Opera

100 let operne hiše v Gradcu

05. 09. 1999 19.54

Operna hiša v Gradcu ta mesec praznuje 100. obletnico. Vrata obiskovalcem je prvič odprla 16. septembra 1899, in sicer pod imenom Mestno gledališče. Razkošna stavba je delo dunajskih arhitektov Ferdinanda Fellnerja in Hermana Helmerja. Mestne oblasti v Gradcu so že decembra 1897 zadolžile dunajska arhitekta, da pri gradnji novega mestnega gledališča čim bolj posnemata slog Fischerja von Erlacha, avstrijskega arhitekta, ki velja za vodilno osebnost baročne arhitekture. Gradnja neobaročne stavbe je trajala 20 mesecev in stroški pa so bili veliko višji od predvidenih. Slavnostna otvoritev takratnega mestnega gledališča se je začela z uprizoritvijo Schillerjeve drame Wilhelm Tell, dan pozneje pa je bila na sporedu prva operna predstava, Wagnerjeva romantična opera Lohengrin.

SNG Maribor o sezoni 1999/2000

02. 09. 1999 19.24

V Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru so novinarjem predstavili abonmajsko ponudbo za jubilejno sezono 1999/2000, v kateri mariborsko gledališče praznuje 80-letnico obstoja. Poleg običajnih abonmajev so za letošnjo sezono pripravili še štiri nove. V abonmajih Dramski petek''in Dramska sobota si bodo obiskovalci lahko ogledali vse najnovejše predstave, v Novi dramski abonma so uvrstili najbolj uspešne in najbolj popularne predstave, pripravili pa so tudi Abonma za dva, namenjen parom.

Puccinijeva opera Tosca v Križankah

25. 08. 1999 16.43

Sinoči je bila v okviru ljubljanskega poletnega festivala v izvedbi mariborske opere uprizorjena opera Giacoma Puccinija Tosca. Krstna predstava te glasbene drame v treh dejanjih je bila izvedena leta 1900 v Rimu. Besedilo za opero sta po Victorienu Sardouju napisala Luigi Illica in Giuseppe Giaccosa. Sinočnjo predstavo je dirigiral italijan Stefano Pellegrino Amato, režiral pa Krunoslav Cigoj. Scenografija je bila delo Giusseppa Ranchettija, za kostume pa je poskrbel Fabio Bergamo.

Operna uprizoritev papeževega dela

15. 08. 1999 12.27

Delo z naslovom Zlatarjeva prodajalna, ki ga je v mladosti napisal papež Janez Pavel II., bo uprizorjeno kot opera. Premiera bo v kraju Viterbe, 50 kilometrov vzhodno od Rima. Zlatarjeva prodajalna je sestavljena iz dolgih monologov, katerih tema so razmišljanja o poroki. Po mnenju Rocca Familiarija, ki je napisal glasbo, je zlatar metaforična oseba, ki bi lahko predstavljala boga.

O odpovedi operete na festivalu Križanke '99

23. 07. 1999 22.01

O nedavni odpovedi operete Noč v Benetkah na mednarodnem poletnem festivalu Križanke '99 je direktor SNG Opera in balet Ljubljana dr. Borut Smrekar v izjavi za javnost zapisal, da je omenjena predstava odpadla zaradi bolezni obeh pevk, ki nastopata v glavni ženski vlogi.

Izjava direktorja ljubljanske operno-baletne hiše

23. 07. 1999 17.00

O nedavni odpovedi operete Noč v Benetkah na mednarodnem poletnem festivalu Križanke '99 je direktor SNG Opera in balet Ljubljana dr. Borut Smrekar posredoval izjavo za javnost, v kateri pojasnjuje razloge za omenjeno odpoved.

Prvič muzikal v milanski Scali

19. 07. 1999 17.49

V milanski Scali so napočili novi časi. Prvič v zgodovini znamenite operne hiše naj bi v naslednji sezoni uprizorili tudi muzikal, je napovedal umetniški vodja Scale, Paolo Arca.

Verdijeva ''Maškarada'' v Bregenzu

16. 07. 1999 19.26

V Avstrijskem Bregenzu se bo 20. julija začel vsakoletni festival. V mestecu pa že v dneh pred začetkom festivala vlada zelo zanimivo ozračje, saj se odvijajo številne priprave nastopajočih.

Milanska Scala v slogu 20. stoletja

16. 07. 1999 18.21

Novo sezono v milanski operni hiši La Scala bo letos zaznamovalo 20. stoletje. Sezono bo sicer otvorila Beethovnova opera o ljubezni in svobodi Fidelio iz 19. stoletja, sledilo pa bo kar 10 oper, ki so nastale v zadnjem stoletju.

Opera in Cankarjev dom skupaj v leto 2000

13. 07. 1999 18.26

Direktor SNG Opere in baleta Ljubljana Borut Smrekar in direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik sta danes v Ljubljani podpisala pogodbo o koprodukciji baleta Ukročena trmoglavka.

Prva uprizoritev Peony Pavilion po 400 letih

10. 07. 1999 17.44

Prvič po 400 letih v New Yorku v teh dneh v celoti uprizarjajo Peony Pavilion, 20-urno kitajsko opero, ki so jo na Kitajskem v preteklosti označili za vraževerno, fevdalno in pornografsko.

Bolšoj teater bo gostoval v Londonu

05. 07. 1999 15.27

Balet Bolšoj teatra bo ta mesec gostoval v Coliseum Theatre v Londonu s predstavami Giselle, Don Kihot, Bajadera, Labodje jezero, Raymond, Paganini in Špartak. Britanskemu občinstvu se bo predstavila nova generacija plesalcev, saj bodo nastopili najboljši plesalci skupaj z mladimi baletniki. Zadnja baletna predstava Bolšoj teatra v Londonu je bila pred petimi leti, začetek njihovega gostovanja v britanski prestolnici pa sega v leto 1956. Gostovanje bodo sklenili konec julija, za njimi pa se bo predstavila še bolšojska opera s predstavama Boris Godunov in Ljubezen za tri pomaranče.

Portoroški Amfiteater bo že v tej sezoni polno zaživel

18. 06. 1999 19.01

V portoroškem Avditoriju so na današnji novinarski konferenci predstavili letošnji program prireditev. Pod novo platneno streho Amfiteatra v Avditoriju se bo v letošnjem poletju dogajalo veliko zanimivega. Že prihodnji četrtek, 24. junija, bo tu prva večja prireditev iz tega programa - začetek Svetovnega mladinskega prvenstva v show plesih. Prireditev bo trajala vse do sobote in se bo nadaljevala še skozi naslednji konec tedna od 1. do 3. julija.

Opera Nesmrtni Kaščej in balet Ognjena ptica v enem večeru

18. 05. 1999 14.15

Opero Nesmrtni Kaščej skladatelja Nikolaja Rimskega-Korsakova in balet Ognjena ptica Igorja Stravinskega bo ljubljanska opera uprizorila v enem večeru, saj obe ruski deli povezuje ista osnovna zgodba, glasbena vez pa je povezava med učiteljem Rimskim-Korsakovim in njegovim učencem Stravinskim. Režiser obeh del in obenem koreograf baleta je Henrik Neubauer, opernemu orkestru bo prav tako obrakrat dirigiral gost iz Nemčije Mark Mast. Premiera operno-baletnega večera bo v četrtek, 20. maja.

Jean-Michel Jarre bo ob prelomu tisočletja nastopil pred egipčanskimi piramidami

12. 05. 1999 07.59

Slavni francoski glasbenik Jean-Michel Jarre se mudi na obisku v Egiptu, kjer si je ogledal slavne piramide v Gizah. Tu namreč namerava v sodelovanju z operno hišo iz Kaira ob vstopu v novo tisočletje uprizoriti multi-medijsko opero. ''Ta kraj sicer pripada Egiptu, toda na nek način smo tudi mi povezani z njim, saj menim, da se je vse začelo prav tu,'' je dejal Jarre. Egipt seveda upa, da bodo prireditve ob vstopu v novo tisočletje privabile na tisoče obiskovalcev. Pred skoraj 5000 let starimi piramidami naj bi se zbralo več tisoč ljudi, ki si bodo ogledali opero z naslovom 12 sanj sonca (The 12 Dreams of the Sun). Opera se bo začela ob sončnem zahodu 31. decembra letos, končala pa ob zori 1. januarja leta 2000. Glasba bo s pomočjo različnih etničnih inštrumentov predstavila različne svetovne kulture.

Na Dunaju odprli otroško opero

25. 04. 1999 17.22

Na Dunaju so na terasi Dunajske državne opere pred dnevi odprli otroško opero, ki jo je zasnoval arhitekt Wilhelm Holzbauer. Odprli so jo z izvedbo sodobne opere Wilfreda Hillersa Das Traumfresserchen. Za direktorja državne opere Iona Holenderja je bilo bistvenega pomena, da je otroška opera sestavni del poslopja, saj želi, da se otroci kot ''občinstvo prihodnosti'' privadijo operi. Vsi nastopajoči v poslopju otroške opere bodo uporabljali kostume in usluge državne opere, dela pa bo izvajal prestižni operni orkester. Opera v obliki kapitla ima oder velikosti 240 kvadratnih metrov in 140 sedežev, sama operna dela, ki bodo namenjena otrokom med šestim in 12 letom starosti, pa ne bodo daljša od 90 minut. Direktor opere je do leta 2000 napovedal dve produkciji na sezono in približno 50 predstav na leto.

Opera Teorettikka internettikka ali Štromajer poje teorijo interneta

19. 03. 1999 19.15

Že po naslovu nadvse nenavaden dogodek, je v ljubljanski Operi SNG zbral lepo število radovednežev, med katere so se pomešali umetniki in pripadniki slovenske internet generacije.

Zlata nimfa za francoski televizijski film

25. 02. 1999 09.53

Na 39. televizijskem festivalu v Monte Carlu so v sredo podelili zlate in srebrne nimfe. V kategoriji televizijskih filmov je zlato palmo dobil francoski film Edouarda Niermansa L'enfant des terres blondes (France 3/France). V kategoriji mini serij je slavil nemški Opernball (Opera ball/Atlas International Film GMBH/Nemčija), v kategoriji aktualnih programov pa je zlato nimfo dobila francoska oddaja Poklic reporter: Embargo (TF1/France). Častni zlati nimfi pa so podelili Josee Dayan, režiserki televizijskega filma Grof Monte Cristo, in Helmutu Thomi, režiserju televizijske družbe RTL Plus.

Leta 2000 bo salzburški Mozartov teden odprla Čarobna piščal

25. 01. 1999 11.45

Prihodnje leto bo 45. Mozartov teden začela opera Čarobna piščal, ki jo bo režiral Harry Kupfer. Mednarodni sklad Mozarteum v Mozartovem rojstnem mestu vsako leto priredi glasbeni festival, ki se začne 27. januarja, na skladateljev rojstni dan. Festival vsakokrat ponudi tri operne predstave ter 23 solističnih in orkestralnih koncertov. Poleg del Mozarta, Haydna in Beethovna nastopajoči izvajajo tudi dela skladateljev iz 20. stoletja, med njimi so dela Ravela, Straussa in Previna. Kot posebni gostje bodo leta 2000 med drugim nastopili Nikolaus Harnoncourt, Andre Previn in Barbara Bonney.

Mali in hitri brskalnik za svetovni splet

23. 12. 1998 09.14

Mali brskalnik Opera, ki ga je izdelalo 15 Norvežanov, je z 1,2 megabyteno zmogljivostjo nenavadno majhen in uporaben celo za prastare in majhne prenosne računalnike. Ob vsem tem pa je Opera še malce hitrejši od svojih ''velikih bratov'', Microsoftovega Explorerja in Netscapeovega Navigatorja, ki oba krepko presegata zmogljivost 10 Megabytov. S 600.000 registriranimi uporabniki se Opera na trgu brskalnikov trdno drži na tretjem mestu. Kot pravi Jon Stephenson, ki se z razvijanjem Opere ukvarja že štiri leta, pa je vseh uporabnikov Opere kar nekaj milijonov.

Na Ptuju bodo zaplesali otroci

16. 12. 1998 10.31

Izbrane otroške plesne skupine, ki večinoma delujejo v šolah in društvih, se bodo 21. decembra v ptujskem gledališču že četrtič srečale na republiški ravni, so sporočili iz sklada za ljubiteljske kulturne dejavnosti (SLKD). Srečanje, imenovano Migam '98, na katerem se bo predstavilo sto mladih plesalk in plesalcev, organizirata območna izpostava omenjenega sklada in SKLD Republike Slovenije.

Pestra kulturna ponudba v Rimu ob jubilejnem letu 2000

03. 12. 1998 11.23

V Rimu, večnem mestu, bodo ob jubilejnem letu 2000 ponudili pestro kulturno dogajanje. Pripravili bodo številne razstave, koncerte in spektakle vseh vrst. Med približno 50 razstavami bodo tudi obsežna predstavitev arhitekta in kiparja iz 17. stoletja Francesca Borrominija, razstava o antičnem in modernem Rimu v 17. stoletju in pa arheloška predstavitev krščanskega Rima.

Prva premiera v ljubljanski Operi: Smetanova Prodana nevesta

06. 10. 1998 12.51

Zastor ljubljanske Opere se bo v četrtek, 8. oktobra, dvignil prvič v novi sezoni 1998/99, ko bo ansambel pod režijskim vodstvom Čeha Františka Preislerja st. izvedel Prodano nevesto v Lytomyšlu rojenega skladatelja Bedricha Smetane. Ta opera iz železnega repertoarja je bila v Ljubljani zadnjič na sporedu pred petnajstimi leti. V enakovredni zasedbi bodo ''nevesto'' na t. i. premieri II izvedli še 10. oktobra.

Metropolitanski operi podaril 25 milijonov dolarjev

01. 10. 1998 12.57

Svetovalec za visoko tehnologijo in ljubitelj opere Alberto Vilar bo newyorški Metropolitanski operi v prihodnjih letih podaril 25 milijonov dolarjev, od tega pet milijonov za štipendije. Vilar, ustanovitelj in predsednik podjetja Amerindo Investment Advisers, ki upravlja z 2,4 milijarde dolarjev delnic v industriji visoke tehnologije, je tudi član izvršnega odbora opere in velik ljubitelj te glasbene zvrsti, saj si na leto ogleda več kot sto opernih predstav. Vilar je tudi predsednik društva ljubiteljev Salzburške opere, doslej pa je financiral že več štipendij. Njegova donacija je del vsote - 200 milijonov dolarjev, ki jo želi Metropolitanska opera zbrati za obdobje štirih let. Ob odprtju letošnje sezone, ki jo je opera odprla s produkcijo Samsona in Dalile minuli ponedeljek, je vodstvo Metropolitanske opere sporočilo, da je zbralo že 100 milijonov dolarjev. Po Albertu Vilarju, ki je med petimi največjimi meceni Metropolitanske opere, bo slednja v zahvalo poimenovala eno od velikih galerij. Vilar je za milijon dolarjev zavaroval že tri produkcije, dve pa še bo, prispeval pa bo tudi sredstva za program razvoja mladih umetnikov.

Londonska kraljeva operna hiša bo za leto dni zaprla svoja vrata

10. 09. 1998 15.19

Londonska operna hiša, eno izmed najbolj prestižnih liričnih prizorišč na svetu, bo leta 1999 ustavila vse dejavnosti, da bi lahko uredila finančne razmere, je sporočilo vodstvo opere. Med tem časom bodo stekla nova pogajanja o plačah zaposlenih in če se bodo končala uspešno, bo opera ponovno odprla svoja vrata decembra 1999, še dodaja vodstvo. Opera se je v zadnjem obdobju kar dvakrat znašla na robu bankrota, saj ima skupaj s kraljevim baletom kar za 8 milijonov dolarjev dolgov.

V Moskvi se začenja obsežen festival japonske kulture

28. 08. 1998 14.08

V ruski prestolnici se bo 31. avgusta z razstavo japonskih grafik začel festival japonske kulture '98, ki bo potekal do januarja prihodnjega leta. Razstava 165 edinstvenih grafik iz 18. in 19. stoletja, imenovanih ukie-e, z upodobitvami japonskih otrok tistega časa in njihovih iger, bo na ogled v orientalnem muzeju. Na festivalu bo Japonska predstavila tudi dosežke s področja gledališča, filma, glasbe in literature, ki so tesno povezani z japonsko tradicijo. Septembra bo nov japonski simfonični orkester v Moskvi izvedel koncert pod vodstvom znanih dirigentov kot sta Seiži Ozava in Mstislav Rostopovič. Na sporedu bo tudi opera Juzuru Ikume Dana in koncerti japonske tradicionalne glasbe. Ljubitelji cvetlic se bodo razveselili razstave ikeban, otroci pa animiranih filmov japonskega mojstra animiranih filmov Osamuja Tezuke.

Opera v Baden Badni že v težavah

03. 08. 1998 07.20

Operi v Baden Badnu, ki je za pariško Opera Bastille druga največja v Evropi, tri mesece in pol po odprtju že grozi zaprtje, saj so ji mestne oblasti odrekle pomoč v višini treh milijonov mark. Občinski svet mesta je takšno odločitev sprejel zaradi napovedi o letošnjem slabem poslovanju opere, ki naj bi ob koncu leta ustvarila za 9,7 milijona mark izgub. Dodelitev pomoči je bila predvsem odvisna od tega, ali bo upraviteljem opere uspelo omejiti primanjkljaj. Operno hišo so z velikim bliščem odprli 18. aprila, vendar pa so bile predstave zelo slabo obiskane - baje zaradi nedostopnih cen.

Operni pevec ''pozabil'' na Tosco, opera pa nanj ni

12. 07. 1998 10.23

Tenorist Gabriel Sade, ki je pozabil na operno predstavo Tosce Giacoma Puccinija, bo moral operni hiši v Stuttgartu plačati 63.000 mark odškodnine. Sade, ki bi moral nastopiti v sredo zvečer, si je nastop v svoji beležki napačno zaznamoval v četrtkov razdelek. Približno 1400 gledalcev ga je zaman čakalo več kot eno uro, medtem ko se je mirno sprehajal po središču Stuttgarta. Odškodnina je enaka znesku, ki ga je morala operna hiša vrniti razočaranemu občinstvu, ustreza pa vsoti, ki bi jo operni pevec zaslužil za ''pozabljeno'' predstavo.

Američani bodo pogrešali Clintona

14. 05. 1998 07.42

Ameriška javnost bo pogrešala Billa Clintona, ko se mu bo iztekel predsedniški mandat, je izjavila nekdanja kabaretna pevka Gennifer Flowers, ki je imela razmerje s predsednikom. "Vse skupaj je v preteklih šestih letih postalo že prava žajfasta opera. Ko bo Clinton zapustil Belo hišo, bodo ameriški volilci na volitvah izvolili kakšnega dolgočasneža, ki jih bo prikrajšal za zabavo," je povedala Flowersova med pogovorom v neki čilenski televizijski oddaji.

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney

11. 04. 1998 10.34

Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.