Olja

V ZDA začeli črpati naftne rezerve

15. 10. 2000 00.00

Ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson je v soboto sporočil, da so v ZDA začeli črpati strateške naftne rezerve. Kot je pojasnil, so nameravali črpanje iz strateških naftnih rezerv začeti novembra, vendar jim je ob izjemnih prizadevanjih to uspelo že tri tedne prej.

Geoplin bo vnovčil del tožbe proti državi

13. 10. 2000 00.00

Geoplin je danes na ljubljansko okrajno sodišče vložil nalog za izvršbo približno 25 odstotkov že letos januarja pravnomočne sodbe vrhovnega sodišča, ki je bila posledica neupravičenega vladnega zadrževanja cene zemeljskega plina v letu 1992. Celoten znesek tožbe danes znaša 5,5 milijarde tolarjev, so sporočili iz omenjene plinske družbe. Kot so dodali, bodo v naslednjih dneh natančno preučili nastale razmere in predvidoma konec prihodnjega tedna skupaj z nadzornim svetom natančneje obvestili javnost o potrebnih ukrepih, da bi zagotovili nadaljnjo oskrbo Slovenije z zemeljskim plinom v prihajajoči zimski sezoni.

Višje cene življenjskih potrebščin

29. 09. 2000 00.00

Cene življenjskih potrebščin so bile v septembru v primerjavi z avgustom višje za 1,4 odstotka, kar je najvišja zabeležena stopnja rasti cen v letošnjem letu.

Nižje trošarine za dizelsko gorivo

28. 09. 2000 00.00

Vlada se je danes zavila v bencinske hlape, saj je celo popoldne odločala o novem modelu oblikovanja cen bencinov. Ministri so sprejeli nov model, ki bo začel veljati 3. oktobra, ob tem pa odločili, da v model vključijo tudi ceni plinskega in kurilnega olja, ki sta se doslej oblikovali prosto. Vlada je tudi potrdila znižanje trošarin na plinsko olje, kar bo veljalo od nedelje naprej.

Cene nafte v ospredju predvolilne tekme

25. 09. 2000 00.00

Predsedniški kandidat ameriških demokratov Al Gore je po podatkih najnovejših raziskav javnega mnenja izgubil

Končana preiskava požara v Gorenju

22. 09. 2000 00.00

Celjski kriminalisti so v teh dneh že končali kriminalistično preiskavo na pogorišču Gorenjeve Galvane, ki jo je 3. septembra popolnoma uničil požar. Po besedah Irene Gorenak, ki pri celjski policiji skrbi za stike z javnostmi, vzrok požara še vedno ni popolnoma jasen, saj se kriminalistično tehnične preiskave nadaljujejo v laboratorijih. Dosedanja preiskava pa je opozorila na dva možna vzroka, in sicer na okvaro na transformatorju in na napako pri vzdrževalnih delih. Celjski kriminalisti so ugotovili, da je zagorelo med proizvodnima linijama 108 in 109 in da je olje izteklo iz sedmih transformatorjev, ki jih je zajel ogenj. V vsakem transformatorju naj bi bilo približno 800 litrov olja. Laboratorijske analize, ki so že v teku, naj bi pokazale, zakaj je eden od transformatorjev, ki je bil sicer poškodovan, eksplodiral. Za dokončno ugotovitev vzroka eksplozije&nbsp

Protesti po Evropi se nadaljujejo

21. 09. 2000 00.00

Protesti zaradi previsokih cen goriva v Evropi se nadaljujejo. Več sto kmetov je s traktorji znova zaprlo ceste na severu Belgije. Na Nizozemskem sedaj tudi vozniki in ribiči zahtevajo plačilo nadomestila za visoke cene goriva, v Španiji pa so s protesti nadaljevali tudi kmetje in ribiči, ki so popolnoma ohromili promet v pristanišču v Valenciji. V nemškem mestu Mainz je protestiralo več kot 400 kmetov ter voznikov tovornjakov in taksijev. V Berlinu in Münchnu pa so obsežne akcije sprožili tudi nasprotniki in privrženci ekološkega davka.

OPEC do konca oktobra ne bo povečal dnevne proizvodnje

21. 09. 2000 00.00

Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) vsaj do konca oktobra še ne bo povečala dnevne proizvodnje nafte za več kot 800.000 sodov na dan, kot so se dogovorili ministri držav OPEC na srečanju na Dunaju 10. septembra, zatrjuje generalni sekretar organizacije Rilwanu Lukman. S tem je Lukman zanikal ugibanja o tem, da naj bi države članice OPEC že zdaj povečale dnevno proizvodnjo nafte še za dodatnih 500.000 sodov. OPEC se bo za dodatno povečanje dnevne proizvodnje nafte za 500.000 sodov odločil konec oktobra v primeru, da bo povprečna cena za sod nafte 20 dni zapored po 1. oktobru, ko začne veljati odločitev o povečanju dnevne proizvodnje nafte za 800.000 sodov, ostala nad 28 dolarji. Sicer pa se bodo ministri držav OPEC znova srečali 12. novembra, ko bodo preučili razmere na trgu. Lukman trdi, da še ni pomanjkanja nafte, s čimer naj bi se po njegovem strinjali tudi strokovnjaki in analitiki. Kot razloge za tako visoko ceno nafte pa Lukman navaja špekulacije na trgih, visoke davke na goriva v državah porabnicah nafte ter pomanjkanje lahkega kurilnega olja za ogrevanje, po katerem je veliko povpraševanje.

Zapore ostajajo

18. 09. 2000 00.00

Norveški avtoprevozniki so v velikem delu države danes zaustavili oskrbo z bencinom. O zaporah cest poročajo tudi na Finskem, na Švedskem in v Izraelu, v Belgiji pa več tisoč delavcev stavka, da bi dosegli znižanje cen kurilnega olja. Protestne akcije so potekale tudi v številnih mestih po Franciji.

Hrvaška omejuje dnevni uvoz

11. 09. 2000 00.00

Hrvaška carinska uprava je danes začela upoštevati navodilo finančnega ministrstva o carinjenju, s katerim je omejen količinski uvoz posameznih izdelkov za lastne potrebe. Gre za uvoz posameznih izdelkov, ne glede na vrednost blaga. Za uvoz blaga v vrednosti do 300 kun (okoli 8500 tolarjev) bo potnik oproščen plačila carine.

Razstava olj in akvarelov Mira Zupančiča

06. 09. 2000 00.00

V Galeriji Krka v Ljubljani so odprli razstavo olj in akvarelov ameriškega slikarja, kiparja, grafičnega ilustratorja, restavratorja in strokovnjaka za barvano steklo slovenskega rodu Mira Zupančiča. Svoja olja je ustvaril v slogu, ki sega od starih mojstrov do impresionizma, večina pa je abstraktnih - zmes barv in kompozicije, ki posredno razkriva pomen. 60 Zupančičevih del, od tega polovica olj in polovica akvarelov, bo na ogled do 27. septembra.

Dražji bencin

05. 09. 2000 00.00

Od torka dalje je bencin dražji v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj udarec po žepu čutijo tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj sta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka. Najbolj prodajani neosvinčeni 95-oktanski bencin je tako dražji za dobre tri tolarje in stane slabih 150 tolarjev. Za okoli tri tolarje so dražji tudi ostali bencini, medtem ko je plinsko olje dražje za skoraj devet tolarjev in kurilno olje za dobrih sedem. To je že peta podražitev naftnih derivatov na slovenskih bencinskih črpalkah od začetka veljave vladne uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov 4. aprila letos, po kateri domači naftni trgovci cene bencinov vsakih 14 dni izračunajo glede na gibanja na svetovnem naftnem trgu in glede na tečaj dolarja. Razkorak med ceno bencina in dizelskega goriva se tako še povečuje, na škodo slednjega. Razlika pri litru bo po današnji podražitvi že deset tolarjev. V OMV Istrabenzu morebitne spremembe cen dizelskega goriva in ekstra lahkega kurilnega olja še preučujejo, njihova odločitev pa bo znana v kratkem. Cene omenjenih štirih vrst motornih bencinov pa so na njihovih nekaj prek 90 bencinskih servisih po Sloveniji enake kot na nekaj več kot 280 Petrolovih. Podražitve nafte pa so zajele vse članice Organizacije držav izvoznice nafte (OPEC). Za sod (159 litrov) nafte je bilo potrebno po podatkih sekretariata organizacije OPEC minuli teden odšteti 31,02 ameriških dolarjev, medtem ko je še teden pred tem sod nafte stal 29,19 dolarja. Ministri za nafto držav članic OPEC se bodo zato konec tedna srečali na Dunaju, da se dogovorijo o morebitnem nadaljnjem povečevanju dnevne proizvodnje nafte, če bodo cene še naprej naraščale. Če se rast cen nafte ne bo ustavila, nameravajo dnevno proizvodnjo nafte povečati za 500.000 sodov.

Proizvodnja v Gorenju se nadaljuje

04. 09. 2000 00.00

Po včerajšnjem požaru, v katerem je nastala precejšnja gmotna škoda, saj je zgorelo srce Gorenja - obrat Galvana, so že danes v večini obratov Gorenja, ki naj bi ta mesec praznovalo 50-letnico obstoja, nadaljevali s proizvodnjo. Ker bo zaloga izdelkov, s katero Gorenje trenutno razpolaga, hitro pošla, bo uprava družbe nadomestne dele skušala dobiti na domačem oziroma tujem trgu, predvsem na italijanskem. Davi se je že sestala uprava družbe, ki je napovedala, da bodo vse moči usmerjene v takojšnji začetek gradnje nove galvanske hale.

V torek dražji bencin

03. 09. 2000 00.00

Letošnja inflacija nad pričakovano

01. 09. 2000 00.00

Slovensko gospodarstvo cveti. Med cvetjem pa je vseeno videti nekatere zaskrbljujoče bolne bilke. Vsaj ena je nestabilen letošnji proračun, druga pa gotovo letošnja inflacija, ki je junija skoraj prebila deset odstotkov. Cene sicer sedaj padajo, vendar glede na avgustovsko 0,3 odstotno inflacijo, obeti niso ravno najboljši.

BASF podvojil dobiček

09. 08. 2000 00.00

Kemijski in farmacevtski gigant BASF je v prvi polovici leta podvojil čisti dobiček, saj je ta dosegel 830 milijonov dolarjev. Kljub temu pa je dobiček zaradi visoke kazni, ki so jo podjetju lani prisodili zaradi nezakonitega dogovora o določitvi cen vitaminov, izjemno nizek. Na nižji dobiček so predvsem vplivale visoke cene surovin in upadanje cen na ameriškem trgu farmacevtskih proizvodov. Dobiček iz poslovanja se je v prvi polovici leta povečal za 18 odstotkov na 801 milijon dolarjev. Podjetje je v tem obdobju največ prihodkov ustvarilo s prodajo BASF olja, plina ter plastičnih mas in vlaken. Podjetje tako ni doseglo načrtovanih 855 milijonov dolarjev do milijarde dolarjev dobička iz poslovanja. BASF, pri katerem je zaposlenih 105.000 delavcev, po celem svetu proizvaja široko paleto izdelkov, med katerimi so tudi kemikalije, barve, pesticidi in farmacevtski izdelki.

Nižji dobiček BASF

08. 08. 2000 00.00

Kemijski in farmacevtski gigant BASF je v prvi polovici leta podvojil čisti dobiček, saj je ta dosegel 830 milijonov dolarjev. Kljub temu pa je dobiček zaradi visoke kazni, ki so jo podjetju lani prisodili zaradi nezakonitega dogovora o določitvi cen vitaminov, izjemno nizek.

Razstava Lojzeta Čemažarja

08. 08. 2000 00.00

Akademski slikar Lojze Čemažar, rojen leta 1950, se bo v četrtek, 10. avgusta, na novi samostojni razstavi v paviljonih graščine Dol predstavil s slikami povečini z duhovno vsebino in barvnimi načrti za slikana okna v cerkvah in Mirnskem gradu. Pretežni del slik so olja na platnu, načrti za poslikavo oken pa risbe s tušem in akvareli. Čemažar, ki je diplomiral in konec 70. let končal slikarsko specialko na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, je doslej pripravil več kot dvajset samostojnih razstav in sodeloval na prek šestdesetih skupinskih.

Leitgeb najhitrejši

31. 07. 2000 15.01

Avstrijec Walter Leitgeb je s formulo Fadewa 3000 postal zmagovalec mednarodne gorskohitrostne dirke Ferrari 2000 v Ilirski Bistrici. Organizatorji niso mogli v celoti izpeljati tretje vožnje zaradi razlitega olja na cesti, zato sta v kategoriji formul in prototipov šteli le prvi dve vožnji. V drugi je Leitgeb postavil tudi nov rekord štirikilometrske proge od Ilirske Bistrice do Šembij s časom 1:38,86. Drugo mesto v tej kategoriji je osvojil Madžar Lazslo Szasz, tretji pa je bil Italijan Franz Chagger.

Nižje cene motornih bencinov

25. 07. 2000 08.35

Drobnoprodajne cene vseh štirih vrst motornih bencinov so po pojasnilu ministrstva za ekonomske odnose in razvoj z današnjim dnem nižje za približno tri do štiri odstotke. Liter najbolj prodajanega, neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina, je na bencinskih črpalkah cenejši za 3,7 odstotka oziroma 5,7 tolarja. Cena osvinčenega 98-oktanskega motornega bencina je padla za 3,4 odstotka ali 5,6 tolarja, neosvinčenega 91-oktanskega za 3,7 odstotka oziroma 5,6 tolarja ter neosvinčenega 98-oktanskega za 3,8 odstotka oziroma 6,2 tolarja. Kot so pojasnili, je omenjeno znižanje posledica padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu v prejšnjih 14 dneh ter znižanja tečaja tolarja v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Povprečna plača v ZRJ

15. 07. 2000 13.36

V maju 2000 je znašala povprečna jugoslovanska plača 2186 dinarjev (približno 10.000 tolarjev), zanjo pa je bilo mogoče kupiti 370 kg kruha ali 453 litrov mleka ali 131 litrov jedilnega olja, je poročala zasebna agencija Beta, ki se sklicuje na podatke Zveznega zavoda za statistiko.

Manjša proizvodnja nafte v juniju

12. 07. 2000 15.10

Junija je svetovna proizvodnja nafte dosegla 76,48 milijona sodčkov na dan, kar je dnevno 420.000 sodčkov manj kot v mesecu poprej. Večje rafinerije po svetu trenutno predelujejo samo bencin, tako, da je proizvodnja kurilnega olja zelo majhna, so sporočili iz Mednarodne agencije za energetiko, kjer opozarjajo, da se zaloge naftnih derivatov zmanjšujejo, kar bi lahko pozimi privedlo do resnejših težav s preskrbo omenjenih derivatov, predvsem kurilnega olja.

Poostreni nadzor policije in carine

22. 06. 2000 16.03

Slovenska policija je v sodelovanju s carinsko upravo na območju policijskih uprav Murske Sobote, Maribora, Celja, Krškega in Novega mesta 16. in 17. junija izvedla poostren nadzor na mejnih prehodih, na zeleni meji in v notranjosti države. Namen nadzora je bil odkrivanje ilegalnih prehodov državne meje, odkrivanje prehajanja državne meje s ponarejenimi in prenarejenimi dokumenti in odkrivanje ukradenih vozil. Policisti so nadzorovali tudi tiste prometnice v notranjosti, ki jih nezakonti prehodniki meje uporabljajo na poti v zahodno Evropo, so sporočili iz generalne policijske uprave.

Ameriška pomoč Rusiji

05. 06. 2000 08.29

Ameriško ministrstvo za kmetijstvo je pred nedavnim napovedalo, da bo do konca septembra v Rusijo poslalo 35.078 ton hrane za prodajo, so sporočili z ministrstva. V paketu bo med drugim ajda, olje, fižol, riž in moka. Kakšnih 13,5 tone olja bodo ZDA podarile dobrodelnima ustanovama Mstislav Rostropovič in Galina Višnevskaja, je povedal predstavnik ministrstva. Denar, ki ga bodo dobili od prodaje pa bodo porabili za izvrševanje programa za cepljenje proti tuberkulozi in hepatitisu. Drugi del pomoči pa je namenjen ameriškemu uradu mednarodnega Rdečega križa, ki jo bo razdelil med tiste, ki jo potrebujejo.

Zasilni pristanek manjšega tujega letala

03. 05. 2000 11.47

Na letališču Brnik je včeraj zasilno pristalo manjše tuje letalo, so danes sporočili s Policijske uprave Kranj.

Oljni madeži v Savi

26. 04. 2000 14.09

V reki Savi v Podkraju v občini Hrastnik ter med Zidanim mostom in Radečami so v torek zjutraj opazili oljne madeže. Zaradi suma, da je povzročitelj onesnaženja Termoelektrarna - toplarna Trbovlje (TET) so bili aktivirani tudi tamkajšnji gasilci. Delavci TET so povedali, da je ponoči izteklo kurilno olje iz prečrpališča zaradi slabega tesnila, so sporočili iz republiške uprave za zaščito in reševanje.

Retrospektiva Lojzeta Spacala

26. 04. 2000 10.54

Včeraj so v Moderni galeriji postavili na ogled pregledno razstavo leta 1907 v Trstu rojenega umetnika Lojzeta Spacala. Razstavljenih je 100 mojstrovih slik, 150 grafik, osem poslikanih lesenih grafičnih matric, sedem skulptur v lesu, štiri tapiserije in osnutek za tapiserijo. Dela so iz vseh Spacalovih ustvarjalnih obdobij. Po 45 letih je to drugi velik pregled Spacalovega ustvarjanja v istem razstavišču, čeprav je bil Spacal v slovenskem likovnem prostoru prisoten na vseh najpomembnejših nacionalnih in mednarodnih razstavah.

Livarjeva akcija za čisto okolje

06. 04. 2000 18.42

V podjetju IMP Livar so danes pripravili svojevrstno akcijo za čisto okolje. Organizirali so odstranjevanje odpadkov, ki so bili shranjeni v 72 sodih po 200 litrov, in to v stavbi Zavarovalnice Tilia na Liču, v neposredni bližini Livarjevega obrata v Črnomlju. Analiza ljubljanskega kemijskega inštituta, ki so jo opravili v začetku letošnjega januarja, je pokazala, da je v 21 sodih shranjeno odpadno olje, v drugih pa so odpadne emulzije.

Po Petrolu tudi OMV Istrabenz znižal cene

29. 03. 2000 21.29

Zaradi spremenjenega položaja na svetovnem naftnem trgu se je danes, po torkovi odločitvi Petrola, tudi druga največja naftna družba v Sloveniji, koprski OMV Istrabenz odločila za znižanje cen plinskega olja in ekstra lahkega kurilnega olja. Od polnoči bosta omenjena naftna derivata na Istrabenzovih črpalkah cenejša za tolar. Po novem bo tako potrebno za liter plinskega olja odšteti 135,20 tolarja, za liter ekstra lahkega kurilnega olja pa 78,30 tolarja, so sporočili iz OMV Istrabenza.

Petrol znižuje cene goriva

28. 03. 2000 22.24

Petrol je danes najavil znižanje cen dizelskega goriva in kurilnega olja. Te cene se sicer že nekaj časa oblikujejo prosto. Kmalu bo jasna tudi usoda nadzorovanih cen bencinov, o tem naj bi namreč že v četrtek razpravljala vlada.