PM10 delci

Požar na italijanski strani meje pod nadzorom
22. 07. 2022 08.23
Gasilci se v Italiji na več območjih v bližini meje s Slovenijo še vedno borijo z ognjem. Gori v Reziji ter na območju občin Sovodnje in Praprotno, veter je nekoliko razpihal tudi tleča požarišča na italijanskem Krasu v bližini vasi Jamlje in Sabliči. Požari so v četrtek na italijanski strani meje terjali tudi prvo smrtno žrtev.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja
12. 07. 2022 14.02
Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Bomo nižje stroške ogrevanja zaradi sežigalnice plačali z zdravjem?
11. 07. 2022 11.22
Zdravniki so po predstavitvi načrtov Mestne občine Ljubljana glede gradnje sežigalnice odpadkov znova poudarili, da nasprotujejo sežiganju odpadkov v Ljubljani. "Župan Janković zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane," pravijo. Pravo ceno nižjih položnic zaradi sežiganja odpadkov v Ljubljani pa bodo prebivalci plačali s svojim zdravjem, so opozorili.

Padel temperaturni rekord, vročino presekala neurja s točo
28. 06. 2022 11.50
Vroč in jasen dan so presekala krajevna neurja. Močnejši nalivi so najprej zajeli jugozahod države, nato so se razširili tudi na osrednjo Slovenijo. Na območju Sežane in Postojne je klestila toča, velika kot jajce. Agencija RS za okolje je sicer za vso državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Ob tem opozarjajo tudi, da se v teh dneh nad Slovenijo zadržuje puščavski prah iz severne Afrike. Največja onesnaženost s prašnimi delci je prav danes.

Slovenijo prešle močnejše nevihte z nalivi, klestila tudi toča
21. 06. 2022 07.47
Tudi na prvi dan koledarskega poletja so se v Sloveniji pojavljale močnejše nevihte z nalivi. Uprava RS za zaščito in reševanje je obvestila o dogodkih večjega obsega z območij občine Hoče-Slivnica, Lenarta, Laškega, Radencev, Semiča, Črnomlja, Svete Ane, Straže in Novega mesta. Iz Slovenj Gradca in Metlike so poročali o vetrolomu, na Dolenjskem, v Lovrencu na Pohorju ter Radljah ob Dravi pa je klestila toča v velikosti jajca.

Vse manj subvencij in slabši pogoji poglabljajo energetsko krizo
10. 03. 2022 17.45
V Sloveniji po oceni ministrstva za okolje še zmeraj uporabljamo kar 150.000 kurilnih naprav, ki onesnažujejo okolje z delci PM10, ki jih je treba znižati. Zamenjati bi jih bilo treba vsaj še 80.000.

V koronskem letu 2020 majhna onesnaženost zraka z delci PM10
29. 12. 2021 08.56
Onesnaženost zraka z delci PM10 je bila v lanskem letu, ki je bilo zaznamovano z epidemijo covida-19, majhna. Vsota prekoračitev mejne dnevne vrednosti za delce PM10, ki je 50 mikrogramov na kubični meter, prvič od začetka meritev na nobenem merilnem mestu Državne merilne mreže za spremljanje kakovosti zunanjega zraka ni presegla števila 35, dovoljenega v koledarskem letu.

V petek pričakovana visoka onesnaženost zraka z delci PM10
25. 02. 2021 11.58
Visoka onesnaženost zraka z delci PM10 je pričakovana povsod, razen v Kopru in Novem mestu, kjer bo onesnaženost zmerna, napoveduje agencija za okolje. Koncentracije bodo najvišje zjutraj in zvečer.

Leto dni od poziva skoraj 600 zdravnikov problem sosežiga še ni rešen
05. 02. 2021 12.30
Pred letom dni je skoraj 600 zdravnikov in zobozdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Prvopodpisana je bila Nevenka Mlinar, splošna zdravnica v srednji Soški dolini, ki se v svoji ambulanti redno srečuje s tragičnimi posledicami nebrzdanega onesnaževanja. Zdaj, leto dni pozneje, v Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da so odgovorni zadevo pospravili v predal in nanjo pozabili.

Kakovost zraka letošnjo jesen slabša od lanske
26. 11. 2020 08.16
Agencija RS za okolje (Arso) v letošnjem oktobru in novembru v zraku zaznava več trdih delcev PM10 in več dušikovih oksidov kot lani v tem obdobju. Najslabše je v dolinah in kotlinah, kjer se večino dneva zadržuje megla in se izpusti ne morejo razredčiti, so povedali.

Arso bo ponovno odločal o soglasju za gradnjo novomeške vzhodne obvoznice
27. 07. 2020 10.34
Upravno sodišče je pritrdilo krajevni civilni iniciativi 3ROS-jug v zvezi z izdajo okoljevarstvenega soglasja za gradnjo prve etape južnega kraka ceste tretje razvojne osi od avtocestnega priključka Novo mesto-vzhod do Osredka. Kot je sporočila iniciativa, je sodišče zadeve vrnilo v vnovični postopek Agenciji RS za okolje. Ta namreč sto prebivalcem ob njeni trasi, ki so zahtevali vstop v postopek, pravice do udeležbe ni priznal.

Med epidemijo smo dihali boljši zrak
28. 05. 2020 14.57
Od sredine marca do sredine maja, ko so bili v veljavi strogi ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa, smo v Sloveniji dihali precej boljši zrak kot ga sicer. Izmerjene ravni NOx in NO2 so bile skoraj za polovico nižje od povprečnih za enako obdobje v preteklih letih. Na roko nam je šlo tudi vreme. Če bi doma ostali pozimi in ne spomladi, pa bi to najverjetneje imelo ravno nasprotni učinek - onesnaženost zraka bi se povečala.

Na prostem skladiščen pepel iz toplarne 'prekril' Zalog, odvoz obljubljajo v kratkem
04. 05. 2020 14.47
Zaskrbljeni prebivalci ljubljanskega Zaloga so zadnje tedne opažali večje količine prahu, ki so ga povezali z začasnim odlagališčem elektrofiltrskega pepela podjetja ML Surovine d.o.o. Tam skladiščijo odpadke iz Toplarne Ljubljana. Inšpekcijski nadzor je pokazal, da so odpadke res skladiščili napačno – v razsutem stanju in na prostem. V podjetju zatrjujejo, da gre za nenevarne odpadke in priznavajo, da je pepel res raznašalo naokoli, za kar pa se krajanom opravičujejo. Kot pojasnjujejo, se zaradi epidemije covida-19 in sprejetih ukrepov, ki so ohromili gospodarstvo, občasno pojavljajo večje količine tega odpadka. Obljubljajo, da se bo odvoz odpadkov začel v kratkem.

Večji del Evrope zajel oblak saharskega prahu
27. 03. 2020 15.37
Večino Evrope je zajel oblak saharskega prahu. Zaradi tega so na vseh merilnih mestih po Sloveniji izmerili zelo visoke ravni delcev PM 10, poroča Agencija RS za okolje.

Požar v Surovini: Tezenčani s peticijo proti onesnaževanju okolja
03. 03. 2020 07.18
Mariborski gasilci so uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil v Surovini. Po prvih podatkih je prišlo do samovžiga, požar pa je povzročil za nekaj milijonov evrov škode. Do nadaljnjega na objektu ostaja požarna straža z gasilskimi vozili. Na spletu se je medtem pojavila peticija proti onesnaževanju okolja v Teznem.

'Sporna uredba odpira vrata izvajanju dobičkonosne dejavnosti na račun zdravja ljudi'
20. 02. 2020 09.46
''Šaleško dolino bo obremenjevalo dodatnih več tisoč tovornjakov z odpadki.Ti bodo povzročali hrup, izpušne pline in smrad. Pepel in ostali strupeni odpadki kurjenja bodo odloženi na območju jezer, kjer poteka rekreativna in turistična dejavnost. Ogroženo bo tudi zdravje ljudi,'' prihodnost opisujejo v Šaleškem eko gibanju, v katerem od MOP zahtevajo, da zadrži Uredbo o sosežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov.

Zakaj nekaterim subvencija pripada, drugim pa ne?
15. 02. 2020 07.00
Z zamenjavo starega ogrevalnega sistema želijo investitorji poleg znižanja stroškov privarčevati tudi pri naložbi v investicijo. Eko sklad zato občanom ponuja nepovratna finančna sredstva za zamenjavo ogrevalnega sistema, a subvencija ne pripada vsem.

'Grozljivih posledic bi bilo manj, če bi odgovorni pravočasno ukrepali'
21. 01. 2020 21.49
Nevenka Mlinar, prvopodpisana pod zdravniški poziv k bolj odgovornemu pristopu do okoljske problematike, se s smrtonosnimi posledicami onesnaževanja v svoji ambulanti v Desklah srečuje vsak dan. Zdaj se boji, da bodo že tako bolno srednjo Soško dolino še dodatno zastrupili. Tam so leta 2018 v zrak spustili dve toni in pol benzena. Če bi sledili priporočilom WHO, bi ga v celotni državi lahko le en kilogram.

Vozila, ki bolj onesnažujejo, bodo bolj obdavčena
14. 01. 2020 13.01
V javni razpravi je predlog novega načina obračunavanja davka na motorna vozila, ki bo upošteval zgolj okoljske standarde. Upajo, da se bodo kupci tako hitreje in lažje odločili za "zelena" vozila, medtem ko na primer dizli, ki precej bolj onesnažujejo, ne bodo več tako privlačni. Hkrati ukinjajo davek na luksuzna vozila. Država si s spremembami obeta 15 milijonov evrov dodatnih davčnih prilivov.

Že veste, kje boste preživeli najdaljšo noč v letu?
29. 12. 2019 07.00
V Ljubljani bo silvestrovanje na prostem potekalo na štirih prizoriščih, opolnoči pa bo petminutni ekološki ognjemet z gradu razsvetlil nebo in oznanil pričetek novega leta. Kako pa bodo v leto 2020 vstopile druge občine? Kdo bo skrbel za zabavo in kje vse so se letos odrekli okolju škodljivemu ognjemetu?

Dobički in smrt v kraljestvu premoga: V BiH gradijo nove termoelektrarne
14. 12. 2019 14.21
V Evropi obstaja država, kjer premog ponekod še vedno prevažajo s parno lokomotivo. Premog iz rudniškega mesta Banovići predstavlja pomemben del energetskega sistema Bosne in Hercegovine. Z njim namreč poganjajo tri od desetih okolju najbolj neprijaznih termoelektrarn v Evropi.

Bo Peking črtan z liste najbolj onesnaženih mest na svetu?
15. 09. 2019 10.09
Razvpito slaba kakovost zraka v kitajski prestolnici Peking se je v zadnjih letih izboljšala, tako naj bi bilo mesto letos črtano z liste 200 najbolj onesnaženih mest na svetu. Ne glede na dobre rezultate pa je trenutna koncentracija delcev PM 2,5 tam še vedno štirikrat nad zgornjo mejo, ki jo je postavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Strokovnjaki: soboški gibalni park zdravju bolj škodi kot koristi
12. 02. 2019 13.00
Gibalni park ob Soboškem jezeru, ki so ga odprli oktobra, je zaradi obremenjenosti s hrupom in škodljivimi emisijami na neprimernem mestu in zdravju bolj škodi kot koristi, ker je v neposredni bližini avtoceste, ugotavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. V Murski Soboti se sicer trudijo zmanjšati škodljive emisije, predvsem delce PM10.

Visoka onesnaženost zraka v Ljubljani in Novem mestu
30. 12. 2018 11.28
Opozorila zaradi onesnaženega zraka po Sloveniji. Najvišje vrednosti so namerili v Ljubljani in Celju. Zaradi pirotehnike se bo stanje še poslabšalo. Na kaj morajo biti pozorni predvsem bolniki, starejši in otroci?

Kako kuriti, da bo bolje gorelo in da bo manj izpustov?
29. 10. 2018 06.00
"S pravilnim kurjenjem v malih kurilnih napravah vplivamo na boljšo kakovost zraka in varovanje zdravja," se glasi glavno sporočilo Arsa in NIJZ v času, ko se začenja kurilna sezona. In prav v tem času v Sloveniji pogosto prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku. Glavna vzroka za to pa sta nepravilno kurjenje in uporaba zastarelih malih kurilnih naprav.

V Murski Soboti in Zagorju visoka onesnaženost zraka
16. 10. 2018 10.01
Arso opozarja na visoko onesnaženost zraka v Murski Soboti in Zagorju, za sredo pa napovedujejo zmerno onesnaženost po vsej Sloveniji. Priporočajo uporabo javnega prevoza namesto osebnih vozil, ljudje pa naj ne kurijo na prostem.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?
28. 01. 2018 07.00
Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

V peskovniku nas težke kovine motijo, v ognjemetu pa ne? Ob eksploziji se v ozračje sprostijo delci stroncija, bakra, barija, svinca ...
29. 12. 2017 10.19
Veste, v kakšne kemijske elemente zrete, ko se, če se, navdušujete nad ognjemetom? Dejstvo je, da kar gre v nebo, slej kot prej pride na tla. No, še pred tem nekaj prav tako težkih kovin vdihnemo, ostalo pa dež spere v tla in vodo.

Zima pomeni tudi več trdnih delcev v zraku, ponekod koncentracije že presegajo mejne vrednosti
24. 11. 2017 13.39
V hladnem obdobju leta se marsikje v zraku pojavijo povišane koncentracije zdravju škodljivih delcev PM10. V Novi Gorici so v zadnjih dneh koncentracije trdnih delcev že presegale mejne vrednosti.

Drobni trdni delci v zraku krivi za prezgodnjo smrt več kot 400.000 Evropejcev letno
14. 10. 2017 13.14
Podatki kažejo, da se zahvaljujoč preteklim in aktualnim ukrepom ter tehnološkemu razvoju kakovost zraka v Evropi počasi izboljšuje. Še vedno pa ima onesnažen zraka velik vpliv na zdravje ljudi, pri čemer so najbolj škodljivi PM delci, dušikov dioksid in ozon v plasti zraka pri tleh oz. prizemni ozon.