PR

Razstavili vrnjene ukradene umetnine

31. 10. 2000 00.00

V Rimu so razstavili več kot 900 ukradenih umetnin, ki so jih Italiji nedavno vrnile ZDA in nekatere evropske države. Za najdragocenejši predmet velja etruščanska čaša iz 5. stoletja pr. n. št., ki so jo koncem 80-tih let ukradli iz državnega skladišča v kraju Rieti v bližini italijanske prestolnice. Največ umetnin naenkrat - približno 300 vaz, amfor, kipov in drugih predmetov - je v ZDA pretihotapil državljan ZDA pod krinko tovarne testenin. Italijansko ministrstvo za kulturo bo vrnjene umetnine najverjetneje razstavilo na stalnih razstavah v pokrajinah Puglia in Lazio v bližini arheoloških najdišč, kjer so arheologi izkopali dragocene predmete.

Planika v Novem Sadu

28. 10. 2000 00.00

Kranjsko podjetje Planika je danes v Novem Sadu odprlo svoje pr

Odkrili Kleopatrin zapis

24. 10. 2000 00.00

Direktor berlinskega muzeja egipčanske kulture Dietrich Wildung je potrdil, da so v muzejski zbirki po naključju našli zvitek papirusa, na katerega je nekaj besed napisala egipčanska kraljica Kleopatra. Zvitek je bil v muzeju sicer že več kot sto let, Kleopatra pa je leta 31 pr. n. št. nanj v grščini zapisala: "Tako mora biti." Pod besedilom, ki po trditvah raziskovalcev govori o tem, da je potrebno podkupiti enega od rimskih vojaških poveljnikov, se je tudi podpisala. Javnosti bodo ta dragoceni dokument prvič predstavili v četrtek. Muzej je za kopijo dokumenta zaprosil belgijski raziskovalec Jean Bingen, ki si je priskrbel povečano kopijo in ob pozornem branju prepoznal Kleopatrin podpis. Njegovo odkritje je potrdil tudi nizozemski specialist za starine Peter van Minnen.

Arheologi odkrili svetišče Ilirov

07. 10. 2000 00.00

Arheologi so v neki jami na hrvaškem polotoku Pelješac odkrili že skoraj 2000 let nedotaknjeno svetišče Ilirov. "Svetišče je povsem ohranjeno. Našli smo tudi več kot sto kilogramov keramičnih predmetov," je za hrvaške medije povedal eden od arheologov. Med najdenimi predmeti so tudi amfore in krožniki, na katerih so upodobljeni človeški liki. Pri odkritju so sodelovali tudi britanski in kanadski strokovnjaki. Iliri so bili etnična skupina, ki so se sredi 2. tisočletja pr. n. št. naselili na zahodnem delu Balkanskega polotoka in ob Jadranski obali. Ilire so si podredili Rimljani, kasneje pa so se na njihovo ozemlje naselili Slovani. Po mnenju enega od hrvaških arheologov je kultna jama nastala verjetno že pred kakimi 8000 leti, bila pa naj bi neke vrste svetišče rodovitnosti. Jama leži 370 metrov nad morsko gladino.

Zapleti pri predaji vstopnic za OI

06. 08. 2000 18.10

Široko naznanjena predaja vstopnic za ogled tekmovanj na olimpijskih igrah vse do najbolj skritih kotičkov po Avstraliji, se je v nedeljo začela s številnimi zapleti med neposrednim televizijskim prenosom. Družine v Brisbanu in Adelaidu so pred prižganimi televizijskimi kamerami zaman čakale kurirsko službo, ki naj bi dostavila vstopnice. Organizatorji iger so že sporočili, da je za to kriva PR agencija, ki so jo najeli samo v ta namen.

Odkrili makedonsko grobnico

02. 07. 2000 12.35

Skupina grških arheologov je na območju Zagliverija na severu Grčije izkopala makedonsko grobnico iz 4. stoletja pr. n. št. V njej je bil verjetno pokopan častnik ali svečenik. Šest metrov dolgo, tri metre široko in dva metra visoko grobnico je po naključju pri poljskih opravilih odkril neki kmetovalec. Prekrivalo jo je enajst dobro ohranjenih velikih marmornih plošč z naslikanim okrasjem. Tudi stene so okrašene s slikami. V zadnjih nekaj letih so arheologi na omenjenem območju odkrili že več predmetov, med drugim kipcev, keramičnih posod in kovancev, ki po njihovem mnenju prihajajo iz antičnega mesta Kalindoje.

V Parizu razstava umetnin z Andov

05. 04. 2000 12.31

Ženi francoskega in kolumbijskega predsednika Bernardette Chirac in Nohra Puyana de Pastrana sta v pariški palači Grand Palais odprli razstavo Duhovi, zlato in šamani, za katero je muzej zlata iz Bogote odstopil del svoje zbirke. Obiskovalci si bodo do 10. julija lahko ogledali približno 300 umetnin iz zlata in keramike, ki so nastale v sverozahodnem delu Andov v obdobju od leta 1000 pr. n. št. do leta 1500 n. št.

Kohl priznal nakazilo nezakonitih prispevkov

17. 12. 1999 12.54

Nekdanji nemški kancler in nekdanji predsednik Nemške krščansko demokratske unije (CDU) Helmuth Kohl je sinoči za nemško televizijsko postajo ZDF priznal, da je stranka v obdobju od 1993 do 1995 dobila prispevke v višini 1,5 do 2 milijona nemških mark, ki jih niso omenili v poročilih o prejetih prispevkih.

Imelda 8000 med uspešnejšimi

09. 11. 1999 17.44

Agenciji Imelda 8000, ki letos vstopa v 11. leto poslovanja, se je po besedah njenega direktorja Mojmirja Ocvirka uspelo prebiti med vidnejše in uspešnejše zasebne oglaševalske in agencije za odnose z javnostmi (PR) v Sloveniji.

Živalska vleka v zahodni Evropi že 3000 let pr.n.št.

03. 08. 1999 11.48

Volovska vprega, ki so jo nedavno odkrili v Juri, je po mnenju strokovnjakov stara okoli 5000 let in tako najstarejši dokaz živalske vleke v zahodni Evropi. Na ostanke vprege smo naleteli v začetku julija med arheološkimi izkopavanji v neolitski vasi ob jezeru Chalain, je povedal direktor raziskovalnega laboratorija Pierre Petrequin. V Alpah so že sicer odkrili risbe, ki prikazujejo vprežene vole, vendar so jih do sedaj postavljali v čas 2000 let pr.n.št., je še dodal Petrequin.

V Pisi izkopali 15 antičnih ladij

29. 07. 1999 08.25

V Pisi so odkrili celo floto dobro ohranjenih ladij iz časa rimske antike. Arheologinja, ki nadzira izkopavanje, je povedala, da so izkopali že 15 ladij. Izkopanine predvsem zaradi dobre ohranjenosti veljajo za pravo senzacijo. Ladje so dolge 30 metrov, kar je bila v antičnem času standardna dolžina, nekatere med njimi imajo ohranjen celoten trup. Na prve najdbe na območju antičnega mestnega pristanišča so arheologi naleteli že konec lanskega leta. Takrat so govorili le o petih oziroma osmih ladjah. Po vsem doslej znanem znanstveniki predvidevajo, da so ladje v pristanišču potonile zaradi močnih neurij. Najstarejše izkopanine so iz obdobja 100 let pr. n. št., najmlajše pa iz časa cesarja Hadriana, iz 2. stoletja po Kristusu. Nekatere ladje bodo še letos razstavili v Pisi.

Grobišče iz 9. stoletja pr. n. št.

25. 07. 1999 08.38

V središču Rima so pred dnevi odkrili štiri grobove iz 9. stoletja pr. n. št., je sporočil rimski župan Francesco Ruteli. Poleg grobov so odkrili tudi vodnjak iz 6. stoletja, katerega stene so narejene iz posebej spretno urezanega kamna. Grobovi so ovalne oblike in majhne velikosti, eden izmed njih pa vsebuje žaro ter pripomočke za osebno higieno iz lončevine. Grobovi so tipični za tako imenovano lacijsko obdobje pred nastankom Rima, odkrili pa so jih na velikem arheološkem gradbišču, kjer so aprila lani začeli z deli. Gradbišče se razteza na 15.000 kvadratnih metrih površin ob vznožju kapitola v samem središču Rima. Dela bodo prekinili ob koncu leta, da si bodo nahajališče v letu 2000 lahko ogledali obiskovalci, z njimi pa bodo nadaljevali leta 2001.

Rimske skulpture v Italijo

23. 07. 1999 14.37

Fondacija nacionalnih muzejev iz Berlina je sporočila, da bo Italiji vrnila tri rimske skulpture iz marmorja iz 2. st. pr. n. št., ki so jih nacisti ukradli v letih 1940 in 1941. Predsednik fondacije Klaus-Dieter Lehman je danes skulpture predal predsedniku italijanske komisije za obnovo umetniških del Mariu Bondioli-Osiu. Skulpture iz marmorja naj bi bile namenjene v muzej Adolfa Hitlerja, ki si je muzej hotel urediti ali v svojem rojstnem mestu Linz v Avstriji ali v vili Hermanna Goeringa Carnihall. Do danes pa so skulpture hranili v berlinskih muzejih.

Blizu Rima odkrili 270 etruščanskih grobnic

11. 06. 1999 11.16

V Cerveteriju, kakih 40 kilometrov iz Rima, so nedavno odkrili 270 dobro ohranjenih etruščanskih grobnic. Do ''uradnega'' odkritja je prišlo po zanimivi poti - italijanska policija je pri izkopavanju presenetila plenilce. Območje, kjer so našli grobnice, je znano po bogatih arheoloških najdiščih. Med najdenimi grobnicami jih 200 datira iz obdobja med 8. in 9. stoletjem pred našim štetjem, 70 pa iz obdobja med 3. in 7. stoletjem pr. n. št. Največ pozornosti sta med arheologi zbudila figurica iz jantarja egipčanskega tipa in v zemljo vdelan sarkofag.

Razmere na cestah in mejnih prehodih

16. 05. 1998 11.29

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Promet v notranjosti poteka tekoče in brez posebnosti.

Razmere na cestah in mejnih prehodih

16. 05. 1998 09.29

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Promet v notranjosti poteka tekoče in brez posebnosti.

Zlata peresa za slovenske PR-ovce

26. 04. 1998 11.56

Svetovno združenje IABC je svojo, doslej tretjo nagrado za odnose z javnostmi na področju znanosti, podelilo slovenski pisateljici in komunikatorki Leli B.Njatin. Nagrajeni komunikacijski projekt `Ali vas skrbi prihodnost´, je izdelala za Znanstvenoraziskovalni center SAZU. "Nagrada pomeni predvsem certifikat, da si na strokovno visoki ravni. Ker so odnosi z javnostmi v svetovnem merilu zelo mlada stroka in ker je Slovenija relativno še vedno precej neurejena država, mora poleg tega vsakdo, ki izvaja odnose z javnostmi, skrbeti tudi za lastno promocijo v okolju, v katerem dela. Recimo, da za najbolj nejeverne tomaže ta certifikat pomeni, da so odnosi z javnostmi resna stvar", je v pogovoru za Res Slovenica dejala Lela B.Njatin.

Odkrili vilo Julija Cezarja?

14. 11. 1997 00.00

Italijanski arheologi so na nekem polju v neapeljskem zalivu odkrili ostanke rimske vile, v kateri naj bi živel Julij Cezar (100-44 pr. n. št.). Veličastna, sijajna vila iz lehnjeka blizu današnjega mesta Baia verjetno izhaja iz 3. stoletja pr. n. št. Bila naj bi najstarejša vila, kar so jih doslej odkrili v tistih krajih. Po besedah arheologov gre najverjetneje za dom rimskih cesarjev. Ti so si izbirali najstarejše hiše in jih prezidali po svojih željah.