Olimpijski

V keirinu najhitrejši Rousseau

22. 09. 2000 00.00

Francoz Florian Rousseau je postal prvi olimpijski zmagovalec v kolesarski disciplini keirin, kar je že njegov tretji olimpjski naslov. V Atlanti je bil prvi v šprintu na 1000 metrov, v Sydneyju pa je osvojil zlato v ekipni konkurenci. Premierno srebro je osvojil Avstralec Gary Neiwand, bron pa Nemec Jens Fiedler.

Dvojcu brez krmarja 11. mesto

22. 09. 2000 00.00

V Penrithu pri Sydneyju sta olimpijski nastop s petim mestom v malem finalu končala veslača Miha Pirih in Grega Sračnjek med dvojci brez krmarja. Blejca sta se sicer potegovala za četrto mesto s Poljakoma, s čimer bi izenačila lansko deseto mesto s svetovnega prvenstva v Kanadi, a sta imela poljska tekmovalca več moči in naša tekmovalca sta v končnem seštevku pristala na skupnem 11. mestu.

Ekipa lokostrelk iz Južne Koreje najboljša

21. 09. 2000 00.00

Ekipa Južne Koreje je presegla vsa svoja pričakovanja s tem, ko je postavila nov olimpijski in svetovni rekord v lokostrelstvu. Južnokorejska ženska lokostrelska ekipa si je na olimpijskih igrah v Sydneyju tako priborila četrto zaporedno zlato olimpijsko medaljo.

Huizinga in Veranesova najboljša v srednje težki kategoriji

21. 09. 2000 00.00

Na OI v Sydneyju sta zlati olimpijski odličji v srednje težki kategoriji osvojila judoista Kubanka Sibelis Veranes in Nizozemec Mark Huizinga.

Poškodovan še Šestak

21. 09. 2000 00.00

V zadnjih dneh zdravstveno stanje v slovenski olimpijski reprezentanci ni bilo najboljše. Zdravniki so imeli veliko dela, da so usposobili Miho Piriha za polfinalno tekmo, prav tako pa so v njihovo skrb prešli Marcel More, Jolanda Čeplak in kot zadnji še Matija Šestak, ki ga jutri čaka nastop v kvalifikacijah na 400 metrov.

Bolgaru Ivanovu odvzeli medaljo

20. 09. 2000 00.00

Bolgarskemu dvigovalcu uteži v kategoriji do 56 kilogramov Ivanu Ivanovu je Mednarodni olimpijski komite (MOK) odvzel srebrno medaljo zaradi uživanja prepovedanih poživil. Na doping testu so v njegovi krvi zasledili diuretik, ki telesu zmanjšuje telesno težo, lahko pa tudi prikrije prisotnost drugih poživil.

Malchow zmagal na 200 metrov delfin

19. 09. 2000 00.00

Ameriški plavalec Tom Malchow je postal olimpijski zmagovalec na 200 metrov delfin. 24-letni Malchow je bil s časom 1:55,35 minute v finalu boljši od Ukrajinca Denisa Silantjeva, ki je osvojil srebro, bron pa si je priplaval domačin Justin Norris.

Hansenova zmagala v dvojnem trapu

19. 09. 2000 00.00

Švedska strelka Pia Hansen je osvojila zlato kolajno v dvojnem trapu. S 148 zadetki je postavila nov olimpijski rekord. Srebro je osvojila Italijanka Deborah Gelisio (144) in tretje mesto pa Američanka Kimberly Rhode (139).

Jamajški atleti proti Otteyevi

18. 09. 2000 00.00

Jamajška atletska reprezentanca je zagrozila z bojkotom nastopov na olimpijskih igrah v Sydneyju, če bo v ekipi za tek na 100 metrov med posameznicami nastopila tudi 40-letna veteranka Merlene Ottey. Po poročanju avstralske tiskovne agencije AAP so jamajški atleti skozi okna v olimpijski vasi vpili: "Stran z Merlene Ottey, v ekipi hočemo Pete Gaye. Dol s štafeto.", nekateri pa so po vasi nosili celo plakate z "anti-Ottey" vsebino.

Najboljši kanuist je Francoz Estanguet

18. 09. 2000 00.00

Francoz Toni Estanguet, ki je prvo progo prevozil brez dotika vratc, je ostal najboljši tudi po drugem spustu, čeprav se je dotaknil vratc.

Bartko dobil zasledovalno preizkušnjo

17. 09. 2000 00.00

Zasledovalno dirko kolesarjev na 4000 metrov v posamični konkurenci je dobil Nemec Robert Bartko, ki je s časom 4:18,515 postavil nov olimpijski rekord. Njegov rojak Jens Lehmann je bil drugi, domačin Brad McGee pa si je prikolesaril bronasto medaljo. Bartko je z zmago upravičil vlogo favorita, saj ima že dva naslova svetovnega prvaka.

V meču zlata medalja Kolobkovu

16. 09. 2000 00.00

Po 12 letih je nastopov na olimpijskih

Zlato in svetovni rekord za Thorpea

16. 09. 2000 00.00

V finalu 400m moški - prosto je zlato medaljo in svetovni rekord dosegel Avstralec

Predsednik Kučan v olimpijski vasi

16. 09. 2000 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes obiskal olimpijsko vas v Sydneyju, kjer se je več kot dve uri zadržal med slovensko reprezentanco. Med drugim si je ogledal hišo, v kateri stanuje veslaška ekipa, ter sobo svetovnih prvakov v dvojnem dvojcu Iztoka Čopa in Luke Špika, posebej pa je pozdravil tudi skakalca v daljavo Gregorja Cankarja, ki je na svetovnem prvenstvu lani v Sydneyju osvojil bronasto odličje.

Podeljeni prvi kompleti medalj

16. 09. 2000 00.00

Prvo zlato medaljo na Olimpijskih igrah Sydney 2000 si je izborila ameriška tekmovalka v streljanju z zračno puško z desetih metrov Nancy Johnson. 26-letna tekmovalka je zmagala z rezultatom 497,7. Johnsonova je povedala, da je pričakovala eno od medalj, vendar ni upala na zlato. Južnokorejka Kang Cho-Hyun, ki je bila po kvalifikacijah za finale na prvem mestu, je prejela srebrno medaljo z rezultatom 495,7. Kitajka Gao Sing pa je z rezultatom 497,5 prejela bronasto medaljo, svetovna prvakinja Nemka Sonja Pfeilschifter je bila šele peta, naša tekmovalka Natalija Prednik pa je dosegla 20. mesto.

Doživljenska prepoved za Romuna

16. 09. 2000 00.00

Romunski olimpijski komite je romunska dvigovalca uteži Traiana Cihareana in Adriana Mateiasa doživljensko suspendiral, potem ko so na dan otvoritve OI v Sydneyju pri njiju odkrili nedovoljena poživila. Pri Cihareanu, ki je v Barceloni dobil bronasto medaljo, so našli anabolični steroid metandienon, medtem ko za Mateiasa ni znano, kaj je jemal. Glavni tajnik pri romunskem olimpijskem komiteju je dejal, da sta oba izključena iz reprezentance in se vračata domov.

Napoved Sports Illustrateda presenetila tudi Moreta

15. 09. 2000 00.00

V novi športni disciplini v olimpijski družini, taekwondoju, bo imela na prvem turnirju svojega predstavnika tudi Slovenija. Ljubljančan Marcel More, ki bo nastopil v kategoriji do 80 kilogramov, pred nastopom na OI napoveduje borbo za medaljo. Gre za tekmovalca, ki je doslej osvojil dve peti mesti na evropskem prvenstvu in peto mesto na svetovnih kvalifikacijah. Zato je še bolj čudna napoved ameriškega časnika Sports Illustrated, ki mu je pripisala bron. "Nad tem sem bil tudi sam presenečen. Tudi Mehičanu, ki je odličen tekmovalec, sam ne bi pripisal zlata glede na doslej dosežene izide in očitno so imeli pri tem neka svoja merila. Napovedi so nehvaležne. Skušal bom nastopiti čim manj obremenjen. Če bom imel dan in nekaj športne sreče, lahko tudi posežem po medalji. Cilj je, če je ne bo, to ne bo konec sveta, kljub temu, da olimpijskih iger morda ne bom videl nikoli več."

Olimpijske igre v Sydneyju odprte

15. 09. 2000 00.00

V Sydneju se je začel največji športni spektakel. Do prvega oktobra bodo v središču pozornosti 27. olimpijske igre moderne dobe. Olimpijski ogenj je na otvoritveni slovestnosti pred 110 tisočimi gledalci prižgala avstralska atletinja aboridžinskega rodu Cathy Freeman. Že jutri, na prvi tekmovalni dan, bodo razdelili 13 kompletov medalj. Slovensko zastavo je v mimohodu več kot 10.000 športnikov iz vsega sveta nosil Iztok Čop. Slovenske športnice in športnike je na stadionu pozdravil tudi predsednik države Milan Kučan. Na nabito polnem Stadiumu Australia, ki sprejme 110.000 obiskovalcev, je ob navzočnosti predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha igre razglasil za odprte avstralski guverner William Deane, ki je tudi posebni predstavnik britanske kraljice Elizabete II. v Avstraliji.

Šoferji so zelo zaželeni

15. 09. 2000 00.00

Organizatorji olimpijskih iger v Sydneyju (SOCOG) so zaradi preobremenjenosti transportnega sistema zaposlili dodatnih 150 voznikov avtobusov, v naslednjih dveh dneh pa naj bi se jim pridružilo še 100 šoferjev. Za to potezo so se v SOCOG odločili, ker je tik pred pričetkom iger v Sydneyju prihajalo do vedno pogostejših zamud pri prevozu športnikov in obiskovalcev, kar je bila predvsem posledica premajhne zmogljivosti transportnega sistema. Na dan uradne otvoritve iger v Sydneyju bo po največjem avstralskem mestu za prevoz ljudi tako skrbelo 3.500 avtobusov in 4.500 šoferjev. Prav zaradi težav s prevozi so se organizatorji tudi odločili, da bodo z vladno privolitvijo vpoklicali dodatnih 100 vojakov, ki naj bi v Sydney prispeli v petek, 15. septembra. Nekaj od njih jih bo takoj sedlo za volan avtobusov, pri orientaciji po mestu pa jim bodo pomagali lokalni turistični vodiči. Pomoči bodo novi "olimpijski" šoferji - mnogi izmed njih ne prihajajo iz Sydneyja -, vsekakor potrebni, saj je v minulih dnevih prav zaradi nepoznevanja cestnih povezav v samem Sydneyju že prišlo do nekaterih neljubih dogodkov, ko športniki niso bili prepeljani tam, kamor so želeli priti. Tako je neka ženska vaterpolska ekipa - ženski vaterpolo je prvič na sporedu olimpijskih iger - namesto na Univerzi v Sydneyju, kjer je imela predviden trening, pristala na drugi univerzi, ameriško odbojkarsko ekipo pa je, nič hudega misleč šofer odložil kar na napačni strani avtoceste, tako da so morali na poti do dvorane "sprehoditi" med drvečimi avtomobili.

Huberjeva odpovedala nastop na OI

12. 09. 2000 00.00

Nemška teniška igralka Anke Huber, varovanka slovenskega trenerja Borisa Breskvarja, je morala v zadnjem trenutku odpovedati nastop na olimpijskem turnirju v Sydneyju. Zdravniške preiskave na ortopedski kliniki so namreč pokopale vsakršno upanje, da bi se poškodba roke, ki jo je Huberjeva staknila v četrtfinalu turnirja dvojic na odprtem prvenstvu ZDA v New Yorku, pravočasno zacelila.

Zmaga Maje Pohar

03. 09. 2000 00.00

Slovenska igralka badmintona Maja Pohar je nadvse uspešno končala priprave za olimpijski nastop v Sydneyju. Potem ko je včeraj v polfinalu Mednarodnega prvenstva Avstralije v Brisbaneu premagala prvo nosilko, Avstralko Rayoni Head z 11:4, 11:6, je v finalu premagala še japonsko igralko Mijo Akavo z 11:7, 7:11, 11:6 in tako že petič v karieri zmagala na turnirju kategorije A za svetovno lestvico.

Srečen pristanek tekmovalcev

02. 09. 2000 00.00

Druga skupina slovenskih olimpijcev, ki je z brniškega letališča v Avstralijo

Annanovo sporočilo športnikom

01. 09. 2000 00.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je vsem udeležencem olimpijskih iger od 15. septembra do 1. oktobra v avstralskem Sidneyju namenil posebno sporočilo. "Olimpizem in ZN sta lahko zmagovita ekipa v stremljenju za skupnimi ideali, kot so strpnost, enakost, fair play in mir. Tako kot si športniki prizadevajo za svetovne rekorde, tako si moramo mi vsi prizadevati za mir," je zapisal Annan.

Poseben trening tudi za meteorologe

29. 08. 2000 00.00

S pripravami na igre so v začetku tedna začeli tudi olimpijski meteorologi v Sydneyju. Strokovnjaki iz številnih držav so se zbrali v Sydneyju, kjer bodo imeli zadnje priprave, da bodo vremenske napovedi med igrami čimbolj natančne. Vreme bo napovedovalo kar šest meteoroloških ekip iz Kanade, ZDA, Velike Britanije in seveda Avstralije.

Christie se je odpovedal OI

26. 08. 2000 00.00

Linford Christie je vrnil formular za olimpijsko akreditacijo za OI v Sydneyju, kjer bi bil v vlogi trenerja. Olimpijski zmagovalec na 100 metrov na OI leta 1992, ki je bil februarja lani na doping testu na dvoranskem tekmovanju v Dortmundu pozitiven, se je s tem izognil sramotni zavrnitvi, v katero bi bil prisiljen Olimpijski komite Velike Britanije. Mednarodna atletska zveza (IAAF) ga je v ponedeljek kaznovala z dveletno prepovedjo nastopanja. Christie, ki je kraljeval v šprintu v začetku devetdesetih let (leta 1993 je bil tudi svetovni prvak), bi v Sydneyju treniral evropskega prvaka na 100 metrov Darrena Campbella in tekača na 400 metrov Jamieja Baulcha in Katherine Merry. "Moja naloga do OI je ostala enaka kot pred tem. Želim kar najbolje pripraviti svoje atlete, v času OI pa bo te naloge opravljal moj trener Ron Roddan, je dejal Christie.

Sotomayor si je oddahnil

24. 08. 2000 00.00

Kubanski skakalec v višino Javier Sotomayor si je po temeljitem zdravniškem pregledu v italijanski Pisi zagotovo oddahnil: njegov nastop na olimpijskih igrah v Sydneyu namreč ni več pod vprašajem. Po torkovi poškodbi stegenske mišice na atletskem mitingu v italijanskem Viareggiju je bil njegov nastop na letošnjem največjem športnem dogodku močno vprašljiv, saj so bile prve zdravniške diagnoze zelo pesimistične, podroben zdravniški pregled pa je pokazal, da bo sloviti Kubanec moral prisilno počivati le sedem dni.

Olimpijski nastop Sotomayorja vprašljiv

23. 08. 2000 00.00

Olimpijski nastop svetovnega rekorderja v skoku v višino Javierja Sotomayorja je vprašljiv, ker si je na mitingu v italijanskem Viareggiju v torek zvečer poškodoval stegensko mišico. V drugem poskusu na višini 2,28 metra je moral dvakratni svetovni prvak zaradi močnih bolečin predčasno prekiniti s tekmovanjem. Dvaintridesetletni Sotomayor je bil lani zaradi kokaina suspendiran, prepoved nastopanja pa mu je 2. avgusta letos za leto dni zmanjšal svet Mednarodne atletske zveze (IAAF) in mu s tem omogočil udeležbo na OI.

Na OI tudi zastava Aboridžinov

21. 08. 2000 00.00

Na olimpijskih igrah v Sydneyju bo lahko zaplapolala tudi zastava avstralskih staroselcev - Aboridžinov. Predstavnik organizacijskega komiteja iger je zavrnil poročanje medijev, da bodo prepovedali izobešanje zastave Aboridžinov. Edini pogoj je, da zastava ni večja kot meter krat dva metra. Ta omejitev pa velja za vse zastave, ki jih bodo obiskovalci prinesli na športna prizorišča.

Uspešna vrnitev Sotomayorja

16. 08. 2000 00.00

Kubanski skakalec v višino Javier Sotomayor se je uspešno vrnil na atletske steze. Na mitingu v francoskem Montaubanu je 32-letni svetovni rekorder preskočil 228 centimetrov. Mednarodna atletska zveza (IAAF) je Sotomayorja lani zaradi uživanja kokaina kaznovala z dveletno prepovedjo. 2. avgusta letos mu je kazen prepolovila in omogočila nastop na OI.

Britanski atleti čakajo na sklep IAAF

15. 08. 2000 00.00

Arbitražna komisija Mednarodne atletske zveze (IAAF) bo v kratkem sporočila sklepe o treh primerih britanskih atletov, ki so bili suspendirani zaradi jemanja nedovoljenih poživil. Nekdanji olimpijski prvak na 100 metrov Linford Christie, naj bi sklep dobil že proti koncu tega tedna, vendar bo kakršnakoli odločitev bolj ali manj brezpredmetna, saj se je že upokojil, enako velja za Garyja Cadogana, tekača na 400 metrov z ovirami. Evropski prvak na 200 metrov Doug Walker pa bo verjetno še nekaj dni trepetal.