PROTESTI

Vlada tudi o študentih in šolstvu
14. 06. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji na novo imenovala svet za uresničevanje projekta prenove študentskih bivalnih zmogljivosti. Zaradi izteka mandata pa je ponovno imenovala še svet za študentska vprašanja. Vlada je sprejela tudi program investicij ministrstva za šolstvo, znanost in šport za letos v skupnem znesku 9 milijard tolarjev, prav tako spremembe kolektivne pogodbe za raziskovalno dejavnost. Ministrico Lucijo Čok pa je pooblastila, da v imenu vlade podpiše spremembe kolektivne pogodbe s predstavniki Sindikata za vzgojo, izobraževanje in znanost Slovenije.

Nepalski princ moril pod vplivom
14. 06. 2001 00.00
Skoraj dva tedna po umoru kraljeve družine v Nepalu je preiskovalna komisija za morilca tudi uradno spoznala princa Dipendro. Komisija je ugotovila tudi, da je prestolonaslednik 1. junija deset članov svoje družine pomoril v opoju alkohola in mamil, potem pa je sodil tudi sebi. Komisija, ki je zaslišala več kot 150 ljudi, med njimi tudi preživele pokola, je poročilo danes uradno predala novemu kralju Gjanendri in ga objavila.

Protesti ob Bushevem obisku v Španiji
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je z obiskom Španije začel svoj prvi uradni obisk v Evropi. Poleg španskih voditeljev in kraljeve družine je prvi ameriški par, predsednika namreč spremlja njegova soproga Laura, v Madridu pričakala tudi množica demonstrantov, ki je opozorila predvsem na Bushevo brezbrižnost do varovanja okolja.

Čokova o protestih
12. 06. 2001 00.00
V posebni izjavi za novinarje v prostorih ministrstva za šolstvo je šolska ministrica Lucija Čok poudarila, da je vselej zagovarjala partnerski odnos med državo in študenti. Zaradi omenjenega stališča je izjava študentov, da jih ne jemlje kot sebi enakovredne partnerje, po njenem mnenju zgrešena. Sporazum, ki so ga v petek predstavniki študentov poslali v podpis trem ministrstvom (ministrstvu za šolstvo, za delo in za finance), pa je po ministričinem prepričanju neprimeren, saj je bil objavljen v javnih občilih, preden ga je kateri od ministrov sploh utegnil pogledati.

Busha čakajo protesti
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Študenti začeli s protesti
06. 06. 2001 00.00
Študenti so začeli s prvimi protestnimi akcijami, s katerimi poudarjajo, da želijo ohraniti socialne in druge ugodnosti. Danes so na Prešernovem trgu postavili velik steklen hranilnik, zatem pa so se s transparenti odpravili na pohod po Ljubljani.

Novi spopadi v Katmanduju
05. 06. 2001 00.00
V nepalski prestolnici Katmandu so tudi danes, kljub podaljšani policijski uri, izbruhnili nasilni protesti, v katerih naj bi umrlo šest ljudi. Nepalci ne verjamejo, da je bil morilec kraljeve družine prestolonaslednik Dipendra, zato od novega kralja zahtevajo odgovor. Kralj Gjanendra že imenoval posebno komisijo, ki bo raziskala okoliščine tragedije.

Množičen protest študentov
30. 05. 2001 00.00
14. junija naj bi dijaki in študentje organizirali množičen protest. Na njembodo opozorili na slab socialni položaj in zahtevali ohranitev socialnih ugodnosti, ki jih imajo. Na finančnega ministra so naslovili tudi protestno pismo.

Po uporu še protesti
26. 05. 2001 00.00
Namestnik gruzinskega obrambnega ministra, general Dmitri Lejava je sporočil, da se je upor vojakov končal. Uporniški vojaki so se vrnili v vojašnice. Kakih 500 vojakov s tanki in težkim orožjem je včeraj zasedlo vojaško oporišče, oddaljeno 30 kilometrov od gruzinske prestolnice Tbilisi in zahtevalo odstop vlade ter izplačilo plač.

Protesti proti nasilju
25. 05. 2001 00.00
Dan po umoru direktorja uprave baskovskega dnevnika El Diario Vasco v San Sebastianu je proti nasilju baskovske teroristične organizacije ETA demonstriralo na tisoče Špancev. Ljudje po vsej Španiji so se danes udeležili zborovanj pred mestnimi hišami, ponekod pa so za pet minut celo ustavili delo. V San Sebastianu je danes več sto novinarjev pozvalo k obrambi svobode tiska in govora. Zborovanja proti nasilju ETA-e se je udeležil tudi baskovski premier Juan Jose Ibarretxe. Žalne slovesnosti za ubitega Oleago Elejabarrieto pa naj bi se zvečer udeležili tudi predstavniki vlade v Madridu.

Dalajlama v Beli hiši
23. 05. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Beli hiši sprejel tibetanskega verskega in posvetnega voditelja dalajlamo. Srečanje med dalajlamo in ameriškim predsednikom je potekalo ob 50. obletnici podpisa kitajsko-tibetanskega sporazuma, s katerim je Tibet 23. maja 1951 postal del Kitajske in z vkorakanjem kitajskih čet formalno izgubil neodvisnost. Dalajlama je pogovore z Bushem označil kot zelo dobre, saj sta bila po njegovih besedah soglasna glede Tibeta in odnosov s Kitajsko. V tibetanski prestolnici Lhasa se je slovesnosti ob obletnici udeležilo približno 5000 ljudi. Iz strahu pred protesti skupin Tibetancev, ki živijo v izgnanstvu, so slovesnosti spremljali strogi varnostni ukrepi.

Protesti proti jedrskim odpadkom
16. 05. 2001 00.00
Z blokado na železniški progi je približno 40 nasprotnikov jedrskih elektrarn vnovič ustavilo prevoz jedrskih odpadkov iz Nemčije v Francijo. Protestniki so vlak z odpadki pri Amiensu v Franciji zadrževali poldrugo uro. Potem ko so varnostne sile odstranile ovire, pa je vlak ob sedmi uri nadaljeval pot.

Eksplozija v Sanskem Mostu
08. 05. 2001 00.00
Sinoči je v Sanskem Mostu v Federaciji BiH odjeknila eksplozija, ki je poškodovala pravoslavno cerkev v mestu z večinskim muslimanskim prebivalstvom. Za eksplozijo, v kateri ni bil nihče ranjen, sta najverjetneje odgovorna dva Muslimana, ki so ju že zaslišali. Predstavnik mednarodne policije Združenih narodov Douglas Coffman Coffman je zaradi incidenta izrazil obžalovanje. Po njegovih besedah predstavlja eksplozija neodgovoren odziv na včerajšnje incidente v Banjaluki in sobotni incident v Trebinju, kjer so izbruhnili izgredi Srbov zaradi začetka obnove mošej v obeh mestih.

Protesti nasprotnikov kapitalizma
01. 05. 2001 00.00
Britanska policija je v središču londonskega nakupovalnega središča, na območju predela Oxford Circus obkolila več sto demonstrantov, ki so se ob 1. maju zbrali v britanski prestolnici zaradi nasprotovanja globalizaciji. Protestniki so policiste obmetavali s steklenicami in palicami, ko so jih skušali umakniti nazaj. Po navedbah policije je prišlo do prerivanja med policisti in protestniki, doslej pa so aretirali 27 protestnikov. V pripravljenosti je 6000 policistov, ki skušajo preprečiti izbruh nasilja približno 10.000 nasprotnikov kapitalizma, kolikor naj bi se jih zbralo v mestu.

Protesti v podporo Estradi
30. 04. 2001 00.00
Filipinska predsednica Gloria Arroyo je danes zatrdila, da so skušali privrženci nekdanjega predsednika države Estrade, ki je zaprt zaradi korupcije, v nedeljo zvečer izvesti državni udar, vendar jim to ni uspelo, ker niso imeli podpore vojske. Privrženci Estrade so sicer danes odpovedali načrtovani pohod k predsedniški palači v Manili, vendar proteste nadaljujejo v neki pomembni poslovni četrti prestolnice. Vladne sile so kljub umirjanju razmer v stanju najvišje pripravljenosti.

Protesti v podporo Estradi
27. 04. 2001 00.00
Več deset tisoč pristašev nekdanjega filipinskega predsednika Josepha Estrade, osumljenega korupcije, je danes v Manili zahtevalo njegovo izpustitev. Po navedbah očividcev se je na eni od glavnih ulic v filipinski prestolnici zbralo med 50.000 in 70.000 privržencev nekdanjega filipinskega predsednika. Kljub temu, da se je večina protestnikov kmalu odpravila na delo, se je njihovo število proti večeru znova povečalo. Protesti v podporo Estradi trajajo že drugi dan.

Protesti zoper prevoz jedrskih odpadkov
24. 04. 2001 00.00
Nemška policija je aretirala okoli 60 demonstrantov, ki so na več mestih ovirali prevoz jedrskih odpadkov iz elektrarne Neckarwestheim v Walheim na jugu Nemčije. Kljub napovedanim protestom naj bi jedrski tovor jutri prepeljali v britansko tovarno za obnovo gorivnih elementov Sellafield.

Nagrado Cervantes izročili Umbralu
23. 04. 2001 00.00
Na univerzi v španskem mestu Alcala de Henares so podelili nagrado Cervantes, najbolj prestižno nagrado za književnost v španskem jeziku. Letošnjemu dobitniku nagrade, španskemu pisatelju, esejistu in kolumnistu Franciscu Umbralu jo je izročil španski kralj Juan Carlos. Hkrati so v Madridu potekali protesti ženskih gibanj. Okoli 50 protestnic je skušalo vdreti tudi v kraljevo akademijo v Madridu, s čimer so želele opozoriti, da naj bi nagrajeni pisatelj kot tipični predstavnik mačistične kulture upravičeval nasilje nad ženskami.

Aretacije protestnikov v Quebecu
22. 04. 2001 00.00
Voditelji držav in vlad iz 34 severno- in južnoameriških držav v kanadskem Quebecu so nadaljevali pogovore o oblikovanju prostotrgovinskega območja, nadaljujejo pa se tudi protesti proti globalizaciji. Policija je od petka aretirala približno 400 protestnikov, samo v noči na nedeljo 253, ranjenih pa je približno sto ljudi, od tega 46 policistov in 57 protestnikov. Nekaj četrti mesta je razdejanih, davi pa je bilo mogoče videti goreče barikade in razbita izložbena okna.

Protesti v Zvorniku
20. 04. 2001 00.00
V Zvorniku se je zbralo približno 10 tisoč ljudi, ki so protestirali proti aretaciji bosanskega Srba Dragana Obrenovića, ki ga je mednarodno sodišče v Haagu obtožilo, da je med vojno v BiH zagrešil vojne zločine. Proteste, ki so potekali mirno, so spremljali pripadniki mirovnih sil Sfor. Predstavnik lokalnega združenja vojnih veteranov Aleksandar Despotović je zagotovil, da so nekdanji borci pripravljeni pričati pred haaškim sodiščem, pod pogojem da se seznam imen obtožencev objavi. V nasprotnem primeru je napovedal nove proteste po vsej Republiki srbski.

Protesti v Quebecu
20. 04. 2001 00.00
Pred začetkom tridnevnega vrha šefov držav in vlad ameriških držav se je v kanadskem Quebecu zbralo približno tisoč protestnikov, ki so se ob močnem policijskem spremstvu mirno sprehodili po mestu.

Turška vlada predstavila reforme
14. 04. 2001 00.00
Turška vlada je predstavila program za gospodarsko okrevanje države, ki jo je prizadela huda gospodarska kriza. Turški gospodarski minister Kemal Dervis je javnosti predstavil dolgoročni načrt za rešitev turškega gospodarstva, medtem ko po vsej državi potekajo množični protesti proti rastočim cenam, nezaposlenosti in težkemu življenju.

Nizozemci proti zakolu, ministri EU o cepljenju
09. 04. 2001 00.00
Nizozemske oblasti so kljub protestom danes začele zakol kakih 50.000 glav živine v vasi Kootwijkerbroek v osrednjem delu države. Protestniki, večinoma mladi, so dopoldne s traktorji in kmetijskimi stroji zaprli ceste in veterinarskim ekipam preprečevali vstop v vas, kjer so 29. marca odkrili primer bolezni. Policisti so jih pregnali z gumijevkami in vodnimi topovi, priprli 13 oseb in zasegli traktorje in kmetijske stroje. Protestniki menijo, da v Kootwijkerbroeku ni epidemije slinavke in parkljevke in da poskušajo oblasti območje spremeniti prostor za rekreacijo.194160

Putin nasprotuje podržavljanju NTV
09. 04. 2001 00.00
Protesti zaradi prevzema ruske televizijske postaje NTV so se iz Moskve preselili v Sankt Petersburg. Na osrednjem trgu se je zbralo okoli 4.000 ljudi, ki so predsedniku Putinu očitali, da si skuša podrediti neodvisne ruske medije. Predsednik Putin je vrhovno sodišče pozval, naj se izjasni o pravni podlagi za prevzem NTV, ki ga je prejšnji teden izvedel državni energetski gigant Gazprom.

Protesti v Turčiji
08. 04. 2001 00.00
Turčija je zaradi hude gospodarske in finančne krize zaprosila za finančno pomoč skupino industrijsko najbolj razvitih držav G-7. Po pisanju turškega časnika Sabah je turški premier Bulent Ecevit v pismu, ki ga je naslovil na skupino G-7, navedel, da država za izhod iz gospodarske krize potrebuje 12 milijard dolarjev. Turčija naj bi od skupine G-7 dobila šest milijard dolarjev, 6,25 milijarde dolarjev pa naj bi dobila od Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Vendar je podpredsednik Svetovne banke za Evropo in Osrednjo Azijo Johannes Linn izjavil, da ni zelo verjetno, da bi Turčiji dali več kot 5 milijard dolarjev.

Protesti v podporo novinarjem
08. 04. 2001 00.00
Po včerajšnjih protestih v ruski prestolnici so se v podporo novinarjem televizijske postaje NTV, ki ne želijo delati za novo vodstvo televizije, protestniki danes zbrali tudi na ulicah Sankt Peterburga. Kot je poročala televizijska postaja NTV, v središču mesta približno 5000 ljudi demonstrira proti prevzemu televizijske postaje s strani državnega giganta Gazprom. Ta je pretekli teden imenoval novo vodstvo NTV. Opozicija v prevzemu vidi nevarnost za svobodo tiska v Rusiji.

Protesti v podporo Miloševiću
07. 04. 2001 00.00
V Beogradu se je pred stavbo srbske vlade zbralo okoli 3000 ljudi, ki so zahtevali izpustitev Slobodana Miloševića. Na demonstracijah v podporo prejšnjo nedeljo aretiranega nekdanjega predsednika Jugoslavije so se zbrali večinoma starejši ljudje. Po nekaj urah napetega vzdušja so se demonstranti mirno razšli.

Protestniki napadli policiste in SFOR
06. 04. 2001 00.00
Ob prevzemu nadzora nad Hercegovsko banko v Mostarju in njenimi podružnicami v krajih Grude, Medjugorje, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Posušje in Orašje je danes prišlo do spopadov med predstavniki mednarodne skupnosti in bosanskimi Hrvati. Potem ko so pripadniki mednarodne policije in policije Federacije BiH ob podpori sil SFOR zasedli sedež omenjene banke v Mostarju je v poslopje vdrla množica protestnikov. Po prvih podatkih je bilo ranjenih več policistov, protestniki pa so iz banke odnašali dokumente in kradli denar.

Protesti kmetov se nadaljujejo
02. 04. 2001 00.00
Kmetje, pridelovalci mleka, stopnjujejo svoje proteste. Potem ko so v soboto zaprli dostop do kočevskega obrata Ljubljanskih mlekarn, so včeraj zaprli še zbiralnico mleka v Novem mestu ter obrat v Kranju. Zaradi tega se že pojavljajo viški mleka, ki so ga kmetje v Kočevju danes delili prvič, kasneje pa ga bodo delili po vseh zbiralnicah.

Protesti kmetov se zaostrujejo
02. 04. 2001 00.00
Predstavniki Sindikata kmetov Slovenije (SKS)