega in istega ribiča, preživela pa je samo zaradi ribičevega mehkega srca, ki jo je vsakič spustil nazaj na svobodo. "V preslabem stanju je, pa mi jo je zato žal," je pojasnil 69-letni ribič Herald Hauso. Polenovka, ki je slepa na obe očesi, je težka približno dva do tri kilograme, prvič pa je v Hausovo mrežo zašla že marca lani in od takrat se redno vrača skoraj vsak teden. Očitno jo mreža privlači zaradi malih rakcev in ribic, s katerimi se polenovke hranijo. "Odkrila je, da je to najboljše mesto, kjer bo našla hrano, ve pa tudi, da jo bom vedno izpustil. Verjetno pa se v mreži počuti tudi varno pred ostalimi plenilci," je razmišljal ribič. Sedaj so za to polenovko pokazali zanimanje tudi v bližnjem morskem parku, kjer so se ponudili, da polenovki v zavetju svojega akvarija zagotovijo zasluženi pokoj. "To bo verjetno najboljši kraj zanjo" je menil ribič.

XII. filmski festival Alpe Adria
19. 01. 2001 00.00
V Trstu bo od danes do 27. januarja dvanajsti filmski festival Alpe Adria - Trieste Film Festival, posvečen predvsem pregledu filmske produkcije v srednji in vzhodni Evropi. Najboljši celovečerni film bo prejel nagrado Premio Trieste v znesku desetih milijonov lir, najboljši kratki film pa nagrado Premio Laboratorio Mediterraneo v znesku treh milijonov lir. V tekmovalnem programu bosta tudi slovenska kratka filma Lesi se vrača Jana Zakonjška in Dom svobode Saše Podgorška, v posebenm programu pa Trdnjava Evrope Želimira Želnika.

Dokočna ustavitev nuklearke v Černobilu
13. 12. 2000 00.00
Zadnji delujoči jedrski reaktor v Černobilu naj bi dokončno ustavili v petek, 15. decembra. Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je sicer pred dnevi zahodnim državam očital, da preveč zavlačujejo z obljubljeno finančno pomočjo za zaprtje jedrske elektrarne, kljub temu pa bo Ukrajina svojo besedo držala in reaktor res zaprla. Pomoč, ki jo je Ukrajini ponudila skupina sedmih industrijsko najbolj razvitih držav G-7, naj bi v državi porabili za izgradnjo nadomestnih reaktorjev v jedrskih elektrarnah Rovno in Hmelnicki. Podpredsednik Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) Joachim Jahncke je obljubil, da bo banka Ukrajini stala ob strani tudi po zaprtju černobilske nuklearke. Samo nekaj dni pred zaprtjem naj bi na doslej še delujočem reaktorju opravili še zadnje preizkuse, v okviru katerih bo reaktor deloval s petodstotno zmogljivostjo.

Uspešna operacija v Kliničnem centru
01. 12. 2000 00.00
V ljubljanskem Kliničnem centru so danes prvič vstavili srčni spodbujevalnik, ki je namenjen preprečevanju naglega utripanja srca kot posledice motenj ritma na preddvorih ali tako imenovane atrijske fibrilacije. Gre za najnovejši model razvoja na tem področju, ljubljanski kirurgi pa se z današnjim posegom uvrščajo med prve centre v Evropi, ki so opravili tak poseg.

Mojstrovine Slovenije na Dunaju
01. 11. 2000 00.00
Na Dunaju bodo v sredo, 8. novembra, v nakupovalni hiši Steffl odprli mednarodno razstavo Mojstrovine Slovenije - srečanje s sodobnimi rokodelci. Razstava bo odprta do 3. januarja prihodnje leto. Med 8. in 16. novembrom bo v slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju poleg tega odprta razstava ljubljanskega Mestnega muzeja z naslovom Dobrodošli v Ljubljani, srcu Slovenije. Od 9. do 11. novembra pa bodo Dunajčani v restavraciji Barbaro's lahko okušali dobrote slovenske kuhinje, ki jim jih bo pripravljal mojster Slavko Adamlje iz ljubljanskega Maxima.

Začenja se cepljenje proti gripi
23. 10. 2000 00.00
V prihodnjem tednu se bo v zdravstvenih domovih, zasebnih zdravstvenih ambulantah in drugod začelo redno sezonsko cepljenje proti gripi, ki ga v Sloveniji izvajajo že več kot 30 let, v sedanji obliki - z boljšo organizacijo in informiranjem javnosti - pa od osamosvojitve. Letošnja novost je cepljenje proti pnevmokokni pljučnici, ki je priporočljivo predvsem za ljudi, ki zaradi starosti ali drugih vzrokov pogosteje zbolijo za pljučnico. Proti pnevmokokni pljučnici cepljenje sicer poteka vse leto, ker pa gre pri obeh cepljenjih za podobno populacijo, je cepljenji smiselno združiti. Cepljenje poti gripi bo stalo največ 1500 SIT, cena cepljenja proti pljučnici pa naj bi bila nižja od 2000 SIT, cepilo pa naj bi se več kot 130.000 ljudi, je povedala predstavnica centra za nalezljive bolezni Alenka Kraigher.

Danes svetovni dan srca
24. 09. 2000 00.00
Ob svetovnem dnevu srca, 24. septembru, bo Združenje kardiologov Slovenije pripravilo pohod od Otočca do Šmarjeških toplic ter sestanek slovenskih družinskih zdravnikov. Namen svetovnega dneva srca je prebivalstvo seznaniti s posledicami nezdravega načina življenja, ki je najpogostejši vzrok za bolezni srca in ožilja. Te so v Sloveniji kar v 40 odstotkih vzrok smrti. Srčni infarkt, angino pektoris, nenadno smrt, pa tudi možgansko kap in bolezni žil na udih je mogoče preprečiti ali vsaj odložiti v pozna leta z izogibanjem dejavnikom tveganja. Neustrezna prehrana, debelost, premalo telesne dejavnosti, kajenje, nezdravljen povišan krvni tlak, sladkorna bolezen in stres vodijo k zgodnejšemu poapnenju žil, do njihovega ožanja in tudi do že omenjenih bolezni. Svetovni dan srca, ki letos poteka z geslom Rad imam svoje srce - naj bije, je namenjen zlasti preventivnim ukrepom za zmanjšanje števila bolezni srca in ožilja oziroma spodbujanju telesne aktivnosti. Strokovnjaki s tega področja priporočajo 30 minut aktivne hoje dnevno. Pol ure hoje na dan pomaga znižati krvni tlak, obdržati ustrezno raven holesterola v krvi, obdržati primerno telesno težo, krepiti mišice in kosti.

Zaradi embarga umrlo več kot milijon Iračanov
15. 07. 2000 18.51
Iraško ministrstvo za zdravstvo je danes sporočilo, da je zaradi mednarodnih sankcij, ki so jih uvedli proti Iraku leta 1990, doslej umrlo že skoraj 1,4 milijona Iračanov. Kot je ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost, ki ga je objavila iraška tiskovna agencija INA, se je ''število žrtev embarga do konca junija povzpelo na 1.359.717, predvsem otrok, mlajših od pet let''.

Spravna spominska slovesnost
19. 06. 2000 08.47
Pri breznu pod Krenom v Kočevskem Rogu je bila včeraj že deseta spominska spravna slovesnost. Somaševanje je vodil ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode, ki je bil v svoji pridigi kot vedno kritičen do povojne oblasti in prejšnje slovenske vlade.

Dobro srce, zdravo srce?
19. 05. 2000 20.21
Ameriški znanstveniki so po desetletnih raziskavah in s pomočjo računalniškega rentgena ugotovili, da lahko sovražnost do ljudi v rani mladosti kasneje povzroči bolezni srca in ožilja ali celo srčni infarkt.

Razburjenje zaradi kloniranja v Angliji
03. 04. 2000 18.21
V Angliji je veliko prahu dvignila novica, da naj bi britanska vlada odobrila kloniranje človeških zarodkov za potrebe medicinskih raziskav. Izkazalo pa se je, da gre le za kloniranje posameznih celic, ki bi jih pridobili iz človeškega zarodka, in sicer izključno za zdravstvene namene.

Coca-Cola v Belgiji umaknila iz prodaje 2,5 milijona steklenic
10. 06. 1999 15.25
Po zdravstvenih težavah več kot 40 šolarjev je belgijski koncern Coca-Cole iz prodaje umaknil 2,5 milijona 0,2 litra steklenic, ki imajo rok uporabe od 2. do 4. decembra 2000.

Kolesarsko-pohodniška prireditev Za srce
05. 06. 1999 10.06
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je danes pripravilo kolesarsko-pohodniško prireditev z naslovom Za srce, s katero želijo poudariti pomen telesnega gibanja kot enega najpomembnejših dejavnikov za zdravje srca in ožilja.

Zdravje v Sloveniji ni na zavidljivi ravni
05. 04. 1999 09.20
7. april že vse od ustanovitve Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) leta 1948 velja za svetovni dan zdravja. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS so ob tem dnevu po več desetletjih ponovno zbrali statistične podatke o zdravju in zdravstveni službi v Sloveniji ter jih izdali v publikaciji z naslovom Zdravje v Sloveniji. Podatki so ponazorjeni z grafi in tabelami, največkrat s primerjavami za več let in glede na povprečje držav Evropske unije, spremljajo pa jih tudi krajši komentarji.

NUK: Razstava Slovenski pesniški prvenci
30. 03. 1999 17.51
V razstavni dvorani Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani je ob 100. obletnici izida dveh pesniških zbirk, Cankarjeve Erotike in Župančičeve Čaše opojnosti, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti dr. France Bernik danes odprl razstavo z naslovom Slovenski pesniški prvenci. Razstavo in katalog je pripravil Mihael Glavan v sodelovanju z oblikovalcem Lucijanom Bratušem. Predstavljeni so originali prvih izdaj pesmaric, pesniških almanahov in avtorskih pesniških zbirk do konca minulega stoletja iz zbirke NUK-a.

Vročinski rekord v Sloveniji iz leta 1992 še ni dosežen
13. 08. 1998 16.14
Vročinski val, ki je zajel Slovenijo, povzroča največ težav kroničnim bolnikom, ki imajo težave zaradi srca ali visokega pritiska, so za STA povedali na ljubljanskem kliničnem centru, izolski in mariborski bolnišnici.

Cigara bolj nevarna od cigarete
24. 03. 1998 16.57
Ob kajenju cigar se podvoji nevarnost smrti zaradi raka ali nekaterih bolezni srca in ožilja, ugotavlja raziskava, ki so jo predstavili na nedavnem kongresu o preprečevanju kardiovaskularnih bolezni v mestu Santa Fe v ameriški zvezni državi Novi Mehiki. Po besedah avtorja raziskave Carlosa Iribarrena cigara ni najboljša alternativa za cigareto, saj je smrtnost pri kadilcih cigar za 25 odstotkov večja kot pri nekadilcih. Raziskava, med katero so 16 let preučevali posledice kajenja pri skupini kadilcev cigar v starosti od 30 do 89 let (ti so pokadili dve cigari dnevno), je pokazala, da je stopnja smrtnih primerov zaradi raka in nekaterih kardiovaskularnih bolezni pri kadilcih cigar dvakrat večja kot pri nekadilcih. Kot pojasnjuje Iribarren, dim cigare vsebuje več nikotina, katrana in ogljikovega monoksida kot cigaretni dim. Še več; medtem ko morajo kadilci navadnih cigaret inhalirati dim, da se lahko nikotin absoribira v pljuča, pa uživalcem cigar tega ni treba početi, saj nikotin cigare vstopa v organizem preko ustne sluznice. Pri kadilcih cigar je v primerjavi z nekadilci bolj pogost rak ustne votline in grla ter pljučni rak, pa tudi srčne bolezni. Nasprotno pa cigara v primerjavi s cigareto ne zvečuje nevarnosti smrti zaradi koronarnih bolezni.