PREDSEDNIK

Seleznjov o možnostih za novo devalvacijo rublja; moskovska borza ob koncu poslovanja zabeležila 9,01-odstotni padec borznega indeksa
18. 08. 1998 08.20
Predsednik dume Genadij Seleznjov je izrazil bojazen pred ponovno devalvacijo rublja, do katere utegne priti čez mesec ali dva, hkrati pa meni, da vladni protikrizni program ne more izboljšati gospodarskih razmer v državi, poroča agencija Intefax. Seleznjov tudi meni, da bi morala oba domova parlamenta oblikovati nov protikrizni program. Po njegovih napovedih naj bi poslanci dume na petkovem zasedanju glasovali o delu ukrepov, ki jih je predlagala Kirijenkova vlada v okviru protikriznega programa, ki ga podpira tudi Mednarodni denarni sklad.

Hillary Rodham Clinton še naprej ''predana'' zakonu
18. 08. 1998 08.15
Potem ko je ameriški predsednik Bill Clinton priznal neprimerno razmerje s pripravnico Monico Lewinsky, je prva dama Hillary Rodham Clinton izjavila, da soproga ljubi ter da ostaja predana zakonu s predsednikom.

Atentat v Omaghu: Mubarak znova poziva k sklicu mednarodne konference o terorizmu
17. 08. 1998 13.52
''Teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji ter eksplozija na Severnem Irskem potrjujejo potrebo po sklicu mednarodne konference o terorizmu,'' je danes v Kairu dejal egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki je tudi izrazil obžalovanje zaradi grozljivih terorističnih napadov. To je tudi prvi odziv Mubaraka na bombna atentata v Tanzaniji in Keniji, v katerih je 7. avgusta umrlo 257 ljudi, 5500 pa jih je bilo ranjenih.

Sestanek med Jelcinom in Kirijenkom
17. 08. 1998 13.22
Ruski predsednik Boris Jelcin in premier Sergej Krijenko, ki se bosta danes v Kremlinu sestala ob 13. uri, naj bi se pogovarjala o ukrepih, ki sta jih napovedala ruska vlada in centralna banka.

Pop festival v Bonnu
17. 08. 1998 13.15
Največji festival pop glasbe na svetu Popkomm se je končal sinoči z velikim koncertom v središču Koelna. Na desetem pop festivalu je sodelovalo več kot 2500 glasbenikov z vsega sveta. Minuli konec tedna so priredili več kot tisoč koncertov na prostem ter obenem predstavili tudi najbolj nenavadne trende sodobne glasbe. Festival je obiskalo okrog 2,5 milijona gledalcev, med njimi je bilo tudi nekaj znanih politikov. Občinstvo je na primer še posebej navdušil nekdanji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov, ki so mu med drugim izročili priznanje za njegovo podporo razvoju evropskega mladinskega gibanja.

BIll Clinton bo danes pričal v zvezi z afero z Monico Lewinsky
17. 08. 1998 09.13
Ameriški predsednik BIll Clinton bo pričal v zvezi z afero z Monico Lewinsky. Po pisanju ameriških časnikov bo Clinton priznal, da je imel spolno razmerje z Lewinskyjevo. Viri blizu Clintonove skupine odvetnikov pa so sporočili, da predsednik ne bo priznal, da je, ko je januarja zanikal kakršnokoli razmerje z Lewinskyjevo, lagal pod prisego. Pričanje je napovedano za 13. uro po krajevnem oziroma za 19. uro po srednjeevropskem času.

Srečanje botrov mirovnega procesa na Severnem Irskem
17. 08. 1998 08.07
Po sobotnem bombnem atentatu v Omaghu na Severnem Irskem, v katerem je bilo ubitih 28 ljudi, 220 pa ranjenih, sta se v Belfastu srečala botra mirovnega procesa na Severnem Irskem, britanski in irski premier Tony Blair in Bertie Ahern. Pred srečanjem je Blair poudaril, da atentatorji ne bodo ustavili mirovnega procesa in ne bodo uničili ponujene možnosti oblikovanja dostojne prihodnosti za prebivalce Severne Irske. Napad pripisujejo odpadniški skupini Irske republikanske armade Prava Ira. Blair naj bi se srečal tudi s predsednikom severnoirske vlade, zmernim protestantom Davidom Trimblom, in voditeljem političnega krila Ire Sinn Fein, Gerryjem Adamsom. Irski premier Ahern je po izrednem sestanku odbora za varnost v Dublinu kot odgovorne za atentat označil Pravo Iro ter obenem napovedal ''obračun'' s temi katoliškimi skrajneži. Ameriški predsednik Bill Clinton, ki je atentat označil kot barbarsko dejanje, naj bi kljub najnovejšim razmeram na Severnem Irskem obiskal območje. 3. septembra ga pričakujejo v Belfastu, nato pa naj bi odpotoval še v Dublin. Podpredsednik španske vlade Francisco Alvarez Cascos bo v ponedeljek odpotoval na Severno Irsko k španskim žrtvam bombnega napada v Omaghu. V atentatu sta bila ubita dva, ranjenih pa 12 Špancev.

Japonski jen ogrožen brez odločnejšega ukrepanja v Tokyju
14. 08. 1998 14.41
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v četrtek posvaril Japonsko in druge Azijske dežele da jim preti resna nevarnost v primeru nadaljne oslabitve jena, ki pa je videti neizogibna, če Tokyjo ne bo sprejel odločnejših ukrepov za oživitev umirajočega gospodarstva in ureditev bančnega sistema.

Razstava o ribištvu v Tržaškem zalivu
14. 08. 1998 13.21
V Prosvetnem domu na Opčinah pri Trstu so sinoči odprli razstavo z naslovom Ribištvo skozi stoletja v Tržaškem zalivu. Razstava, ki bo odprta do 20. septembra, poteka v okviru tradicionalne prireditve Tabor 98, ki jo vsako leto prireja istoimensko društvo na Opčinah. Na razstavi sta spregovorila predsednik slovenskega Jadralnega kluba Čupa iz Sesljana Marino Košuta ter avtor razstave kapitan Bruno Volpi Lisjak, avtor uspešne knjige Slovensko pomorsko ribištvo skozi stoletja od Trsta do Timave, ki je izšla leta 1995 pri založbi Mladika v Trstu.

V Parizu aretirali direktorja jugoslovanske banke
14. 08. 1998 12.28
V Parizu so v torek prijeli direktorja Jugoslovanske banke za mednarodno gospodarsko sodelovanje in nekdanjega direktorja francosko-jugoslovanske banke, Miodraga Zečevića, je danes zapisal beograjski dnevnik Glas javnosti.

Južna Koreja ponuja pomoč svoji severni sosedi
14. 08. 1998 11.54
Južnokorejski predsednik Kim Dae-jung namerava ponuditi pomoč Severni Koreji in s tem vzpostaviti nove odnose med dolgoletnima nasprotnicama, predstavil pa je tudi sporazum, s katerim bi pomagali svoji severni sosedi pri zmanjševanju stopnje brezposelnosti, zagotavljanju minimalnih potreb po hrani, oblačilih, zdravniški oskrbi in izobraževanju. Ob 50-letnici ustanovitve Južne Koreje želi predsednik Kim v Pjongjang poslati posebne odposlance, ki bi z nasprotno stranjo vzpostavili mehanizem za dialoge na ministrski ravni.

Jelcin: Devalvacije rublja ne bo
14. 08. 1998 10.34
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odločno izključil možnost devalvacije rublja. Kot je še poročala agencija Interfax, je Jelcin zatrdil, da ima vlada ''položaj pod nadzorom''.

Zamenjave v indonezijskem parlamentu
14. 08. 1998 08.01
Indonezijska vlada je imenovala 38 novih članov parlamenta, med njimi več vojaških častnikov, ki so danes prisegli. Odkar je novi indonezijski predsednik Habibi prevzel položaj, so tako zamenjali že 154 parlamentarcev, med njimi več otrok in sorodnikov nekdanjega predsednika Suharta.

IDS protestira zaradi odločitve Geodetske uprave Slovenije
13. 08. 1998 16.48
Istrski demokratični zbor (IDS) javno protestira zaradi odločitve Geodetske uprave Slovenije, ki je izvršila aneksijo hrvaških vasi Škudelin, Škrile, Bužini in Mlini, od hrvaške vlade pa zahteva, naj takoj vloži protestno noto, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik IDS Ivan Jakovčić.

Geodetska uprava Slovenije hišam v zaselkih ob hrvaško-slovenski meji dodelila hišne številke?
13. 08. 1998 08.49
Kot sta poročali hrvaška in jugoslovanska tiskovna agencija, Hina in Tanjug, naj bi Geodetska uprava Slovenije te dni lastnikom hiš v zaselkih Škudelini, Škrili, Bužin in Mlini, ki ležijo na območju hrvaško-slovenske meje, dodelila hišne številke katastrske občine Sečovlje (po Hini) oziroma katastrske občine Piran (po Tanjugu).

Rusija sprostila možnost udeležbe tujcev v energetskem podjetju Gazprom
13. 08. 1998 07.47
Rusija je sprostila nekatere omejitve, ki so tuja podjetja ovirale pri vlaganjih v rusko energetsko podjetje Gazprom. Ruski predsednik Boris Jelcin je namreč podpisal odlok, s katerim se je najvišja možna meja udeležbe tujcev v že omenjeni ruski družbi povečala za 5 odstotnih točk na 14 odstotkov. S tem je tujim investitorjem dana tudi večja možnost udeležbe pri privatizaciji Gazproma, saj si lahko pridobijo približno pet odstotkov državnega premoženja te družbe, ki zdaj znaša 40 odstotkov. V odloku je tudi določeno, da tuji investitor svojega deleža ne sme prodati najmanj pet let po nakupu.

Fidel Castro dobitnik libijske nagrade za človekove pravice
12. 08. 1998 13.58
Kubanski predsednik Fidel Castro je letošnji dobitnik Nagrade Moamerja Gadafija za človekove pravice, je danes sporočila uradna libijska agencija JANA.

Filozofi z vsega sveta v Bostonu
11. 08. 1998 15.41
Približno 3000 filozofov z vsega sveta se je zbralo v Bostonu na največjem tovrstnem srečanju v zgodovini človeštva. Šest dni se bo ''svetovni kongres filozofije'' ukvarjal ne le s Platonom in Sokratom, temveč tudi z vprašanji etike, ki so jih sprožili najnovejši razvoj biotehnologije in vplivi interneta na družbo. ''Verjeti v filozofijo pomeni verjeti v razum, verjeti v razum pa pomeni verjeti v svobodo, enakost in demokracijo,'' je dejal predsednik Mednarodne federacije filozofskih družb Miro Quesada. Kongres filozofov poteka vsakih pet let.

Propaganda za ZOI 2006 od Tokia do Lizbone
10. 08. 1998 14.09
''Gospodarske in trgovinske zbornice vseh treh regij s skupnimi močmi podpirajo kandidaturo treh dežel za ZOI 2006,'' je v ponedeljek v Celovcu poudaril predsednik Koroške gospodarske zbornice Karl Koffler. Ob tem je predstavil tudi nekatere predstavitve kandidature po svetu.

Jugoslovani četrtič svetovni prvaki
10. 08. 1998 12.27
Moštvo Jugoslavije je še četrtič osvojilo naslov svetovnega prvaka v košarki, potem ko je v napetem finalnem srečanju premagalo reprezentanco Rusije z izidom 64:62 (30:35).

Real bi Jarnija
10. 08. 1998 09.12
Hrvaški nogometni reprezentant Robert Jarni naj bi zaigral za madridski Real. Predsednik kluba Lorenzo Sanz se je zaradi tega v ponedeljek sestal z igralcem v letovišču Marbella. Težava pa bi lahko nastala, ker se je igralec pred dnevi že dogovoril za štiriletno pogodbo z angleškim ligašem Coventry Cityjem. Po poročanju španske televizije, naj bi nogometaš z Angleži podpisal tudi predpogodbo.

Porušeni domovi ovirajo vračanje kosovskih beguncev
09. 08. 1998 13.22
Medtem ko voditelji etničnih albancev in jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević uživajo v miru, nenehno poudarjajo, da je vračanje kosovskih beguncev na njihove domove nujno.

Hrvaška še naprej ne prevzema elektrike iz Krškega
09. 08. 1998 09.28
Hrvaška še naprej ne prevzema elektrike iz Krškega, je vključitev drugega daljnovoda iz nuklearke Krško proti Hrvaški na hrvaški televiziji sinoči komentiral predsednik uprave Hrvaškega elektrogospodarstva (HEP) Damir Begović. Glede slovensko-hrvaškega spora v zvezi z nuklearko je napovedal morebitno tožbo proti slovenskemu elektrogospodarstvu (ELES). Slovenska stran je priključitev drugega daljnovoda v petek ocenila kot znak sosedske pomoči zaradi morebitnih potreb po dodatnih količinah elektrike ob požarih na jugu Hrvaške. Po Begovićevoh trditvah ta pomoč sploh ni bila potrebna, saj naj bi bila še pred vključitvijo drugega daljnovoda Termoelektrarna Reka sinhronizirana v hrvaški elektroenergetski sistem.

Najmanj 149 mrtvih v petkovem bombnem napadu v Nairobiju
09. 08. 1998 09.23
Po petkovem bombnem napadu na ameriško veleposlaništvo v kenijski prestolnici Nairobi so reševalci do danes odkrili 149 smrtnih žrtev, se je izvedelo iz bolnišnic in policijskih krogov v Nairobiju. V napadu je bilo ranjenih skoraj 4300 ljudi. Televizija je poročala, da so reševalci sinoči izpod ruševin potegnili dva preživela. V reševalni akciji sodeluje tudi 180 izraelskih strokovnjakov, Francija je v Kenijo poslala zdravniško ekipo ter tono živil, nemški Rdeči križ pa bo na kraj nesreče danes poslal krvno plazmo in druge medicinske pripomočke. Ameriška veleposlanica v Nairobiju Prudence Bushnell je povedala, da bo vzroke napada preučilo več kot 500 preiskovalcev in varnostnih uslužbencev. Ameriški predsednik Bill Clinton pa je sinoči v Washingtonu poudaril, da bodo ZDA nadaljevale boj proti terorizmu in storile vse, da najdejo osebe, odgovorne za napad.

Solana in poljski predsednik Kwasniewski o vojni na Kosovu
08. 08. 1998 09.54
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana in poljski predsenik Aleksander Kwasniewski sta se strinjala, da mora Evropa sprejeti ukrepe za začetek dialoga in končanje vojne na Kosovu. V sinočnjem skupnem sporočilu po srečanju v Jurati ob obali Baltika Solana in Kwasniewski obžalujeta, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević ni držal besede, ki jo je dal Evropski uniji, o končanju spopadov, zaostrovanje bojev in trpljenje prebivalstva pa zavezuje vse politične sile v Evropi k sprejetju potrebnih ukrepov. Javier Solana je pred tednom dni z družino prispel na osemdnevne počitnice na Poljsko, kjer je med drugim obiskal Varšavo, vnekdanje kraljevsko mesto Krakov in nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau.

Clinton in Cohl o možnostih za rešitev kosovske krize
08. 08. 1998 09.48
Ameriški predsednik Bill Clinton in nemški kancler Helmut Kohl sta se v petek po telefonu pol ure pogovarjala o možnostih za rešitev kosovske krize, je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše. Kot je dejal, sta se voditelja strinjala, da je treba končati priprave v okviru zveze NATO, jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pa bi bilo treba prepričati, da se odpove nadaljevanju ofenzive v pokrajini. Clinton se je pred tem o kosovski krizi pogovarjal tudi z britanskim premierom Tonyjem Blairom.

Južnoafriška trojka pri predsedniku DR Kongo Kabili
07. 08. 1998 16.58
V Lubumbašiju na jugovzhodu Demokratične republike Kongo (nekdanji Zair) je predsednik Laurent-Desire Kabila danes sprejel južnoafriško trojko, so sporočili iz Kinšase.

Clinton močno zaskrbljen zaradi napadov na veleposlaništva; v Nairobiju aretirali osumljenca
07. 08. 1998 15.50
Ameriški predsednik Bill Clinton je močno zaskrbljen zaradi bombnih eksplozij pred ameriškima veleposlaništvoma v Keniji in Tanzaniji, so davi sporočili iz Bele hiše.

Rugova zahteval ''mednarodno zaščito'' Kosova
07. 08. 1998 15.43
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes okrepil zahtevo po mednarodnem posredovanjum v pokrajini Kosovo. Od zadnje ofenzive srbskih enot je prišlo ''do množičnih pobojev civilnega prebivalstva in uničenja albanskih hiš in lastnine,'' je novinarjem dejal Rugova.

Stopnjevanje spora med Izraelom in Vatikanom
07. 08. 1998 15.12
Izraelski ministrski predsednik Benjamin Netanjahu je zaradi spora z Vatikanom, do katerega je prišlo ob imenovanju škofa Butrosa Muallema na severu Izraela, po medijskih poročilih danes napovedal, da novoimenovanemu škofu ne bo dovolil vstopa v državo.