PLAČA

Županske plače do slabih 5 tisoč bruto, novembra bodo višje
26. 10. 2022 06.00
V Sloveniji imamo 212 občin, prav toliko tudi županov. V aktualnem mandatu funkcijo poklicno opravlja 156 županov, nepoklicno pa 56. Plače so odvisne predvsem od velikosti občine, najvišjo plačo ima župan prestolnice Zoran Janković, ki je uvrščen v 59. plačni razred, na mesec pa prejme skoraj 5000 evrov bruto. Z oktobrsko plačo se jim bodo le-te zvišale za 4,5 odstotka, aprila prihodnje leto pa še za štiri.

DZ sprejel novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju
25. 10. 2022 11.35
DZ je z 52 glasovi za in nobenim proti sprejel predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Predlog sledi dogovoru med vlado in sindikati, ki zaposlenim v javnem sektorju prinaša višje plače. Sodeč po današnji razpravi, pa je eno skupnih stališč praktično vseh, da bo treba prednostno reševati problematiko najnižjih plač.

Vlada bo odločala o redni uskladitvi pokojnin in dvigu minimalne plače
24. 10. 2022 12.35
Premier Robert Golob je na prvi dan redne seje DZ dejal, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, po katerem se bodo pokojnine redno uskladile za 4,5 odstotka. Predlog je po njegovih besedah že v vladnem postopku. Poleg tega je napovedal, da bodo na Ekonomsko-socialni svet posredovali predlog, da se za tak odstotek zviša tudi minimalna plača.

Kdo so potencialne prve dame in kdo bi lahko postal prvi prvi mož?
21. 10. 2022 10.00
S tem, ko izvolimo predsednika ali predsednico republike, postane tudi njegova partnerica oziroma partner hote ali nehote del javnega in političnega življenja. Doslej smo imeli štiri predsednike in le tri prve dame. Kakšna je njihova vloga? In kaj se s to funkcijo zgodi, če bomo za predsednico izbrali žensko ali samsko osebo?

V službi savdskega prestolonaslednika tudi najvišji ameriški generali
20. 10. 2022 17.07
Več kot 500 upokojenih ameriških vojaških uslužbencev, med katerimi je tudi množica generalov in admiralov, je v državah, ki so znane po zlorabah človekovih pravic in političnem zatiranju, v zadnjih sedmih letih prevzelo številna donosna dela za tuje vlade. Tudi v Savdski Arabiji, kjer naj bi bilo na obrambnem ministrstvu zaposlenih 15 upokojenih ameriških generalov in več drugih vojaških uradnikov.

Gostinci in turistični delavci v oster boj za višje plače, možna tudi stavka
20. 10. 2022 15.39
V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so izpostavili problematiko nizkih plač, pomanjkanja kadra, težkih pogojev dela in kršitev delovne zakonodaje v panogi. Zaradi slabih razmer so sprožili peticijo Za boljše plače in boljše delovne pogoje ter napovedali stopnjevanje aktivnosti. Pripravljeni so tudi stavkati.

Aleš Semolič zaradi oškodovanja NLB obsojen na pogojno kazen
20. 10. 2022 09.50
Aleš Semolič, ki so ga zaradi skoraj 570.000 evrov težke goljufije na račun banke NLB iskali sedem let, je bil zaradi poslovne goljufije in pranja denarja obsojen na pogojno kazen. Obsodili so ga tudi na plačilo zahtevka banke NLB, ki znaša skoraj 450.000 evrov. Če ji 60.000 evrov ne plača v letu in pol, bo šel v zapor.

Najvišja povprečna plača v Podlehniku, najmanj delovno aktivnih v Kuzmi
20. 10. 2022 06.00
Še pred nedeljskim prvim krogom predsedniških volitev se pričenja kampanja pred lokalnimi volitvami, ki bodo v nedeljo, 20. novembra. Novinarji rubrike Dejstva bomo pod drobnogled vzeli kandidate za župane in občinske svete, med seboj primerjali občine, kako se je življenje prebivalcev v tem mandatu izboljšalo oziroma spremenilo, koliko projektov so zaključili in koliko evropskih milijonov pravočasno počrpali. Začenjamo s povprečno plačo, ki je v Sloveniji lani znašala 1.969 evrov bruto.

'Steber razumemo kot lupino brez vsebine, ne vemo, kaj vsebuje'
19. 10. 2022 19.03
Lupina brez vsebine. Tako idejo o posebnem plačnem stebru komentirajo sindikati drugih zaposlenih v zdravstvu. Tudi sami so se udeležili pogajanj na Ministrstvu za zdravje, na katerem naj bi jih seznanili s podrobnostmi dogovora med Fidesom in vlado. Zaposleni v zdravstvu so jasni – če ta plačni steber pomeni nov zakon o plačah v zdravstvu, kjer je izključeno kolektivno pogajanje, bomo ostro proti. Razburja jih tudi dejstvo, da so se o tako pomembni sistemski spremembi dogovarjali le z eno skupino. Bodo novi plačni stebri zdaj nastajali še v šolstvu ali sodstvu, se sprašujejo sindikati.

Hrvaški načrt: omejitev nedeljskega dela in višje plače
19. 10. 2022 13.53
Višja povprečna plača, višja minimalna plača in omejitev dela ob nedeljah so nekateri od glavnih ciljev hrvaške vlade do konca tega mandata, ki jih je premier Andrej Plenković izpostavil v rednem letnem poročilu o delu vlade. Povprečna plača bo po njegovih napovedih do leta 2024 znašala 1088 evrov, nedeljsko delo pa bo mogoče največ 16 dni (nedelj) v letu.

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat
18. 10. 2022 20.29
V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven
18. 10. 2022 11.44
Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'
18. 10. 2022 07.00
Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Zakaj si kot uspešna odvetnica na mesec izplačuje le 2000 evrov bruto plače?
17. 10. 2022 20.10
V zadnjem tednu predsedniške kampanje pa še zadnji pogovor v seriji intervjujev. Tokrat s kandidatko za naslednico Boruta Pahorja - Natašo Pirc Musar. "Za razliko od Anžeta Logarja ne bi imela nadpredsednika," pravi. In odgovarja, zakaj si kot uspešna odvetnica na mesec izplačuje le 2000 evrov bruto plače. Ter ali so njeni dodatni finančni prilivi iz naslova dobička podjetja davčna optimizacija na račun države ali legalen poslovni model.

Doletela ga je kazen, ker je izsiljeval. Tako je vseeno dobil le opomin.
16. 10. 2022 00.15
Predstavljamo primer zavarovalca, ki so ga policisti ujeli pri prehitri vožnji ter mu izrekli denarno kazen in kazenske točke. Z izrečenimi kazenskimi točkami je dosegel 18 točk, zaradi česar so mu odvzeli vozniško dovoljenje. Ker je zavarovalec poklicni voznik, je odvetnik vložil vlogo za odlog odvzema vozniškega dovoljenja in uspel.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto
14. 10. 2022 06.05
Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Višji življenjski stroški: minimalna plača po novem nad 800 evrov?
14. 10. 2022 08.41
Znesek minimalnih življenjskih stroškov bi se lahko glede na izračun Inštituta za ekonomska raziskovanja zvišal za 9,2 odstotka na 669,83 evra. Minimalna plača bi na ta način leta 2023 znašala najmanj 803,80 evra neto (letos 778,40 evra neto). Zvišala bi se tudi denarna socialna pomoč in varstveni dodatek.

Zelenski v nagovoru Svetu Evrope: 'Rusija mora za svoja dejanja plačati'
13. 10. 2022 14.07
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope pozval k sojenju "vsakemu agresorju in klavcu" ter ponovil željo po vzpostavitvi posebnega mednarodnega sodišča. Ob tem je pozval tudi k dobavi sistemov zračne obrambe za Ukrajino in dodal, da imajo trenutno le deset odstotkov zmogljivosti, ki jih potrebujejo.

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?
12. 10. 2022 06.00
Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

Pogajanja za zdravstvo in socialno varstvo: sindikati vladi poslali protipredloge
11. 10. 2022 18.36
Pred nadaljevanjem pogajanj za zdravstvo in socialno varstvo so sindikati vladni strani poslali svoje protipredloge, na katere bo vlada odgovorila do srede zjutraj, še pred začetkom ponovnih pogovorov. Pogajanja so minuli teden prekinili do vladne dopolnitve predloga s plačami za zdravnike in zobozdravnike. Neuradno je vlada za mlade zdravnike ponudila tri plačne razrede, za eno delovno mesto štiri, za ostale pa do največ dva.

Najvišja plača na svetu ni dovolj: Mbappe znova zahteva odhod iz PSG
11. 10. 2022 19.45
Po enoletni sagi in majskem podpisu nove, najvišje nogometne pogodbe na svetu s PSG, se je (na videz) končno zaključila agonija Parižanov. Kylian Mbappe ni odšel v Real Madrid, ostal je v Parizu in tako bi moralo biti še vsaj do leta 2025. A zdaj, manj kot pet mesecev po podaljšanju pogodbe, številni tuji mediji poročajo, da je francoski napadalec znova zahteval odhod iz svojega trenutnega kluba, in to že januarja.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Članice EU potrdile nov sveženj sankcij, Rusija kritična do cenovne kapice
06. 10. 2022 20.20
Potem ko so članice EU uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, so te z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto in širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije. Ruske oblasti so do uvedbe cenovne kapice kritične.

Zakaj je maskota bolje plačana od najbolje plačane košarkarice na svetu?
06. 10. 2022 20.01
V minulih dneh je v javnost prišla novica, da človek v kostumu maskote moštva NBA Denver Nuggets zasluži več od najbolje plačane košarkarice na svetu. To dejstvo je z obilico sarkazma izpostavila igralka ženske lige WNBA Angel McCoughtry: "Tudi jaz bi se lahko naučila biti maskota."

Prebilič in Cigler Kralj za kampanjo do 50 tisoč evrov, Kordiš dobrih 10 tisoč. Kaj pa ostali?
06. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič in krščanski demokrat Janez Cigler Kralj bosta v bitki za predsednika države porabila do 50 tisoč evrov, kandidat Levice Miha Kordiš pa petkrat manj – dobrih 10 tisoč evrov. Kaj pa ostali? Kako se bodo financirali? Prebilič bo 15 tisoč evrov plačal sam.

Lidija Jerkič na čelu ZSSS ostaja še pet let
04. 10. 2022 12.25
Delegati so na kongresu ZSSS za predsednico zveze za petletni mandat vnovič izvolili Lidijo Jerkič. "Naše delo bo usmerjala skrb za socialni in materialni položaj članstva, prijazen prehod v zeleno in digitalno družbo, urejanje novih oblik dela, spodbujanje izobraževanja, varstvo pravic iz dela ter varno in zdravo delo," je napovedala po izvolitvi.

Poljska zahteva odškodnino za škodo, povzročeno v 2. svetovni vojni
03. 10. 2022 16.05
Poljski zunanji minister Zbigniew Rau je podpisal diplomatsko noto Berlinu, v kateri zahteva odškodnino za drugo svetovno vojno. Varšava je možno odškodnino ocenila na 1,23 milijarde evrov. Nemčija, ki je sicer največja trgovinska partnerica Poljske, sporoča, da so bile vse finančne terjatve, povezane z vojno, poravnane.

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'
02. 10. 2022 07.00
Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Bodo zaradi upora sester umrle prevažali kar spremljevalci bolnikov?
29. 09. 2022 20.53
V mariborskem UKC se še vedno ukvarjajo z vprašanjem, kdo bo po novem po bolnišnici prevažal umrle. Obdukcijskih pomočnikov, ki so to počeli doslej, je namreč premalo. Ker so slabo plačani, tudi zanimanja med bolničarji za to delovno mesto ni. Medicinske sestre naj bi se prevozu umrlih s svojih oddelkov na oddelek patologije uprle, prav tako spremljevalci bolnikov, ker da za to niso usposobljeni. Kako je mogoče, da se s takimi vprašanji v 21. stoletju znotraj druge največje klinike v državi sploh ukvarjamo? Umrli si zaslužijo vso pieteto, ustrezno ravnanje z njimi, kar je določeno tudi v nacionalnem protokolu aktivnosti zdravstvene nege in se o tem vprašanju sploh ne bi smeli pogovarjati.

Cigler Kralj in Prebilič o družinskem zakoniku, splavu in odstranjevanju ograje
28. 09. 2022 22.47
Janez Cigler Kralj v volilno tekmo vstopa s podporo Nove Slovenije, kočevski župan Vladimir Prebilič pa s podporo volivcev. Z obema tudi o najnovejšem predlogu vladajoče koalicije, da bi predsednik republike imenoval sodnike in o shodu koalicije Za otroke gre. Pa tudi o podiranju ograje na naši južni meji, o splavu, vojni v Ukrajini ter spremembi dohodninske in davčne zakonodaje. Kakšna družba bomo?