Osebnost leta

Umrl Ramon Rubial

24. 05. 1999 15.39

V 92. letu starosti je danes na svojem domu v Bilbau umrl častni predsednik Španske socialistične delavske stranke in zgodovinska osebnost socialističnega gibanja v Španiji Ramon Rubial.

8. slovenski oglaševalski festival se začenja

16. 04. 1999 21.46

8. slovenski oglaševalski festival, eden najpomembnejših dogodkov v Sloveniji, je pred durmi. Na festival, ki bo potekal v Portorožu od 18. do 20. aprila, se je prijavilo 500 udeležencev.

Umrl je akademik Ferdo Gestrin

12. 04. 1999 16.50

Minuli petek zvečer je na Bledu preminil akademik Ferdo Gestrin. Priznani znanstvenik - zgodovinar in profesor, rojen leta 1916 v Ljubljani, je obravnaval sila široko obdobje zgodovine, še posebej pa se je posvečal zgodovini srednjega veka (fevdalizma) ter gospodarski in družbeni zgodovini 16. in deloma 17. stoletja. Akademik Gestrin je bil z Vasilijem Melikom soavtor knjige Slovenska zgodovina od konca 18. stoletja do 1918, ki je izšlo v 60. letih. V družbenopolitičnem življenju je bil Gestrin osrednja osebnost jugoslovansko-italijanske komisije za zgodovino. Leta 1978 je organiziral zasedanje komisije z delovno temo Migracije Slovanov v Italijo.

Edwardova zaročenka noče biti princesa

11. 01. 1999 08.18

Zaročenka princa Edwarda, Sophie Rhys-Jones, je prosila kraljico, naj ji ne podeli naslova princesa, da je ne bi več primerjali s pokojno princeso Diano, piše v nedeljski izdaji The Sunday Telegraph. Od razglasitve bližnje poroke najmlajšega sina kraljice Elizabete otoške časopisje tekmuje v primerjavah o neveste z lady Di, preminulo v prometni nesreči v Parizu leta 1997, kar Sophie ne godi, saj želi ostati lastna osebnost. Kraljici je po pisanju Sunday Telegrapha tudi dejala, da ob uradnih dolžnostih ne želi naziva Njena kraljevska visokost princesa Edward, saj hoče nositi lastno ime in ne soprogovega. Kraljica bi po besedah strokovnjakov težavo lahko razrešila z imenovanjem Edwarda za vojvodo, npr. vojvodo cambriškega.

Danski princ najbolj priljubljena osebnost

30. 11. 1998 08.52

Danski prestolonaslednik princ Frederik si je po neki anketi z veliko prednostjo pridobil naziv ''Danca leta''. Po poročanju danskega časnika Berlingske Tidende se je ime 30-letnega princa na vprašanje o najbolj priljubljeni osebnosti na Danskem pojavilo dvakrat pogosteje kot ime drugouvrščenega, nekdanjega nogometaša Michaela Laudrupa. Frederik se je po priljubljenosti enako dobro odrezal že v lanskoletni anketi. Najbolj priljubljena ženska na Danskem je bila petouvrščena princesa Alexandra, žena Frederikovega mlajšega brata princa Joachima, ki izvira iz Hong Konga. Kraljica Margaretha je zasedla sedmo mesto. Med desetimi najbolj priljubljenimi Danci letošnjega leta so poleg treh članov kraljeve družine še trije profesionalni športniki, politik in komik.

Umrl je francoski igralec Jean Marais

10. 11. 1998 14.29

Francoski filmski in gledališki igralec Jean Marais je v nedeljo v 84. letu starosti v Cannesu umrl za posledicami pljučne bolezni.

Dan reformacije - praznik strpnosti

31. 10. 1998 09.55

Dan reformacije je od leta 1992 slovenski državni praznik - eden od dveh, na Slovenskem posvečenih kulturi. Osrednja osebnost reformacije na Slovenskem je bil začetnik slovenske književnosti Primož Trubar, ki je leta 1550 izdal prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik. Protestantizem na Slovenskem, ki se je v svojem času povezoval z evropskim protestanskim gibanjem, nam je dal knjižni jezik, prvo slovensko književnost in slovnico, prvo posvetno šolstvo in prvo javno knjižnico. Seveda pa prispevka slovenskega protestantizma ne gre omejevati le na jezikovne in ozko pojmovane narodnostne zadeve.

V Benetkah razstava o Casanovi

14. 09. 1998 13.19

V Benetkah so minuli teden odprli razstavo, posvečeno znanemu lahkoživcu 18. stoletja Giacomu Casanovi. Razstavo so v rojstnem kraju tega zapeljivca in avanturista, ki je potoval po svetu in pisal svoje spomine v francoskem jeziku, postavili ob dvestoletnici njegove smrti, odprta pa bo do 10. januarja. Naslov razstave je Svet Giacoma Casanove, v njej pa so skušali preseči siceršnjo podobo Casanove kot velikega zapeljivca in ga prikazati kot simbolično osebnost duha časa in načina življenja v Benetkah in Evropi 18. stoletja. V beneškem muzeju 18. stoletja je na ogled približno sto risb in platen, tudi Watteauja, Fragonarda, Boucherja in Canaletta, kot tudi knjige, dokumenti in predmeti, oblačila ter nakit. Razstava je razdeljena na več tematskih sklopov. V prvem sta predstavljena portreta Casanove, mladega in starega, ki ju je naslikal njegov brat Francesco. Sledijo upodobitve mest, v katerih je živel Casanova, kot so Dunaj, London, Madrid, Varšava, pa tudi Benetke, kjer se je rodil leta 1725. Uživanje življenja, tipično za Casanovo in kroge, v katerih se je gibal, kot tudi njegov interes za alkimijo in prostozidarstvo, sta prav tako vključena v razstavo. Osrednjo mesto pa ima užitek zapeljevanja, ki so ga na razstavi ponazorili z deli Fragonarda, Watteauja in Boucherja, pa tudi z različnimi predmeti, ki ponazarjajo čutnost in ljubezenske občutke. Na razstavi obiskovalcem tudi svetujejo obisk mest v Benetkah, ki so še posebej pomembna za življenje Casanove. Med njimi je tudi Palača Ducale, v kateri je bil zaradi brezbožnosti in ukvarjanja z magijo zapeljivec zaprt več kot leto dni; iz zapora je pobegnil leta 1756.

Astrid Lindgren najpriljubljenejša med Švedi

29. 08. 1998 11.10

Pisateljica Astrid Lindgren je najpriljubljenejša osebnost letošnjega leta na Švedskem. V javnomnenjski raziskavi, ki jo je opravil institut Sifo, je 90-letna avtorica Pike Nogavičke dobila več glasov kot jih je skupaj dobilo sedem najpriljubljenejših moških. Med moškimi je največ glasov dobil kralj Karel Gustav XVI., za njim pa vodja konservativcev Carl Bildt. Med ženskami se je na drugo mesto po priljubljenosti uvrstila kraljica Silvija. Princesa Viktorija je bila šesta, mesto pred alpsko smučarko Pernillo Wiberg.

Številna podpora kandidaturi treh dežel

20. 07. 1998 16.29

Kandidatura treh dežel za organizacijo zimskih olimpijskih iger leta 2006 je že našla podporo po celem svetu. Zamisel o igrah, ki presega meddržavne meje, je povsod sprejeta z navdušenjem, je v pogovoru za avstrijsko tiskovno agencijo APA povedal celovški župan Harald Scheucher.

Kofi Annan ostro obsodil umor koordinatorja za človekove pravice v Gvatemali

28. 04. 1998 09.39

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je ostro obsodil umor Monsignora Juana Gerardija Conedera, koordinatorja Urada za človekove pravice v gvatemaliski nadškofiji. Monsignorja Gerardija so ubili neznanci v njegovem stanovanju v Guatemala Cityju. Verifikacijska misija OZN v Gvatemali (MINUGUA) je opozorila, da bo pozorno opazovala preiskavo, ki jo izvajajo tamkajšnje oblasti. Generalni sekretar upa, da bodo kmalu znane vse okoliščine tega nasilnega dejanja. Monsignor Gerardi je bil osrednja osebnost boja za človekove pravice v Gvatemali in udeleženec mirovnih pogajanj, končanih decembra leta 1996. V zadnjih treh letih je bil duša projekta z naslovom "Povrnimo zgodovinski spomin", ki je javnosti predstavil poročilo o žrtvah 36 let trajajočih oboroženih spopadov v Gvatemali. Poročilo je bilo predstavljeno 24. aprila pred množico ljudi v Gvatemala Cityju, kjer je imel Gerardi zelo čustven govor o resnici, socialni pravičnosti in narodni pomiritvi. Obstaja sum, da so ga ubili prav zaradi njegovega dela pri iskanju resnice o žrtvah in pobojih v preteklosti.

Razstava Dr. Bleiweis in njegov čas v Narodnem muzeju

06. 04. 1998 09.40

V Narodnem muzeju Slovenije bodo jutri, 7. aprila, odprli razstavo Dr. Bleiweis in njegov čas, ki jo pripravlja Gorenjski muzej Kranj, na ogled pa bo do 7. junija.

Clinton je novi brazilski mačo leta

31. 01. 1998 11.17

Medtem ko bi bile lahko domnevne seksualne afere za ameriškega predsednika Billa Clintona usodne, je prvi mož Združenih držav v Braziliji deležen občudovanja. T.i. <i>Gibanje mačotov</i> iz brazilske zvezne države Minas Gerais je ameriškemu predsedniku podelilo naslov "mačo leto".

Blair je britanska osebnost leta 1997

24. 12. 1997 12.48

Britanski časnik Financial Times je za osebnost leta 1997 proglasil ministrskega premiera Tonyja Blaira. Laburistični politik, ki je s svojo stranko prepričljivo zmagal na majskih parlamentarnih volitvah, je začel s korenitimi spremembami po vsej državi, je časnik zapisal v obrazložitvi odločitve.