Omejitve

Izšel je Microsoft DirectX 6.1 z vmesnikom DirectMusic

09. 02. 1999 08.03

Microsoft je objavil izid zbirke multimedijskih sistemskih storitev in razvojnih orodij Microsoft DirectX 6.1, ki vsebuje tudi prvo javno izdajo vmesnika za programiranje aplikacij Microsoft DirectMusic, ter podpira Intelovo družino procesorjev Pentium III.

Napredek pri pogovorih o jedrskem orožju

02. 02. 1999 15.44

Kod trdi namestnik pakistanskega zunanjega ministra Šamšada Ahmada, naj bi na pogovorih z namestnikom ameriške državne sekretarke Strobom Talbottom dosegli pomemben napredek glede uravnavanja jedrskega oboroževanja na območju Palestine.

Ljubljanska borza sprostila trgovanje z delnicami Dela

26. 01. 1999 17.04

Uprava Ljubljanske borze je danes zaradi tržnega neravnovesja začasno sprostila 10-odstotno dnevno omejitev gibanja tečaja rednih delnic Dela (DELG), so sporočili z Ljubljanske borze.

Objava utemeljitev Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada

15. 01. 1999 10.19

Upravni odbor Prešernovega sklada je z današnjim dopisom prižgal zeleno luč tudi za objavo utemeljitev letošnjih Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada. STA bo zato besedila utemeljitev v celoti poslala naročnikom danes, 15. januarja, do 14. ure. Upravni odbor Prešernovega sklada v zvezi z objavo utemeljitev tokrat ni določil omejitve oz. embarga.

Zaradi protidumpinga ima ruski izvoz za 1,84 milijarde dolarjev izgube

27. 12. 1998 09.43

Zaradi protidumpinških ukrepov, ki so jih države uvedle proti ruskim izvoznim izdelkom, po ocenah ruskega ministrstva za trgovino Rusija letno izgubi več kot 1,84 milijarde dolarjev. Po podatkih ministrstva je protidumpinške ukrepe proti Rusiji uvedlo 36 držav, tako da Rusija glede na stopnjo diskriminacije izvoza za Kitajsko zaseda drugo mesto na svetu. Med državami, ki najpogosteje sprejemajo omejitvene ukrepe za uvoz ruskega blaga so članice Evropske unije, Združene države Amerike, Mehika, Brazilija, Turčija, Južna Koreja in Poljska. Protidumpinški ukrepi navadno veljajo za kovinske in kemične izdelke, časopisni papir, itd. Kot pojasnjuje ministrstvo, naj bi bilo eden od razlogov za takšne omejitve dejstvo, da Rusija podobno kot Kitajska še ni polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije.

ZDA zaskrbljene zaradi nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem

16. 12. 1998 12.55

Ameriški ambasador v Pekingu James Sasser je dejal, da lahko kitajsko obravnavanje človekovih pravic in njihove kršitve zrahljajo bodoče vezi z ZDA. Nove omejitve na področju svobode izražanja, nedavni pripori nasprotnikov so izvor zaskrbljenosti. Sasser ni navedel konkretnih primerov, po besedah skupine za človekove pravice pa je kitajska policija priprla najmanj 10 nasprotnikov v prizadevanjih kitajskih oblasti za začetek sojenja dvema voditeljema samo oklicane opozicijske stranke.

Sprejet gospodarski in finančno politični načrt držav jugovzhodne Azije

16. 12. 1998 08.47

Predsedniki vlad Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) so danes v Hanoju sprejeli gospodarski in finančno politični načrt, ki naj bi oživil gospodarsko rast v regiji ter omogočil boljši nadzor nad gospodarskimi in finančnimi podatki. Med drugim naj bi do leta 2002 odpravili nekatere carinske omejitve ter uvedli olajšave za tuje vlagatelje. Japonski ministrski predsednik Keizo Obuči pa je danes v Hanoju azijskim državam, ki se soočajo s krizo, napovedal finančno pomoč v višini pet milijard dolarjev.

Zelo dobri oktobrski proizvodni rezultati hidroelektrarn

13. 12. 1998 13.19

Obilno jesensko deževje je dodobra napolnilo korita slovenskih rek, tako da so hidroelektrarne z oktobrsko proizvodnjo presegle vsa pričakovanja. V hidroelektrarnah na Dravi, Savi in Soči so oktobra proizvedli kar 410,4 milijona kilovatnih ur, kar je za 259,4 milijona ali za skoraj 172 odstotkov več kot v lanskem oktobru.

Rekordno mil december v New Yorku

05. 12. 1998 12.15

Vzhodni del ZDA v začetku decembra uživa v vremenu, ki ni nič kaj primeren za prvi zimski mesec. V New Yorku so v petek namerili celih 20 stopinj Celzija. Toplo vreme je dodobra pokvarilo načrte trgovcev, ki so lokale založili s toplimi oblačili in ostalimi zimskimi potrebščinami. Meteorologi napovedujejo, da bo topli val v naslednjem tednu dni ponehal in vreme bo končno takšno, kot se za zimo spodobi.

Bonn zavrača kitajske očitke

04. 12. 1998 15.10

Bonn je danes zavrnil očitke kitajske vlade na račun srečanja med izgnanim kitajskim odpadnikom Weiem Jingshengem in zunanjim ministrom Joschko Fischerjem. Fiscer je po izrazu obžalovanja Pekinga dejal, da Nemčija nima nobene omejitve glede tega, s kom govoriti. Kitajska namreč vztraja pri tem, da je Wei zločinec, ki ogroža kitajsko varnost.

Emona Merkur: Dokler se lastninsko preoblikovanje ne zaključi, prevzem ni mogoč

01. 12. 1998 15.59

Iz Poslovnega sistema Mercator so danes obvestili javnost, da je uprava te družbe začela postopek prevzema konkurenčne ljubljanske družbe Emona Merkur. Pismo o namenu prevzema so danes dobili tudi v upravi Emone Merkurja. Kot je za STA dejal generalni drirektor Emone Merkur Franc Rutar, prevzem te družbe sploh ni mogoč, dokler se lastninsko preoblikovanje ne zaključi. Tudi delnic Emone Merkurja nekaterih oznak zaradi omejitve prenosljivosti ni moč odkupiti. ''Poleg tega smo v Emoni Merkur že sklicali sejo nadzornega sveta, na kateri se bo 8. decembra razpravljalo v zvezi z namervanim povezovanjem z družbama Živila Kranj in Emona Obala Koper,'' je poudaril Rutar.

Pogajanja EU z Indijo

18. 11. 1998 09.24

Evropska unija je danes v New Delhiju začela z Indijo tridnevna pogajanja o vrsti trgovinskih konfliktov, o katerih bi Bruselj lahko zahteval arbitražo Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Delegacijo petnajsterice vodi direktor za področja, ki zadevajo WTO, Herve Jouanjen. Delegacija se bo srečala s predstavniki indijskega ministrstva za trgovino. Med glavnimi spornimi vprašanji za EU je indijska politika v avtomobilski industriji. Indija zahteva, da so rezervni deli indijski, omejuje pa tudi izvoz tujih avtomobilov, proizvedenih v Indiji. New Delhi Bruslju oporeka preveč svobodno razlago pravil WTO pri določitvah omejitve uvoza zaradi varnostnih, zdravstvenih ali okoljevarstvenih razlogov.

Razpis za nagrado zlata ptica

10. 11. 1998 10.53

Društvo Liberalna demokracija s sedežem v Ljubljani je objavilo razpis za nagrado zlata ptica. Rok za prijavo kandidatov za nagrado teče do 30. novembra letos.

Švicarska vlada predlagala skrajšanje življenjske dobe jedrskih elektrarn

24. 10. 1998 09.54

Švicarska zvezna vlada se je odločila, da omeji življenjsko dobo delovanja petih jedrskih elektrarn v državi, vendar ni pri tem dala nobenih namigov, kako bodo te omejitve izvedli. Odločitev prav tako ne izključuje možnosti izgradnje nove jedrske centrale, če in ko bodo zmogljivosti ustrezne in bo javnost s tem soglašala. Poleg tega so vladni predstavniki na tiskovni konferenci razkrili tudi dolgoročne plane za reformo davčnega sistema v skladu z ekološkimi smernicami z dodatnim davkom na vse energijske vire, ki so klasificirani kot neobnovljivi.

Več sredstev za mlade pare in mlade družine

24. 09. 1998 16.10

Upravni odbor Stanovanjskega sklada Republike Slovenije je sprejel sklep o povišanju obsega sredstev, ki so namenjena za 24. razpis sklada, in sicer do višine nekaj več kot 2,575 milijarde tolarjev, so sporočili iz sklada.

Cena nafte se počasi stabilizira

16. 09. 1998 07.48

Organizacija držav izvoznic nafte Opec pričakuje možno stabilizacijo cen nafte zaradi zmanjšanja produkcije. Predsedujoči kartela in minister za nafto Združenih arabskih emiratov, Obaid bin Saif Al-Nasseri je v torek na konferenci v Singapurju povedal: ''V primeru, da se cene ne bodo izboljšale lahko pričakujemo nove omejitve pri ponudbi.'' Dnevna proizvodnja Opeca je avgusta padla za 465.000 sodčkov na 27,02 milijonov sodčkov. Cena nafte Opeca je v preteklih tednih znova rahlo zrasla in presegla 12 dolarjev. Leta 1997 je bila povprečna cena še 18,68 dolarjev. Opec si prizadeva doseči okvirno ceno 21 dolarjev. Nazadnje so produkcijo omejili junija.

Rusija sprostila možnost udeležbe tujcev v energetskem podjetju Gazprom

13. 08. 1998 07.47

Rusija je sprostila nekatere omejitve, ki so tuja podjetja ovirale pri vlaganjih v rusko energetsko podjetje Gazprom. Ruski predsednik Boris Jelcin je namreč podpisal odlok, s katerim se je najvišja možna meja udeležbe tujcev v že omenjeni ruski družbi povečala za 5 odstotnih točk na 14 odstotkov. S tem je tujim investitorjem dana tudi večja možnost udeležbe pri privatizaciji Gazproma, saj si lahko pridobijo približno pet odstotkov državnega premoženja te družbe, ki zdaj znaša 40 odstotkov. V odloku je tudi določeno, da tuji investitor svojega deleža ne sme prodati najmanj pet let po nakupu.

Novih redukcij danes najverjetneje ne bo

12. 08. 1998 13.33

Omejitve dobav električne energije danes najverjetneje ne bodo potrebne, so zagotovili v dispečerski službi Elektra Slovenije.

V Braziliji umrla najmanjša ženska na svetu

01. 07. 1998 07.56

Luciana Grosso Batista, v Braziliji znana kot "najmanjša ženska na svetu", je umrla v starosti 18 let. Kot so v ponedeljek poročali mediji, je 62 centimetrov visoka ženska v nedeljo podlegla pljučnici.

Ukinitev prometnih omejitev

30. 06. 1998 09.48

V Panamskem prekopu so v ponedeljek ukinili prometne omejitve, ki so jih pred tem odredili zaradi hude suše. Kot je sporočila pristojna komisija, smejo zdaj po vodni poti med Atlantikom in Pacifikom spet pluti ladje s sicer običajnim maksimalnim ugrezom 12,04 metra. Ugrez so zaradi velikega pomanjkanja dežja, ki ga je povzročil vremenski pojav el nino, začasno zmanjšali na do 10,82 metra.

Južna Koreja napovedala liberalizacijo finančnega sektorja

22. 06. 1998 11.51

Južnokorejska vlada je danes sporočila nov načrt liberalizacije poslovanja z devizami. Korejska podjetja in finančne institucije lahko od 1. aprila 1999 sklepajo kratkoročna posojila v tujih valutah, takrat pa bodo tudi odpravljene omejitve za prodajo vrednostnih papirjev v tujini, so danes sporočili z južnokorejskega finančnega ministrstva.

Kitajska še ni pripravljena za članstvo v WTO

22. 06. 1998 11.22

Ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky je za New York Times dejala, da Kitajska še ni zrela za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). S tem so zanikane govorice, da naj bi bila napoved članstva Kitajske v WTO objavljena med obiskom predsednika Billa Clintona.

Poročila Microsofta in BSA o protipiratskih akcijah

16. 06. 1998 12.38

<I><B>Belgija </B></I>

V Indoneziji spopadi med policijo in delavci

08. 06. 1998 13.51

Med protestnim shodom v drugem največjem indonezijskem mestu Surabaja, ki se ga je udeležilo kakih 10.000 delavcev, je prišlo do spopadov med policijo in demonstranti. Ranjenih je bilo najmanj pet policistov in trije protestniki.

Odredba o začasni razglasitvi reke Soče za naravno znamenitost

03. 06. 1998 14.41

Minister za okolje in prostor Pavel Gantar je danes izdal odredbo o začasni razglasitvi reke Soče s pritokom za naravno znamenitost, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor (MOP). Območje reke Soče je enkraten primer ohranjenega in izredno ogroženega ekosistema z endemično soško postrvjo in drugimi redkimi in ogroženimi živalskimi in rastlinskimi vrstami. Zavarovano območje bo zajemalo reko Sočo od izvira do mosta pri Pršetu, del pritoka Koritnice ter zemljišča ob bregovih reke in pritoka.

Največ trgovanja z Radensko

28. 05. 1998 11.51

V sredo je na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev SBI porasel za 6,2 točki na vrednost 1.651,85 točke, ob zopet zelo skromnem prometu v višini 173,8 mio SIT. Največ se je trgovalo z delnicami Radenske, katerih tečaj se je okrepil za 0,7 odstotka (53,47 mio SIT). Z delnicami farmacevtov je bilo za polovico manj prometa, ob čemer so delnice Leka porasle za 0,31 odstotka, Krke pa za 0,18. Obdobje slabe likvidnosti trga se torej nadaljuje, kot največja razloga za tako stanje velja omeniti davek na kapitalske dobičke fizičnih oseb ter administrativne omejitve za vstop tujega kapitala.

Izrael ukinja devizne omejitve za fizične osebe

02. 05. 1998 10.22

Izrael namerava v prihodnjem tednu ukiniti vse omejitve pri deviznih nakupih ali prodajah svojih državljanov, vendar bo zadržal liberalizacijo predpisov za institucionalne vlagatelje in tuje osebe, ki bi želele trgovati na izraelskem terminskem trgu in trgu opcij. S temi ukrepi bodo izraelski državljani lahko prvič vlagali v tuje nepremičnine, lahko bodo odpirali račune v tujih bankah, posedovali bodo lahko tujo valuto v gotovini, poleg tega pa bodo lahko tudi poslovali s tujimi finančnimi institucijami.

Letos bistveno manj omejitev vpisa na srednje šole

21. 04. 1998 15.07

Za vpis v srednje šole za naslednje šolsko leto se je na februarskem razpisu na 33.349 mest prijavilo 27.598 kandidatov. Kljub dodatnim razmestitvam programov bo potrebna omejitev vpisa na 46 šolah, izbirnega postopka zaradi omejitve pa se bo moralo udeležiti 27,4 kandidatov za vpis, kar je bistveno manj kot v prejšnjih letih, so na današnji novinarski konferenci ministrstva za šolstvo in šport povedali minister dr. Slavko Gaber in njegovi sodelavci.

V Varšavi hora legalis za mladoletnike

13. 04. 1998 09.46

Poljska prestolnica bo letošnje poletje manj prijazna do mladoletnikov. Od 1. maja do 30. septembra bo namreč v Varšavi od 23. ure zvečer do 6. ure zjutraj veljala za vse mlajše od 18 let hora legalis. Mladoletniki bodo v tem času lahko v javnih prostorih in na javnih krajih le v spremstvu odraslih. Za ukrep so se varšavske oblasti odločile, ker želijo zmanjšati mladoletniško prestopništvo. Podobne omejitve je lansko poletje uvedlo poljsko mesto Radom, ki leži 95 kilometrov južno od Varšave, njegov primer pa je sledilo še nekaj mest na Poljskem

Clinton pozval senat, naj ne omejuje širitve zveze NATO

17. 03. 1998 09.45

Predsednik ZDA Bill Clinton je pozval ameriški senat, naj ne sprejme nobene omejitve glede nadaljnje širitve zveze NATO na Vzhod. Senat naj bi proti koncu tega tedna ali v začetku prihodnjega glasoval o sprejemu Češke, Poljske in Madžarske v NATO. V ameriških političnih krogih pričakujejo, da bo senat kljub nekaterim nasprotnikom z veliko večino, potrebna je dvotretjinska, izglasoval sprejem omenjenih držav. Clinton je v javnem pismu senatu zapisal, da ne smejo škodovati politiki odprtih vrat zveze NATO in da morajo ZDA v bližnji prihodnosti odobriti sprejem tudi drugih kvalificiranih kandidatk v NATO.