Opozicijske stranke

Portugalci ratificirali pogodbo iz Nice

26. 10. 2001 00.00

Poslanci portugalskega parlamenta so včeraj s prepričljivo večino ratificirali pogodbo iz Nice, ki EU med drugim pripravlja na širitev.

Določena sestava ustavne komisije

18. 10. 2001 00.00

Komisija državnega zbora za volitve, imenovanja in administrativne zadeve je oblikovala predlog kadrovske sestave komisije za ustavne spremembe, ki bo obravnavala predloge za začetek postopka za spremembo ustave.

Pomoč Francije, Turčije in Nemčije

18. 10. 2001 00.00

Francija, Turčija in Nemčija so izrazile pripravljenost za sodelovanje pri morebitnih kopenskih napadih ZDA na Afganistan, medtem ko je Iran pripravljen nuditi pomoč le v humanitarne namene.

Odstop norveške laburistične vlade

17. 10. 2001 00.00

Norveška manjšinska laburistična vlada je pet tednov po tem, ko je na parlamentarnih volitvah doživela zgodovinski poraz, sporočila, da bo kralju Haraldu V. še danes ponudila odstop.

Referendum o federalizaciji Italije

07. 10. 2001 00.00

V Italiji poteka referendum o federalizmu, na katerem volivci odločajo, ali naj v veljavo stopi zakon o spremembi ustave, ki bi omogočil večjo federalizacijo države.

Protesti ob prvi obletnici intifade

28. 09. 2001 00.00

Ob prvi obletnici palestinske vstaje sta bila ubita dva Palestinca.

Bo koalicija podprla Kopača?

04. 10. 2001 00.00

Ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču, proti kateremu so poslanci SDS in NSi vložili interpelacijo, bodo v koaliciji poskušali zagotoviti podporo.

Protesti ob prvi obletnici intifade

28. 09. 2001 00.00

Ob prvi obletnici palestinske vstaje so bili ubiti trije Palestinci.

Letalska nesreča v Indiji

30. 09. 2001 00.00

Privatno letalo na katerem je bil vodja glavne indijske opozicijske stranke Madhavrao Scindia je strmoglavilo 250 kilometrov severno od New Delhija.

Palestinska intifada se nadaljuje

27. 09. 2001 00.00

Kljub Arafatovim in Peresovim naporom za dosego mirovnega dogovora, med izraelsko vojsko in palestinskimi oboroženci, znova prihaja do hudih spopadov.

Jelinčič brez imunitete

26. 09. 2001 00.00

Državni zbor ni zagotovil poslanske imunitete Zmagu Jelinčiču, predsedniku Slovenske nacionalne stranke, zoper katerega že od leta 1992 teče postopek zaradi domnevne pomoči pri poskusu umora. Poslanci pa nadaljujejo s sejo.

Politični obračuni v ZRJ

25. 09. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica kritizira nepripravljenost visoke politike v pogovorih o bodoči ureditvi države. Opozarja, da bo zadnjo besedo o preureditvi federacije tako morala imeti črnogorska javnost.

Koštunica predlagal nova pogajanja

20. 09. 2001 00.00

Po propadu za včeraj napovedanih pogovorov o prihodnosti ZRJ je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica predlagal novo srečanje, ki naj bi bilo 28. septembra v Podgorici.

Bo ZRJ razpadla?

19. 09. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Đukanović in premier Vujanović sta zavrnila sodelovanje na za sredo napovedanih pogovorih o prihodnjih odnosih med Srbijo in Črno goro.

Peres in Arafat brez napredka

15. 07. 2001 00.00

Izraelski zunanji minister Šimon Peres in palestinski voditelj Jaser Arafat sta zaključila neposredne pogovore o ustavitvi nasilja na Bližnjem vzhodu. Pred tem sta imela tako Peres kot Arafat ločena srečanja z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Arafat je pred srečanjem z Mubarakom napovedal pogovor o "kriminalni agresiji, ki se dnevno vrsti proti palestinskemu narodu". Po srečanju z Mubarakom pa je Peres potrdil, da se mirovni proces še ni zaključil in poudaril, da vojna ne pride v poštev. "Vrniti se moramo na politične o reševanje", je povedal. Dodal je še, da bodo pogovori morali potekati z Jaserjem Arafatom, izvoljenim predstavnikom palestinskega ljudstva.

Kriza slovaške vlade

05. 07. 2001 00.00

Slovaška vlada se je znašla pred skorajšnjim razpadom, potem ko je danes združena Stranka madžarske koalicije (SMK) zahtevala odstop premiera Mikulaša Dzurinde in v nasprotnem primeru zagrozila z odhodom iz vladne koalicije. Do razdora v slovaški vladi je prišlo potem, ko so nekatere izmed enajstih strank vladne koalicije skupaj z opozicijskimi strankami včeraj glasovale proti vladnemu predlogu upravne reforme.

Pred volitvami v Albaniji

23. 06. 2001 00.00

Vodilni albanski stranki, vladajoča Socialistična stranka (SP) in opozicijska Demokratska stranka (DP) Salije Beriše, sta sinoči z dvema velikima zborovanjima končali volilno kampanjo pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami. Na trgu Skenderbeg v središču albanske prestolnice se je zbralo več tisoč privržencev nekdanjega predsednika Beriše, ki je zbrane pozval, naj glasujejo "proti komunistom, ki so državo popeljali v korupcijo, organiziran kriminal in revščino". Nedaleč od demokratov pa so na univerzitetnem trgu svoj shod pripravili socialisti. Premier Ilir Meta je zbrane nagovoril z "Albanija sodi v Evropsko unijo. Albanija je prekinila izolacijo iz obdobja Beriše in se pripravlja na vstop v unijo".

Razpad vladne koalicije na Šri Lanki

20. 06. 2001 00.00

Koalicija predsednice Šri Lanke Chandrike Kumaratunge je izgubila večino v parlamentu, potem ko je stranka Muslimanskega kongresa Šri Lanke (SLMC) objavila, da zapušča vlado. Enajst poslancev te stranke se bo preselilo med opozicijske stranke, potem ko je bil njihov vodja Rauf Hakeem odstavljen s položaja ministra za trgovino.

V Makedoniji pričakujejo novo vlado

13. 05. 2001 00.00

Makedonski parlament naj bi danes popoldne potrdil novo vlado narodne enotnosti o kateri so se vodilne stranke dogovorile v petek. Vlada naj bi zagotovila stabilnost v državi in začela intenziven politični dialog. V sodelovanje je privolila tudi glavna opozicijska stranka albanske manjšine v Makedoniji, Stranka demokratičnega napredka, ki je sicer nasprotovala nadaljevanju ofenzive proti albanskim upornikom na severu države.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

195144inđić v Skopju

10. 05. 2001 00.00

Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Boji na severovzhodu Makedonije

09. 05. 2001 00.00

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Rupel v Düsseldorfu

05. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Papež Grke prosil za odpuščanje

04. 05. 2001 00.00

Obisk papeža, ki je pravoslavno Grčijo obiskal kot prvi poglavar rimokatoliške cerkve po razkolu med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054 , so spremljaje demonstracije konservativnih pravoslavnih vernikov, saj je kar 97 odstotkov Grkov pravoslavne vere, Vatikana pa ne priznavajo kot najvišjega organa rimokatoliške cerkve. Samo 100.000 Grkov ali odstotek prebivalcev je katoličanov.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo

30. 04. 2001 00.00

Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

Vojaška pomoč Makedoniji

05. 04. 2001 00.00

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Skopju napovedal, da bo Velika Britanija Makedoniji ponudila dodatno vojaško pomoč za boj proti skrajnežem. Dodatna britanska vojaška pomoč Makedoniji, ki jo je napovedal Cook, naj bi obsegala neprebojne jopiče, opremo za razminiranje in satelitske sisteme za natančno določanje položaja enot (GPS).

Usoda televizijske hiše NTV

04. 04. 2001 00.00

Poslanci ruske dume so zavrnili predlog poslanca opozicijske stranke Jabolko Grigorija Javlinskega o razpravi glede sprememb v vodstvu neodvisne televizijske hiše NTV, dan zatem, ko je ta prešla pod nadzor državnega energetskega giganta Gazprom. Javlinski je izrazil dvom v zakonitost odločitve, v skladu s katero so zamenjali vodstvo televizije. Gazprom je v upravni odbor televizije namreč imenoval šest od devetih predstavnikov, v odboru pa ni več dosedanjega generalnega direktorja NTV Genadija Kiseljova.

EU za multietnično Makedonijo

02. 04. 2001 00.00

V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.

Ostri odzivi na nov pravilnik

21. 03. 2001 00.00

Tako Združena lista socialnih demokratov kot nekatere opozicijske stranke se ne strinjajo z novim pravilnikom o obratovalnem času prodajaln. V ZLSD predlagajo uskladitev pravilnika, tako da bodo poleg interesov lastnikov trgovin in kupcev upoštevane tudi pravice zaposlenih.