PREDSEDNIK

Jelcin podpira Primakova

27. 12. 1998 09.59

Ruski predsednik Boris Jelcin je v sobotnem pogovoru za državno televizijo ORT, prvem po 28. avgustu, ocenil, da je premier Jevgenij Primakov trenutno najbolj učinkovit in najbolj primeren za vodenje države, pri tem pa ga podpirajo predsednik države, vlada, duma in regionalne oblasti. Predsednik Jelcin je dodal, da Rusija sedaj nima drugega premiera, zato Primakovu ne preostane, kot da državo popelje iz krize. Jelcin je še izrazil zadovoljstvo, da je Rusija kljub težkim razmeram ohranila politično stabilnost.

Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent na obisku v Libiji

26. 12. 1998 09.56

Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent- Desire Kabila je sinoči prispel v Tripoli, kjer se je sestal z libijskim voditeljem Moamarjem Gadafijem, je poročala državna televizija. Voditelja sta se pogovarjala o najnovejšem dogajanju na območju Velikih jezer, je o vsebini ''nujnega'' obiska poročala televizija. V Libiji je pod pokroviteljstvom polkovnika Gadafija septembra potekal t.i. mini vrh, posvečen razmeram na območju Velikih jezer, na katerem so se zbrali predsedniki Čada Idris Debi, Nigerije Ibrahim Bare Mainasara in Eritreje Isaias Afeworki.

Milošević imenoval novega poveljnika vojnega letalstva in protiletalske obrambe

26. 12. 1998 09.51

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je za poveljnika vojnega letalstva in protiletalske obrambe imenoval generala Spasojeta Smiljanića, poroča Tanjug. General Smiljanić je nasledil generala Ljubišo Veličkovića, odstavljenega med Miloševićevo čistko v začetku novembra, ko so morali oditi tudi poveljnik poveljstva jugoslovanske vojske generalo Momčilo Perišić, vodja srbskih tajnih služb Jovica Stanišić in eden podpredsednikov Socialistične stranke Milorad Vučelić. Odstavitev generalov Perišića in Veličkovića je po besedah strokovnjakov za vojaška vprašanja povezana predvsem z razvojem krize na Kosovu in oktobrskimi sporazumi Miloševića z mednarodno skupnostjo. Predsednik Milošević je imenoval tudi novega poveljnika oboroženih sil v Prištini, in sicer generala Vladimirja Lazarevića.

Hakim zavrnil sodelovanje z Washingtonom in Londonom za strmoglavljenje vladajočega režima v Bagdadu

26. 12. 1998 09.51

Vodja iraške šiitske opozicije ajatolah Mohamed Hakim je odločno zavrnil sodelovanje z Washingtonom in Londonom za strmoglavljenje vladajočega režima v Bagdadu, češ da lahko to stori le iraško ljudstvo. Kot je predsednik vrhovne skupščine islamske revolucije ASRI s sedežem v Iranu dejal v petkovem pogovoru za uradno iransko agencijo IRNA, največje opozicijsko gibanje nikdar ni privolilo v sodelovanje z ZDA niti z Veliko Britanijo. ASRI se z rednimi oboroženimi napadi iz Teherana na režim in vojsko v šiitskih pokrajinah na jugu Iraka bori za vzpostavitev islamske republike v Iraku.

Obsojenih petnajst kosovskih Albancev zaradi ''terorizma''

26. 12. 1998 09.50

Sodišče v Prištini je petnajst kosovskih Albancev zaradi ''terorizma'' obsodilo na kazni od tri do deset let zapora, je sporočil albanski informacijski center. Med osmimi obtoženci, ki so jim sodili v odsotnosti, je bil tudi novinar časnika Bujku in predsednik združenja političnih zapornikov na Kosovu Berat Luzha, obsojen na deset let zapora. Enega obtoženca je prištinsko sodišče v petek obsodilo na devet let zapora, pet obtožencev na osem let, dva na sedem, enega na šest, tri na pet in dva na tri leta zapora.

Čokolada posvečena Billu in Monici

26. 12. 1998 09.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je pred nekaj leti ukrajinski tovarni sladkarij Hmelnicki poslal pismo, v katerem je pohvalil njihove odlične izdelke. Tovarna se mu je pred kratkim oddolžila in svoj najnovejši čokoladni izdelek poimenovala po Monici Lewinsky. Čokolada je posvečena žalostni zgodbi o ljubezni med Billom in Monico, je povedal Oksana Kaduk, ki je slaščico oblikoval. Čokoladke pravokotne oblike so shranjene v škatli, ki je okrašena z zelenim jabolkom. Predstavniki tovarne so povedali, da so želeli podpreti Clintona v času njegove afere s tem, da bi ljudem ponudili čokolado, ki nosi ime mlade zapeljivke. Delavci tovarne Hmelnicki so bili vseskozi naklonjeni Clintonu, odkar jih je ta pred nekaj leti počastil z obiskom in poskusil njihove sladkarije. Clintonu naj bi bile po pričevanjih tako všeč, da je tovarni po prejemu mednarodne nagrade za kakovost poslal čestitko. V tovarni upajo, da bo za čokoladke Monica veliko povpraševanje. Njihov izraelski partner je baje že naročil ogromno pošiljko.

Černomirdin ubranil vodilni položaj v svoji stranki

25. 12. 1998 12.00

Bivši ruski premier Viktor Černomirdin je v boju za oblast znotraj stranke Naš dom Rusija ubranil vodilni položaj in ostal predsednik stranke. Vodjo parlamentarne frakcije te stranke Aleksandra Šohina pa so sinoči razrešili s položaja. Šohin je napovedal izstop iz frakcije, je poročala tiskovna agencija Interfax.

Tudi skrivni sestanek ni pomagal

25. 12. 1998 11.44

Le nekaj ur potem, ko je vodstvo košarkarske lige NBA določilo 7. januar kot skrajni datum, do katerega mora priti med sprtima stranema do sporazuma, da bi se letošnja sezona še lahko odigrala, sta se v Los Angelesu še enkrat sestala komisar lige David Stern in predsednik sindikata igralcev Billy Hunter. Skrivni sestanek pa (ponovno) ni prinesel nobenih novih rešitev.

Bruno Korelič o pogajanjih Slovenije z EU

24. 12. 1998 16.20

Predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič meni, da bi Slovenija v pridružitvenih pogajanjih z EU morala bolje izkoristiti tudi že pred časom sklenjen transportni sporazum.

Tudi ustavno sodišče se bo izobraževalo v okviru Centra za izobraževanje v pravosodju

24. 12. 1998 12.19

Predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča Mitja Deisinger in Franca Testen ter minister za pravosodje Tomaž Marušič so danes podpisali sporazum, s katerim je ustavno sodišče pristopilo k Centru za izobraževanju v pravosodju. V okviru omenjenega centra, ki je bil ustanovljen konec oktobra, se bodo izobraževali strokovni sodelavci ustavnega sodišča, po drugi strani pa bodo ustavni sodniki in njihovi strokovni sodelavci centru nudili svojo strokovno pomoč pri izobraževanju slušateljev centra.

Francoska vlada odobrila ustanovitev muzeja umetnosti prvotnih kultur v Parizu

24. 12. 1998 11.15

Francoska vlada je sprejela odlok o ustanovitvi muzeja umetnosti prvotnih kultur v Parizu, projekt, ki ga podpira francoski predsednik Jacques Chirac. Muzej umetnosti in civilizacij (MAC) bo posvečen umetnosti Afrike, Azije, Oceanije in obeh Amerik, odprli pa naj bi ga leta 2004 blizu Eiffelovega stolpa. MAC bo obsegal 35.770 kvadratnih metrov. Leta 1999 bodo odprli veliko skladišče z zbirkami, ki jih morajo popisati in restavrirati, medtem ko so že začeli izvajati politiko nakupov, saj želijo doseči enako pokritost vseh območij. V pričakovanju leta 2004 bodo konec prihodnjega leta v muzeju Louvre odprli prostor, v katerem bodo shranili 120 umetniških del prvotne umetnosti.

Novoletna poslanica predsednika Sveta invalidskih organizacij Slovenije

24. 12. 1998 11.10

Državni svetnik in predsednik Sveta invalidskih organizacij Slovenije (SIOS) Boris Šuštaršič je v novoletni poslanici vsem kolegicam in kolegom invalidom, zdravstvenim delavcem in znanstvenikom s področja medicine, politikom in vsem ljudem dobre volje ob izteku izredno dinamičnega leta 1998 zaželel zadovoljstva in zdravja polno leto 1999.

Na vrsti lobiranje za ZOI 2006

23. 12. 1998 18.21

Na četrti seji slovenskega organizacijskega odbora zimskih olimpijskih iger (OI) 2006 v Ljubljani so predstavili program aktivnosti do 19. junija 1999, ko bo 115 članov Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) v Seulu izbralo organizatorja OI 2006. Predsednik slovenskega dela organizacijskega odbora Ernest Petrič je dejal, da bo v začetku leta 1999 do izbora v Koreji najpomembnejše lobiranje.

NATO prisilil Hrvate v umik s spornega ozemlja

23. 12. 1998 14.40

Mirovne sile, ki delujejo v Bosni in Hrecegovini, so danes odstranile hrvaško policijo s področja sporne meje pri Martin Brodu v zahodni Bosni, so danes sporočili s predstavništva zveze NATO. Dodali so še, da je bila operacija izvršena brez incidentov. Področje sedaj nadzoruje policija Muslimansko-hrvaške feredacije.

Avstrijski predsednik Klestil se je poročil

23. 12. 1998 14.08

Avstrijski predsednik Thomas Klestil se je danes na Dunaju poročil s svojo dolgoletno prijateljico Margot Loeffler. Kot je potrdil njegov predstavnik, je slovesnost potekala v dunajski mestni hiši.

Nemške železnice: Prijeli domnevnega vodjo izsiljevalcev

23. 12. 1998 09.45

Predsednik upravnega odbora Nemških železnic Johannes Ludewig je davi v Frankfurtu sporočil, da je policija ponoči prijela domnevnega vodjo skupine, ki je že nekaj časa izsiljevala železnico in pri tem na nemških železnicah celo namenoma povzročila nekaj nesreč, ki so se na srečo končale brez žrtev.

Podaljšanje mandata modrim čeladam na Cipru

23. 12. 1998 08.52

Varnostni svet ZN je še za šest mesecev podaljšal mandat modrim čeladam na Cipru. Članice Varnostnega sveta so odločitev, da modre čelade na otoku ostanejo vsaj še do 30. junija prihodnje leto, sprejele soglasno. Varnostni svet pa je ob tem izrazil tudi zaskrbljenost zaradi izredno počasnega reševanja ciprskega vprašanja in zaradi vse večjega oboroževanja obeh strani na otoku. Ameriški predsednik Bill Clinton je že pozdravil poziv Varnostnega sveta k okrepitvi naporov za rešitev ciprskega vprašanja.

Odprt prvi most med Hrvaško in Federacijo BiH

22. 12. 1998 16.46

Najvišji predstavniki Hrvaške in hrvaško-muslimanske federacije so danes v Orašju odprli prvi most, ki povezuje Hrvaško s Federacijo BiH.

Taborniki in skavti prinesli luč miru predsedniku Kučanu

22. 12. 1998 16.06

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predstavnike Zveze tabornikov Slovenije in Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, ki so predsedniku izročili luč miru. Plamen, ki ga vsako leto prižgejo v Betlehemu in raznosijo širom Evrope, bodo predstavniki Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov drevi ob 18. uri prenesli tudi v državni zbor, kjer bo gorel v preddverju velike dvorane, so sporočili iz urada predsednika republike in iz državnega zbora.

Ugodne ocene ob obisku ocenjevalne komisije MOK

22. 12. 1998 13.20

Predsedstvo skupnega kandidacijskega odbora treh dežel za zimske olimpijske igre ''brez meja '' leta 2006 je na svojem tretjem sestanku v Olimpijski hiši na avstrijsko - italijanski meji ugodno ocenilo nedavni obisk ocenjevalne komisije Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) in se dogovorilo o nadaljni dejavnosti.

V Litvi odpravili smrtno kazen

22. 12. 1998 08.53

Litovski parlament je v prizadevanjih za izpolnitev pogojev za članstvo v Evropski uniji danes z veliko večino sprejel zakon o odpravi smrtne kazni.

V torek razglasitev Športnika Slovenije 1998

21. 12. 1998 17.17

Najboljše športnike Slovenije (v moški in ženski konkurenci, ekipo v kolektivnih igrah ter ekipo v individualnih športih) Društva športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) bodo razglasili v torek, 22. decembra, ob 13. uri v Ljubljani v Aukcijski dvorani Banke SKB, ki je tudi glavni sponzor. Prvič bodo izročili tudi priznanje za fair play.

Ecevit vrnil mandat za sestavo vlade

21. 12. 1998 13.46

Mandatar za sestavo turške vlade Bulent Ecevit je predsedniku države Suleymanu Demirelu danes vrnil mandat. ''Predsedniku sem pojasnil, da nisem sposoben izpolniti svoje dolžnosti, zato sem ga prosil, da me razreši naloge,'' je po srečanju z Demirelom dejal Ecevit.

Jelcinov komentar o zaustavitvi napadov

21. 12. 1998 11.25

Ruski predsednik Boris Jelcin je pohvalil prenehanje napadov ameriških in britanskih sil na vojaške cilje v Iraku. Izjavil je, da bi morala mednarodna skupnost oceniti te >>nesmiselne<< napade. Uporaba sile, ki je niso odobrili niti Združeni Narodi, naj bi samo otežila reševanje iraške krize. Jelcin je ocenil, da bi morala biti vloga Združenih Narodov pri reševanju krize večja, s tem pa bi se sankcije v končni fazi odpravile.

Zunanji minister Frlec na obisk v Albanijo

20. 12. 1998 17.20

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec bo danes in jutri na povabilo albanskega kolega Paskala Mila na dvodnevnem uradnem obisku v Albaniji. Poleg gostitelja bodo ministra Frleca sprejeli tudi novi premier Pandeli Majko, predsednik parlamenta Skender Gjinushi in predsednik države Rexhep Mejdani.

O Clintonovi usodi bo odločal senat

20. 12. 1998 10.00

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v soboto glasoval za postopek o odstavitvi predsednika države Billa Clintona zaradi laganja pod prisego in oviranja sodstva v okviru zadeve Lewinsky. Predstavniški dom je odobril prvi in tretji ter zavrnil drugi in četrti člen obtožnice. Glasovanje je odprlo postopek v senatu, ki naj bi se začel januarja prihodnje leto. Clinton je tretji ameriški predsednik v zgodovini ZDA, proti kateremu kongres razpravlja o postopku za odstavitev.

Operacija Puščavska lisica po štirih dneh končana

20. 12. 1998 09.56

Ameriški predsednik Bill Clinton je na priporočilo obrambnega ministrstva v noči na nedeljo odločil, da je ameriško-britanski raketni napad na Irak po štirih dneh končan. Clinton se je po seji s svetovalci za varnost v televizijskem nagovoru obrnil k ameriškemu ljudstvu in iraškega predsednika Sadama Huseina posvaril, da lahko še naprej pričakuje hitre vojaške napade brez predhodnega opozorila, če ne bo izpolnjeval obljub do Združenih narodov. Clinton je obenem pozval k spremembi oblasti v Badgadu. Britanski premier Tony Blair pa je v Londonu zagotovil, da vojaška akcija ni bila usmerjena proti iraškemu ljudstvu, ampak je bil njen cilj zmanjšanje iraške sposobnosti za proizvodnjo orožja za množično uničevanje. Dodal je, ''da je svet zdaj varnejši''.

Napadi na Irak se bodo nadaljevali, dokler se Clinton ne odloči drugače

20. 12. 1998 09.52

Ameriški obrambni minister William Cohen je v pogovoru za novinarji zatrdil, da se zračni napadi na Irak pod geslom Puščavska lisica nadaljujejo in se bodo nadaljevali, dokler se predsednik Bill Clinton ne odloči drugače.

V DZ prednovoletni posvet o odnosih Slovenije s Slovenci v sosednjih državah

18. 12. 1998 18.08

Komisija državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je v sodelovanju s predsednikom DZ Janezom Podobnikom danes pripravila prednovoletni posvet o odnosih Slovenije s Slovenci v sosednjih državah. Na posvet je bilo povabljenih približno 50 predstavnikov osrednjih slovenskih organizacij iz Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške. Navzoče so med drugim nagovorili predsednik komisije Marijan Schiffrer, predsednik parlamenta Janez Podobnik, zunanji minister Boris Frlec ter državna sekretarka v Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu Mihaela Logar.

Rusija in Hrvaška podpisali deklaracijo o sodelovanju

18. 12. 1998 17.35

Ruski predsednik Boris Jelcin in hrvaški predsednik Franjo Tuđman sta v Moskvi danes podpisala deklaracijo o prijateljskih odnosih in sodelovanju, ki naj bi pripomogla k nadaljnji krepitvi odnosov med državama. Hrvaška je takšen dokument doslej podpisala le še z Madžarsko in Turčijo.