Opozicija

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo
19. 07. 2022 10.07
Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Evropska pot Severne Makedonije: 'To je zgodovinska priložnost, izkoristili ste jo'
16. 07. 2022 15.03
Makedonski parlament je podprl francoski kompromisni predlog, ki naj bi odpravil bolgarsko blokado pristopnih pogajanj makedonske vlade z Evropsko unijo. Zanj je po navedbah makedonske tiskovne agencije MIA glasovalo 68 poslancev, proti ni bil nihče. Opozicija je med glasovanjem zapustila dvorano. Bruselj je že pozdravil odločitev. "To je bila zgodovinska priložnost in izkoristili ste jo," je ob tem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

'Žica je bila nesorazmeren ukrep, mejo lahko varujemo drugače'
15. 07. 2022 06.39
Odstranjevanja prvih metrov ograje na meji s Hrvaško se je udeležila notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je poudarila, da migracij ne more preprečiti nobena ograja. "Je pa povzročila marsikatero tragedijo na Kolpi," je povedala in dodala, da obstajajo druga sredstva za zagotavljanje varnosti ter napovedala novo smer migracijske politike. V. d. generalnega direktorja policije mag. Boštjan Lindav je medtem poudaril, da se nikomur ni treba bati za varnost, saj jo policija zagotavlja v izredno visoki meri.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država
14. 07. 2022 21.52
Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč
14. 07. 2022 15.17
Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

Sprejet interventni zakon v zdravstvu: proti Kordiš, ostali poslanci Levice vzdržani
14. 07. 2022 06.48
Poslanci so na izredni seji DZ z 48 glasovi za in 27 glasovi proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Predlog so podprli poslanci Svobode in SD, proti so glasovali poslanci SDS, večina poslancev NSi in poslanec Levice Miha Kordiš. Ostali poslanci Levice se se glasovanja vzdržali.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti
14. 07. 2022 14.39
DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu
13. 07. 2022 13.58
Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč
12. 07. 2022 06.34
Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

Najvišje plače za ministre in sekretarje: opozicija odločitvi vlade ne nasprotuje
03. 07. 2022 17.26
Ministri in državni sekretarji Golobove vlade so si določili najvišje možne plače, kar jim prinaša slabih 400 evrov višje bruto prihodke, kot bi jih dobili, če bi se uvrstili v izhodiščni plačni razred. V opoziciji odločitvi vlade ne nasprotujejo, večje plače želijo vsem.

Vrečkova in Golob: Depolitizacija RTVS nujna še pred poletjem
01. 07. 2022 16.32
Vladni predlog novele zakona o RTVS je dober in depolitizira delovanje RTVS, je na novinarski konferenci po seji zatrdila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Njegov sprejem želijo pred poletjem, če bo opozicija zavlačevala, pa bodo razmislili tudi o drugih ukrepih, da bi rešili "agonijo RTVS" pred poletjem, je dejal premier Robert Golob.

Inštitut 8. marec ostal brez vabila na sestanek z vlado
28. 06. 2022 17.24
Premier Robert Golob se je opravičil Inštitutu 8. marec, ker so bili izpuščeni s seznama povabljenih na ponedeljkov sestanek vlade in nevladnih organizacij. Na inštitutu sicer delo aktualne koalicije spremljajo, med drugim so nanjo naslovili vprašanje, kdaj bo obravnavan njihov predlog zakona o odpravi škodljivih ukrepov prejšnje vlade.

DZ obravnaval več predlogov zakonov s področja gospodarstva
27. 06. 2022 20.28
Poslanci so na izredni seji opravili prvo obravnavo več zakonov s področja gospodarstva, ki jih je v DZ vložila opozicija. Koalicija večini predlogov nasprotuje, tudi predlogu zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut. Nekaterim je medtem predvsem zaradi prenosa evropskih direktiv napovedala podporo.

Z novimi ministrstvi tudi nove zaposlitve? 'To so praviloma visoke plače'
23. 06. 2022 06.00
Bomo šli zaradi odločitve o dodatnih ministrstvih na referendum? Vladajoča koalicija je namreč v parlamentu potrdila tri nova ministrstva. Vendar ali Slovenija res potrebuje 20 ministrstev? Mnenja so deljena. Opozicija odločno, da gre le za nepotrebno bohotenje državne uprave. Golobova Svoboda pa po drugi strani: ta tri ministrstva nam bodo omogočila, da izpolnimo predvolilne obljube, ki smo jih dali.

'SDS s predlogom za referendum skuša čim dlje obdržati oblast nad RTV'
17. 06. 2022 10.44
Te dni se izteka 30-dnevni zakonski rok, po katerem bo DZ lahko glasoval o predlogu za referendum, ki ga je vložila SDS o spremembah zakona o RTVS. S tem se je tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija sicer nameravala zavrniti, zavlekel. Analitik Andraž Zorko v tem vidi predvsem "pragmatičen cilj čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV". A ocenjuje, da je SDS v svojih potezah bolj ali manj osamljena.

Nepotizem ali feminizem? Žena poslanca Levice vodja Meščevega kabineta
14. 06. 2022 15.55
Vodenje kabineta na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je minister Luka Mesec zaupal Maji Tašner Vatovec, ženi strankarskega kolega in poslanca Mateja Tašnerja Vatovca. Opozicija potezo kritizira in pravi, da gre za kadrovanje po družinski liniji, v stranki Levica pa odgovarjajo, da "ne gre za vprašanje nepotizma, ampak feminizma". Na ministrstvu odgovarjajo, da so zaposlitve v kabinetu ministra vezane na osebno zaupanje funkcionarja. Tako meni tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

'Mi ne bomo tisti, ki bi presojali o tem, kdaj je trenutek za mir'
14. 06. 2022 06.00
Pismo o spremembi zunanje politike glede Ukrajine, ki sta ga podpisala nekdanja predsednika Kučan in Türk, je na noge dvignilo opozicijo. Padajo težke besede o neposredni podpori Putinovi agresiji na Ukrajino in ogrožanju nacionalne varnosti Slovenije. Ali v Golobovem Gibanju Svoboda podpirajo poziv po prenehanju pošiljanja orožja Ukrajini? Bo nova vlada sledila temu predlogu?

Novi šef kriminalistične policije bo David Antolovič
13. 06. 2022 09.26
Direktor Uprave kriminalistične policije Vojko Urbas je premeščen na drugo delovno mesto, daleč stran od vodstva Policije. Na položaju ga je zamenjal David Antolovič, zdaj pomočnik direktorja na NPU.

Dvig minimalne urne postavke na 12 evrov
10. 06. 2022 14.53
Minimalna delovna urna postavka v Nemčiji se bo oktobra dvignila na 12 evrov, je sklenil zgornji dom nemškega parlamenta. Trenutno je minimalna urna postavka postavljena pri 9,82 evra, z julijem se bo povečala na 10,45 evra, oktobra pa na končnih 12 evrov.

'Poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži'
06. 06. 2022 07.10
Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je minuli teden s svojim govorom zelo razburila poslansko skupino SDS, ki od prve dame parlamenta zahteva opravičilo, ker naj bi grobo obračunala z njimi ter nedostojno in žaljivo napadla njihove poslance. Klakočar Zupančičeva se za izrečene besede ne misli opravičiti, ker da je govorila zgolj o dejstvih in dejanjih prejšnje vlade v minulih dveh letih, pravi. "Za nekaj, kar je resnično, se seveda ne bom opravičevala. Verjamem, da je včasih težko pogledati resnici v oči," je povedala v pogovoru za 24ur.com. Govorili sva tudi o njenih odmevnih rdečih petkah, pa o tem, da se sodna pošta ne dviguje, o težkih besedah, ki padajo v parlamentu, pa tudi o imuniteti, ki jo imajo poslanci za to, kar govorijo v hramu demokracije. "Dejansko poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži na sejah, za kar ni kazensko odgovoren. Je pa še vedno civilno, torej odškodninsko odgovoren," pojasnjuje predsednica.

Amalija Žakelj ne bo ministrica, Muženič naj bi se vrnil na vrh NPU
27. 05. 2022 19.11
Prva sprememba na seznamu ministrskih kandidatov nastajajoče vlade: Amalija Žakelj, ki je bila kandidatka za ministrico za vzgojo in šolstvo, po naših neuradnih informacijah ne bo ministrica. Kandidat za ta resor sicer ni predviden za zaslišanje na parlamentarnih odborih, saj novi premier Robert Golob zaradi zahteve SDS za posvetovalni referendum še ne more oblikovati ministrstev po svojih načrtih.

Golobu 54 glasov podpore, v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov
25. 05. 2022 06.50
V Državnem zboru so glasovali o kandidatu za predsednika vlade. Dr. Robert Golob je bil izvoljen s 54 glasovi podpore. Golob je takoj po objavi rezultatov tudi prisegel. Dejal je, da je hvaležen in ponižen, ker bo lahko državo popeljal "v boljšo prihodnost, ki si jo zaslužimo vsi". Obljubil je, da želi delati v dobro vseh. Golobu so v razpravi podporo izrekli koalicijski poslanci, medtem ko so bili opozicijski precej kritični do načrtov nove koalicije. Golob je sicer v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov.

Pahor predlaga Goloba za mandatarja
23. 05. 2022 06.12
Predsednik republike Borut Pahor je po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin v pismu obvestil predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, da Državnemu zboru predlaga Roberta Goloba za mandatarja za sestavo vlade. V pogovori z vodji poslanskih skupin novoizvoljenega DZ je namreč nedvoumno ugotovil, da Golob uživa potrebno podporo za izvolitev, ta volja je izkazana tudi s podpisi 53 poslancev. Golob pa napoveduje, da bi lahko v jeseni iskali širše sodelovanje - programsko koalicijo - za ustavno večino o določenih vprašanjih, kot je sprememba ustave ali pokojninska reforma.

Kakšen bo razrez delovnih teles v DZ in kaj bo iztržila opozicija?
21. 05. 2022 19.09
Potem ko se je v zadnjih dneh dokončno oblikovala kandidatna lista nastajajoče ministrske ekipe in ko je bodoča koalicija že bila tarča prvih bodic prekaljene opozicije, si poslanci hkrati delijo tudi delo v Državnem zboru. V prihajajočem tednu naj bi tako glasovali tudi o razrezu delitve delovnih teles, o šefih odborov in članih. In koliko bo kdo iztržil, kaj bo preostalo opoziciji?

'Posvetovalni referendum o RTV-naročnini dopusten, zakonodajni ne bi bil'
19. 05. 2022 09.35
Poslanci SDS so v DZ vložili dva predloga za posvetovalni referendum, tudi glede obveznosti RTV-naročnine. In medtem ko zakonodajni referendum glede tega vprašanja ne bi bil dopusten, pa svetovalni je, pravi ustavni pravnik Igor Kaučič. Takšno pobudo vidi predvsem v funkciji zavlačevanja odločanja o zakonu. Analitik Andraž Zorko pa v predlogu SDS-a za razpis posvetovalnih referendumov o zakonu o vladi in zakonu o RTV vidi predvsem "pragmatičen cilj čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV". A ocenjuje, da je SDS v svojih potezah bolj ali manj osamljena, nastajajoča koalicija pa še bolj odločna v svojih korakih na poti do nove vlade.

Golob: Nihče nam ne more preprečiti, da se vlada vzpostavi 3. junija
18. 05. 2022 12.04
Potem ko je poslanska skupina SDS vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o vladi, so v koaliciji prepričani, da gre za nagajanje in zavlačevanje. "To ni manever, ki bi kakorkoli preprečil, da se vlada ne vzpostavi 3. junija," je v odzivu dejal predsednik Gibanja Svoboda, Robert Golob. Začasno bo Mesec prevzel ministrstvo za delo, Kumer infrastrukturo, Papič izobraževanje.

SDS predlaga tudi referendum o zakonu o RTV Slovenija
18. 05. 2022 08.23
Potem ko so v poslanski skupini SDS predlagali referendum o zakonu o vladi, so zdaj enak predlog podali tudi za spremembe zakona o RTVS, ki ga DZ obravnava na izredni seji. S tem se bo tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija nameravala zavrniti, zavlekel.

Nov ustroj prihodnje vlade: 19 ministrstev in vladni urad
17. 05. 2022 17.11
Začasni skupni odbor DZ je pred sredino izredno sejo podprl predlagane spremembe zakona o vladi, s katerim stranke na novo nastajajoče koalicije predlagajo nov ustroj prihodnje vlade. Ta bo imela 19 ministrstev in en vladni urad, kar bo po mnenju koalicije pripomoglo k večji učinkovitosti in odzivnosti. V opoziciji pa so ravno nasprotnega mnenja.

Prva preiskovalka tega mandata: financiranje strankarske propagande v medijih
16. 05. 2022 19.04
V državnem zboru je že padlo nenapisano gentlemansko politično pravilo o 100 dneh miru ob postavitvi nove oblasti. Stranke bodoče levosredinske koalicije so skovale taktiko, kako odgovoriti na kar 32 vloženih zakonov, ki so jih že na ustanovni seji novega sklica državnega zbora vložili v Janševi SDS in Toninovi NSi. Prvi na vrsti bo zakon o RTV, ki ga nameravajo bodoči partnerji v sredo zavrniti. Napovedana pa je tudi že prva parlamentarna preiskovalka tega mandata. Ta se bo ukvarjala s preiskavo glede financiranja strankarske propagande v medijih.