PROTESTI

Staromodni evropski zakoni: brez plesa, poljubljanja in slabe volje

21. 08. 2022 07.08

Za mnoge tujce Evropa predstavlja celino, kjer domačini lahko uživajo v marsikaterih pregrehah, ki drugje niso dovoljene. Nizozemska tako slovi po dovoljenem uživanju marihuane in rdeči četrti, nemški McDonald je bil prvi na svetu, ki je v svojo ponudbo vključil pivo, dovoljena starost za točenje alkoholnih pijač je v večini držav za tri leta nižja od ameriške, v šestih pa lahko osebe alkohol uživajo že z dopolnjenimi 16 leti. A če se po vseh zgoraj naštetih predpisih zdi, da je naša celina idealna za zabavo in sprostitev, se tudi v marsikateri evropski zakonodaji znajdejo pravila, ki niso nič kaj novodobna.

Izrael in Turčija v celoti obnavljata diplomatske odnose

17. 08. 2022 15.03

Izrael in Turčija bosta po letih napetih odnosov ponovno v celoti vzpostavili diplomatske odnose, je danes izjavil izraelski premier Jair Lapid in ta diplomatski preboj označil za pomembno pridobitev za stabilnost v regiji. Turške oblasti so dodale, da obnovitev odnosov ne pomeni, da bodo opustile svojo podporo Palestincem.

Družina v Seulu utonila v enem izmed kletnih stanovanj, ki jih bodo sedaj prepovedali

17. 08. 2022 09.40

V začetku avgusta so Seul in okoliške regije prizadele najmočnejše padavine v zadnjih 80 letih. V poplavah je umrlo najmanj 11 oseb, med njimi tudi tričlanska družina, ki je živela v kletem stanovanju, ki ga je zalila voda. V kletnih in polkletnih stanovanjih sicer živijo tisti z najnižjimi dohodki. Južnokorejska prestolnica je sedaj obljubila, da bo vse ljudi, ki živijo v teh nevarnih prostorih, preselila. Podzemna stanovanja, ki so postala sinonim za zijajočo neenakost v državi, so se pojavila po letu 1970, ko je vlada odredila obvezno gradnjo kleti pri novogradnjah.

O zmagovalcu volitev vse pogosteje odločajo sodišča

17. 08. 2022 08.18

Avstrija, Švica, Islandija, Kenija, Malavi in Slovenija so le nekatere od držav, v katerih so sodišča razveljavila volitve ali referendume. Zakaj je to dobro, pojasnjuje Jurij Toplak v knjigi, ki ponuja prvo globalno analizo volilnih sporov.

V Keniji za zmagovalca razglasili Ruta, v Nairobiju izbruhnili nasilni incidenti

15. 08. 2022 19.07

Volilna komisija v Keniji je za zmagovalca nedavnih predsedniških volitev razglasila dosedanjega podpredsednika Williama Ruta. Osvojil je nekaj več kot 50 odstotkov glasov, njegov tekmec Raila Odinga pa nekaj manj kot 49 odstotkov. Štetje glasov so zaznamovale zamude in obtožbe o goljufijah, za katere sicer nobena stran ni predstavila dokazov.

Pobegli predsednik, ki se skriva pred jeznimi protestniki, prispel na Tajsko

12. 08. 2022 11.13

Nekdanji šrilanški predsednik Gotabaya Rajapaksa, ki je pobegnil pred jeznimi domačimi množicami, je z zasebnim letalom prispel na Tajsko, potem ko mu je v Singapurju potekla viza. Kot imetnik šrilanškega diplomatskega potnega lista lahko v državi ostane tri mesece. Po besedah tajskih uradnikov ni zaprosil za politični azil.

NPU: zakaj je popisovanje prilog trajalo kar pet mesecev?

11. 08. 2022 08.06

Večkrat smo poročali o številnih zapletih, ki so spremljali kriminalistično preiskavo glede nabave zaščitne opreme, kjer je bil med osumljenci tudi nekdanji gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Da je bilo več različnih okoliščin, ki so vplivale na časovnico reševanja te zadeve, so ugotovili tudi nadzorniki, ki so opravili strokovni nadzor nad delom Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Preverili so tudi, zakaj je popis prilog h kazenski ovadbi trajal skoraj pet mesecev.

Italija meni, da Slovenija 'ogroža odličnost' njenega balzamičnega kisa

10. 08. 2022 17.06

Italijanska vlada od Evropske komisije zahteva, da proti Sloveniji sproži postopek ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje pri geografsko zaščiteni označbi balzamični kis. V Italiji namreč nasprotujejo osnutku slovenskega pravilnika o kakovosti kisa in razredčene ocetne kisline, ki se nanaša tudi na balzamični kis. Italija namreč meni, da slovenska poteza ogroža tradicijo odličnosti njenega balzamičnega kisa iz Modene in tržišče, vredno približno milijardo evrov.

Pritožbe zoper policijo: mladoletnika zbili na tla, žensko pa ponižali

05. 08. 2022 18.16

Ministrstvo za notranje zadeve je v letih 2020 in 2021 prejelo več pritožb zoper delo policije v času protestov, zaradi hujših očitkov posegov v človekove pravice in temeljne svoboščine so jih osem obravnavali pred senatom. Ministrstvo je ugotovilo, da so policisti v štirih primerih ravnali nestrokovno in nesorazmerno posegali v človekove pravice. Eden od pritožnikov je bil na primer mladoletnik, ki so ga zbili na tla in mu nadeli lisice, pri tem pa so ga nekajkrat udarili. Druga pritožnica je dejala, da so ji policisti povzročili telesne poškodbe in jo ob tem sramotno ponižali, tudi tretja je dejala, da so z njo grobo postopali.

Ugotovljenih več nepravilnosti pri delu Policije v času protestov

05. 08. 2022 15.20

Na ministrstvo za notranje zadeve, v Sektorju za pritožbe zoper policijo, je bilo v letih 2020 in 2021 vloženih več pritožb zoper delo Policije, ki so se nanašale na delo policistov v času protestov. "Ugotovljenih je bilo več nepravilnosti pri delu Policije, kjer so policisti s svojimi zakonsko predpisanimi pooblastili nestrokovno in nesorazmerno posegli v človekove pravice in temeljne svoboščine," so sporočili z omenjenega ministrstva.

Dve leti po tragediji: Preiskava je zastala, odgovornosti ni prevzel nihče

04. 08. 2022 08.57

Minevata dve leti, odkar je v bejrutskem pristanišču v skladišču amonijevega nitrata odjeknila eksplozija, ki je terjala več kot 200 življenj. Preiskava ene najhujših tragedij v libanonski zgodovini je zastala, nesreča in njene posledice pa so v državo, ki se sooča s hudo gospodarsko krizo, vnesle še več politične nestabilnosti.

Ustrahujejo protestnike, grozijo študentom in zapirajo duhovnike

03. 08. 2022 13.59

Trenutni predsednik Šrilanke Ranil Wickremesinghe je podaljšal izredno stanje, ki ga je zaradi številnih protestov razglasil 18. julija. Predsednik je vojski in policiji ukazal, da protestnike ustavita, ter jima v sklopu izrednega stanja dodelil dodatne pravice. Oblasti zdaj protestnike ustrahujejo, pretepajo, zapirajo brez utemeljenega suma in nad njimi izvajajo druge pritiske. Aktivisti so v več kot 100 dni trajajočih protestih že dosegli umik prejšnjega predsednika Gotabaje Rajapakse, zdaj želijo, da odgovornost za največjo ekonomsko krizo, v kateri se je znašla država, prevzame tudi Wickremesinghe. Mednarodni denarni sklad Šrilanki zaenkrat ne bo dal posojila. Kitajska medtem izrablja svojo vlogo posojilodajalke in je v šrilanško pristanišče domnevno poslala svojo vojaško ladjo.

Zmanjkalo vstopnic za Machu Picchu, turisti protestno zaprli ceste

01. 08. 2022 08.11

Na priljubljeni turistični točki Machu Picchu v Peruju so zaradi poletnih počitnic in državnih praznikov razprodali vse vstopnice za nekaj tednov vnaprej. Tuji turisti, ki so državo obiskali z namenom ogleda inkovskega mesta, so zato začeli protestirati. Blokirali so ceste in železnico, nekateri bi lahko postali nasilni, opozarja ameriška ambasada v Peruju. Ministrstvo za kulturo je zato povečalo dovoljeno število dnevnih obiskovalcev.

Izetbegović z izjavami o preštevanju sil in robotih poglobil napetosti v BiH

28. 07. 2022 16.50

V času, ko se BiH sooča z globoko politično krizo, je napetosti dodatno zaostril prvak SDA Izetbegović, ki je na strankarskem shodu govoril o preštevanju vojnih sil. Na njegovo hujskaško retoriko se je v istem slogu odzval tudi Dodik, ki je dejal, da je Srbov prav tako dovolj. Napetosti v zadnjem času dviguje tudi napoved sprememb volilne zakonodaje pred oktobrskimi volitvami, ki jih mnogi vidijo kot dodatno poglabljanje etničnih delitev v državi.

Na Šrilanki izvolili nepriljubljenega predsednika

20. 07. 2022 18.10

Šrilanški poslanci so predsednika vlade Ranila Wickremesingheja kljub njegovi nepriljubljenosti v javnosti izvolili za novega predsednika države. Na parlamentarnem glasovanju je s 134 glasovi proti 82 premagal svojega glavnega tekmeca Dullusa Alahapperumo. Mnogi protestniki trdijo, da Wickremesinghe pripada delu politične elite, ki stoji za slabim gospodarskim upravljanjem države.

Na Šrilanki razglasili izredne razmere

18. 07. 2022 08.58

Vršilec dolžnosti šrilanškega predsednika Ranil Wickremesinghe je v državi razglasil izredne razmere. Ukrep je sprejel pred glasovanjem parlamenta o novem predsedniku države, za položaj katerega se tudi sam poteguje. Glede na javnomnenjske ankete ima Wickremesinghe precej možnosti, da bo izvoljen na ta položaj.

Kdaj bomo končno dokončali avtocestni križ?

16. 07. 2022 10.39

53 let je od ideje Staneta Kavčiča, tedanjega predsednika izvršnega sveta, o tem, kakšen bi moral biti slovenski avtocestni križ, 50 let se že vozimo po prvem, 32 kilometrov dolgem odseku med Vrhniko in Postojno. Danes imamo v Sloveniji 625 kilometrov avtocest in hitrih cest. Toda, zakaj avtocestni križ – kot si ga je zamislil Kavčič – še vedno ni povsem končan? Si kdo upa napovedati, kdaj bo? Kako so gradnjo slovenskih avtocest zaznamovale milijarde motivov, številne afere, interesna umeščanja, dolgotrajne spremembe tras in protesti?

Šrilanški predsednik odstopil prek elektronske pošte

14. 07. 2022 09.49

Iz urada predsednika parlamenta v Kolombu so sporočili, da je Gotabaja Radžapaksa iz Singapurja na prav nenavaden način podal svoj odstop – to je storil prek elektronskega sporočila. V Šrilanki preverjajo, ali je odstop avtentičen, pa tudi, ali je to sploh legalno. Da bo odstopil, je sicer Radžapaksa obljubil že pred nekaj dnevi. Če oziroma ko v Šrilanki potrdijo predsednikov odstop, bo Radžapaksa postal prvi voditelj te države, ki je odstopil s položaja.

Protestniki vdrli v pisarno vršilca dolžnosti, policija nanje meče solzivec

13. 07. 2022 06.50

73-letnemu šrilanškemu predsedniku Gotabayu Rajapaksu je skupaj z ženo uspelo pobegniti na Maldive. Čeprav pobegli predsednik parlamentu še ni podal odstopnega pisma, so premierja Ranila Wickremesingheja že imenovali za vršilca dolžnosti predsednika. Po mnenju državljanov strahopetni odhod predsednika in imenovanje vršilca dolžnosti sta sprožila nov val protestov, množica je vdrla v pisarno premierja Wickremesingheja. Policija se odziva s solzivcem, premier pa z razglasitvijo izrednih razmer in policijsko uro.

Nizozemski kmetje vztrajajo s traktorskimi protesti

12. 07. 2022 18.36

Nizozemski kmetje že skoraj mesec dni s traktorji blokirajo ceste ter skladišča trgovin, saj se ne strinjajo z vladnim načrtom o zmanjševanju emisij dušika oziroma proti novim okoljskim predpisom. Za mnoge kmete so okoljski ukrepi propad, saj bodo morali zmanjšati število živali za rejo in nekatere kmetijske dejavnosti. Čeprav je nizozemsko kmetijstvo dejansko največji onesnaževalec tal in voda, so iz solidarnosti s kmeti protestirali tudi ribiči in gasilci. Podporo so jim izrazili tudi stanovski kolegi v Nemčiji, na Poljskem, v Italiji in v Španiji. Nizozemski kmetje pravijo, da traktorjev s cest še ne bodo tako hitro umaknili.

Šrilanški predsednik neuspešno poskusil pobegniti v tujino

12. 07. 2022 10.47

Predsednik Šrilanke Gotabaya Rajapaksa je obtičal v lastni državi, potem ko je zaradi spora z letališkim osebjem zamudil štiri lete za Dubaj. V tujino želi pobegniti še pred svojim uradnim odstopom, ki ga je napovedal za sredo, saj se želi izogniti možnosti pridržanja.

Superliga in Uefa začela odločilni boj na sodišču

11. 07. 2022 21.15

Pred Sodiščem Evropskih skupnosti (ECJ) v Luksemburgu se je začela odločilna faza v sporu o ustanovitvi evropske nogometne Superlige. Podjetje European Super League Company je na sodišču v Madridu vložilo tožbo proti Evropski nogometni zvezi Uefa in Svetovni nogometni zvezi Fifa.

Predsednik Šrilanke potrdil odstop, protestniki: Naš boj še ni končan

11. 07. 2022 09.39

Po tem, ko so protestniki vdrli v uradni rezidenci predsednika in premierja, je šrilanški predsednik Gotabaya Radžapaksa potrdil svoj odstop, je sporočil Urad predsednika vlade. V skladu s šrilanško ustavo bo njegov odstop lahko uradno sprejet šele, ko ga bo sporočil s pismom predsedniku parlamenta, kar pa se še ni zgodilo.

Trenutek, ko je na tisoče protestnikov vdrlo v predsedniško palačo

09. 07. 2022 15.28

V prestolnici Šrilanke vladajo izredne razmere. Na stotine jeznih protestnikov je vdrlo v rezidenco predsednika Gotayabe Rajapaksa in zahtevalo njegov odstop. Otoška država se sooča z najhujšo gospodarsko krizo, odkar se je leta 1948 osamosvojila od Velike Britanije. Šrilanški predsednik bo odstopil naslednji teden.

Kako je bolgarska mafija prevzela nadzor nad ključno vstopno točko v EU

09. 07. 2022 12.08

Odhajajoča bolgarska vlada je zadnje vzdihljaje na oblasti izkoristila za razkritje dogajanja na ključni kontrolni točki na bolgarsko-turški meji. Kot trdijo člani vlade Kirila Petkova, je mejni prehod pod preteklimi vladami upravljala bolgarska mafija. Kriminalna združba je na meji jemala podkupnine in izsiljevala podjetja, oblasti pa so si zatiskale oči. Zaradi vseobsegajoče korupcije naj bi v EU tako prispela ogromna količina neustrezno pregledane hrane z visokimi ravni pesticidov.

Chauvin zaradi umora Floyda dobil dodatnih 21 let kazni

08. 07. 2022 11.22

Zvezni sodnik v Minneapolisu je nekdanjemu policistu Dereku Chauvinu izrekel 21 let zapora, ker je maja 2020 med aretacijo ubil temnopoltega Georgea Floyda. Gre za dodatno kazen, potem ko je Chauvin že dobil 22 in pol let zapora na državnem sodišču. Chauvin je namreč Floydu pritiskal s kolenom na vrat in ga zadušil, to pa je sprožilo val protestov.

Strah pred ulico

08. 07. 2022 06.38

Koalicijsko usklajevanje se zapleta ob imenovanju oz. podaljšanju mandata generalnemu državnemu odvetniku Juriju Grozniku. Vlada Janeza Janše mu je namreč naročila, naj državljane kaznuje vsepovprek, saj ni prenesla nobene kritike. Ne upravičene ne neupravičene. Vlada Roberta Goloba pa se mora odločiti, ali bo zaradi strahu pred neupravičeno kritiko ulico vzela v vlado.

V BiH protesti zaradi draginje in neukrepanja države

07. 07. 2022 11.49

V Bosni in Hercegovini so v sredo po več mestih v državi potekali protesti zaradi naraščajočih življenjskih stroškov in stagnacije plač. Protestniki so od države zahtevali sprejem ukrepov za zajezitev dviga cen osnovnih življenjskih dobrin in programov pomoči za socialno ogrožene, poročajo tamkajšnji mediji.

Na protestih proti dogovoru z Bolgarijo izbruhnilo nasilje

06. 07. 2022 13.46

V spopadih na protestih proti francoskemu predlogu za deblokado pristopnih pogajanj Severne Makedonije z Evropsko unijo je bilo v Skopju poškodovanih 47 policistov, med njimi dva huje. Makedonski premier Dimitar Kovačevski je obsodil napade na policijo in poudaril, da nasilja ni mogoče opravičiti.

Zaradi protestov po uboju temnopoltega Jaylanda razglasili izredne razmere

04. 07. 2022 20.28

Potem ko so v mestu Akron v ameriški zvezni državi Ohio izbruhnili protesti, ker so policisti prejšnji teden ustrelili temnopoltega osumljenca, je župan razglasil izredne razmere, uvedel policijsko uro od 21. ure zvečer do šeste ure zjutraj v torek in odpovedal načrtovani ognjemet za dan neodvisnosti.