Omejitve

Slovenski znanstveniki in raziskovalci: 'Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se'
18. 11. 2021 15.41
Slovenske raziskovalne skupine so se znova odločile pozvati k zaupanju v znanost in cepljenje. Pravijo, da če kdaj, je ravno zdaj nujno, da stopimo skupaj, da gremo poenoteni naprej, saj nas koronakriza še naprej postavlja pred neslutene izzive. "Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se," so pozvali.

Po zgledu Avstrije tudi Češka necepljene izključuje iz javnega življenja
17. 11. 2021 09.12
Na Češkem je število dnevno potrjenih novih okužb z novim koronavirusom doseglo rekordno raven, saj so v zadnjih 24 urah potrdili 22.479 primerov. S ponedeljkom se zato obeta ustavitev javnega življenja za necepljene in neprebolevnike. Avstrija pa zaradi zaostrenih epidemioloških razmer zaostruje tudi pogoje za vstop v državo. Tam so znova potrdili tudi največ okužb doslej. Tudi na Švedskem bo od 1. decembra za udeležbo na dogodkih v javnih notranjih prostorih z več kot sto udeleženci obvezno pokazati potrdilo o cepljenju proti covidu-19.

Ministrstvo šolam poslalo dodatna pojasnila glede samotestiranja
16. 11. 2021 20.26
Ministrstvo za izobraževanje je pred začetkom obveznega samotestiranja učencev v šolah slednjim poslalo dodatna pojasnila. Ob tem so napovedali tudi pripravo posebne aplikacije, kamor bodo šole vnašale podatke o številu učencev, ki se bodo izobraževali na daljavo.

V Avstriji prvo zaprtje za necepljene v Evropi, v Latviji jih lahko odpustijo
15. 11. 2021 05.53
Avstrija v boju proti četrtemu valu pandemije covida-19 kot prva v EU za necepljene uvaja zaprtje javnega življenja. To pomeni, da bodo lahko necepljeni svoj dom zapustili le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo ali v šolo. Delodajalci v Latviji pa lahko po novem odpustijo zaposlene, ki zavračajo cepljenje proti covidu-19. Tudi v Nemčiji se nadaljuje dramatično zaostrovanje četrtega vala pandemije covida-19. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je tam prvič doslej presegla 300.

Migrantska kriza: EU z novimi sankcijami proti Belorusiji
15. 11. 2021 09.21
Zunanji ministri EU so v Bruslju potrdili razširitev pravnega okvira za sankcije proti posameznikom in podjetjem, ki bo omogočila kaznovanje odgovornih v Belorusiji za hibridne napade in izkoriščanje migrantov v politične namene. V Belorusiji je po različnih ocenah od 8000 do 22.000 migrantov. Dogovora o konkretnih imenih še ni, pričakuje se v prihodnjih tednih, in sicer gre za od 30 do 40 oseb in družb. Poljska bo medtem decembra začela graditi pregrado na meji z Belorusijo.

Znamenita tajska plaža iz filma The Beach kmalu znova odprta
15. 11. 2021 15.31
Uradniki na Tajskem so objavili datum ponovnega odprtja ene najbolj priljubljenih znamenitosti v državi. Maya Bay, zaliv, ki je zaslovel leta 2000, potem ko so v njem posneli del filma 'The Beach', v katerem je igral glavno vlogo Leonardo DiCaprio, bo znova odprla vrata za turiste 1. januarja 2022, so napovedali predstavniki tajskega Oddelka za narodne parke. A za razliko od številnih znamenitosti, ki so se na Tajskem znova odprle v zadnjih mesecih, prvotno zaprtje Maya Baya ni imelo nobene zveze s pandemijo covida-19.

'Avstrija je uvedla omejitve za necepljene, moramo vedeti, ali lahko gremo po isti poti'
15. 11. 2021 14.28
Premier Janez Janša je ustavno sodišče pozval, naj odloči v zadevi, ki se nanaša na uvajanje pogoja PC (preboleli, cepljeni) v državni upravi. Sodišče je namreč septembra zadržalo izvajanje določb odloka, ki je to določal, je odgovoril na ustno poslansko vprašanje Anje Bah Žibert (SDS), ki jo je zanimalo njegovo stališče o ukrepih proti covidu-19.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'
14. 11. 2021 07.33
Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

V Avstriji s ponedeljkom zaprtje države za necepljene proti covidu-19
14. 11. 2021 13.52
V Avstriji v boju proti četrtemu valu pandemije s ponedeljkom za necepljene proti covidu-19 uvajajo zaprtje države, je po sestanku z glavarji zveznih dežel sporočil kancler Alexander Schallenberg. To pomeni, da bodo necepljeni lahko svoj dom zapustili le za najbolj nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo. Odločitev o zaprtju bo sprva veljala deset dni, zadeva pa približno dva milijona ljudi.

Nizozemska policija na protestih proti covidnim ukrepom aretirala 15 ljudi
14. 11. 2021 13.11
Na severu Nizozemske je v soboto zvečer na protestih proti ponovni uvedbi strogih covidnih ukrepov in omejitev prišlo do nemirov. Policija je sporočila, da so aretirali 15 protestnikov.

Tudi v Stockholmu omejili električne skiroje
14. 11. 2021 08.26
Stockholm je znižal dovoljeno število električnih skirojev na svojih ulicah, s čimer je postal zadnja prestolnica v nizu z omejitvami vse bolj razširjenega, a polemičnega načina mestnega prevoza. Mestni svet je med tednom namreč izglasoval novo najvišjo dovoljeno število skirojev za izposojo – njihovo število je s trenutnih 23.000 znižal na 12.000.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina
13. 11. 2021 18.06
Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

V Avstriji znova rekordno število novih okužb, v Haagu množični protesti
13. 11. 2021 15.11
V Avstriji so v minulih 24 urah znova zabeležili rekordno število novih okužb s koronavirusom. Našteli so jih kar 13.152, kar je precej več kot v minulih dneh, zabeležili pa so tudi 48 novih smrtnih žrtev covida-19. Medtem pa je število novih okužb s codimo-19 v Veliki Britaniji nekoliko upadlo. Na Nizozemskem so v petek potekali množični protesti zaradi napovedane uvedbe novih strogih ukrepov za zajezitev pandemije in delnega zaprtja države.

Zaostrovanje ukrepov: Avstrija naj bi s ponedeljkom zaprla državo za necepljene
12. 11. 2021 13.56
V Avstriji bi lahko že v ponedeljek veljala strožja omejitev, in sicer dostop do javnih krajev le za cepljene in prebolele. Vlada namreč čaka le še na zeleno luč parlamenta. Kot je dejal kancler, splošnega zaprtja države ne bo, saj ne bo dovolil, da necepljeni preložijo odgovornost na cepljene. Na Hrvaškem bodo v torek uveljavili izpolnjevanje pogoja PCT za državni in javni sektor, Norveška pa bo ponovno uvedla ukrepe za zajezitev koronavirusa. Nizozemska se je medtem odločila za nekaj tednov trajajoč "močan udarec". Čaka jih namreč tritedensko delno zaprtje države, ki bo začelo že v soboto.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora
12. 11. 2021 10.47
Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Avstrija vse bližje zaprtju države za necepljene
11. 11. 2021 08.29
Ob širjenju okužb z novim koronavirusom v Avstriji poteka razprava o zaostrovanju ukrepov. Med njimi je na mizi tudi zaprtje javnega življenja za necepljene. Najstrožje ukrepe naj bi uvedli v Zgornji Avstriji in Salzburgu, kjer naj bi bil 'lockdown' tudi najbolj priporočljiv. V zadnjih 24 urah so v Nemčiji zabeležili 50.196 novih primerov okužbe s koronavirusom. To je znak velike moči tokratnega vala epidemije, so sporočili z Inštituta Roberta Kocha. Medtem pa je bolgarska vlada spričo izrednih razmer zaradi pandemije covida-19 Evropsko unijo oz. njene članice zaprosila za pomoč. Kot so v sredo pojasnili v Bruslju, je uradna Sofija aktivirala mehanizem EU za pomoč ob izrednih nesrečah. V Bolgariji potrebujejo predvsem medicinsko opremo, kot so kisikove maske, ventilatorji in postelje za intenzivno terapijo.

Neža in Karmen spoznali vrednost dobrega partnerja
09. 11. 2021 00.15
Še tako uspešen začetek vselej ne pomeni, da bo tudi preostanek poti potekal brez ovir. To dobro vesta mladi podjetnici Neža Mlakar in Karmen Meze, ki sta kot mladi podjetnici s svojimi sadnimi deserti na palčki, La Popsi prepričali slovenske televizijske gledalce. Po uspešni širitvih svojih produktov iz polic večjih krajev na vse konce Slovenije pa so nastopili novi izzivi širjenja onkraj domačih meja, ob tem pa tudi spoznanje, kako pomembno je izbrati takšnega partnerja, ki resnično verjame v tvoj produkt.

Danska znova uvaja covidno potrdilo, na Otoku obvezno cepljenje za zdravstvene delavce
09. 11. 2021 08.37
Danska bo zaradi zaostrovanja epidemioloških razmer znova uvedla omejitve v javnem življenju. Britanska vlada je medtem napovedala uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za vse zaposlene v javnem zdravstvu v Angliji. V Franciji bo od decembra za starejše od 65 let osvežitveni odmerek pogoj za covidno potrdilo. Na Hrvaškem znova poročajo o skoraj 5000 pozitivnih in najvišjem številu mrtvih, najvišje število mrtvih so zabeležili tudi v Bolgariji, kjer je v enem dnevu umrlo 334 covidnih bolnikov.

Pošle zaloge otroških mask: 'Otroci lahko ta teden uporabljajo maske iz blaga'
08. 11. 2021 15.29
Z novim odlokom je vlada prepovedala uporabo mask iz blaga v javnih zaprtih prostorih. Gre za odločitev, ki je presenetila marsikoga, saj so bile maske iz blaga dovoljene kar leto in pol. Mnogi so pohiteli v lekarne in trgovine po medicinske maske, a jih marsikje ni več na zalogi. Kot je pojasnila Logarjeva, če kirurških mask ni na zalogi, lahko otroci ta teden še uporabljajo maske iz blaga. Največ težav imajo starši šolarjev, saj morajo zagotoviti medicinske maske tudi zanje, kar pa je za marsikoga precejšen finančni strošek.

Novi ukrepi: PCT že pri starosti 12 let, nove omejitve in koordinacija v zdravstvu
08. 11. 2021 06.29
V skladu z najnovejšim vladnim odlokom so v veljavi številni strožji ukrepi, namenjeni zajezitvi širjenja covida-19. Ti zajemajo znižanje starostne meje za izpolnjevanje pogoja PCT na 12 let, omejitev obratovalnega časa gostinskih lokalov, prepoved zbiranja izven družinskega kroga in obvezno uporabo zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Javne kulturne prireditve se lahko zaenkrat izvajajo le v zaprtih prostorih s fiksnimi sedišči.

Prehranske diete niso več v modi, pomembne so življenjske navade
07. 11. 2021 17.44
Hrana je pogosto povezana s pozitivnimi občutki – ko se najemo, smo zadovoljni. Naše srce je takrat 'veselo', vendar bo 'srečno' še bolj, če bomo ohranjali zdrave prehranske navade. Hrana, ki dobro vpliva na srce, se namreč začne s prehranjevalnimi vzorci, so izpostavili strokovnjaki iz Ameriškega združenja za srce, ki so spisali Prehranske smernice za izboljšanje zdravja srca in ožilja 2021.

Italija decembra v cepljenje mlajših otrok, v Srbiji dnevni rekord umrlih s covidom-19
07. 11. 2021 16.16
Italija namerava začeti decembra proti covidu-19 cepiti tudi otroke, stare od pet do enajst let. "Upam, da bomo lahko začeli decembra, takoj ko bo Evropska agencija za zdravila izdala dovoljenje," je povedal minister za zdravje Roberto Speranza. Zaradi naraščanja okužb omejitve za necepljene zaostruje tudi Grčija. V Srbiji so zabeležili dnevni rekord smrtnih žrtev, povezanih s covidom-19. Umrlo je 69 ljudi. Medtem pa je na Nizozemskem več tisoč ljudi v Haagu protestiralo proti zaostritvi ukrepov. V državi je zaradi naraščanja števila okuženih od sobote spet obvezno nošenje zaščitne maske na javnih mestih, kot so trgovine, knjižnice, železniške postaje, bolnišnice in univerze.

Slovenija po številu potrjenih primerov v zadnjem tednu prva na svetu
07. 11. 2021 09.56
Ob 5451 odvzetih brisih s PCR-testi smo v soboto potrdili 2313 novih okužb z novim koronavirusom, je sporočil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je bil 42,4-odstoten. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 797 covidnih bolnikov (dan prej 748), od tega jih že 184 potrebuje intenzivno terapijo (dan prej 175). Umrlo je 11 oseb s covidom-19.

Ihan: Ukrepi so nezadostni
06. 11. 2021 10.27
"To, kar trenutno delamo, je težko imenovati drugače kot brezglavo prekuževanje. Podobno počnejo v Združenem kraljestvu, vendar so tam vse pazljivo načrtovali in prej dosegli visoko precepljenost, pri nas pa skačemo na trda tla iz tretjega nadstropja in bomo srečni, če si bomo samo polomili noge." Tako ukrepe, ki jih je sinoči sprejela vlada, komentira priznan imunolog Alojz Ihan. Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović pa izpostavlja: "Če bi potrebovali bolnišnično zdravljenje samo cepljeni, bi bile številke obvladljive."

'Nezelena' Von der Leynova z Dunaja poletela v sosednjo Bratislavo
06. 11. 2021 09.48
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je znašla pod plazom kritik zaradi kratkega junijskega potovanja z zasebnim letalom, češ da ta ni v skladu z evropsko zeleno politiko, ki je sicer nosilen projekt njenega mandata. V komisiji so odločitev branili s pojasnilom, da boljše možnosti ni bilo na voljo. Predsednica je junija z zasebnim letalom z Dunaja potovala v Bratislavo, ki je po zračni črti od njega oddaljena 50 kilometrov.

Omejitve v trgovinah in lokalih, prepoved zbiranja, poleg PCT še osebni dokument
06. 11. 2021 07.16
Vlada je v petek znižala starostno mejo za izpolnjevanje pogoja PCT, in sicer na 12 let, učenci se bodo kmalu pogosteje samotestirali, v gostinskih lokalih pa bo možna strežba le za mizo, in sicer med 5. in 22. uro, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Začasno se zapirajo nočni lokali, začasno bo prepovedano tudi zbiranje, razen v ožjem družinskem krogu. Še vedno bo tako rekoč povsod veljal pogoj PCT, a so uvedli novost: ta pogoj je izpolnjen le, če se oseba poleg dokazila izkaže še z veljavnim osebnim dokumentom. Bo pa stroške hitrega testiranja spet kril državni proračun.

Na Hrvaškem zaostrovanje ukrepov, Avstralija dosega 80-odstotno precepljenost
05. 11. 2021 14.34
Oblasti na Hrvaškem so se spričo rekordnega porasta okužb z novim koronavirusom odločile za zaostritev obstoječih protikoronskih ukrepov. S 15. novembrom bo tako obvezno covidno potrdilo oz. izpolnjevanje PCT-pogoja za uporabnike in uslužbence javnih in državnih služb, že s to soboto pa se dodatno omejujejo zbiranja. V Avstriji so medtem potrdili več kot 9000 novih okužb, Danske zdravstvene oblasti svarijo pred preobremenitvijo bolnišnic, Avstralija pa dosega 80-odstotno precepljenost.

Prekratka varnostna razdalja lahko stane življenja
05. 11. 2021 19.06
Kranjski policist ne počivajo, nedavno so namreč na gorenjski avtocesti ujeli voznika, ki je sicer upošteval omejitve hitrosti, povsem pogrnil pa je pri vzdrževanju varnostne razdalje, ki je tako rekoč ni bilo. Da bi prikazali, kako nevarno vožnjo si je privoščil, smo se odpravili tudi v Center varne vožnje na Vranskem in se s pomočjo preproste simulacije prepričali, kako pomemben je v prometu prav vsak meter.

Lanski odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev je neustaven
05. 11. 2021 08.48
Ustavno sodišče je odločilo, da je del Zakona o nalezljivih boleznih, ki omejuje ali prepoveduje promet s posameznimi vrstami blaga in izdelkov, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naložilo, da mora to neskladje odpraviti v dveh mesecih. Na podlagi tega je neustaven tudi celoten Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je bil sprejet marca lani ob začetku epidemije covida-19. Po mnenju sodnikov ga je treba razveljaviti.