PLAČA

Nedostopna stanovanja

12. 10. 2021 11.12

Posredniki nepremičnin opažajo najvišji porast cen stanovanj v zadnjem desetletju. V oddaji Preverjeno smo raziskovali trenutno stanje na trgu.

Irving ne bo smel igrati, dokler se ne bo cepil

12. 10. 2021 19.22

Eden največjih zvezdnikov košarkarske lige NBA Kyrie Irving ne bo del ekipe Brookly Nets, dokler se ne bo cepil proti covidu-19 in tako izpolnil zahteve kluba oziroma lokalnih oblasti v New Yorku, je sporočilo vodstvo moštva, ki sodi med glavne favorite za naslov prvaka.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Šeškov agent: Veliko ljudi lahko škoduje karieri nogometaša, tudi agent

11. 10. 2021 13.00

Neverjeten vzpon Benjamina Šeška v Salzburgu pri zgolj 18 letih starosti je marsikoga presenetil. Zadetek najmlajšega strelca v zgodovini slovenske članske reprezentance proti Malti je z velikim zanimanjem spremljal tudi človek, ki njegovo kariero "iz prve vrste" spremlja že leta. V pogovoru za 24ur.com smo se s Šeškovim agentom, Elvisom Bašanovićem, dotaknili številnih tem, od predsodkov do njegovega poklica, do blišča, ki ga mnogi povezujejo z nogometnimi agenti. Vmes pa smo na hitro tudi skočili na bencinski servis – po sendvič.

S temi 3 triki prihranite pri spletnem plačevanju!

11. 10. 2021 00.15

Se tudi vam zdi, da vam od mesečnega prihodka ne ostane ravno veliko? Ravno zato smo za vas pripravili 3 trike, s katerimi boste privarčevali pri spletnem plačevanju. Na koncu članka najdete še nagradno igro, v kateri lahko prejmete 1000 €!

Leonardo: Madrid mora biti kaznovan

10. 10. 2021 06.00

Brazilec Leonardo, športni direktor francoske ekipe PSG, se je znova soočil s primerom Kyliana Mbappeja in njegovim 'odnosom' z Real Madridom. Vztraja pri trditvah, da Real ne spoštuje pariškega kluba in posledično tudi njegovega igralca, mladega zvezdnika, ki je sicer zavrnil že več ponudb, da bi s Parižani podaljšal pogodbo.

Brezplodna poslanska razprava o Slovenski tiskovni agenciji

08. 10. 2021 17.13

DZ se je na zahtevo velikega dela opozicije sestal na izredni seji, na kateri se je lotil predloga priporočil o tem, naj vlada zagotovi financiranje javne službe STA. Opozicijske poslanske skupine so poudarile, da to določa že zakonodaja, poslanske skupine iz vrst koalicije pa so izpostavile, da je treba imeti bolj jasna pravila in tudi nadzor. Poslanski skupini SMC in DeSUS nista predstavili svojega stališča.

Dostavljavci hrane: celodnevno delo za negotovo plačilo

07. 10. 2021 13.32

Ob svetovnem dnevu dostojnega dela sindikati vsakoletno opozarjajo, da bi urejeno delovno razmerje in okolje moralo postati vsakdanja normalnost. Zadnja leta kot posebej problematično obliko dela sindikati izpostavljajo platformsko delo. To delo zajema dostavljavce hrane, čistilke, taksiste in v zadnjem času se platformsko delo širi tudi na skrbstveno delo. V raziskavi, ki so jo med dostavljavci hrane izvedli sindikati, so odkrili, da delajo tudi 12 ur na dan, 7 dni v tednu in nemalokrat so udeleženi v prometnih nesrečah.

V Revozu zaradi pomanjkanja čipov ob slabi dve petini predvidene proizvodnje

07. 10. 2021 11.45

V novomeškem Revozu, kjer je proizvodnja zaradi pomanjkanja elektronskih delov, ki jih vgrajujejo v avtomobilske modele, letos stala skupaj 73 dni, ocenjujejo, da so bili do zdaj ob slabi dve petini letos predvidene proizvodnje. Razmeram se sicer prilagajajo iz tedna v teden, včasih se kakšna sprememba napove celo v nekaj dneh, so dodali.

Dostojno delo zagotavlja tudi organizacijo zasebnega življenja

07. 10. 2021 08.24

Trg dela po pandemiji, ki je načela leto 2020, počasi okreva. V Sloveniji že osem mesecev zapored beležimo padec brezposelnosti, stopnja brezposelnosti je 4,3 odstotna. Na današnji dan obeležujemo svetovni dan dostojnega dela. Kaj dostojno delo sploh pomeni? Poleg dostojnega plačila mora delo prinašati tudi socialno stabilnost in varnost. Minister za delo poudarja, da se moramo vsi zavedati negativnih posledic netrajnostnega dela, na problem izgorelosti pa je opozoril evropski komisar za delovna mesta.

Ministri za okolje EU v Luksemburgu o podnebnem svežnju

06. 10. 2021 06.10

Ministri za okolje EU bodo danes v Luksemburgu razpravljali o zakonodajnem svežnju Pripravljeni na 55, govorili pa bodo tudi o pripravah na podnebno konferenco v Glasgowu. To bo prvo srečanje okoljskih ministrov v Luksemburgu v okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU, ki ga bo kot predsedujoči vodil minister za okolje Andrej Vizjak.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?

05. 10. 2021 08.54

Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

Na Hrvaškem postopek proti Plenkoviću zaradi suma navzkrižja interesov

01. 10. 2021 17.29

Hrvaška komisija, pristojna za odločanje o navzkrižju interesov, je sprožila postopek proti predsedniku hrvaške vlade Andreju Plenkoviću zaradi netočnih informacij pri navedbi premoženjskega stanja. Ob prijavi premoženja hrvaški premier ni omenil nekaterih nepremičnin in zneska porodniškega nadomestila svoje soproge Ane Maslać Plenković.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Zmerjanje, kletvice, grožnje: 'Ljudje ne razumejo, da smo vsi na istem čolnu'

29. 09. 2021 06.00

Pred dvema tednoma je v veljavo stopil vladni odlok, po katerem pogoj PCT potrebujemo tako rekoč povsod. Čeprav gre predvsem za politično odločitev, se v praksi kaže, da njeno breme velikokrat nosijo predvsem tisti, ki s sprejemanjem ukrepov nimajo nič. Govorili smo z Ano, receptorko v zdravstvenem domu, varnostnikom Rokom, prodajalko na bencinskem servisu Ines in natakarico Anjo. Povedo podobno: ljudje večinoma razumejo, da je preverjanje pogoja pač postalo ena od njihovih delovnih nalog, vsak dan pa se najde vsaj eden, ki vso jezo in gnev strese nanje – in delo v takšnih razmerah je včasih že na meji znosnega.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

ZSSS za 10-odstotno uskladitev minimalne plače v letu 2022

27. 09. 2021 14.47

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije meni, da bi bilo treba ob okrevanju gospodarstva in napovedani inflaciji ter trenutno določenem znesku minimalnih življenjskih stroškov minimalno plačo povečati za 10,36 odstotka, s 1024,24 evra na 1133,35 evra.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Kakšna bo obdavčitev kriptovalut v Sloveniji?

23. 09. 2021 06.00

V Sloveniji se končno obeta ureditev obdavčitve kriptovalut. Ne gre pozabiti, da je veliko Slovencev lastnikov kriptovalut, nekateri so na tem področju celo orali svetovno ledino. Ivan Simič, prvi mož davčne uprave, je pojasnil, kakšen je predlog zakona, ki bi uredil to področje.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Z jezo do prvega dvobojevalca, Mariino neposredovanje razočaralo člane družine

21. 09. 2021 22.07

Čeprav se trudi, se Maria kot glava družine nikakor ne uspe dokazati. Spori so vse večji, delo nikakor ne steče. Tokratno glasovanje o prvem dvobojevalcev je bilo popolnoma poenoteno in zaznamovano z jezo in negativnimi čustvi, Ambrožu pa naloge, ki mu jih nalagajo strici iz ozadja, predstavljajo vse večje breme.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Avtomobilsko zavarovanje skleni kar preko spleta – kako?

17. 09. 2021 08.29

Sklenitev avtomobilskega zavarovanja je nujna, a je lahko preprosta in zanesljiva ne glede na to, ali želimo zavarovati svoje prvo vozilo ali obnoviti veljavno avtomobilsko zavarovanje. Ali veste, da WIZ avto zavarovanje enostavno sklenete kar online? Postopek za informativni izračun cene je zelo enostaven, v le nekaj korakih preko spletnega sklepalnika vpišete podatke svojega avtomobila in osebne podatke.

Počivalšek na kongresu SMC: Tok slovenske politike bomo usmerjali tudi v naslednji vladi

16. 09. 2021 18.44

Premier in predsednik SDS Janez Janša je na kongresu koalicijske partnerice SMC v Celju poudaril predvsem vlogo SMC pri sestavi aktualne koalicije, stranka je po Janševem mnenju lani ob sestavi vlade naredila velik korak v smislu stabilizacije slovenskega političnega prostora v prihodnje. Izpostavil je ugodne gospodarske kazalce navkljub epidemiji covida-19. "Za nami je pekel, pred nami pa strm klanec, ki ga bomo skoraj zagotovo skupaj prehodili," pa je povedal Zdravko Počivalšek. Delegati današnjega kongresa so prvaku SMC podelili mandat za dogovor o združevanju, povezovanju in sodelovanju s sorodnimi strankami.

Pritožniki po bančnih izbrisih niso imeli možnosti učinkovitega pravnega sredstva

14. 09. 2021 11.14

V primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji je prišlo do kršitve 1. člena dodatnega protokola h konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ugotavlja ESČP. Vlagatelji niso imeli na voljo učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijali izredne ukrepe Banke Slovenije.

Predstavniki delodajalcev: Breme testiranja mora prevzeti vsak posameznik

13. 09. 2021 17.34

V Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljajo odločitev vlade, da kljub slabšanju epidemioloških razmer ne zapira gospodarstva in da lahko to ob izpolnjevanju pogoja PCT posluje v čim večjem obsegu. So pa kritični do odločitve, da se strošek testiranja zaposlenih prenese na delodajalce. Enako menijo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah pa ocenjuje, da je širitev obveznosti pogoja PCT za delavce in uporabnike storitev posledica slabe precepljenosti, račun pa je izstavljen gospodarstvu.

Zlorabe cepljenja: brezdomcem plačajo, da se cepijo namesto njih

10. 09. 2021 20.50

Ljudje z obrobja družbe, predvsem brezdomci in odvisniki, ponujajo storitev cepljenja v tujem imenu. Ramo namreč nastavijo namesto nekoga drugega. Temu početju je bila pred nekaj dnevi na cepilnem mestu ob ljubljanski urgenci priča gledalka, ki je v pogovoru z dvema brezdomcema izvedela, da je eden od njiju prejel že četrti, drugi pa že sedmi odmerek cepiva. Za takšno storitev računajo od 150 do 350 evrov.