PRIMER

Trgovinska zbornica grozi s tožbo

23. 11. 1999 10.48

Ameriško ministrstvo za delo je predlagalo nov pravilnik, s katerim naj bi preprečili številne delovne poškodbe nekaterih delavcev, ki opravljajo ponavljajoče se delovne operacije, na primer delavci za tekočim trakom in drugi. Trgovinska zbornica ZDA pa je že zagrozila, da bo ministrstvo za delo poslala na sodišče, saj bi delodajalci z novimi pravili izgubili več kot štiri milijarde dolarjev na leto.

MKD proti zvišanju cestnin

21. 11. 1999 18.21

Mladi krščanski demokrati (MKD) so danes protestirali proti najnovejšemu sklepu vlade, s katerim je zvišala cestnine za vožnjo po slovenskih avtocestah. Opozarjajo, da zviševanje cen cestnin lahko privede do podražitve na področju javnega prometa, s tem pa bi bili prizadeti predvsem šoloobvezni otroci in študentje ter socialno šibki sloji zaposlenih.

Tuđmanovo zdravstveno stanje stabilno

21. 11. 1999 09.53

Hrvaške opozicijske parlamentarne stranke so včeraj potrdile, da jim je vladajoča Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) predložila načrt pravne rešitve vprašanja začasne nezmožnosti hrvaškega predsednika Franja Tudjmana.

Avstrijska politika do manjšin kot zgled?

21. 11. 1999 09.13

Vodja avstrijskih svobodnjakov in koroški deželni glavar Joerg Haider je včeraj na 10. kongresu o narodnostnih manjšinah v Evropi, ki poteka v avstrijski Železni Kapli, poudaril, da je Avstrija s svojo politiko do narodnostnih manjšin lahko zgled številnim evropskim državam.

Preiskava o nesreči še ni končana

19. 11. 1999 20.24

Preiskava o nesreči egiptovskega letala še vedno ni prinesla nobenih konkretnih rezultatov, zato so špekulacije o tem, kaj se je pravzaprav zgodilo, vse glasnejše. Zapisi iz obeh črnih skrinjic sicer kažejo, da bi lahko šlo za sabotažo, vendar doslej nobene od teorij niso niti potrdili niti ovrgli.

V Srbiji omejitev porabe toka

17. 11. 1999 11.44

Elektrogospodarstvo Srbije je zaradi prevelike porabe elektrike začelo včeraj popoldne izvajati program omejevanja porabe toka v vsej republiki.

Jesse Jackson se je pustil odpeljati v zapor

17. 11. 1999 11.31

Borec za človekove pravice Jesse Jackson je v torek izsilil svojo aretacijo, potem ko je prekršil prepoved vstopa na območje šole v mestu Decateur, kjer zadnje dni potekajo prepiri okrog upravičenosti izključitve šesterice dijakov. Poleg Jacksona je policija aretirala tudi starše dijakov in še nekatere druge aktiviste. Nekdanji predsedniški kandidat, ki je med posegom zveze NATO na Kosovu uspešno posredoval za izpustitev trojice ujetih ameriških vojakov, si prizadeva, da bi šesterici temnopoltih dijakov zmanjšali kazen zaradi pretepa med nogometno tekmo sredi septembra. Do pretepa, podobnega izpadom evropskih nogometnih navijačev, je prišlo na tekmi v ameriškem nogometu 17. septembra.

O ustavnosti dela preiskovalnih parlamentarnih komisij

16. 11. 1999 20.52

Nekdanji sodnik Anton Šubic je vložil že napovedano pobudo za presojo ustavnosti dela preiskovalnih parlamentarnih komisij. Poleg tega pa je zoper Franca Pukšiča, predsednika komisije, ki preiskuje zadevo Elan, vložil tudi odškodninsko tožbo. Danes je Šubic tudi prvič spregovoril o vsebini sporne sodbe zoper Elanovega finančnika Kodra in direktorja Aljančiča, ki je ni spisal celih osem mesecev, potem pa je zastarala.

Evropski ministri o skupni obrambi

16. 11. 1999 07.47

Zunanji ministri Evropske unije, ki so se jim včeraj na formalnem zasedanju v Bruslju prvič pridružili obrambni ministri petnajsterice, so popoldne opravili poglobljeno razpravo o načrtih za krepitev skupne varnostne in obrambne politike, a odločitev na to temo niso sprejemali. Pot za nadaljnji razvoj evropske obrambe bodo na vrhu v Helsinkih začrtali voditelji petnajsterice, ki bodo predvidoma dorekli, kakšne strukture in kapacitete unija v ta namen potrebuje ter do kdaj jih bo zgradila.

Vrhovna sodišča bolj odprta

15. 11. 1999 21.20

Vrhovno sodišče bo v bodoče bolj odprto do novinarjev in javnosti na sploh. Tako so, na priporočila konference predsednikov evropskih vrhovnih sodišč, sklenili najvišji predstavniki slovenskega Vrhovnega sodišča. Danes pa so na novinarski konferenci spregovorili predvsem o odnosu sodišč do medijev; nedvomno izredno občutljivo področje, saj gre za soočenje pravice do zasebnosti s pravico do obveščenosti.

Na martinovo poostren nadzor na cestah

13. 11. 1999 18.12

Slovenski policisti so se ob današnji Martinovi soboti odločili za bolj poostren nadzor cestnega prometa, predvsem psihofizičnega stanja voznikov. Gre za novo preventivno in vseslovensko akcijo Promili, ki se ne bo končala danes, pač pa jo bodo nadaljevali do konca leta.

Ribnikar: Privatizacija bank je politično vprašanje

13. 11. 1999 17.14

Privatizacija dveh bank, Nove Ljubljanske banke in Nove Kreditne banke Maribor, je po prepričanju dr. Ivana Ribnikarja, profesorja na ljubljanski Ekonomski fakulteti, v Sloveniji predvsem politično, populistično ali demagoško vprašanje: komu bodo podarjene delnice teh dveh bank. V normalnih ali demokratičnih državah je lahko samo vprašanje, komu bodo delnice prodane in kdaj, slednje zlasti v luči čim večjega iztržka.

Izboljšati moramo svojo prepoznavnost

12. 11. 1999 16.41

Slovenija bi morala izboljšati svojo prepoznavnost v ZDA, saj je v očeh večine Američanov še vedno nevarno območje nekdanje Jugoslavije, je na današnji novinarski konferenci poudarila skupina gospodarstvenikov in kulturnikov iz Clevelanda, ki se na povabilo slovenskega konzula Toneta Gogale od ponedeljka mudi na obisku v naši državi.

O odprtih vprašanjih prihodnji teden

12. 11. 1999 16.40

Pogajalski skupini vlade in Slovenske škofovske konference (SŠk) za ureditev odprtih vprašanj med državo in Rimokatoliško cerkvijo (RKC) naj bi se po daljšem premoru znova sestali prihodnji teden. Tokrat bodo na vrsti pogovori o gmotnem položaju Cerkve, za katere obe strani predvidevata, da bodo dolgotrajni in zahtevni. Tako sta v pogovoru za STA povedala vodji vladne in cerkvene komisije, pravosodni minister Tomaž Marušič in Anton Stres.

Pantani zaradi dopinga pri preiskovalcih

12. 11. 1999 13.59

Zmagovalec kolesarskih dirk po Italiji in Franciji leta 1998, Italijan Marco Pantani, je moral včeraj zaradi domnevne zlorabe nedovoljenih poživil na zaslišanje k državnemu tožilcu v Torino. Italijanska televizija je poročala, da se je kolesar na zaslišanju branil z molkom in da je tožilcu predal le zahtevane dokumente. ''Ničesar ne skrivamo,'' pa je Pantani ob odhodu s sodišča dejal čakajočim novinarjem.

Detektorji za orožje v ameriških šolah

11. 11. 1999 07.25

Orožje v šolah je v ZDA že dalj časa osrednja tema mnogih razprav, orožje na šolskih površinah pa je na splošno popolnoma nedopustljivo. Na problematičnih območjih v nekaterih večjih mestih, kot je New York, so za varnost namestili detektorje za orožje na vhodih v šole, prek katerih morajo vstopiti vsi učenci. Kljub tem varnostnim ukrepom pa je prišlo v preteklih letih v šolah do mnogih krvavih pokolov, ki so bili večinoma skrbno načrtovani in ki nimajo veze z običajnimi kriminalnimi dejanji. Sicer v ZDA trenutno najbolj odmeva primer iz Decateurja v Illinoisu, kjer so sedem mladoletnikov po pretepu na nogometnem igrišču za dve leti izključili iz šole. Borec za človekove pravice Jesse Jackson je proti temu organiziral javne proteste, ki so vodili k zaprtju vseh šol v mestu. Poleg rasnega vidika - belo vodstvo šole, črni učenci - je Jackson na sramotilni steber postavil predvsem pretirano kazen.

Zveza NATO v obdobju po hladni vojni

10. 11. 1999 16.21

Nacionalni odbor za ameriško zunanjo politiko (NCAFP) je pripravil predavanje Brenta Scowcrofta, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost predsednika ZDA Georga Busha, s temo Zveza NATO v obdobju po hladni vojni.

SKB gostila predtavnike BiH

07. 11. 1999 17.07

SKB banka je v petek gostila tehnično-delovno skupino Centralne banke Bosne in Hercegovine, njihovim članom je predstavila potek reforme plačilnega prometa v Sloveniji z zornega kota komercialnih bank, so v nedeljo sporočili iz SKB banke.

Volitve v Gvatemali

07. 11. 1999 13.12

V Gvatemali danes poteka prvi krog predsedniških, parlamentarnih in občinskih volitev po 36-letni državljanski vojni, ki se je končala leta 1996 s podpisom mirovnega sporazuma med gvatemalsko vlado in gverilci.

10. obletnica padca berlinskega zidu

06. 11. 1999 18.57

Berlinski zid je bil 28 let simbol razdelitve ene najpomembnejših evropskih prestolnic in sveta na dva tabora. Z njegovim padcem pred natanko 10 leti, 9. novembra 1989, je izginila ena od meja, ki je ločevala ljudi, Evropa pa je stopila korak bližje na poti k združeni Evropi.

Ljubezen do zdrave prehrane

06. 11. 1999 11.30

Občutljivost za grenko hrano z leti pojenjuje, zelenjava pa nam postaja vse bolj okusna, zatrjujejo avtorji raziskave, objavljene v ameriškem časniku Health Psychology. Znanstveniki dokazujejo, da so ženske manj občutljive za grenko hrano kot moški in otroci, z leti pa imajo vse rajši polnozrnate jedi in grenke pijače, kot na primer kavo in čaj. Avtorji raziskave še poudarjajo, da je okus poglavitno vodilo pri izbiri hrane, zato upajo, da bi večje razumevanje o tem, zakaj se ljudje odločajo za določeno vrsto prehrane, pripomoglo k izboljšanju prehrambenih navad Američanov in zaustavilo porast debelosti med prebivalstvom. Ljudje naj bi se ponavadi za določene načine prehranjevanja odločali na podlagi njihovih predhodnih navad v družini, kulturnega okolja in stopnje aktivnosti v življenju.

Ugodna stanovanjska posojila SSLO

05. 11. 1999 18.52

Upravni odbor Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin je včeraj potrdil vsebino razpisa za ugodna stanovanjska posojila za obnovo starejših hiš na območju Mestne občina Ljubljana (MOL). Posojila v skupni vrednosti 600 milijonov tolarjev bodo na voljo prihodnjo pomlad, razpis za dodelitev omenjenega posojila pa bo objavljen jutri, je dejal predsednik upravnega odbora SSLO Igor Šoltes.

Kitajski konceptualni umetnik razstavlja na Dunaju

05. 11. 1999 15.47

Z večdelnimi instalacijami z naslovom Jaz sem hrošč Y2K je kitajski konceptualni umetnik Cai Gou-Quiang na dunajskem likovnem razstavišču uprizoril računalniški problem, ki bo nastal na prehodu v novo tisočletje.

Izdali novo biografijo o papežu

05. 11. 1999 07.39

Ameriški pisatelj in teolog George Weigel je izdal avtorizirano biografijo o papežu Janezu Pavlu II. z naslovom Priča upanja: Življenje in delo Janeza Pavla II. Avtor tega obsežnega dela se je približno desetkrat srečal s poglavarjem rimskokatoliške cerkve in z njegovim dovoljenjem preučil sicer nedostopne zasebne arhive. Knjiga vsebuje še neobjavljena pisma, med katerimi so na primer papeževo pismo nekdanjemu sovjetskemu voditelju Leonidu Brežnjevu iz leta 1980, pismo kitajskemu politiku Deng Xiaopingu iz leta 1983 in pismo Mihailu Gorbačovu iz leta 1988. Po mnenju Weigla je 79-letni papež prej duhoven človek kot strateg, je zelo vedoželjen, odprt, spontan in ima zelo dober smisel za humor.

Pravni spor v ZDA

01. 11. 1999 10.06

S plačilom 110 milijard jenov (1,94 milijarde nemških mark) je japonski proizvajalec elektronike Toshiba z izvensodno poravnavo končal pravni spor v ZDA glede prenosnih računalnikov, ki ne delujejo tako, kot bi morali.

''Mladi'' Brazilci suspendirani

30. 10. 1999 17.07

Brazilska nogometna zveza je suspendirala tri nogometaše, ker so v svojih izkaznicah ponaredili datum rojstva. Sandro Hiroshi, Jose Fonseca in Leonardo Rosa Ribeiro so storili kriminalno dejanje, da bi lahko igrali v mladinski reprezentanci, čeprav so bili za njo že prestari.

Poziv Smrkolju, naj odstopi

29. 10. 1999 20.44

Komisija za evropske zadeve je s sedmimi glasovi za in petimi proti pozvala kmetijskega ministra Cirila Smrkolja naj zaradi t.i. mesne afere odstopi. Zahtevo po odstopu so podprli tudi Slovenski krščanski demokrati (SKD). Lojze Peterle je odločitev pojasnil na tiskovni konferenci.

Radioaktivni plini v starih egipčanskih spomenikih

27. 10. 1999 08.20

Nekateri leseni spomeniki v Egiptu naj bi vsebovali velike količine radioaktivnega plina radon, piše ameriška revija New Scientist. Znanstveniki iz univerze Laurentian University in strokovnjaki Urada za jedrsko energijo v Kairu so pregledali sedem spomenikov, izdelanih iz lesa, pri čemer so v treh izmerili nevarno koncentracijo radona. Najvišjo stopnjo radona, 5809 becquerelov na kubični meter, so zabeležili v piramidi Sakhm Khat v Saggari južno od Kaira. Strokovnjaki sicer trdijo, da obiskovalci niso v nevarnosti.

Slovenija premalo prepoznavna

26. 10. 1999 21.37

Prepoznavnost Slovenije v Evropi in svetu je precej manjša, kot bi pričakovali. Raziskave kažejo, da je naša država še zmeraj slabo prepoznavna in nepriljubljena. Kako to spremeniti, je na dvodnevnem seminarju ugotavljalo tudi več kot 40 ekonomskih svetnikov slovenskih ambasad po svetu.

Ali obrambno ministrstvo ve, kje poteka meja?

26. 10. 1999 21.25

V aferi Zavrč je, vse tako kaže, prišlo do spektakularnega preobrata. Tudi notranje ministrstvo je namreč potrdilo tezo odvetnika enega od zajetih obveščevalcev, da meja pri Zavrču ne poteka tam, kjer trdi obrambno ministrstvo, ampak bolj proti Hrvaški. Z drugimi besedami: obveščevalca z milijonom mark vrednim vohunskim kombijem morda sploh nista prestopila državne meje.