PRAZNIKI

Ob morju med prvomajskimi prazniki živahno
04. 05. 1998 08.53
Prvomajske praznike je ob morju preživelo več kot 15.000 turistov, ki so zasedli vse hotele v piranski občini. Obisk je za pet odstotkov večji kot lani, pri čemer je tujcev v primerjavi s preteklim letom za enajst odstotkov več, domačih turistov pa za devet odstotkov manj.

Slab marec za švicarske hotelirje
29. 04. 1998 07.51
Švicarski hotelirji so razočarani nad turističnim obiskom v mesecu marcu: potem ko sta meseca januar in februar kazala zelo obetavno, se je marca število hotelskih prenočitev v primerjavi z lanskim marcem zmanjšalo za 4,5 odstotka. Glavni razlog za manjši obseg turističnih nočitev so po mnenju statistikov velikonočni prazniki, ki so bili letos šele aprila, lani pa že marca. Zvezni statistični urad pa je sporočil, da so kljub marčevskemu padcu zabeležili porast prenočitev v primerjavi z lanskim prvim trimesečjem. Gostje so tako v obdobju od januarja do marca v švicarskih hotelih ustvarili 8,24 milijona nočitev, kar je za 2,3 odstotka več kot v istem obdobju lani. O nekoliko manjšem obisku pa poročajo iz švicarskih mladinskih prenočišč.

Med prazniki v Portorožu spet polno gostov
27. 04. 1998 09.52
V Portorožu, ki se je lani po številu ustvarjenih turističnih prenočitev tujih gostov z 21-odstotnim deležem med slovenskimi turističnimi centri zopet uvrstil na prvo mesto, si za prvomajske počitnice obetajo vsaj prav tako dobro zasedenost svojih turističnih zmogljivosti, kot so jo zabeležili med velikonočnimi prazničnimi dnevi.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo
12. 04. 1998 07.25
Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

V nemških trgovinah čaka 100 milijonov čokoladnih zajčkov
10. 04. 1998 09.16
Police v nemških trgovinah se pred letošnjimi velikonočnimi prazniki šibijo pod težo približno 100 milijonov velikonočnih čokoladnih zajcev. Po ocenah slaščičarske industrije bodo ljudje med prazniki snedli še dodatnih 10.000 ton čokolade.

Krokodili pobili dvajset ljudi
25. 01. 1998 11.13
V vasici Dima ob reki Kasai v Demokratični republiki Kongo so krokodili v zadnjem mesecu pobili kakih dvajset prebivalcev in med vaščani zasejali strah in trepet. Med žrtvami je največ otrok. Nevarni plazilci, ki so postali napadalni med prazniki ob koncu minulega leta, prevrnejo čoln ter nato požrejo žrtev; pogosto napadejo tudi kmete na poljih. Prestrašeni prebivalci so lokalne oblasti zato zaprosili, naj iztrebijo napadalne zverine.

Jutri prva izredna seja državnega zbora v novem letu
07. 01. 1998 11.29
Državni zbor se bo jutri popoldan sestal na izrednem zasedanju, na katerem naj bi po predloženem dnevnem redu obravnaval štiri zadeve.

V vsaki tretji družini se ob božiču sprejo
26. 12. 1997 11.53
Po ugotovitvah raziskovalca prof. Klausa Hurrelmanna v tretjini nemških družin ob praznovanju božiča prihaja do resnih sporov in napetosti. Kot je pokazala raziskava, ki jo je prof. Hurrelmann izvedel med 2000 študenti nemških univerz, med prazniki kar deset odstotkov mladih zaradi vznemirjenja, pa tudi prevelikih pričakovanj in preobremenjenosti psihično ali psihosomatsko zboli. Družine bi se morale po njegovem mnenju na praznovanje najbolj veselega krščanskega praznika zato "dobro pripraviti", še posebej pomembna pa je "posebna dramaturgija". Nič manj pomembno pa je, da pri načrtovanju skupnih aktivnosti starši upoštevajo želje in interese otrok in dosežejo kompromis, ki je sprejemljiv za vse. Praktični profesor družinam predlaga, naj izdelajo načrt praznovanja in si ga obesijo na vidno mesto, npr. "na kuhinjska vrata".

Kuba po 30 letih uradno praznovala božič
26. 12. 1997 11.45
Kubanci so po približno 30 letih božič prvič praznovali z uradnim dovoljenjem oblasti. Na Kubi so 25. december letos razglasili za dela prost dan, kar naj bi bila "izjema" pred bližnjim obiskom papeža Janeza Pavla II. v tej edini socialistični državi na severni polobli.

12 turških letal preletelo grški zračni prostor
26. 12. 1997 11.14
Grško obrambno ministrstvo je sinoči sporočilo, da je 12 turških vojaških letal F 16 nad Egejskim morjem kršilo grški zračni prostor in tako prekršilo dvostranski sporazum, da med prazniki nobena od držav ne bo izvajala vojaških vaj. Gre za prvo božično kršenje zračnega prostora po letu 1988, ko sta državi podpisali sporazum o prepovedi vojaški vaj med prazniki in turistično sezono, je še sporočilo grško obrambno ministrstvo.

70.000 dreves za sarajevske otroke
15. 12. 1997 09.58
Nemško združenje "Drevesa za Sarajevo", ki ga podpirajo številni zvezdniki in umetniki, bo do leta 2000 za vsakega od 70.000 sarajevskih otrok posadilo po eno drevo. Z akcijo, ki poteka pod geslom "Zeleni božični prazniki za Sarajevo", želijo organizatorji spomniti na leta vojne v bosanskohercegovski prestolnici, ko so meščani v pomanjkanju kurjave posekali številna drevesa v mestu.

Clinton kot Božiček za ameriške vojake v BiH
15. 12. 1997 09.42
Ameriški predsednik Bill Clinton bo pred božičnimi prazniki obiskal ameriške vojake v Bosni in Hercegovini. V Tuzli in v Sarajevu naj bi ostal Clinton en dan in med obiskom pozdravil ameriške vojake ter se sestal z vodilnimi predstavniki Federacije BiH.