PREDSEDNIK

LDS enakopravna članica Evropske zveze liberalno demokratskih strank
12. 06. 1998 13.11
Na seji sveta Evropske liberalno demokratske stranke (European Liberal, Democrat and Reform Party), ki poteka danes v Koebenhavnu, je bila Liberalna demokracija Slovenije sprejeta v polnopravno članstvo tega mednarodnega združenja, so sporočili iz LDS.

Začetek konference predsednikov evropskih parlamentov
12. 06. 1998 12.06
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se mudi v Stockholmu, kjer sodeluje na dvodnevni konferenci predsednikov evropskih parlamentov, ki se jo je udeležilo okoli 60 delegacij. Konferenco, ki poteka pod naslovom Izzivi za nacionalne parlamente v razširjeni demokratični Evropi, je odprla predsednica švedskega parlamenta Birgitta Dahl.

Dnevi slovenskega sodstva v Portorožu
12. 06. 1998 09.05
Približno 300 slovenskih sodnic in sodnikov se je včeraj popoldne v kongresnem centru Hotela Emona v Portorožu zbralo na Dnevih slovenskega sodstva. Izobraževalni del letošnjega sodniškega srečanja, pri njegovi organizaciji poleg Slovenskega sodniškega društva letos prvič sodeluje tudi ljubljanska pravna fakulteta, se bo začel z jutrišnjim posvetovanjem s temo Vloga nacionalnega sodstva v evropski skupnosti, na njem pa bodo poleg domačih predavali tudi tuji strokovnjaki s pravosodnega področja.

Svetovni kongres o projektnem menedžmentu prvič v srednjevropski državi
11. 06. 1998 11.16
V ljubljanskem Cankarjevem domu se je danes začel tridnevni svetovni kongres o projektnem menedžmentu, ki se ga udeležuje približno 500 udeležencev iz 26 držav. Udeležencem kongresa so dobrodošlico zaželeli ljubljanska županja Vika Potočnik, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk in predsednik slovenskega združenja za projektni menedžment dr. Anton Hauc.

Washington zamrznil premoženje ZRJ v ZDA
11. 06. 1998 09.11
Ameriški predsednik Bill Clinton je zaradi razmer na Kosovu včeraj odredil zamrznitev vsega premoženja Zvezne republike Jugoslavije in obeh njenih republik v Združenih državah Amerike ter prepovedal vsa nova vlaganja v Srbijo.

Umrla raziskovalka skrivnostnih črt v Peruju
11. 06. 1998 09.04
V vojaški bolnišnici v Limi je za rakom umrla 95-letna nemška matematičarka Maria Reich, ki je skoraj pol stoletja posvetila preučevanju skrivnostnih črt v puščavi Nasko v osrednjem delu Peruju. Gre za velikanske "risbe", ki postanejo razvidne šele ob opazovanju z velike višine. Nekateri vidijo v zagonetnih likih, narisanih v pesku, celo "dokaz" za starodavni inkovski kozmodrom oziroma področje na katerem naj bi nekoč pristajali domnevni tuji vesoljci. Predsednik Peruja je predlagal, da bi črte, ki jih je raziskovala Reichova, poimenovali z njenim imenom.

Nova kazahstanska prestolnica
10. 06. 1998 15.54
Kazahstansko mesto Astana, ki se je nekdaj imenovalo Akmolinsk, so danes razglasili za glavno mesto te države. Nova prestolnica, ki se nahaja 1200 km severno od dosedanjega glavnega mesta Almatija, ima 300.000 prebivalcev, ustanovljena pa je bila leta 1830. Mesto je za kazahstansko prestolnico uradno razglasil predsednik Nursultan Nazarbajev, slovesnosti pa naj bi se udeležilo tudi več kot 1500 gostov iz tujine. Prebivalstvo Astane sestavlja 46 odstotkov Rusov, 28 odstotkov Kazahstancev, 9 odstotkov Ukrajincev in šest odstotkov Nemcev. Mesto je razvito industrijsko središče s 75 podjetji lahke in težke industrije.

Poljska se zanima za sodelovanje v slovenski energetiki
10. 06. 1998 13.28
Poljski minister za gospodarstvo Janusz Steinhoff se je danes, drugi dan obiska v Sloveniji, sestal z ministrom za gospodarske dejavnosti Metodom Dragonjo, sprejela pa sta ga podpredsednik vlade Marjan Podobnik in predsednik države Milan Kučan. Poljski gost si je ogledal tudi tovarno elektrotehničnih izdelkov Eti v Izlakah, ki je konec lanskega leta na Poljskem skupaj s poljskim partnerjem Polam ustanovila mešano podjetje Eti Polam.

Kučan bo svoj predlog kandidatov za ustavne sodnike poslal predvidoma junija
10. 06. 1998 13.18
Predsednik države Milan Kučan bo predvidoma še junija državnemu zboru poslal svoj predlog kandidatov za ustavne sodnike, pred tem pa se bo posvetoval še z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank. Kot je STA izvedela v uradu predsednika države, bo urad jutri predstavil prispele predloge za kandidate za ustavne sodnike, hkrati pa tudi sporočil datum srečanja predsednika države z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank.

Srečanje predsednika DZ Podobnika z estonskim zunanjim ministrom
10. 06. 1998 12.55
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik, ki se na povabilo predsednika estonskega parlamenta Toomasa Savija mudi na obisku v Estoniji, se je dopoldne srečal z estonskim ministrom za zunanje zadeve Toomasom Hendrikom Ilvesom, s katerim se je pogovarjal o aktualnih političnih vprašanjih ter o bilateralnem sodelovanju med državama.

Predsednik hrvaškega sabora sprejel slovenskega veleposlanika
10. 06. 1998 12.54
Predsednik hrvaškega sabora Vlatko Pavletić je danes na predstavitveni obisk sprejel slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča. Pavletić je v pogovoru poudaril, da imata Slovenija in Hrvaška marsikaj skupnega, zato morata še naprej vzdrževati tesne medsebojne odnose na vseh ravneh.

Blatter zavrača obtožbe
10. 06. 1998 11.11
Novi predsednik Svetovne nogometne zveze (FIFA) Švicar Joseph Blatter je v torek zvečer zavrnil obtožbe o manipulaciji v zvezi s ponedeljkovimi volitvami za predsedniško mesto. Glavni tiskovni predstavnik FIFA Keith Cooper je sporočil, da bo Blatter našel izvor teh očitkov in proti ljudem, ki ga skušajo očrniti, sprožil ustrezne postopke na sodišču.

Clinton odobril pospešitev vojaških priprav za posredovanje na Kosovu
10. 06. 1998 09.25
Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči sporočil, da je odobril pospešitev vojaških priprav za morebiten poseg zveze Nato na Kosovu. ZDA so skupaj z Veliko Britanijo v ZN tudi vložile predlog za oblikovanje kar najbolj odločne resolucije v zvezi s spopadi na tem območju. "Etnično čiščenje iz BiH se na Kosovu ne sme ponoviti," je opozoril Clinton. Načrtu omenjene resolucije ZN, ki naj bi VS omogočala "sprejem vseh potrebnih ukrepov za dosego miru in stabilnosti na območju", pa ostro nasprotuje Rusija, saj naj bi to po mnenju Moskve pomenilo "postavitev na stran albanskih separatistov v boju proti Beogradu".

Novi predsednik Nigerije
09. 06. 1998 16.28
Načelnik generalštaba nigerijske vojske general Abdulsalam Abubakar je novi predsednik Nigerije. Generala Abubakarja je v Abuji v noči s ponedeljka na torek zaprisegel predsednik vrhovnega sodišča sodnik Mohamadu Lawal Uweis. Novi predsednik Nigerije, ki ga je na čelo države malo pred tem imenovalo najvišje telo vojaškega režima, Začasni vladni svet, je prisegel na koranu in napovedal, da bo kmalu nagovoril ljudstvo. V Kanu na severu Nigerije se je na tisoče meščanov in ljudi iz vse države v ponedeljek udeležilo pogreba predsednika generala Sanija Abache, ki je v ponedeljek umrl za srčnim infarktom. 54-letni general Abacha je bil doma iz mesta Kano, ki je za Lagosom drugo največje trgovsko središče Nigerije.

Umrl nigerijski diktator general Abacha
09. 06. 1998 16.27
V 54. letu starosti je zaradi srčnega infarkta danes umrl nigerijski vojaški diktator Sani Abacha, je poročala ameriška televizijska mreža CNN, novico pa je potrdila tudi nigerijska uradna tiskovna agnecija.

Pogovori Jelcina in Kohla v Bonnu
09. 06. 1998 16.08
Nemški kancler Helmut Kohl in ruski predsednik Boris Jelcin sta se v Bonnu pogovarjala o razmerah na Kosovu in procesu reform v Rusiji. Ruski predsednik je v ponedeljek pripotoval v Bonn na prvi nemško-ruski vladni posvet, ki je po besedah tiskovnega predstavnika nemške vlade Otta Hauserja potekalo v "sproščenem in prijateljskem vzdušju". Kancler Kohl in predsednik Jelcin sta tudi obsodila indijske in pakistanske jedrske poskuse in razpravljala o boju proti organiziranemu kriminalu ter o več dvostranskih vprašanjih, kot je projekt gradnje skupnega tovornega letala po vzoru ruskega letala Antonov 70. Prvi nemško-ruski vladni posvet se bo nadaljeval danes.

DeSUS tudi pisno zavrnil pobudo SDS za oblikovanje prehodne strokovne vlade
09. 06. 1998 14.36
Vladna Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) je danes tudi pisno zavrnila pobudo predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janeza Janše za oblikovanje prehodne strokovne vlade in razpis predčasnih državnozborskih volitev.

Predsednik DZ Janez Podobnik na obisku v Estoniji
09. 06. 1998 12.38
Delegacija državnega zbora (DZ) pod vodstvom predsednika Janeza Podobnika je na povabilo predsednika estonskega parlamenta Toomasa Savija dopotovala na tridnevni obisk v Estonijo. To je prvi slovenski obisk na najvišji parlamentarni ravni v tej državi. V slovenski delegaciji je tudi podpredsednik DZ Andrej Gerenčer.

Pogovor o projektu Trst prihodnosti
09. 06. 1998 11.14
Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ) je sinoči v Gregorčičevi dvorani v Trstu pripravilo pogovor o perspektivah, ki jih prinaša t.i. projekt Trieste Futura (Trst prihodnosti). Srečanja sta se udeležila tudi glavna pobudnika projekta, namreč podpredsednik združenja Trieste Futura, sicer tudi predsednik tržaške zveze industrialcev, Federico Pacorini in predsednik raziskovalnega središča na Padričah pri Trstu dr. Lucio Susmel, ki je projektni manager združenja.

Premier končal obisk na Novi Zelandiji
09. 06. 1998 10.34
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes zaključil uradni obisk na Novi Zelandiji. Pred odhodom se je premier sestal z novozelandskim ministrom za kmetijstvo in mednarodno trogvino Lockwoodom Smithom in ministrom za transport Morrisom Williamsonom. V ospredju pozornosti na pogovorih so bile možnosti za krepitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Novo Zelandijo.

Blatter novi predsednik FIFA
08. 06. 1998 15.41
Dva dni pred pričetkom svetovnega nogometnega prvenstva je Mednarodna nogometna zveza (FIFA) dobila novega predsednika. To je 62-letni Švicar Sepp Blatter, ki je v volitvah premagal protikandidata Šveda Lennarta Johanssona. V prvem krogu volitev je Blatter dobil 111 glasov, Johansson pa 80. Blatter sicer ni dobil potrebne dve tretjini glasov, vendar je Šved priznal poraz in je sam odstopil od drugega kroga.

Milošević pristal na prihod tujih opazovalcev na Kosovo
08. 06. 1998 13.52
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević naj bi po pisanju časnika New York Times sprejel predlog o napotitvi tujih opazovalcev na Kosovo.

V Indoneziji spopadi med policijo in delavci
08. 06. 1998 13.51
Med protestnim shodom v drugem največjem indonezijskem mestu Surabaja, ki se ga je udeležilo kakih 10.000 delavcev, je prišlo do spopadov med policijo in demonstranti. Ranjenih je bilo najmanj pet policistov in trije protestniki.

EU prepovedala nova vlaganja v Srbijo
08. 06. 1998 12.55
Zaradi "hudega poslabšanja" razmer na Kosovu so zunanji ministri Evrpske unije danes v Luxembourgu sprejeli odločitev o prepovedi novih vlaganj v Srbijo. Pri tem so opozorili, da je petnajsterica pripravljena izvesti nadaljnje ukrepe proti Beogradu, če tamkajšnje oblasti ne bodo ustavile uporabe sile in storile korakov, ki bodo pripeljali do resničnega političnega napredka.

Havelange odprl 51. kongres FIFA
08. 06. 1998 12.54
Predsednik Mednarodne nogometne zveze Joao Havelange je včeraj popoldan v Parizu odprl 51. kongres Mednarodne nogometne zveze FIFA. Najpomembnejša točka kongresa bo današnja izvolitev novega predsednika, saj se 82-letni Brazilec po 24 letih umika s predsedniškega mesta. Za mesto kandidirata dosedanji predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Šved Lennart Johansson in dosedanji generalni sekretar FIFA Švicar Joseph Blatter.

Clinton na izrednem zasedanju generalne skupščine ZN
08. 06. 1998 12.20
Ameriški predsednik Bill Clinton bo danes v New Yorku ob odprtju izrednega zasedanja generalne skupščine ZN predstavnikom 150 držav spregovoril o boju proti zlorabi mamil. Pred govorom se bo Clinton na zasebnem pogovoru sestal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom.

Britanija išče mandat ZN za poseg na Kosovu
08. 06. 1998 12.12
Britanska vlada si prizadeva od Varnostnega sveta ZN dobiti mandat za morebiten vojaški poseg zveze NATO na Kosovu, je za BBC izjavil vodja britanske diplomacije Robin Cook.

Srečanja premiera Drnovška z novozelandskim vrhom
08. 06. 1998 11.54
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je v okviru današnjih uradnih pogovorov v Wellingtonu - v slovenski delegaciji je tudi državna sekretarka v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar - srečal z novozelandsko premierko Jenny Shipley, s podpredsednikom vlade Winstonom Petersom, s finančnim ministrom Billom Birchom ter z namestnikom zunanjega ministra, ki je hkrati minister za okolje in kulturo, Simonom Uptonom. Slovenski premier je imel v okviru prvega obiska med državama na tako visoki ravni tudi predavanje na novozelandskem inštitutu za mednarodne zadeve. V središču pozornosti pogovorov z novozelandskimi predstavniki so bili krepitev sodelovanja med državama na političnem in predvsem na gospodarskem področju, stiki v okviru mednarodnih povezav, izmenjali pa so tudi poglede na dogajanja na nekaterih svetovnih prizoriščih.

Obsodbe nasilja na Kosovu
08. 06. 1998 11.21
Iz sveta prihajajo obsodbe nasilja na Kosovu in pozivi k iskanju mirne rešitve krize. Papež Janez Pavel II. je v nedeljski molitvi obsodil nasilje v pokrajini in dejal, da je položaj podoben tistemu na Balkanu med leti 1992 in 1995. Nemčija je Beograd znova pozvala, naj ustavi vojaške akcije na Kosovu ter neodvisnim mednarodnim opazovalcem omogoči, da si neposredno ogledajo položaj v pokrajini. Nemški minister za zunanje zadeve Klaus Kinkel je v posebnem sporočilu zapisal, da je treba mednarodni pritisk na Beograd podpreti tudi vojaško. Tudi britanski premier Tony Blair, ki se je o položaju na Kosovu po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom, naj bi po pisanju tiska zagovarjal vojaško posredovanje Zahoda, saj poročila obveščevalnih služb kažejo, da gre za pokole, ki se lahko spreobrnejo v vojno, podobno tisti v BiH. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je dejal, da je šel jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević predaleč. Ameriški posrednik Richard Holbrooke, ki je sodeloval v reševanju bosanske krize, je ocenil, da je nevarnost na Kosovu, če se bodo spopadi tam še razplamteli, večja, kot je bila v BiH. Holbrooke meni, da bi lahko kosovski spor postavil pod vprašaj meddržavne meje na Balkanu.

Predčasne predsedniške volitve v Indoneziji maja 1999
07. 06. 1998 11.28
Napovedane predčasne parlamentarne volitve v Indoneziji bi lahko predvidoma potekale maja leta 1999, decembra leta 1999 pa bi lahko posvetovalna skupščina izvolila novega predsednika in podpredsednika, je po podatkih državne tiskovne agencije Antara danes povedal indonezijski predsednik Habibi. Habibi je še dodal, da bodo volitve svobodne in poštene. Posvetovalna skupščina bo po predsednikovih besedah ob koncu leta ali najkasneje v začetku prihodnjega leta na izredni seji določila datum predčasnih parlamentarnih volitev.