Opravičilo

Kitajska bo vrnila letalo
29. 05. 2001 00.00
Kitajska in ZDA sta se dogovorili o vračilu poškodovanega ameriškega vohunskega letala, ki je 1. aprila, po trčenju s kitajskim lovskim letalom, zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan. Tako se bo najbrž končala nekajmesečna zaostritev odnosov med državama, ki je bil kar hud preizkus za novo administracijo Georgea Busha. Po dogovori bodo izvidniško letalo EP-3 razstavljeno prepeljali v transportnem letalu ruske proizvodnje Antonov-124. Kitajska je vseskozi zahtevala javno opravičilo Washingtona in prevzem odgovornosti za nesrečo, šele potem pa je izpustila zajeto štiriindvajsetčlansko posadko.

Podoba cerkve v tretjem tisočletju
21. 05. 2001 00.00
Poglavar rimskokatoliške cerkve papež Janez Pavel II. je v ponedeljek v Vatikanu odprl izredni konzistorij, na katerem bodo kardinali iz vsega sveta razpravljali o podobi katoliške cerkve v tretjem tisočletju. Papež je pozval kardinale, naj določijo konkreten program in bolj prilagojene metode za delovanje cerkve v prihodnosti. Zavzel se je tudi za boljšo izobrazbo duhovnikov in redovnikov.

Papež pozval k resničnemu miru
05. 05. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II., ki je danes v okviru romanja po poteh Svetega Pavla iz Grčije prispel na štiridnevni obisk v Sirijo, je med sprejemom na letališču v Damasku pozval k "resničnemu miru" na Bližnjem vzhodu in se zavzel za "nov način razumevanja in spoštovanja med narodi" tega območja. Sirski predsednik Bašar Asad, ki je skupaj z drugimi visoki državnimi in verskimi predstavniki pričakal papeža, pa je poglavarja rimokatoliške cerkve zaprosil za podporo Siriji, Libanonu in Palestincem pred izraelskim zatiranjem. Sirija je dežela, kjer je apostol Pavel na poti v Damask sprejel krščansko vero. Danes je v Siriji med sedemnajstimi milijoni prebivalcev okoli dva milijona kristjanov.

Papež Grke prosil za odpuščanje
04. 05. 2001 00.00
Obisk papeža, ki je pravoslavno Grčijo obiskal kot prvi poglavar rimokatoliške cerkve po razkolu med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054 , so spremljaje demonstracije konservativnih pravoslavnih vernikov, saj je kar 97 odstotkov Grkov pravoslavne vere, Vatikana pa ne priznavajo kot najvišjega organa rimokatoliške cerkve. Samo 100.000 Grkov ali odstotek prebivalcev je katoličanov.

Estrada pozval k miru
01. 05. 2001 00.00
Nekdanji filipinski predsednik Joseph Estrada je svoje privržence, ki so davi skušali vdreti v predsedniško palačo v Manili, opozoril, naj se vzdržijo nasilja, ker bo vsaka podobna situacija dala vladi opravičilo za uvedbo izrednega stanja v državi. Filipinska predsednica Gloria Arroyo je pred tem razglasila, da je v državi že izbruhnil upor, kar je prvi od treh ustavnih korakov za vzpostavitev reda in miru. Drugi korak je začasna odprava veljavnosti zakonov, zadnji korak pa je razglasitev izrednega stanja.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Mali koraki med ZDA in Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Kitajska in ZDA nadaljujeta pogajanja o usodi posadke ameriškega vohunskega letala. Kitajska še naprej vztraja, da se ji ZDA uradno opravičijo zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem, medtem ko ZDA stopnjujejo zahteve po izpustitvi ameriške posadke. Za danes je napovedano novo srečanje ameriških diplomatov s posadko ameriškega letala, ki je po trčenju 1. aprila zasilno pristalo na vojaškem letališču na kitajskem otoku Hainan. Ameriški veleposlanik na Kitajskem Joseph Pruher je dejal, da od Kitajske še vedno čaka odgovor na prošnjo, naj omogoči srečevanje med diplomati in posadko dvakrat dnevno. Kitajska je v nedeljo dovolila pogovor diplomatov z osmimi člani posadke, ki so ponovno potrdili, da z njimi razen domotožja ni hujšega.

Odnosi med ZDA in Kitajsko na kocki
08. 04. 2001 00.00
Kitajske oblasti že drugi teden na otoku Hainan zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v mednarodnem zračnem prostoru trčilo s kitajskim lovcem. Od Američanov zahtevajo opravičilo za nesrečo, ameriški podpredsednik Cheney pa je zahtevo že zavrnil kot neutemeljeno. K spravi med obema orožarskima velesilama pa je pozval tudi tibetanski duhovni vodja Dalajlama.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Ali se je opravičil
16. 03. 2001 00.00
Legenda svetovnega boksa Mohamed Ali se je v intervjuju objavljenem v New York Timesu javno opravičil nekdanjemu tekmecu Joe Frazierju, po več kot tridesetih letih. Pred prvim njunim dvobojem je Ali izrekel nekaj provokativnih stvari, ki so bile povod za dolgoletno zamero Frazierja.

Hrvaška ni poslala vojske v BiH
27. 02. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na redni novinarski konferenci zatrdil, da Hrvaška v BiH ni nikoli uradno poslala svoje vojske in da niti predsednik države niti sabor o tem nista nikoli sprejela odločitve. "Lahko govorimo samo o tem, ali so deli vojske prečkali mejo, in lahko izvedemo individualno preiskavo o tem," je dejal Mesić. Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je v včeraj izrečeni sodbi za bosanska Hrvata Daria Kordića in Maria Čerkeza zapisalo, da je bila dokazana vpletenost Hrvaške v vojno v BiH (1992-95).

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha
15. 02. 2001 00.00
6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona
12. 02. 2001 00.00
Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Češki parlament pozval Hodaca k odstopu
06. 01. 2001 00.00
Več kot dva tedna od začetka stavke novinarjev na češki javni televiziji je češki parlament po 15-urni nočni razpravi davi pozval generalnega direktorja televizije Jirija Hodaca, naj odstopi. Odstop Hodaca je podprlo 96 od 178 navzočih poslancev. Nekaj ur pred tem je Hodaca k odstopu javno pozval tudi češki premier Miloš Zeman.

Tanko je užival marihuano
04. 01. 2001 00.00
Nemški nogometni velikan Borussia iz Dortmunda bo razdrl pogodbo z ganskim nogometašem Ibrahimom Tankom, ki je bil na dopinškem testu pozitiven. Opravljena preiskava pri 23-letnem nogometašu je namreč razkrila, da je Ganec pred dobrim mesecem užival marihuano. "Vodstvu kluba, soigralcem in privržencem Borussie sem dolžan iskreno opravičilo. Enkrat sem se pregrešil in pripravljen sem sprejeti kazen," je v izjavi za javnost zapisal Tanko, ki je na dopinškem testu "padel" po tekmi nemškega pokala med Schalkejem in Borussio 29. novembra lani.

Pohod kot opravičilo aboriginom
03. 12. 2000 00.00
Približno 200.000 ljudi se je danes zbralo na ulicah Melbourna in Pertha v znak protesta, ker je avstralska vlada odklonila javno opravičilo zaradi svojega diskriminatorskega odnosa do staroselcev aboriginov. Udeleženci shoda, ki ga je pripravili cela vrsta politikov, cerkvenih predstavnikov, sindikalnih voditeljev, študentskih predstavnikov in predstavnikov etničnih skupin, so se zavzeli za spravo med aborigini in belimi priseljenci. Ko govorijo o krivicah, ima večina Avstralcev v mislih t.i. ukradeno generacijo. To predstavljajo otroci Aboriginov, ki so jih odvzeli staršem in jih vtaknili v posebne zavode, kjer naj bi se naučili civiliziranega življenja. "Ljudi moramo podučiti, da so Aborigini lastniki tega ozemlja in kot take bi nas morali spoštovati", je dejal eden od udeleženih Aboriginov.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Kršitev severnokorejskega zračnega prostora
27. 10. 2000 00.00
Ameriške oborožene sile v Južni Koreji (USFK) so danes potrdile, da sta dve njihovi vojaški letali kršili severnokorejski zračni prostor. Kot so sporočile USFK, sta dve letali med vojaško vajo včeraj nenamerno prečkali demarkacijsko črto s Severno Korejo, nato pa sta nemudoma odleteli nazaj na jug. USFK naj bi o dogodku takoj obvestile severenokorejsko vojsko, ki bo pripetljaj raziskala.

Predsednik Kučan za Il Piccolo
19. 10. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je v pogovoru za včerajšnjo izdajo Il Piccola poudaril, da neko obdobje prejšnjega stoletja ni bilo prijetno ne za Slovence ne za Italijane, kaj se je zgodilo v tem težavnem obdobju, pa je ugotovila dvostranska zgodovinska komisija. "Če govorimo o preteklosti, moramo vedeti in priznati, kaj se je točno zgodilo. Šele potem lahko zahtevamo opravičilo. Šele potem je možna sprava," je povedal. Ta korak, za katerega mora biti pripravljena javnost tako v Sloveniji kot v Italiji, naj bi bil simboličen in formalen, predvsem pa moralno dejanje, ki ga seveda ne bo več moč ponoviti, je poudaril.

SVIZ zahteva Bajukovo opravičilo
19. 09. 2000 00.00
Predsednik glavnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Janez Stergar in glavni tajnim SVIZ Branimir Štrukelj sta predsedniku vlade Andreju Bajuku poslala odprto pismo, v katerem zahtevata, da se premier opraviči zaposlenim v raziskovalni dejavnosti zaradi ponižujočega odnosa vlade do raziskovalk in raziskovalcev, saj že štiri mesece ignorira predloge sprememb kolektivne pogodbe.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna
02. 09. 2000 00.00
Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Japonska in Severna Koreja o vzpostavitvi diplomatskih odnosov
22. 08. 2000 00.00
Japonska in Severna Koreja sta danes v Tokiu začeli nov krog pogajanj za vzpostavitev diplomatskih odnosov, je sporočila japonska vlada. Srečanje se odvija na ravni visokih diplomatov, na pogajanjih, ki bodo trajala do četrtka, pa ne pričakujejo večjega napredka. 16-člansko severnokorejsko delegacijo vodi Jong Tae Hwa, Japonsko pa zastopa Kodžiro Takano. Diplomati so se sicer sestali že aprila v Pjongjangu, prvič po neuspešnih pogajanjih leta 1992.

Kučan še čaka na opravičilo
12. 07. 2000 22.12
Na današnjem sprejemu Drnovškove vladne ekipe, nekdanji premier je sicer manjkal, se je Milan Kučan ministrom v prejšnji vladi zahvalil za dobro sodelovanje in uspešno delo v prid Slovenije. A obenem je predsednik države obudil stare zamere, ki so se spletle okrog še vedno neraziskanega ozadja kraje Podobnikovega audija.

Đukanović se je opravičil Hrvaški
24. 06. 2000 17.30
Črnogorski predsednik Milo Đukanović je na današnjem srečanju s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem v Cavtatu prosil Hrvaško, naj odpusti Črni gori zaradi njenega sodelovanja v napadih jugoslovanske vojske na Hrvaškem med vojno leta 1991. Črnogorski vojaki so namreč takrat sodelovali v ofenzivi jugoslovanske vojske na Dubrovnik in okolico.

Drnovškov odziv na Podobnikove navedbe
11. 04. 2000 21.53
Janez Drnovšek se je odzval na sobotno izjavo Marjana Podobnika o domnevni umazani trgovini z državnim denarjem, s katero naj bi si LDS skušala zagotoviti podporo v parlamentu. Najprej se na izjavo nisem nameraval odzvati, je zapisal Drnovšek, saj smo se že navadili vaših lahkotnih izjav. Vendar so jo povzeli tudi tuji mediji, to pa naj bi še dodatno škodilo ugledu države.

Opravičilo Nemčije za nacistične zločine v Grčiji
04. 04. 2000 17.03
Nemški predsednik Johannes Rau se je drugi dan obiska v Grčiji v kraju Kalavriti na severozahodu Peleponeza opravičil za nacistične zločine v drugi svetovni vojni.

Kobal odgovoril na burne odzive
24. 03. 2000 07.48
''Sem gledališki človek režiser in igralec, ki se že dolgo ukvarja s humorjem in politično satiro. To je seveda področje, ki zahteva notranjo svobodo posameznika, da si vzame pravico preko satire izpovedati svoj pogled na svet in prav to svobodo sem si vzel v Lutkovnem gledališču in jo bom zagovarjal do konca proti vsem tistim mračnjakom, ki mislijo vpeljati v našo deželo inkvizicijo in njene metode,'' je začel svojo izjavo Boris Kobal, sicer direktor Mestnega gledališča ljubljanskega, v odgovor na burne odzive in proteste v zvezi z njegovim nastopom na nedeljskih Pomenkovanjih v ljubljanskem Lutkovnem gledališču.

Kraja Podobnikovega avtomobila
21. 03. 2000 21.47
Pred mesecem dni se je zgodila kraja avtomobila Audi A6 quattro, ki ga je kot službeno vozilo uporabljal podpredsednik vlade Marjan Podobnik. Prvo vprašanje ob dogodku je seveda bilo, kdo in kako ga je ukradel, saj sta podpredsednik vlade in njegovo vozilo med najbolje varovanimi v državi. In kaj so v enem mesecu odkrili?